Вашите деца и моторите

  • 29 672
  • 81
  •   2
Отговори
Здравейте! От скоро попаднах на форума ви и признавам много е добър.Аз съм на 17 години и от около година и няколко месеца карам мотор.Първоначално ми беше мечта след много настояване и пилене по главите на наще ми взеха първата машина и от тогава почна кошмарът да се прибирам по светло с мотора да не карам по тъмно.През час през два ми звънят по телефона.преди 2 месеца реших да продам малкия мотор и да взема нещо по сериозно можеби с времете родителите ми са видяли ,че имам поглед върху нещата и не съм безрасъден и се съгласиха.Новия мотор си го купих с мой пари искарани чрез работа (2000 лева плюс разноски по регистрация и застраховки).Та въпрост ми към вас е дали бихте взели на вашите деца нещо от сорта (като говориме ,че са на възраст на , която имат поглед върху нещата и разбира се да са редовни пред закона) и как бихте ги приели като водачи на толкова млада възраст.

# 1
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Ще си кажа съвсем честно - не! Колкото и един седемнайсетгодишен да твърди, че има поглед върху нещата. Съжалявам, обаче изкушението да настъпиш до дупка, според мен, е по-силно от гласа на здравия разум у един тийнейджър и всички тези кървави кадри от катастрофи, които ни заливат отвсякъде. Не! Сори, че те разочаровам.

# 2
  • Мнения: 25 634
Не!
По няколко причини:
1. Всеки ден (и нощ!) виждам пред нас разни пишман-мотористи какви каскади си/ни демонстрират, насред оживения трафик, че... Иде ми да сляза някой път, да докопам някого и такъв шамар да му зашия! Особено, когато карат без каски.
2. Оттук идва и втората причина - миналата година брат ми падна с мотор и си удари главата, наложи се мозъчна операция. Какъв ужас изживяхме с майка ми, не го пожелавам на никого!
На сина ми съм казала - мотор, само през трупа ми!   Naughty

# 3
  • Мнения: 5 362
Аз не бих купила.Кола Thinkingможе би да,но мотор Naughty
Причините са много,и не са свързани само с детето ми,а и с останалите участници в движението.С всеки изминал ден пътищата ни се превръщат в гробища,и докато не се промени културата на движение и на шофьорите-не бих си го и помислила даже.

# 4
  • Sofiа
  • Мнения: 3 242
Ако опиташ 3 год. ми син дали иска мотор щр ти отговоро: "мама не дава, и на тати не дава"
Освен всичко изброено по-горе ще добавя и още причини:
- моторите увличат и от малъка и сравнително "безопасна" машина започваш да искаш все по-голяма и все по-мощна. Много опасно ми се вижда толкова голяма мощност и толкова много коне наведнъж да са съчетани в нещо с толкова малко размери, което да не е защитено от никъде
- колкото и да е разумен човека с мотора винаги съществува верочтността някой с кола да не е доразгледал добре в страничните си огледала и да те отнесе
И макар да избягвам да поставям ограничения и да налагам правила по този въпрос съм категорична: карат се само машини на 4 гуми Wink

# 5
  • Мнения: 7 821
Не знам какво ще е положението след 10-тина години, но ... едва ли ... Аз съм против и мъжа ми да кара мотор, не че би ме попитал Wink.

# 6
Ако опиташ 3 год. ми син дали иска мотор щр ти отговоро: "мама не дава, и на тати не дава"
Освен всичко изброено по-горе ще добавя и още причини:
- моторите увличат и от малъка и сравнително "безопасна" машина започваш да искаш все по-голяма и все по-мощна. Много опасно ми се вижда толкова голяма мощност и толкова много коне наведнъж да са съчетани в нещо с толкова малко размери, което да не е защитено от никъде
- колкото и да е разумен човека с мотора винаги съществува верочтността някой с кола да не е доразгледал добре в страничните си огледала и да те отнесе
И макар да избягвам да поставям ограничения и да налагам правила по този въпрос съм категорична: карат се само машини на 4 гуми Wink
Ами аз да ти кажа вече имам един инцидент с такъв ,който не гледа в огледалата беше вечер и ме засече ,но се оттървах само с подуто коляно.А това колко ще настика човек газта не е до мотора ,а до разума.

# 7
  • Мнения: 302
 NaughtyНе бих му взела!Това значи да нямам и минутка спокойствие!Вярно че от човек до човек има разлика,но...все пак си само на 17.Аз на мъжО си не бих разрешила/не че ще ме пита де ако наистина иска/,та камо ли на сина си...
Не гледай че в подписа ми сина ми е на мотор-това беше само за снимката Simple Smile

# 8
  • Мнения: 6 164
Аз на мъжа ми не бих му дала да кара, камо ли на детето! Naughty
Това е толкова опасно..

# 9
  • Мнения: 3 886
МИ да кажа и аз.Всеки човек има право.Отраснах с мотори Но............. не бих купила на синът ми.Вече след навършване на пълнолетие бих  му поговорила    ако го влече.Знам какво е МОТОРЪТ АЗ САМАТА СЪМ ЛУДА ПО НЕГО  мога да го карам т ози звяр .Но на детето не.ПО темата брат ми които от 17 годишен си събираше части си направи мотор...после го продаде смени 3-4 м отора  доиде ред и на 1000 кубиковото чудовище   БЕше професионалист мнмого хора го познаваха  ходеше постояно на рокерски събори  и какво почина от това  в/у което му БЕШЕ ПОГЛЕДЪТ както го наричаш МИЛО МОМЧЕ.Кола ДА но това никога Peace

# 10
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не. Не само на детето си няма да купя, а и на съпруга ми не разрешавам да си купува.

Погледни и в тази тема: Мотор?!От кога?! .

# 11
  • София
  • Мнения: 1 057
Да, бих купила мотор на сина си.
Моторите не са само пистови над 1000 кубикови зверове и повече от 150к.с. Дори знам, че баща му ще му купи още след няколко години. Предпочитам да започне да кара още на 8 - 10 години, за да види що за животно е това моторът и да натрупа опит, та като стане на 18 да е наясно... Както баща му обича да казва "Предпочитам да се занимава с мотори, отколкото с наркотици, секти и подобни".

А на младежът пуснал темата само искам да кажа, че ако иска да е чист със закона, то трябва да знае, че на 17г. може да кара само мотопед до 50 куб.см., а истинска голяма машина, чак след 21г...

Последна редакция: нд, 22 юли 2007, 11:58 от Lucan

# 12
  • Мнения: 4 362
Кола-да ,с най голямо удоволствие,особено за  момиче /не приемам жена да кара мотор,макар че и аз съм карала/,не мога да си представя да се наконти,облече и да се качи на мотора  Naughty и като пристигне на мястото ,цялата прашна,мръсна   ooooh!,а недай боже някъде и да се пребие  Naughty  Praynig ,защото шофьорите не са така толерантни както са били преди години!


Ако имам син-може би да,ще му купя,но пак зависи.Но на 17 год. със 600 к.б мотор -НЕ!Има АТВ-та,има 150 кб скутери и др.

А и искам да знам ,какво значи "има поглед в/у нещата".Върху кои неща?Какъв мотор да си хареса ли?Това не е поглед,това си чист каприз.

Последна редакция: нд, 22 юли 2007, 03:00 от Мис КаприЗ

# 13
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Чесно казано - аман от тези мотори!
Живеем на булевард и лятото вдигат невъобразим шум!

Знам, че ако сина ми иска мотор, баща му ще му позволи, защото самия той има мотор. Дори купи на бебето за раждането му мотор  Rolling Eyes Харлей за деца.
Ще му мисля след някоя и друга година как ще опазвам сина си

# 14
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
По-скоро, не!
Аз съм (бях) цар на 2-колесните  bowuu , но и 2те ми деца не ги "усещат". Малко са смотани на тази тематика, кат' баща си  Laughing и поради тази причина, няма да им купя мотор.

Аз, явно като теб бях спечелила разните му там положителни мисли на родителите си, щом като до 19стата си година не слизах от колелото. Карах по около 2км. на ден без ръце по нанадолното, м/у колите и хората. Ама си бях цар... споменах ли го  Twisted Evil
Не искам да споменавам за всичките ми походжения с моторчета  motor. Нали някой спомена, че не се знаело кога кой чете тук  Thinking Само едно, айде. Щяха да ме изключат от у-щето  red, че карам моторче в двора му.

# 15
  • до канала
  • Мнения: 518
НЕ!
Знаеш ли в нашия град полицаите как казват на мотористите с големите мотори-ДОНОРИ .
Зощото когато паднат с 200кмв час си разбиват само главите а останалите органи били идеални за трансплантация-запазени и най-вече млади .Стана ми много гадно когато чух това "определение"

# 16
  • Мнения: 705
Да.

Надявам се синът ми в зряла възраст не само да може да кара мотор, да може да се разчита на него, но и да пише правилно. Не обичам да правя забележки за правопис във форума, но на 17 още си в училище. Как завършваш годината по български и литература  newsm78

# 17
Абе хора има и пистови мотори по 50 куб. , които могат да се карат от 16 годишни с м категория.

# 18
  • София
  • Мнения: 9 483
Чудех се въобще, дали да пиша...

Много силно се надявам, никога синът ми да не се запали по моторите. Naughty

Това нещо го мразя толкова силно, че просто ми е станало като фикс -идея. #2gunfire #2gunfire
Ще се постаря да не използвам силни думи, но, това мотористи, моторджи и пр. са ми толкова противни и гнусави, Close че само се моля, да мога да направя така, че, моето дете никога да не се запали по тая мания. Praynig

Имам мнение по въпроса за моторите и то... никак не е ласкаво.... Naughty

# 19
  • Мнения: 8 999
Скъпо момче, моят съпруг е травматолог - ако той ти беше баща, никога нямаше да получиш мотор! Ежедневно през операционната минава поне по един пишман моторист, много от тези младежи  получават трайни увреждания, остават инвалиди за цял живот, а е доста глупаво на 17 г. да седнеш в инвалидна количка поради собственото си безразсъдство! На пътя не си сам, винаги зависиш от околните шофьори, а те пък от своя страна не винаги са особено стриктни при спазването на правилата за движение. А когато си върху мотор, абсолютно незащитен, ти си винаги най-тежко пострадалата жертва /ако се сравняват контузиите/. Разбери родителите си, явно ти угаждат, но заплащат огромна цена за твоите капризи - това е цената на липсата на спокойствие дори и за минута, когато си навън с мотора.

# 20
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Аз след едно пребиване с моторче се бях зарекла да минавам на поне 2 метра дистанция от такова нещо.
Обаче,
мъжът ми кара, започнал е от гимназията още, майка му навремето е мърморила, но се е предала. Пътувал е с мотора си от неговото градче до даскалото (около 50 км)
Да уточня, винаги слага шлем, като тръгва да си прави обиколките винаги е със специалните "моторски дрехи", има изградена дисциплина на каране (глобите са неизбежни и солени, ако сгафиш).
Само да вмъкна пример за катастрофа, нашият кум също моторджия беше блъснат от ..пенсионер в кола, неспазил предимство.

# 21
Аз пък ако виждам, че е разумна и отговорна, бих и купила, стига да пожелае.Че в нашето семейство моторите са на почит, да видим тя дали ще се запали

# 22
  • Мнения: 2 755
...А това колко ще настика човек газта не е до мотора , а до разума....

Да, така е, НО нека да не забравяме, че тийнейджърите не се ръководят от разума, а от емоциите. При тях, те са водещи.
Ще направя всичко, което зависи от мен, синът ми да не се увлече по моторите. Това, което ти е написала baibibi е самата горчива истина. Tired

# 23
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Бих му купила мотор стига да иска и да е разумен!
Не голям мотор де...
Аз обичам да изпълнявам желания и понякога дори с цената на собственото ми удобство или спокойствие, тичам по гайдата на тези който обичам....така че въпреки притеснения и тн. най - вероятно няма да изтрая дълго време ако ме заврънка за мотор и ще му купя!
Подчертавам обаче - не много кубиков мотор.Нещо малко, ако е разумен може да се помисли и за нещо по - голямо.За мое щастие не познавам никой пострадал с мотор и може би затова сега смятам, че бих му купила!

# 24
  • Варна
  • Мнения: 2 942
Не. Причините са ги посочили всички по-горе

# 25
  • Primum non nocere !
  • Мнения: 1 526
Браво! Похвално е ,че сам си го купил!  Peace
Да, ще й купя мотор, защото ако се запали когато порастне, ще краде нашия!  Mr. Green
Имаш ли дрехи? В БГ много трудно се намират , а и са много скъпи!
Ако носиш винаги шлем и не гледаш глупаците ,които карат без и си играят на руска рулетка, няма опасност! Карай разумно!

http://www.polo-motorrad.de/

# 26
ti si pulen pi4aga,az sum na 15 godini,dogodina pravq 16,t.e ,vzimam knijka za 50cc,ba6ta mi mi obe6ta da mi vzeme pistov motor okolo 50cc i sum mu mnogo blagodaren,ako znae nqkoi okolo 1000lv zfravi motori(pistovi i 50cc) da pi6e,mnogo 6te sum mu blagodaren  Peace  blagodarq vi predvaritelno pi6ete mi na e-mail,ako nqkoi znae obqvi s tezi harakteristiki   Wink Wink Wink Wink Wink Wink

# 27
  • Мнения: 82
Цитат
Vij, v momenta sam v 6tatite ot okolo 2 sedmitsi. Grada v koito sam e strashno 4ist i spokoen, a po printsip e goliam. Ulitsite sa spokoini, za zadrastvania kato v Sofia i duma ne moje da stava, strashno razvita e patnata mreja. No nai- serioznoto ne6to , koeto mi napravi vpe4atlenie e kulturata na shofirane. Motori vsiakakvi i v izobilie, no riska e stokratno po-malak tuk da karash motor, otkolkoto v BG.
Moiat sin e na 7 i ve4e sbira pari za motor,no ne mislia 4e ste mu razresh pone do momenta, v koito imam dumata...po tezi vaprosi.
Kogato imash svoi detsa ste razbere6 kolko razli4no ste razsajdava6. Zabranenite ne6ta sa nai-sladki, taka 4e 4ujd 6te vzeme i pak moje da se slu4i ne6to lo6o ne dai si Boje, taka 4e i zabranata ne e reshenie na vaprosa.......Mnogo mojem da izprikazvame po tazi tema, no niama smisal da umuvame. Za vseki e strogo individualno na kakva vazrast ve4e e s razuma si, no mislia 4e 17 e rani4ko. E, vse pak badi maksimalno razumen, leko vnimatelno i bezavariino, udovolstvieto da kara6 takava mashina e ne samo vav visokata skorost!!!!!!

Виж, в момента съм в 6татите от около 2 седмици. Града в които съм е страшно 4ист и спокоен, а по принцип е голям. Улиците са спокойни, за задръствания като в София и дума не може да става, страшно развита е пътната мрежа. Но най- сериозното не6то , което ми направи впе4атление е културата на шофиране. Мотори всякакви и в изобилие, но риска е стократно по-малак тук да караш мотор, отколкото в БГ.
Моят син е на 7 и ве4е сбира пари за мотор,но не мисля 4е сте му разреша поне до момента, в които имам думата...по тези въпроси.
Когато имаш свои деца сте разбере6 колко разли4но сте разсаждава6. Забранените не6та са най-сладки, така 4е 4ужд 6те вземе и пак може да се слу4и не6то ло6о не дай си Боже, така 4е и забраната не е решение на въпроса.......Много можем да изприказваме по тази тема, но няма смисъл да умуваме. За всеки е строго индивидуално на каква възраст ве4е е с разума си, но мисля 4е 17 е рани4ко. Е, все пак бъди максимално разумен, леко внимателно и безаварийно, удоволствието да кара6 такава машина е не само във високата скорост!!!!!!

-------------
Моля, пишете на Кирилица!

Последна редакция: пн, 28 апр 2008, 09:37 от Ellypr

# 28
  • да има едно лесно - на мотора
  • Мнения: 2 419
Да отговоря като една сянка на моториста Wink
Мъжът ми си купи мотор миналата година ( на 42 години ) и тогава изкара курса . Затова сме казали и на децата - вземате си мотор , когато сте готови за това  ( т. е колкото нас  Laughing - отгледали трима , от които най-малкия е на 15 ) - страхотна тръпка е и то не е от високите скорости , обаче колко изроди има по пътя  ooooh! - не е истина ... Дори и той да е внимателен , шофьорите в килте умират да засичат мотористи  Close

# 29
  • Мнения: 984
моят мъж се запали по моторите преди 2г., купи си пистов мотор, всеки път треперех като пътуваше с него, по пътя беше срещнал на два пъти размазани мотористи и аз се радвам, че сега премина на кросови мотори. Купихме си къмпер и ходим семейно на Мотокрос, по-трудно е от пистовия мотор, тръпката никак не е малка, но е по-безопасен от пистовия мотор. Въпреки, че до сега е с три счупвания, съм по-спокойна когато е на пистата, отколкото на пътя. На наш познат детенцето на /5г./ имаше пистово моторче, обикаляше улиците, летеше пред колите направо господ си го пазеше. Покрай моя мъж решиха, че по-безопасно е да кара кросов мотор и сега премина към мотокрос. Вече има и медал изразходва си енергията, има си треньор, ходи по състезания и е много доволен. Така че аз съм против пистовите мотори, в краен случай кросов мотор.

# 30
vie prosto neznaeta kakvo e da si zapalen po motori ne mi puka na kolko sam az sam na 16 i imam yamaha R1 1000 180 konq !!!

# 31
  • да има едно лесно - на мотора
  • Мнения: 2 419
И като си на 16 как го караш - на сън ли ? Защото с тия коне ще ти трябват още 2 годинки. И кой ти го купи ?

# 32
  • Мнения: 2 641
ами аз много обичам да гледам състезанията по ТВ с пистовите мотори. но все пак мотирите са супер поддържани и настилката е настилка. къдети с тези дупки мотори да карате в града  Shocked който иска мотор да кара на състезание, ако му стиска. ако живеех на село бих си купила 50 кубиков да си пърпоря с него до близкия град и из селото. в софия мотор не  Naughty

# 33
nashte mi go kupiha Simple Smile i ne go karam na san Simple Smile samo da ti kaja mi trqbvat 21 godini i ne se opredelq po kone a kubatura

# 34
  • да има едно лесно - на мотора
  • Мнения: 2 419
Ами малко трудно с много коне в малка кубатура Simple Smile  .
И понеже обичам точностите

Закон за движението по пътищата

Чл. 151. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г.) (1) (Доп. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Минималната възраст за издаване на свидетелство за управление на моторни превозни средства или за замяна на свидетелство по чл. 162, ал. 6 е:

1. 16 години - за управление на моторно превозно средство от категория М;


2. 17 години - за управление на моторно превозно средство от категориите Ткт (колесен трактор), А1 и В1;


3. (изм. - ДВ, бр. 22 от 2007 г.) 18 години - за управление на моторно превозно средство от категориите А, В, В+Е, С1 и С;
4. 20 години - за управление на моторно превозно средство от категория С1+Е;


5. 21 години - за управление на моторно превозно средство от категориите С+Е, D1, D, D1+Е, D+Е, Ттб (тролейбус) и Ттм (трамвайна мотриса).




21 години - ако искаш тролей да караш  Laughing Сега нелегално  ли го  караш ? Я влез в Мотозоната да видиш какви неща стават  Cry А и сигурно много слушаш , за да ти купят вашите такъв мотор . Следващото какво - за РД кола ? БРАВО . И на 17 може би ще си я караш ? 

# 35
Така, скоро станах на 18, смисъл на 3-ти юни. От доста малък (8 годишен) съм запален по моторите, много от комшиите ми имат мотори (доста от тях вече ги няма) така, че смятам като стана на 21, тогава чак да мисля за нещо по голямо, наистина много от приятелите ми, добри мотористи, умряха на моторите си. Братовчедка ми, през 2004 заедно с приятеля и паднали от мотора, тя паднала и минала само с леки контузии, обаче приятеля и лека му пръст, се закачил на мотора и се хвърлил, от един хълм, така, че наистина, не е разумно на тези години да се кара повече от 50-100 кубиков мотор (и те са опасни) ама...... , а мнението ми за скутерите е, адски лошо (много по лесно се пада, няма почти никаква опора и не е толкова лесно, дори и с по малка скорост, да се скочи, а щях да забравя наистина трябва да се имат на предвид: болести и изобщо физическо и психическо състояние на човек, другия ми комшия, беше, цар на моторите. У тях имаше 4, все още има един, който не могат да продадът (както и да е ), та имаше диабет, не е карал бързо, но му прилошало/причерняло (незнам точно), и ето го резултата, вече ще прави 5-6 години, от както почина.

# 36
  • Мнения: 1 069
Моите деца и моторите се надявам да бъдат като две успоредни прави!
 Един приятел ми предложи наскоро да ми подари малки мотори, за да се учели.  Stop Категорично отказах да правя от децата си "донори", макар и безплатно!

# 37
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Категорично отказах да правя от децата си "донори", макар и безплатно!
Е това прозвуча супер брутално Shocked
Моят син като получи първият си мотор на годинка и половина(пък макар и детски с педалче), като излизайки навън първо проверява моторите на място ли са,като почти всеки ден се возим на скутери и той се разбива от удоволствие, да не би да го подготвям за донор?
Я по - кротко с крайните изказвания де ConfusedГрозно е направо ooooh!

# 38
  • Мнения: 1 069
Категорично отказах да правя от децата си "донори", макар и безплатно!
Е това прозвуча супер брутално Shocked
Моят син като получи първият си мотор на годинка и половина(пък макар и детски с педалче), като излизайки навън първо проверява моторите на място ли са,като почти всеки ден се возим на скутери и той се разбива от удоволствие, да не би да го подготвям за донор?
Я по - кротко с крайните изказвания де ConfusedГрозно е направо ooooh!
Всеки има право на мнение, а моето е такова! Извинявай, ако не съвпада с твоето smihesorry!
А, за какво подготвяш сина си, си е лично твоя грижа, не питай мен!

# 39
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Категорично отказах да правя от децата си "донори", макар и безплатно!
Е това прозвуча супер брутално Shocked
Моят син като получи първият си мотор на годинка и половина(пък макар и детски с педалче), като излизайки навън първо проверява моторите на място ли са,като почти всеки ден се возим на скутери и той се разбива от удоволствие, да не би да го подготвям за донор?
Я по - кротко с крайните изказвания де ConfusedГрозно е направо ooooh!
Всеки има право на мнение, а моето е такова! Извинявай, ако не съвпада с твоето smihesorry!
А, за какво подготвяш сина си, си е лично твоя грижа, не питай мен!
Много е грозно изказването ви.Не става въпрос за мнението, а за начинът по който е написано!
ПОради естеството на вашето мнение, съм задала своят въпрос, а не защото смятам, че някой друг трябва да ми казва, за какво подготвям синът си и за какво не!
Аз не съм познавала загинал на мотор и съм си написала мнението по - горе!

# 40
  • Мнения: 654

Аз не съм познавала загинал на мотор и съм си написала мнението по - горе!


ти къде живееш.всеки ден ги има в статистиката.не минава рокерски събор който да не завършва поне с едно погребение.вече две години откакто загубихме Николай,две черни и трудни години,а беше само на 19.

бог да пази децата ни защото ние не можем.

# 41
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445

Аз не съм познавала загинал на мотор и съм си написала мнението по - горе!


ти къде живееш.всеки ден ги има в статистиката.не минава рокерски събор който да не завършва поне с едно погребение.вече две години откакто загубихме Николай,две черни и трудни години,а беше само на 19.

бог да пази децата ни защото ние не можем.
Живея в София WinkНямам телевизор, не чета вестници, но за сметка на това, съм запозната с начинът, по - който се изготвят статистики и до някъде съм склонна да не им вярвам особено.
Никъде не съм писала, че няма много инциденти с мотори, никъде не съм писала и че отричам опасностите свързани с двуколесни превозни средства ... Само написала, че не съм имала познат или приятел, загинал при произшествие с мотор!Не изопачавайте думите ми и моля ви, не превръщайте темата в спор - смисъл няма Wink
По логиката с моторите, би трябвало да не караме и коли - всеки ден измират много повече хора при произшествия с автомобили, отколкото с мотори.Доста, доста често измират хора при самолетни, влакови, автобусни, корабни и още много произшествия.Измират хора при трудови злополуки, при безбожни напивания, при употреба на наркотици и още купища неща, които са неразделно свързани със света, в който живеем.Всеки ден измират и милиони хора от естествена смърт, но може би не се сещаме, защото това не се отбелязва с големи черни букви по първите страници на вестниците.Измират хора във войни ... Няма смисъл да изброявам още ... А понякога умират хора и без никаква причина, на 20години, на 24.12.2007 Cry Cry Cry
Всеки изпитва болка при загуба или нараняване на близък човек, но това е неизбежно - просто така е устроен света и да се борим срещу това ... все някой ден губим и най - близките си хора.ПО - важно е да сме виждали усмивките им докато са били живи и да сме ги радвали дори с дребни неща, вместо да сочим с пръст статистики и да им показваме притесненията, които така или иначе съпътстват живота на всеки от нас!
Дали аз ще купя на синът си мотор или не си е моя работа.Не знам на какъв акъл ще съм след 10 или 15 години, не знам какво ще ми поднесе живота и дали ще съм още жива, когато той поиска нещо, което е опасно, не знам ... знам само, че в границите на разумното и възможното ще се опитам да създавам радост в сърцето му дори и с цената на собственото си удобство и притеснение ...
Лека и усмихната вечер на всички  bouquet

# 42
  • Мнения: 1 049
Аз карам мотор /без скорости/ до 500 кубика. В България предпочитам кола, но това е друга тема.
 Тук в Италия дори за 50 кубика моторетки също трябва да имаш книжка, дори 16 годишните трябва да я имат,  за да могат да ги карат. Шлема задължителен. Тук  предпочитам моторите пред колата.
За моят син. Бих му взела, но само ако докаже, че мога да му имам доверие.  Peace

Последна редакция: пт, 20 юни 2008, 17:18 от Zai4enze

# 43
  • Мнения: 2 401
За нищо на света. Въпреки, че съм фен, на себе си не бих взела, на детето си абсурд. А ако става въпрос за София, считам това за краен екстремизъм.

# 44
Аз доста късно прочитам темата. Аз лично съм бъдещ родител и искам да кажа ,4е поне ако всичко варви добре на 2,5-3годишна възраст мояето дете ще има мотор.... Искам да подчертая ,4е мотора ще бъде кросов ,но нека всичко вареви нормално живот и здраве Wink .. По-добре от малко да започне да владее мотора отколкото като порасне и има мнг по-мощен мотор дасе чуди кАКво да прави ... Но всеки си има различно виждане за нещата

# 45
  • Мнения: 25 634
Пък като стане на 5, му купи кола. А на 10 - самолет!  Hug

# 46
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Моя син има мотор от 2-ри клас , малък 50 кубиков,
научи се да го кара и загуби интерес.

# 47
Докато зависи от мен не бих му купила. Няма да имам минутка спокойствие. А вече когато може сам и е пораснал ако много го желае не мисля че ще вземе мнението ми под внимание. Как да забраниш нещо на един 20 годишен мъж например.Желае ли го силно ще намери начин. За мен е важно да стане отговорен шофьор като порастне, за да съм спокойна.

# 48
  • Мнения: 113
bloodywhite страхотно казано. При нас май е неизбежно това с моторите. Аз съм се качила на 16г. Сега само се возя на този на мъжа ми, но... Последно паднахме лятото на магистралата с над 120. На човек каквото му е писано. Надявам се да съм ги възпитала достатъчно добре да не правят простотии.

# 49
До някъде сте прави донякъде не сте защо ли ?
Карал съм мотор 50 кубика с които фърчах със скромните 100 км мислите ли че ако бях паднал с този така наречен слаб мотор които някои от вас пишат че биха купили на децата си нямаше да съм в по добро състояние от колкото тези с големите мотори ?
Аз лично съм на 17 години но някога ако имам деца не бих им купил дори и скутерче изводите си ги правете сами Simple Smile

# 50
  • Мнения: 5 173
Аз нямам дете, защото самата съм още дете Mr. Green.
Искам мотор, една Hond-ичк-А CBR1100, ама мн пари, а и нямам "А" категория Tired. Това не ми пречи да мечтая де.
Иначе, не бих допуснала детето ми да има.
А преди мен някой се изказа, че щял да купи мотор на детето си на 2.5-3-годишна възраст Joy Joy Joy, ми, те, децата, са още с недобре развит вестибуларен апарат на тази възраст, рядкост са тези, които могат да карат колело на 2 гуми, ще ми е интересно да видя дете в яслена възраст на мотор. Май фантазиите идват в повече Mr. Green Whistling.

# 51
  • Мнения: 3 268
Ти пък си намерил къде да питаш такова нещо!Тук сме майки-изтрещели,изнервени,притеснени,малко луди,но безкрайно обичащи децата си.Какво очакваш да ти каже една майка?Ами също като твоята майка сме.Синът ми кара кола от 4 месеца и сън не ме хваща,а ако караше мотор,щях да съм само на успокоителни.Бъди внимателен и знай,че един път си млад,но пък гледай да остарееш.

# 52
  • София
  • Мнения: 16 042
Страхлива майка съм, не съм купувала колело никога. За мотор  - също не бих купила. За кола и шоф. курсове все гледам да отлагам. Не заради липса на пари, просто постоянно се притеснявам за дъщерята. Треперя, докато се прибира с такси или кола на приятел. Колкото и да е внимателен шофьора, друг може да ги блъсне. Но тя си е малко по силните емоции и мин. седмица правила прически за фотосесия на певец. Имало мотор Харли Дейв. за снимките и диването след работа се качило с каскадьора, минали като на парад през целия център, снимали я.  Едвам оживях като ми го каза. Но от друга страна - няма как да ги спрем. Дано  Бог да ги пази.

# 53
  • Мнения: 30
не съм майка,но и аз имам мнение.от дете харесвам моторите,винаги съм искала да се кача и аз да карам.научих се на малък и голям скутер и сега амбицията ми е пистов (като почна от по-малък)мъжа ми и той е моторист,той ме е учил на всичко.
наскоро 2-ма наши приятели катастрофираха с пистак и момчето,което караше почина на място,а др. беше в кома и с опасност за живота цяла седмица.оцеля като по чудо.сега(въпреки,че най-добрият му приятел почина) той е луд на тема мотори,очаква дете след няколко месеца,а само мисли как да си купи мотор и да направи и детето си моторист след няколко години.
след този случай ми прищрака нещо-не ме е страх от мотори,не се съмнявам в уменията на мъжа ми (по принцип той ме вози),просто...не искам да се замислям какво може да се случи,заради чужда грешка.
НО ... само като видя мотор,особено в движение и ми пада ченето и почват да ми текът лигите...
разумът е едно,но страстта е съвсем друго.колкото и да си внушавам,че е опасно и да го повтарям и на мъжа ми... сама не си вярвам.на детето си един ден НЕ бих му позволила,но един родител не може да командва цял живот.идва време,когато всеки започва сам да взима решенията си и да понася последствията

# 54
  • сусурлево
  • Мнения: 474
100 % НЕ . има форум за моторджийте, навярно го знаеш , еми там погледни колко са страниците със скръбна вест и колко бързо се увеличават в летните месеци , никога не бих взела на детето си мотор , но в крайна сметка ако си изкара парите и си вземе то нищо немога да направя (както и твоите родители) и тогава само Господ да го пази!
Шума е най-малкия проблем , загиват млади хора , което е много жалко .
Аз лично карам кола и като видя мотор зад мен настръхвам , а понякога и не го виждам , защото приближават буквално за 2-3 секунди , а един добър шофьор поглежда на огледалото за обратно виждане на 2 мин. , аз много по - често особено като дойде сезона на моторите . А като са на задна гума и фара им е нагоре тогава въобще не ги виждам .
KUM4o    Praynig карай, но умната -пази себе си и тези около теб !  Praynig

# 55
  • сусурлево
  • Мнения: 474
Porsche никой не е застрахован , може да е много добър съпруга ти в  карането на мотор , но не се знае тези пред него и зад него какви шофьори са и дали са го видяли , че идва .
И аз с кола съм сигурна в себе си , но незнам този който идва насреща на колко ракий е или дали не е взел вчера книжка , или не се е наспал  и т.н и кво ще направи .
Хора карайте разумно , не бързайте , за да стигнете там за където сте тръгнали - защото няма нищо по - ценно от човешкия живот.
Много боли когато изгубиш близък по такъв нелеп начин , защото ако кареше по-бавно нямаше да се случи, ако не беше пил , ако не беше .....

# 56
  • Мнения: 30
аз мога да разкажа един случай как с мъжа ми караме (той кара,аз се возя) на М. Луиза в Пловдив и точно преди един светофар някаква шматка с Хонда Сивик решава,че иска да ни се направи и ни затваря пътя.за малко да ме удари като се опитваше да ни мине и да ни затвори.има много некадърни шофьори-това ни е проблема

# 57
  • сусурлево
  • Мнения: 474
Може да не е нарочно ,понякога когато идват с висока скорост -погледнал си на огледалото тръгваш да правиш маневра и ако пак погледнеш и виждаш мотор , но не всеки гледа като мен по сто пъти , аз имам катастрофа с кола и съм се наплашила и затова така се оглеждам .

# 58
  • Мнения: 30
Може да не е нарочно ,понякога когато идват с висока скорост -погледнал си на огледалото тръгваш да правиш маневра и ако пак погледнеш и виждаш мотор , но не всеки гледа като мен по сто пъти , аз имам катастрофа с кола и съм се наплашила и затова така се оглеждам .
аз много добре я видях какво искаше да направи-искаше да ни мине,да се "направи",щото докато се бяхме изравнили,тя постепенно приближаваше към нас(тогава щеше да ни бутне) и ни гледаше - тип "гледай ме как те минавам с "бързата" ми Хонда". некадърници всякакви ! мотористите ги нямат за нищо-убедих се в това.добре че те един-друг се пазят,щото ако разчитат на автомобилистите-нямаше да ги има вече

# 59
  • сусурлево
  • Мнения: 474
Може да не е нарочно ,понякога когато идват с висока скорост -погледнал си на огледалото тръгваш да правиш маневра и ако пак погледнеш и виждаш мотор , но не всеки гледа като мен по сто пъти , аз имам катастрофа с кола и съм се наплашила и затова така се оглеждам .
аз много добре я видях какво искаше да направи-искаше да ни мине,да се "направи",щото докато се бяхме изравнили,тя постепенно приближаваше към нас(тогава щеше да ни бутне) и ни гледаше - тип "гледай ме как те минавам с "бързата" ми Хонда". некадърници всякакви ! мотористите ги нямат за нищо-убедих се в това.добре че те един-друг се пазят,щото ако разчитат на автомобилистите-нямаше да ги има вече
Всеки гледа от неговата гледна точка . Аз не съм съгласна , че автомобилистите не ги пазят мотористите и колко и да й е бърза Хондата ако има малко акъл , знае че не е по - бърза от мотор (пистов) , които ускоряват от 0 до 100 за 2-3 секунди .

# 60
  • Мнения: 1 437
Щерката мърмори за скутер ама аз съм твърдо против.Но ....след 2 години е пълнолетна и ..........тогава незнам.

# 61
  • Мнения: 80
Съпругът ми е моторист. Мисля, че ще даде на децата си да карат мотори. Но не пистови, а чопъри.

# 62
  • Мнения: 52
На децата си не бих купила мотор даже преди години когато мъжа ми поиска мотор му казах че ако донесе такова нещо удома подавам молба за развод.

# 63
  • Мнения: 2
Здравейте!Най случайно попаднах на този форум.Аз съм момче на 15 години.Запален съм по моторите дълго време и бих желал след година да изкарам курсовете и с баща ми да купим 50 кубика пистов мотор.Не съм безразсъден и не бъркам чувства с разум.Майка ми казва твърдо НЕ по въпроса.Ние сме от селце и тук почти няма трафик и мога да си карам спокойно с нормална скорост за района.Но тя ми няма никакво довери е може да се навие само за скутер (без скорости , ужасно изглеждащ...без никаква визия) Но от тука страшно се наплаших от вашите коментари и се обърках тотално.Просто искам една малка пистарка със скорости и добре изглеждаща.

# 64
  • Мнения: 30
има много готини скутерчета! знам защо милиш,че са грозни-защото не са пистарки  Wink аз преди време имах една Хондичка,която вдигаше 70,че и повече с 2-ма човека на нея. само като си представя,че преди не харесвах скутерчета ...  ooooh! но ти си на 15 години-естествено,че ще искаш пистарка,защото вероятно мислиш,че ще ти вдигне рейтинга пред девойките (аз поне така си го обяснявам)... ще ти кажа само едно-не винаги се получава (познавам момчета,които само се набутаха с парички и нищо не постигнаха)
помисли си пак за скутер-има готини сред тях Peace

# 65
  • Мнения: 2
Да ,така е напълно...Просто само да усукваш ръкохватката не носи голямо удоволствие и т.н  Simple Smile

# 66
  • София
  • Мнения: 6 477
Моята детска мечта беше мотор...обаче майка ми беше толкова категорично против колкото и желанието ми да скоча с парашут!...Та ако дъщеря ми поиска мотор след години - бих й разрешила, но като за начало нещо по-малко и "по-женско"..Ако после реши, че това й е мечтата - коя съм аз, че да я спирам?!...Ако имах син - да, бих разрешила след определени уговорки и правила...За сега сме на тема езда - също е рисков спорт, но щом чак го сънува - да, като стане на 9-10 години ще я запиша - от такива години ги вземали за обучение.

# 67
Аз съм на 21 години и имах един приятел баща ми като бях на 16 като ми купи мотор и този мой приятел искаше мотор но баща му му каза че като стане на 18 ще му купи кола направо и така стана купи му кола кара я 1 година и си взе голям мотор 600 кубика и на втората седмица почина така че по добре на 16 със малък мотор от колкото така

# 68
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Преди време казах на моят син , че най лесният начин ако иска да ме умори е да го видя на мотор. Независимо какъв. Против това съм, защото видях как пред очите ми/всъщност ние бяхме заедно/едно младо момче буквално се разби в един стълб и беше до там...За секунди... #Cussing out

# 69
  • Мнения: 58
Да купих ме му скутер и то след като завърши 8 клас.Половината парички си бяха негови другата половина му дадохме ние.Самата аз преди много години след като завърших 8 клас баща ми ми го купи като подарък за рож. ден един симсон.Тогава бях на 10 небе от щастие.Изкам само да уточня че въпросният скутер седи на село и се кара само там тъй като е много по безопасно и спокойно отколкото в София.

# 70
  • Мнения: 1
ами като те търсят толкова много защо не си купиш handsfree! да не се отклонявам от темата да бих му купил мотор тои е на 16 така че по закон няма право да кара повече от 50 кубика Laughing

# 71
  • Мнения: 5 701
Не бих купила на сина си мотор,защото нямам доверие на останалите водачи на превозни средства.Има много безразсъдни шофьори,които биха застрашили живота на мотористите.

# 72
  • София
  • Мнения: 462
Не, не бих купила. И то не толкова от недоверие в разсъдливостта на младежа,
колкото от недоверие от разсъдливостта на другите на пътя.

п.с. Скоро един младеж, син на познат инструктор беше на мотор, засечен от кола. Пада лошо и .... си отиде.
Не е била негова вината, не е карал бързо, носил е каска, няма и драскотина по тялото. Но, все пак с мотор си незащитен отвсякъде.

# 73
  • Мнения: 2
категорично не, ако зависеше от мен Stop защото съм майка. но тя е на 7 и вече е решила, че иска червен мотор и червена каска (преди година бяха розови). причината - иска да е като тати! "сияя" е измислен за нейното състояние, докато е с баща си на мотора. честно, тръпката е голяма и удоволствието - сравнимо с малко други Wink но причините и до днес да ми се свива сърцето, са изложени от много други преди мен. за съжаление имаме близки, които вече не са между нас, и то не заради свои грешки Close на един му се размина по чудо, но не и без последствия! остава ни само да внимаваме и да се молим Бог да ни опази от неразумните на пътя!

# 74
  • Мнения: 1
50 кубикови са, не е кой знае какво
а за катастрофите - стават всеки ден и не само с мотори
ако може да кара защо не
нямам търпение тая година да стана на 16 и да взема книжка
това лято ще подлудя тати докато ме научи

# 75
  • Мнения: 2 175
Темата е стара, но пак - категорично НЕ..
Баща му катастрофира зверски с мотор преди 2 г. - въпреки, че е улегнал и сериозен мъж, въпреки не високата скорост - едвам оживя и остана инвалид за цял живот..
Брррр..
 Twisted Evil

# 76
  • Мнения: 20
За 9-тия РД на сина ми му купихме кросов мотор, 125 куб. с 4 скорости.
Кара го на поляната срещу блока или на село. На детето му е забранено да се качва на мотора без протекторната жилетка, наколенките и каската! Naughty
Баща му също кара мотор. Гласят се да ходят заедно по събори (разбирайте- моторите в буса).
Няма да ви обяснявам какво щастие е за него, че има мотор и какво е готов да направи, за да покара Laughing
Синът ми е в трети клас, няма проблеми с учението.
Аз не обичам моторите, мъжът ми ми купи скутер, но честно казано не смея да го карам из София Stop дори зарязах колата на паркинга пред блока, защото на платното не се спазват НИКАКВИ правила и всеки си кара, както му е удобно  Twisted Evil

Последна редакция: чт, 22 апр 2010, 14:45 от kokolino

# 77
  • Мнения: 1
taka az sum na su6tata vuzrast obojavam visokite skrosti i 4estno kazano ne sum po spazvaneto na zakonite 6tom drugite ne gi spazvat za6to da gi spazvam az ? ta pi4 vzimai motora i se kefi az skoro stavam na 18 razbral sum se s na6te i sa mi otdelili 4500 leva za Yamaha R6 600cc 6te go karam bez knijka nqkolko godini kato za na4alo misleh da vzema skuter predi vreme no sa mnogo bavni ne mi haresvat imam priqteli koito karat pistarki i nqmat knijki za tqh do sega ne sa gi spirali a kazvat 4e odri i da se probvat nqma da sprat na kukite taka 4e sum govoril s na6te i 6te si vzema nikoi ne moje da me razubedi

# 78
  • Мнения: 1
Моят син е на 5г. Още миналата година му купих мини крос. По вашата логика ако те е страх че ще се удавиш по добре да не влизаш във водата но всички си водим децата на басейн,море и тн. Та малкия си кара моторчето и това си е, дори и 50m³ скутер кара с газ до дупка

# 79
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
Никога не бихме купили мотор на детето.
И дано никога да не видя дъщеря си качена на мотор.

# 80
  • Мнения: 4 765
Може би бих купила на сина си скутер, но трябва да е поне на 16 години. Преди това задължително ще го запиша на курсове за правилата за движение и оказване на първа помощ.

# 81
  • София
  • Мнения: 17 592
Здравейте! От скоро попаднах на форума ви и признавам много е добър.Аз съм на 17 години и от около година и няколко месеца карам мотор.Първоначално ми беше мечта след много настояване и пилене по главите на наще ми взеха първата машина и от тогава почна кошмарът да се прибирам по светло с мотора да не карам по тъмно.През час през два ми звънят по телефона.преди 2 месеца реших да продам малкия мотор и да взема нещо по сериозно можеби с времете родителите ми са видяли ,че имам поглед върху нещата и не съм безрасъден и се съгласиха.Новия мотор си го купих с мой пари искарани чрез работа (2000 лева плюс разноски по регистрация и застраховки).Та въпрост ми към вас е дали бихте взели на вашите деца нещо от сорта (като говориме ,че са на възраст на , която имат поглед върху нещата и разбира се да са редовни пред закона) и как бихте ги приели като водачи на толкова млада възраст.


Какъв поглед може да има човек, който не различава единствено от множествено число!?
Не, не бих купила мотор, бих вложила парите в учител по граматика.

Общи условия

Активация на акаунт