"За" или "против" частното образование

  • 6 880
  • 81
  •   1
Отговори
# 60
  • Sofia
  • Мнения: 4 598
Цитат на: silvana1
...Това е мое лично мнение и е абсолютно възможно да е невярно...


И то Е невярно.
Единственото, което ме кара да не ти отговоря, както ми се иска, е огромното ми желание да не прочета и дума повече от и за теб.
За друго, освен да създаваш напрежение и да правиш класификации, явно не те бива. По-добре се научи и ти да четеш между редовете, а не просто да се упражняваш в писане и плюене.

# 61
  • Букурещ
  • Мнения: 7 841
Цитат на: Мама Голяма
Цитат на: Liorena
ами сигурно аз нещо чета между редовете.
така ми се е сторило.
чета малко отгоре, отгоре - това е истината Blush

Лио,здравей!И аз нещо чета отгоре,отгора,а се надявам да е между редовете.... Grinning
Ти записа ли вече малката на детска градина?Много хвалиш Увекинд,та се интересувам,дали вече си с преки наблюдения?



дъщеря ми ще тръгне на детска градина през септември 2005г. Simple Smile

# 62
  • Мнения: 1 278
Извинете, момичета, но мисля че повечето стигнахте твърде далеч! Че българинът трудно приема различното мнение и толерантността като качество не му е особено присъща, знам. Но да нападате така лично един човек, който апропо е повдигнал една доста интересна тема, просто защото го прави в стил "Царят е гол", това не го разбирам.
Репликите и нападките за грамотността не смятам, че са особено походящи, като се има предвид, че всички си имаме "граматически" трески за дялане, даже и тези от вас, които са си позволили подобни забележки. Да наречете луд или да пратите "на доктор" някого на висок глас, потвърждава още повече неумението на по-голямата част от вас да дава контрааргументи по данената теза и да атакува безжалостно вместо това. Но да кажете, че човек, когото изобщо не познавате, не си изкарвал парите с "пот на челото" и едва ли не, че го правел с нечестен труд, и това в лето 2005-то - това вече на нищо не прилича!!!

Маргарита, моите уважения към теб, но върни се на страница първа от тази тема, прочети постинга на Силвана още веднъж и след това, прочети твоя първи отговор, моля те. Е, това, ако не е провокативно от твоя страна, здраве му кажи! Питам те, с какво точно в единственото изречение, което си написала, се изказваш и даваш мнението си по тази, както вече споменах, интересна тема? Или по-скоро изстрелваш едно доста конфликтно изречение, с което "постилаш" килимчето на "появи се враг "новак", дайте да го изгоним навреме"? Не ми се сърди, но си заслужава да помислиш върху това.

Мечтице, напълно съм съгласна с теб, че над 90% от потребителите в този форум (и всички българи изобщо) имат нужда от опреснителен курс за употребата на пълния и непълния член в българския език. Не мога да разбера обаче, защо се обръщаш само към един от тях, след като от шест страници изписано слово, което прочетох, единствено в твоя постинг забелязах правилно членуване?

Момичета, сигурни ли сте, че ще се чувствате по-добре, као превърнете форумите в стерилна лаборатория?!

# 63
  • Мнения: 1 278
Силвана, политическите ни възгледи съвпадат почти изцяло. Аз също вярвам в класовото общество. Това, с което не мога да се съглася обаче е, че в България, то се определя от финансовите възможности на хората (което е нормалното за развитите страни). Като казвам това, имам предвид - двупосочно определяне. Съвсем не означава, че "паралиите" са от висшата и по-образована класа, нито пък че "бедняците" са всъщност "образованите", защото, разбираш ли, са по-онеправдани. Вярно е, че липсата на пари отдалечава от висшата класа във всяко едно отношение, включително и във възпитанието, и в образованието. Това е така, по простата причина, че когато човек се концентрира върху елементарните неща за оцеляване, ерудицията му отслабва.
Обратното обаче не работи с такава сила. Нещо повече, може да действа и с отрицателен знак, тоест финансовото облагодетелстване на някого от средната или нисшата класа, не само, че не би го ерудирало току-така, но даже би го отдалечило от това в първия момент!
Все пак смятам, че и у нас има класи, макар и не така обособени. Критерия за определянето им обаче не мога да го дефинирам. Просто мисля, че на този етап, не подлежи на това.

И сега по темата!
Силвана, концепцията ти за платеното образование и за качеството му ти е много правилна. Качеството на образованието наистина зависи от заплащането. Грешката ти или по-скоро объркването ти идва от мисълта, че плащаш за образованието, само когато вадиш парите директно от джоба си. Това обаче не е така! В действителност всеки един от нас плаща за образованието на децата си, когато плаща данъците си. Лъжеш се, ако си мислиш, че държавното образование не струва пари. Напротив! Струва и то много, и то от нашия джоб - джоба на данъкоплатеца. Проблемът не идва от това, че се учим "безплатно", защото това не е вярно. Проблемът идва от разпределянето на държавния/общинския бюджет.
Какво имам предвид. В момента парите се разпределят така - ако имаш 100 училища например, сумата от бюджета за образованието, събрана от данъците (тоест от джоба ти индиректно), се разделя на 100 и се раздава на тези училища (респ. градини, университети). Сама се сещаш, че това "равенство" по никакъв начин не може да мотивира тези, които дават образованитео на децата.
Как трябва да бъде? В нормалните страни, бюджетът не се дели на броя на училищата, а върви "ръка за ръка" с ученика. В училището, в което ученикът си избере да учи - там ще отидат парите. Това естествено мотивира достатъчно, тъй щото училището да предлага, колкото се може по-качествено образование, тъй щото да има, колкото се може повече ученици, тъй щото да има, колкото се може повече пари. Както виждаш, строг пазарен принцип, достъпен за всеки обаче.
Разбираш ли, образованието никога не е безплатно! То обаче трябва да е достъпно за всеки, независимо от коя класа произлиза.
Частни училища винаги има и те обикновено гледат да предлагат още по-добро образование, за да могат да просперират. Не е задължително обаче да плащаш и за тях директно. Ще ти дам пример със Здравната каса и някоя частна поликлинка. Център "Детско здраве", който е частен, работи със Здравната каса и всеки, който е получил направление може да заведе детето си там и да получи услуга с качеството на "частна".
Просто, когато системата е правилна - тя работи, без да е необхдимо всеки път да плащаш директно. За съжаление реформите в образованието все още не са ни застигнали. Една от причините за това е, че твърде много учители ще трябва да си потърсят друга работа след това. Уви, системата все още работи повече за учителите, отколкото за учениците. Рано или късно обаче и това ще се промени!

# 64
  • Мнения: 1 278
Цитат на: Vache

Не е вярно!!! В нашата ясла има и циганчета и специализирана група за деца със слухови увреждания!!! Циганчетата са смесени с другите деца, а децата със слуховите увреждания са в градината и нямам наблюдения над тях!


Не съм сигурна, дали съм разбрала правилно, но ако децата със слуховите увреждания са в отделна специализирана група, това не е особен повод за гордост, за съжаление. Световната тенденция е да НЯМА специализирани групи, училища и каквито и да било други обособени общности от хора, които имат увреждания - слухови, зрителни, ментални и т.н. Една от основните причини за това е, че когато тези общности съществуват, хората от тях се "събират" и предават уврежданията на поколението си чрез двата си доминантни гена. Целта е те да се интегрират в цялото общество, като така се създава възможност, както за тяхното нормално съществуване, така и за евентуалното премахване на увреждането, постепенно в поколението, като се създават повече семейства, в които само единият родител е носител на болния ген.

# 65
  • Мнения: 4 176
Цитат на: Demetra
Силвана, политическите ни възгледи съвпадат почти изцяло. Аз също вярвам в класовото общество. Това, с което не мога да се съглася обаче е Качеството на образованието наистина зависи от заплащането. Грешката ти или по-скоро объркването ти идва от мисълта, че плащаш за образованието, само когато вадиш парите директно от джоба си. Това обаче не е така! В действителност всеки един от нас плаща за образованието на децата си, когато плаща данъците си. Лъжеш се, ако си мислиш, че държавното образование не струва пари. Напротив! Струва и то много, и то от нашия джоб - джоба на данъкоплатеца. Проблемът не идва от това, че се учим "безплатно", защото това не е вярно. Проблемът идва от разпределянето на държавния/общинския бюджет.........
Просто, когато системата е правилна - тя работи, без да е необхдимо всеки път да плащаш директно. За съжаление реформите в образованието все още не са ни застигнали. Една от причините за това е, че твърде много учители ще трябва да си потърсят друга работа след това. Уви, системата все още работи повече за учителите, отколкото за учениците. Рано или късно обаче и това ще се промени!

Добър постинг. Значи пак си идваме да думата,че частното образование в БГ в този си вид и изпълнение не струваааааа
Морал няма. Коткат детето ти, като се пишат  само 6-ци. Нали трябва да са доволно родителите и догодина пак да платят 2000-3000 Евро.
Но да не мислите че това е всичко:) АЗ още не съм се сблъскала с този проблем , но разпитвам профилакточно разни БОГАТАШИ  и те казват че всчико се доплаща. Говоря за ски училище на Витоша  -100 лв. за 5 дена, разни мероприятия. Пари , пари и пак пари.

# 66
  • София
  • Мнения: 13 226
Цитат на: Demetra
Цитат на: Vache

Не е вярно!!! В нашата ясла има и циганчета и специализирана група за деца със слухови увреждания!!! Циганчетата са смесени с другите деца, а децата със слуховите увреждания са в градината и нямам наблюдения над тях!


Не съм сигурна, дали съм разбрала правилно, но ако децата със слуховите увреждания са в отделна специализирана група, това не е особен повод за гордост, за съжаление. Световната тенденция е да НЯМА специализирани групи, училища и каквито и да било други обособени общности от хора, които имат увреждания - слухови, зрителни, ментални и т.н. Една от основните причини за това е, че когато тези общности съществуват, хората от тях се "събират" и предават уврежданията на поколението си чрез двата си доминантни гена. Целта е те да се интегрират в цялото общество, като така се създава възможност, както за тяхното нормално съществуване, така и за евентуалното премахване на увреждането, постепенно в поколението, като се създават повече семейства, в които само единият родител е носител на болния ген.


Не, не си разбрала!!!! Аз казах, че нямам наблюдения.. Ти изобщо знаеш ли как протичат заниманията в детската градина и яслата? Това, че децата със слуховите проблеми са в отделна група не означава, че те нямат смесени занимания с другите деца. Всъщност в нашата ясла педагожката е една и групите се събират за учебните занимания. Там няма циганета и българчета. Всички пеят и рисуват заедно! Преполагам, че така стоят нещата и с децата със слухови проблеми... Също така предполагам, че тези дечица имат допълнителни занимания, свързани с проблема им и затова са в отделна група. Нали се сещаш, че не всяка госпожа знае езика на немите или, че има логопедично образование. Значи те имат нужда и от по-специално внимание (в смисъл на обучение). А иначе едва ли някой ги държи вързани в стаята!

И айде може мааалко да посмекчиш тона... и не е необходимо да обясняваш като на малоумни защо е добре децата с увреждания да учат заедно с другите деца! Нищо, че сме питомци на държавното образование и ние знаем какви са някои световни тенденции... аз поне часа по четене в държавното училище не съм го пропуснала...  Mr. Green

# 67
  • Мнения: 1 278
Цитат на: Mamica
... Значи пак си идваме да думата,че частното образование в БГ в този си вид и изпълнение не струваааааа
Морал няма. ....Пари , пари и пак пари.


Леко си криворазбрала постинга ми, Мамице (извинявай, наистина не знам, дали така трябва да се чете прякорът ти?). Никъде не съм казала, че частното образование в Бг не струва, по простата причина, че не съм компетентна по въпроса, освен за детските градини отчасти. Това могат да го кажат хора, като Летисия, които имат преки и директни наблюдения по въпроса, а аз останах с впечатлението, че тя твърди точно обратното за училището, което познава - отзивите й са положителни!
Това, което аз обяснявам е, защо държавното образование в Бг "не струва" - не, защото е държавно, а заради погрешното му финансиране! А българското държавно училище наистина не е това, което трябва да бъде. Нито материалната база е на ниво, а това е от огромно значение за мотивацията и образоването на учениците, нито пък квалификацията на хората е "в крак с времето" - масово имам предвид. Винаги има изключения, когато говорим за хора, естествено.
Разбирате ли, момичета. Въпросът не е, дали е държавно или частно образованието, за да бъдат мотивирани тези, които го дават (учители и преподаватели) и за да бъде ефективно самото то. Въпросът е в начина на финансиране.

А за парите, парите и пак парите... Запитвала ли си се, какъв би бил животът без тях? Мен, ако питаш, слава Богу, че ги има! Толкова прост и лесен механизъм за управление на стопанството... Представяш ли си да трябваше да разчитаме на стоките в чистия им вид или на човешката съвест, за да може да се осъществява размянта на благата?!

# 68
  • Мнения: 6 315
Цитат на: Demetra
Маргарита, моите уважения към теб, но върни се на страница първа от тази тема, прочети постинга на Силвана още веднъж и след това, прочети твоя първи отговор, моля те. Е, това, ако не е провокативно от твоя страна, здраве му кажи! Питам те, с какво точно в единственото изречение, което си написала, се изказваш и даваш мнението си по тази, както вече споменах, интересна тема? Или по-скоро изстрелваш едно доста конфликтно изречение, с което "постилаш" килимчето на "появи се враг "новак", дайте да го изгоним навреме"? Не ми се сърди, но си заслужава да помислиш върху това.


Не, не съм искала никого да гоня. И ще ти обясня защо реакцията ми беше такава. Този първи постинг на силвана бе публикуван в 4 различни теми в различните форуми (мисля, че две от темите бяха точно тук, не съм сигурна) и изведнъж новакът силвана, който има само 4 постинга изважда 4 различни теми от архива с едно и също нещо. Затова реагирах така. Тази тема е отделена от модератора на форума, до колкото знам. Тя просто можеше да пусне нова тема, както модераторът направи, а не да проглушава ушите (метафорично) на читателите тук с изравянето на стари теми от архива.

Надявам се, да съм станала ясна вече и да съм отговорила на въпроса ти. А проблемът на силвана е, че реши да ме праща в Северна Корея и в Куба. Съжалявам, но не е възможно от изречението, което написах да съди за политическите ми убеждения. А до каква степен са комунистически - дядо ми е бил директор на банка и заради отказа си да стане доносник са го понижили в прост чиновник, което го е убило.

# 69
  • София
  • Мнения: 13 226
Цитат на: Margarita
Този първи постинг на силвана бе публикуван в 4 различни теми в различните форуми (мисля, че две от темите бяха точно тук, не съм сигурна) и изведнъж новакът силвана, който има само 4 постинга изважда 4 различни теми от архива с едно и също нещо.


А това определено не е нормално поведение... Mr. Green  Mr. Green  Mr. Green
Абе колкото повече се пише по темата толкова повече женицата подхранва самочувствието си! Жалко, че това й е начина да си доказва колко е най-, най-  Mr. Green

# 70
  • Мнения: 6 315
Цитат на: Vache

А това определено не е нормално поведение... Mr. Green  Mr. Green  Mr. Green


Затова и веднага отговорих с рязък тон. В крайна сметка вместо да прочета нещо интересно, видях 4 еднакви поста.....

# 71
  • Мнения: 1 278
Маргарита, честно казано не я разбрах много, много тая работа с постингите, защото не ме вълнува кой, кой е всъщност. Клубът ми е много интересен, защото има какво да научи човек тук или поне да си зададе някои въпроси, свързани с професията ми в момента - мама  Grinning Предположих, че има нещо, което те е подтикнало да реагираш така, но все си мисля, че подобни съмнения и дразнения е по-добре да се решават с лични съобщения, защото се губи основната тема. Даже, когато не ни допада стилът на автора, бихме могли да я развием, така че тя да ни бъде полезна в крайна сметка.
За мен един от най-важните въпроси в тоя живот е въпросът "защо?". Тази тема ме подтикна да "проуча", защо настина държавното образование у нас издиша така. Каква е причината, след като по света то също не се заплаща директно. Не съм очаквала, че отговорът може да е толкова прост всъщност. Надявам се да съм била полезна с тази информация и на другите читатели!
А за дядо ти, тази история наистина много ме натъжи. Всъщност това се случва всеки път, когато се "докосна" до "онази" действителност.

# 72
  • Мнения: 1 278
Цитат на: Vache

И айде може мааалко да посмекчиш тона... и не е необходимо да обясняваш като на малоумни защо е добре децата с увреждания да учат заедно с другите деца! Нищо, че сме питомци на държавното образование и ние знаем какви са някои световни тенденции... аз поне часа по четене в държавното училище не съм го пропуснала...  Mr. Green


Вачее! По-твърдият тон и личните нападки са две различни неща. Ако аз след това море от 5 страници нападения и плюене, леко може и да съм повишила тона си, то ти определено в момента се придържаш към второто. За потребител, на когото е поверено да се грижи за спазването на реда, в който й да било форум, това е недопустимо! И тъй като искам да се придържам към стила си и не обичам да разводнявам и скандализирам темите с размяна на подобни реплики, ако имаш да кажеш нещо друго по "мой адрес", моля те направи го с лично съобщение, защото оттук нататък, аз така ще ти отговарям извън темата, ако се наложи!

# 73
  • Мнения: 811
Цитат на: Demetra

И сега по темата!.................................


  Hands Clap   Hands Clap   Hands Clap

Расъждения, които прочетох с удоволствие.

# 74
  • Мнения: 6 315
Цитат на: Demetra
Маргарита, честно казано не я разбрах много, много тая работа с постингите, защото не ме вълнува кой, кой е всъщност.


И мен не ме интересува кой кой е, Деметра. Но форумите имат някакви правила, макар и част от тях неписани. Изобщо не ме вълнува кой стои под ник-а силвана. Искам обаче, когато видя няколко теми в тях да не чета едно и също нещо. И ако госпожата се бе въздържала от това да ме праща не знам къде си и след това да нарича простакели някои от мамите тук и едва ли не да обвинява държавното образование за грамотността си, нещата нямаше да отидат толкова далеч.

Съжалявам за разводняването на темата.

Общи условия

Активация на акаунт