Изпращате ли децата да пазаруват в магазина сами?

  • 2 056
  • 35
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 1 225
Днес при нас беше денят в който се престраших да пусна детето да иде до магазина само.
Много се страхувам  Embarassed
При вас така ли е?
Все пак той е на 7 почти. Би трябвало да го оставяме вече сам. Иначе е отговорно и добро дете. Не би направил беля.
Мен повече ме е страх да не го откарднат и как ще пресече улицата.
Ще се радвам да споделите опит с вашите деца.

# 1
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Моят син едва на осем години се престраших да го пусна до магазина сам. Но за да отиде до магазина трябва да пресече доста натоварена улица и затова. Иначе, когато е у майка ми на гости, е ходил да й пазарува, на там не пресича улици. А и магазинерката ги познава.
Имаме магазин и при нас идват много по-малки деца със списъци - отмятам на списъка какво съм дала на детето и цена срещу всяка стока, както и касова бележка разбира се. Връщала съм деца изпратени за цигари. Ако искат да си купят нещо извън списъка - питам изрично дали са съгласни родителите да бъде оползотворено рестото.

# 2
  • София
  • Мнения: 750
Да, дъщеря ми от 5 годишна ходи, е магазина е на края на блока, сутрин ходеше и през една пряка до баничарницата, и до аптека съм я пращала с бележка - малкия беше болен и нямах избор, но тя се справи.
обикновено пиша списък, че иначе все бисери ръси в магазина от сорта - вместо хляб Добруджа, та търси - Добрич.
Веднъж пак за закуски я пратих ...нямало кроасани палачинки или баница и си беше измислила - бисквити с кисело мляко и си беше напазарувала успешно.

# 3
  • Мнения: 2 567
Като живеехме в София и през ум не ми минаваше да я пусна сама до магазина. Тука по бих, защото почнах да я пускам и да играе навънка, но тя пък не изявява желание да иде. Само веднъж прояви желание и то, защото с баща и бяхме навънка, но пък като и беше за първи път и аз ходих след нея  Embarassed Тя и до сега не е разбрала, че е била следена. Справи се отлично и не мисля, че пак бих я следила, ако реши да иде.
Иначе като сме при майка ми ходят редовно сами до магазина с племенника ми. Но там е малък и спокоен град и никога не съм се притеснявала.

# 4
  • Мнения: 5 183
Тук не е прието дете под 12 години да се "развява" само по улиците, та дори да стои само вкъщи.
По закон не може, а и магазините не са ни на две кра4ки, никак даже.

# 5
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Опитвала бях многократно - той не искаше /скоро навърши 7/. Един ден след ДГ у него се породи неочаквано желание да пазарува. Ами пуснах го, но по целия път го следвах на почтено разстояние, прикривайки се зад храсти и  спрели коли. Живеем в тих квартал, но няма тротоари. Най-вече от коли се притеснявам. Да го откраднат, не ми се вярва, притрябвало му е на някой такова диваче  Stop

# 6
  • Майничка
  • Мнения: 12 623
От една година (сега е на Sunglasses я пускам за "допълващи" покупки в кварталното магазинче - пресича само една тясна улица, продавачките я познават. В по-далечен магазин засега не я пускам, в супермаркета окомплектова сама покупките по списък, но на касата минава само под мой или на баща й контрол. 

# 7
  • София
  • Мнения: 1 051
Голямата е на 5 и половина. Живеем в сравнително спокоен квартал. От 4 годишна играе сама пред блока. Много дечурлига са, а и на около са само познати. От няколко месеца ходи до близкото магазинче (гаражче), но купува главно разни дреболии за ядене - кроасани, зрънчовци, сладолед. Големи съществени покупки не е правила, а и още не може да се оправя много с парите.

# 8
  • Мнения: 2 631
Не, не го пращам! Naughty
Също много ме е страх, а и нямаме съвсем наблизо магазин.
А и като се замисля, от кварталните май нищо не пазарим.
Има време ще се научи.

# 9
  • Мнения: 928
Няма проблем пращам ги , но ние живеем в малък град и е сокойно

# 10
  • Мнения: 2 577
Зависи колко далеч е магазина, колко има вариант да се движи по тротоара и дали се налага да пресича улици.
Моя батко от 3.5-4-годишен пазари , дори със списък го изпращах, че не запомняше и някои неща трудно обясняваше какво всъщност иска.
Да не говорим, че започна от 6годишните училище и на възрастта на твоето дете си ходеше сам на училище. А сега обикаля целия град /вярно на 10 е/... Научен е по светофарите да ходи, а където има пешеходна пътека без светофар, съм му обяснила да застава до лелка или чичко и с него да пресича /вярно или грешно - така навремето баба ми ме е учила и аз използвах този метод newsm78

# 11
  • Мнения: 193
Аз като я пратих голямата до магазина първия път се крих и я проследих! А то магазина ни е до блока, ама това е, страх ме беше!!!
Незнам кога е правилно да се опита, аз го направих, когато тя поиска и според мен си зависи от детето.
Направих го, когато поиска, ама се крих по ъглите!!!! newsm78
След това я гледах през балкона.

# 12
  • Мнения: 3 216
Синът ми почна да ходи да пазарува на 6, но магазинът е в съседния вход. Много по-трудно ми беше да го пусна да играе пред блока, но детето си иска своето, пък и все някога трябва да дойде този момент. Та вече от няколко месеца и това прави  Simple Smile

# 13
  • Мнения: 2 241
Не, не се е случвало да го пращам, а аз да съм си вкъщи.

То около нас не е и подходящо (точно до МОЛ София сме), такава лудница, коли, народ, всички точно в тази възможно най-тясна улица са решили да се наврат. Twisted Evil Понякога чакам да спре потокът от автомобили по 5 минути, за да пресека с количката трите метра, които ни делят от другия тротоар. Пък камо ли да пусна баткото сам, ще се побъркам от притеснение.

Но иначе често пазарува сам (аз го чакам отвън пред магазина), добре борави с пари, пазарува и разни дребни неща за вкъщи, но най-голямата драма е като трябва да си купи нещо за себе си - голямо чудене пада тогава.  Simple Smile  Аз му давам да речем 2 лв. бюджет, но понеже той все иска повече от 1 нещо, голямо вадене и събиране пада, за да ги натъкми. Simple Smile Поне така се учи да смята бързо на ум.

# 14
  • Мнения: 1 426
До близките магазинчета без пресичане съм пращала и на 5 години, а до по-далечните магазини - чак когато започнаха сами да ходят на училище.
При нас, обаче, когато бяха малки децата, основната опасност не бяха колите, а бездомните кучета...

# 15
  • Мнения: 185
Да, от 7-годишен някъде. Той имаше желание. Реших, че след като става ученик вече и все някой ден ще се наложи да отиде на или да се върне от училище сам, а там ще пресича и натоварена улица, трябва да може да отиде до кварталното магазинче. Пресича само 2 малки улички до там, но се скрива от полезрението ми за 15-ина минути. Не го следих, но бях много неспокойна докато не се върна. Чаках го на терасата. Simple Smile А какви ми минаваха през главата... знаете всички...

Вече ходи много често, най-вече със съседчето. Знае, че ще може да си купи нещо и за него и се кефи. Simple Smile

# 16
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Не смея да я пусна сама. А има една приятелка, която живее точно до магазина и която от 5 годишна идва сама и седи по цял ден у нас без да знаят къде е  #Crazy В неделя пак беше у нас и в 22 ч. просто се наложи да я изгоним ooooh! А не живее близо, минава по една неасфалтирана и неосветена улица (по която по това време минават само пияници и бездомни кучета) Sick Не знам какви са тия родители #Cussing out

# 17
  • Мнения: 1 030
Сиско ,стого индивидуано е,зависи от детенцето аз на Йоанка и имам пълно доверие знам,че това което съм казала тя ще го направи.Ако има улица да пресича наистина е сташно но ако, не е на застрашено място магазина нямя проблем.И най важното трябва да си спокойна и да  имаш пълно доверие у детето. Hug

# 18
  • Там където е семейството ми
  • Мнения: 2 510
Да изпращам синът си,който в момента е на 4 и половина години почти.
Изпращам го за нещо дребно до магазина,вече от почти година.Детето е много гордо със себеси,че е във помощ на мама.
Напоследък,обаче,дали защото взе да пораства взе да ми прави едни номерца,дето да се чудиш да се смееш ли да плачеш ли.
Пращам го онзи ден за кафе,давам му левче,и той хубостникът се връща със два сока под-ръка-питам аз къде е кафето"ми мамо не ми стигнаха парите за кафе,ситгнаха само за сокче за мен и Преслава" rotfImbo

Да подчертая само,че живеем във сравнително малък град,магазина ни е залепен точно за блока ни и не се налага да пресича улица и т.н.А и през цялото време до магазина и обратно аз си го следя от терасата,кога влиза и кога излиза. Mr. Green

# 19
  • Мнения: 323
Не, не го пращам! Naughty
Също много ме е страх, а и нямаме съвсем наблизо магазин.
А и като се замисля, от кварталните май нищо не пазарим.
Има време ще се научи.

И ние сме така,все още се въздържам Naughty

# 20
  • Мнения: 3 622
Синът ми е на 9 години, но преди няколко месеца го пуснах да отиде да купи нещо от магазина. И да сега е ходил не повече от 5-6 пъти. Живеем на много оживено място и много ме е страх

# 21
  • Мнения: 1 035
Изпращам голямата от 5 годишна. Много зависи на каква улица е магазина ,какво пресича детето.Нашата мога да кажа че е тиха, спокойна. Въпреки това и аз в началото изпитвах такива притеснения.

# 22
  • Мнения: 7 263
В стария ни апартамент пращах баткото още на 5 годинки тогава до магазина. Но магазина беше в блока до нас, не се пресичаше улица и всички се познаваха в квартала. Знаеха чие дете е и така нататък. Сега на новото място по-рядко го изпращам, защото всички близки магазини изискват пресичане на доста оживени улици, макар и в квартала. Има само един, който е близо и се стига безопасно до него, но той пък не е много добре зареден и се ползва само за екстремни случаи.

# 23
  • Мнения: 3 886
Да беше на 3 г отдолу под блока имаме магазин Peace

# 24
  • Мнения: 1 225
Аз повече се притеснявам от лошотията на хората. Детето си го знам че е отговорно. В магазина знае кое къде е. Оглежда се като пресича улица.

# 25
  • Мнения: 2 768
Доста редовно.
Хляб, например, купува само тя.
Дори когато я няма осезаемо усещаме липсата на нашето "дистанционно"  Mr. Green Всичко знае къде да намери - мляко, хляб, сол, захар, бира  Laughing
Но с уточнението, че супермаркета е под блока ни.

# 26
  • Мнения: 1 225
нашето "дистанционно" 
и ние така казваме на баткото  Peace

# 27
  • София
  • Мнения: 337
Да от 5 годишен, но магазинът е в нашия блок.

# 28
  • Мнения: 3 219
От петгодишен, и до пазара съм го пращала , но е срещу нас. А като бях бременна с малкото, понеже трябваше да лежа, основно той пазаруваше. Да ми е жив и здрав !!! Така и по-лесно се научи да смята.

# 29
  • Мнения: 2 700
В кварталния магазин (точно срещу блока ни) съм я пращала веднъж или два пъти и я наблюдавам от балкона. До голям магазин не съм я пращала, не защото няма да се справи (когато ходи на пазар с баща си тя показва кои марки ползвам), но предпочитам самостоятелното пресичане на улици (било то и квартални) да бъде отложено максимално далече във времето.

# 30
  • София
  • Мнения: 4 294
Голямата ми е на почти 9 години, но все още не съм я пращала да пазарува. Страх ме е да я изпратя.

# 31
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Малката е почти на 4 и вече ходи сама за дребни нещица - лимони, сок, семки... Но магазинът е в междублоковото пространство. Приблизително от същата възраст ходеше и голямата.

# 32
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Пускам я, да. От около 1-2 години. Скоро ще навърши 10г.

# 33
  • Мнения: 4 753
Пазари, магазина е съвсем близо до нас.

# 34
  • Мнения: 1 470
    Ние живеем в страхотен квартал,като в село сме,и моите деца познават почти всички,затова пазаруват от много малки,от три годишна възраст някъде съм пускала големият с брат си,който тогава е бил на година и половина,но първо започнахме от магазинчето на нашата улица,което е през две къщи,дори ми се бе накарал собственника,че не съм съобразила товара-два хляба и три кисели млека със възможностите на децата си Laughing Laughing Laughing,пък то за мен нали това не е нищо,и наистина не се бях замислила... newsm78После вече внимавах!Имаше и едно велико пазаруване в НДКто,на камиончета,което след полоавин часово мрънкане,ги изпращам двамата на щанда с играчки,аз седя отстрани естественно,а те са били пак там някъде на 3,и на 1.6м,те се предреждат дори,продавачката ги вкара зад щанда да си изберат по камионче,и те щастливи тичат до мен...Бях много горда че са се справили така добре!!!Но истината е че когато се роди бебо преди две години,и трябваше по спешност да ги изпратя до аптеката на свечеряване,доста се притеснявах докато се върнат...

# 35
  • Мнения: 179
 Като малка, братята ми все мен пращаха до магазина. Добре, че леля Веса, касиерката, беше разбрана жена.
 Бях дребна, кльощава, след тежка операция на 5г, но пък оправна. Влачех по 2 хляба, 5 кисели и едно прясно мляко, всеки божи ден. Ако трябва още нещо да се пазарува, се връщах по 2-3 пъти.
 Сега ме е страх да пусна Милен до магазина. Налага се да пресече 2 квартални улици. Тук има младежи с моторчета, които никак не са съобразитемни с пешаходците. А и до съседния блок има един болен човек, на окло 35г, но с изостанало умствено развитие (радва се на хората и тича из градинката, каткто 2 годишно момченце). Обикновено е сам, без възрастен с него. Не е агресивен, но със сигурност е доста по-силен и може да нарани дете, макар и само от радост.
 Ако трябва да се пазарува, взимам малчо с мен и ми помага в носенето на покупките.

Общи условия

Активация на акаунт