Вегетарианство като лечение

  • 2 319
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 46 518
1Никол, би ли дала малко подробности? ...

Дълго време не ядях месо, по простата причина, че не обичам. Имах ниско кръвно + много болезнена менструация. Съвсем случайно правих НВД, при която се яде основно месо и двата проблема изчезнаха от раз, от тогава ям пиле и риба, да чукам на глава не се върнаха проблемите ми  Praynig

# 16
  • Мнения: 4 150
Цитат
Дълго време не ядях месо, по простата причина, че не обичам. Имах ниско кръвно + много болезнена менструация. Съвсем случайно правих НВД, при която се яде основно месо и двата проблема изчезнаха от раз, от тогава ям пиле и риба, да чукам на глава не се върнаха проблемите ми 

Масово така се правят медицински "диагноzи" и "лечения" чреz иzводи от тоzи тип.
По горната логика следва...
Яденето на месо лекува болеzнена менструация и ниско крьвно...Ех,да беШе наистина така... Tired

# 17
  • Мнения: 46 518
... По горната логика следва ...

Не следва.

Просто отговорих на това:

... помогнало ли ви е за нещо, с какво, как се чувствате, имали ли сте някаква промяна? ...

# 18
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Интересно ми е да прочета истории на вегетарианци - помогнало ли ви е за нещо, с какво, как се чувствате, имали ли сте някаква промяна?


вегетарианка съм от 14 години.
настивала съм 3-4 пъти. няколко пъти възпалени венци.
антибиотик пих 1-2 пъти за гинекологични неща.

като дете бях болнава, ангини всяка зима, усложнения, антибиотици.
не исках да ям месо,ама нали било "полезно" и ме тъпчеха.
и сега се опитват да ми намилат, ама като гледат, че съм здрава, нищо не могат да ми кажат.

за тези 14 години се научих да се вслушвам в тялото си : какво му е необходимо, ям само каквото ми се яде. преяждам рядко.
да уточня: не ям месо, риба, морски деликатеси.
ям : мляко и млечни продукти, яйца (много малко, по 1-2 на месец), хайвер(още по-рядко, един път в годината).

не мога да твърдя, че вегетарианството ми подсили имунната система, може да съм си превъзмогнала детските болести.
но не смятам, че мога да проям месо. не искам. веге-храненето ми пасва. не го налагам на околните, но очаквам и те да не ми налагат тяхното.

Четох както много хора книгата на Лидия Ковачева, в която описва подробно живота на най-здравия народ на земята - народа "хунза". Те приемат месо, но прясно и правят прочистващи диети само на кайсии. И не познават нито една болест. Така че вегетарианството  си мисля е доста крайно.

къде живее този народ? предполагам някъде отделени от цивилизацията...
защо вегетарианството да е крайно. това е начин на живот.

# 19
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
За да се отдадеш на вегетариантво, трябва добре да си сметнеш менюто, така че да си набавяш всичко необходимо от растителни източници ... и добавки .. нищо не ти пречи да пробваш

# 20
  • Мнения: 4 414
Dino, може ли да постнеш линк или поне да кажеш как се казва темта в която си писала. много ме заинтересова Hug
Всяко тяло е програмирано биологично да има нужда от едни и сьЩи неЩа в определени количества zа да може да оцелее.Природата не поzнава видове теории и диети.Тя е родила неЩо перфектно,но ние го раzваляме като вьрвим среЩу нея. Peace
абсолютно съм съгласна с това твърдение. бих искала да споделиш как е програмирано тялото ни, според теб. защото теориите, за които говоря казват различни неща, относно тази кодировка -човек е хищник, човек е суровоядец, човек трябва да се храни според кръвната си група...
Патишонка, ако смяташ, че това е извън темата ти, можем да изнесем дискусията за храненето в отделна тема  bouquet

# 21
  • София
  • Мнения: 1 098
Дино, много ми стана интересно за начина на хранене. Ще ми дадеш ли поне линк да прочета какво си опитала?
Линк?  newsm78 Няма да мога, дори да искам. Това са маса книги, статии, семинари, системи, .... - микс от Лидия Ковачева, разделно хранене, хранене в зоната, индивидуалните системи според Гейбриъл Казънс, добавките ако щеш.

 Rolling Eyes Ако искаш да се видим и да поговорим. Виждам че сме поне от едно място. И евентуално да ти дам някои книги. Има такива, които можеш да си купиш, но има и изчерпани.

Другия вариант е да се включиш в един курс, който водя по нета. Сега сме във ваканция, но от есента ще има отново.

# 22
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
И аз искам да се включа  Praynig

# 23
  • Мнения: 4 150
АгнеШка,
Няма да мога да обясня накратко как точно,zаЩото трябва да цитирам беzброй книги и линкове.
Доколкото е раzвита човеШката биология и генетика като наука,zасега се потвьрждава,че човек е фруктояден,като яде и семена и някои треви.
Може да се zапочне с еzика и вкусовите му рецептори.Най отпред е рецептор zа сладко,отстрани zа солено,най навьтре zа горчиво.
Всеки човек опитва с вьрха на еzика си непоzната храна.
По инстинкт,ако не е сладка,не би я сложил в устата си.

Зьбите са "преживяЩи",не са zа раzкьсване.ХиЩниците не мелят храната си в устата,а в стомаха и червата си.Затова и лежат с часове след храна.Структурата на стомаШният им тракт е тотално раzличен от наШият.

ХиЩниците ядат месото сурово.Ние го печем,zа да го преобраzим в неЩо годно zа ядене.Но ве4е има и "иzвраЩения"...суров маймунски моzьк,иzсуШена крьв и тн.... Flutter

Човек яде zа да му е вкусно,а не zаЩото храната е zа да оцелее и да поддьржа живота му.
Ако помислиШ,няма нито един плод на който да му трябва добавка,zа да бьде "по годен" zа ядене.Някои zеленчуци сьЩо.

И тн....  bouquet

# 24
  • Мнения: 4 414
благодаря  bouquet

# 25
  • Мнения: 4 150
Няма zа какво... Grinning
Ще пиШа повече някой друг пьт...

Но мисля,чеzаглавието на темата не е много точно.ЗаЩото вегетарианството само по себе си не може да бьде лечение.Вегетарианците ядат и сладкиШи и много макарони и тн...а това не е полеzно сьЩо. Peace

# 26
  • Мнения: 2 660
Заглавието може би наистина не е съвсем точно - Вегетарианството като предпоставка за здраве? Или вегетарианството като естествения начин на хранене? Или като превенция? Нека всеки види темата под собствения си ъгъл и сподели, каквото му е направило впечатление в опита си с вегетарианството  Grinning

Има различни варианти на вегетарианството. Чела съм, че много вегетарианци правят грешката просто да се лишат от месо, но да наблегнат на топлинно обработени храни. С тях наистина храната става бедна на витамини и т.н. Важно е, според мен, приемането на сурови плодове и зеленчуци в достатъчно количество, ядки, пълнозърнести продукти.

Сега ще ви споделя и моят собствен опит. Аз не съм от тези хора, които инстинктивно отхвърлят месото. Много го обичам, свикнала съм с него и винаги съм яла всеки ден месо. Прочетох книгата на Лидия Ковачева и останах много впечатлена. Не се осмелих да гладувам, но приех предложението и за здравословна храна - 2/3 пресни плодове и зеленчуци, останалото разпределено съответно на топлинно обработени зеленчуци, малко млечни продукти и ядки, малко мазнини, пълнозърнест хляб.
Оказа се, че никак не ми е трудно да спазвам такъв режим, даже се чувствах много добре. Изчезнаха ми едни обриви.
Направих и едно гладуване по-късно - след него ми изчезна киста. За гладуването не съм убедена, обаче, че е безопасно. Преди всичко по време на гладуването се чувствах много зле (за разлика от предимно вегетарианското хранене) и съм на мнение, че ако нещо действа на тялото добре, се приема лесно и не причинява неразположения.

# 27
  • Мнения: 3 506
Не мога да кажа много от личен опит, но все пак.

Първо, по повод теорията за индивидуалните потребности при храненето vs. тази, че всички имат едни и същи нужди.
От опит - синът ми е вегетарианец, дъщеря ми е месоядна. Не знам защо е така, но е така. Двете деца са захранени и хранени почти еднакво, още повече, че са породени. Говорила съм им едни и същи неща за храната. Девойката откак е навършила годинка посяга към колбасите и пържолите на баща си, синът ми - към салатките и плодовете, от време на време нещо тестено или млечно, само ако е подсладено. Ако спра да му давам захар, сигурно ще стане суровоядец. Уж имат еднакви рецептори, еднаква машина, а избират различни храни от най-ранна възраст.
Теоретично - замисляла съм се, че все пак храната би трябвало да има връзка поне с местоживеенето на човек, т.е. може би все пак има някакви "конструктувни" разлики, най-малкото между различните раси. Така, както тези, които са с по-светла кожа, не трябва да стоят много на слънце. Но това са си само мои опити да си обясня горното.

Второ, за вегетарианството като лечение. Малката (месоядната) има хроничен запек. Откакто се е родила има известни затруднения, но след захранването нещата се влошиха, и с времето още се влошават. В случаите, когато баща и не е наоколо, респективно няколко последователни дни на масата не се набляга на месото и млякото, запекът и търпи значително подобрение, което за съжаление е временно.

В същото време от няколко години аз гледам да хапвам повече плодове и зеленчуци, без да съм стриктен вегетарианец. Засега не съм забелязала някаква особена промяна в здравословния ми статус от тази промяна в начина на хранене.

# 28
  • Мнения: 927
Аз съм вегетарианка от 13г. Спрях да ям месо, защото много обичам животните и не исках да ги ям  Blush.. Без да се усетя, чрез вегетариянството се избавих от високо кръвно, гастрит и болни бъбреци. Чувствам се прекрасно и дори не мога и да си помисля да посегна към месото  Sick..

# 29
  • Мнения: 3 376
Преди всичко по време на гладуването се чувствах много зле (за разлика от предимно вегетарианското хранене) и съм на мнение, че ако нещо действа на тялото добре, се приема лесно и не причинява неразположения.


Временните неразположения по време на гладуване са често срещани.Без да претендирам за компетентност мисля,че това се дължи на очистителните процеси в тялото ти.Доскоро задръстван с каква ли не храна ораганизма се опитва да се пренастрои,пък и изхвърлянето на токсини от тялото се отразява.След това всичко си идва на мястото.Аз например когато гладувам получавам налепи по езика-сигурен знак,че тялото ми изхвърля отровите.Това става също чрез потта/някои хора започват да излъчват по-остра,понякога неприятна миризма/,чрез изпражненията,чувала съм че на някои дъха им мирише на ацетон,налепите по езика както споменах.
Аз съм вегетаринка от близо 8 години.Не ям месо,риба,морски дарове,яйца,мляко/прясно,кисело/.От известно време забелязвам,че все по-рядко и по-рядко посягам към сиренето и кашкавала,просто не са ми вкусни както преди,мисля че скоро ще спра да консумирам и тези продукти.Никога не съм се насилвала за нищо,просто слушам тялото си и оставям то да ме води.
От малка боледувам от бъбреци-все по болниците бях.От години не съм имала проблеми,кожата на лицето ми е страхотна/а като тийн беше ужасно мазна/,не съм се разболявала,вируси и грипове не ме ловят,случи се 1-2 пъти за тези години,но всичко мина за ден,най-много 2.Мога да дам още и още примери.Когато бях бременна се наслушах на толкова съвети и напътствия,Hb ми бил много нисък,щели да преливат кръв на мен и детето,как ли не ме плашиха.Така и не си пиех хапчетата желязо,просто нищо не може да ме убеди,че изкуствено вкаран в организма витамин или каквото и да било друго,което продукт на съвременната химия може да бъде от полза за тялото ми.Просто наблегнах на меда,орехите и портокалите.Родих детето си живо и здраво,изписаха ни на третия ден без проблеми,докато другите момичета,които раждаха с мен ги оставиха-и двете бебчета имаха силна жълтеница, на едното му преливаха кръв.../Слава Богу мъничетата са добре Praynig/

Общи условия

Активация на акаунт