Къде сте Мами от Кипър! Хайде да се запознаем!

  • 54 470
  • 285
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 103
А дали има смесени детски градини,в смисъл да ходят деца и на други емигрантски семейства или тях по-скоро ги гледат гледачки?Чудя се,защото се притеснявам детето ми как ще се справя с езика в градината?

# 16
  • Мнения: 58
Привет!
Без име , не се притеснявай излишно! Тук има деца от различни националности,които посещават както гръцките детски градини така и училищата им ,а освен това има английски и френски такива, в които пък учат и кипърчета.Детето ти е много малко още и това си е предимство все пак.Докато ти се ориентираш в обстановката и детето ще проговори гръцки.   

# 17
  • Мнения: 103
Привет!
Без име , не се притеснявай излишно! Тук има деца от различни националности,които посещават както гръцките детски градини така и училищата им ,а освен това има английски и френски такива, в които пък учат и кипърчета.Детето ти е много малко още и това си е предимство все пак.Докато ти се ориентираш в обстановката и детето ще проговори гръцки.   
HugБлагодаря.Наистина,че е предимство,че детето е още малко/надявам се най-бързо то да свикне/Всички вкъщи сме много напрегнати около това преместване.Дано всичко бъде наред Praynig

# 18
  • Мнения: 119
е, най-сетне !!! вече ще си имаме тема! имам много познати българи тук , но или нямат деца, или нямат компютри. аз имам и двете , но вече нямам много време - ходя на работа  Sad пишете ми на лични, пишете и в темата , но не обещавам бърз отговор.

# 19
  • Мнения: 103
Знаете ли какви са изискванията за багажа в самолет на Hemus airНякой ако знае нещо по-специфично за летенето до Кипър нека да пише!Разбрах,че много силно налягане се получавало в самолета,как се справихте с него?

# 20
  • Мнения: 431
Здравейте, мили мами в Кипър!
Нека първо да се представя- казвам се Цветелина на 24г. От 4години аз и съпругът ми
(българин е) сме тук. Честно казано впечатлението ми за острова не е кой знае какво. Ако трябва да бъда честна хич не са ми симпатични кипърците, а децата им са изключително лигави или поне по-голямата част от тях. Това което ми харесва тук е, че има много англичани, повечето са възрастни и са много приятни хора. Дори когато се разминеш с тях на улицата те се усмихват.
За жалост нямам много приятелки тук.
В момента очакваме 2момченца и колкото по-вече наближава толкова по-вече се шашкам.
Доволна съм от обслужването в клиниката която посещавам, но за жалост едно раждане, по-точно цезарово, каквото ще е моето, е 1700лири, малко непосилна за нас сума. За това си извадихме медицинска карта за държавната болница, отне ни 2седмици и ще раждам там, което е напълно безплатно.
Много се радвам, че има с кого да споделям за това как се гледат деца тук, тъй като си нямам никаква идея. Незнам колко време след това бих могла да почна работа, тъй като няма кой да ми помага. Свекърва ми се гласи да идва октомври, но ще е тук за около 1-2месеца.
Забравих да кажа, ние живеем в Пафос. Ако има и друга мама тук да свирка, ще се радвам да се запознаем! Hug Hug Hug

Последна редакция: сб, 11 авг 2007, 22:58 от mecheto

# 21
  • Мнения: 103
mecheto как точно се вади тази медицинска карта?Какви точно документи трябва да имаш за да ти я извадят?Благодаря!

Последна редакция: нд, 12 авг 2007, 11:09 от Без име

# 22
  • Мнения: 431
За да си извадиш медицинска карта са необходими 3неща:
1. Трябва ти сертификат от работодателя за месечната ти заплата.
2. Фото копие от розовото листче което се слага на алиен картата(това трявба да е последната ти регистрация).(Ние направихме и фото копие на страницата където е снимката, т.е. следващата).
3. Копие от досието ти на социалната осигуровка.
С тези 3неща отиваш в държавната болница, попълваш един формуляр и до 2-3седмици ти пращат на адреса картата.
Нямаш право на карта, ако доходът на член от семейството е над 18000лири, и още няколко причини, но не ги помня.
Съпругът ти също може да си извади по същи начин карта. Ние дадохме моите и неговите документи и  ги пуснахме заедно с едим формуляр.
Ако имаш някакви въпроси, ще се радвам, ако мога да то отговоря Hug

# 23
  • Мнения: 103
За да си извадиш медицинска карта са необходими 3неща:
1. Трябва ти сертификат от работодателя за месечната ти заплата.
2. Фото копие от розовото листче което се слага на алиен картата(това трявба да е последната ти регистрация).(Ние направихме и фото копие на страницата където е снимката, т.е. следващата).
3. Копие от досието ти на социалната осигуровка.
С тези 3неща отиваш в държавната болница, попълваш един формуляр и до 2-3седмици ти пращат на адреса картата.
Нямаш право на карта, ако доходът на член от семейството е над 18000лири, и още няколко причини, но не ги помня.
Съпругът ти също може да си извади по същи начин карта. Ние дадохме моите и неговите документи и  ги пуснахме заедно с едим формуляр.
Ако имаш някакви въпроси, ще се радвам, ако мога да то отговоря Hug
Благодаря ти много  bouquet А да знаеш случайно какви документи са необходими за сключване на брак в Кипър?

# 24
  • София
  • Мнения: 1 456
Има ли мами , които живеят в Ларнака?
Сестра ми живеят там, но все не успява да се включи. Тя има двама сина и е от ........ 10 - тина , а може би повече години на острова.
Сега пак ще и звънна да я подсетя да се включи Peace

# 25
  • Мнения: 431
Съжелявам, мила, но немога да ти отговоря на този въпрос. Но при всички случаи ще ти трябва акта за раждане. Даже няма да е зле ако го преведеш на английски, няма да има нужда да го легализираш. Най-добре се обади в българското посолство, те би трябвало да ти отговорят. Или ако бъдещият ти съпруг е кипърец, нека той да се поинтересува.

# 26
  • Мнения: 140
Здравейте!Искам да попитам нещо дано не ви се стори глупаво,ама...Има ли в Кипър същите противозачатъчни както в Бг?Тук пия Ясмин.Как е там дават ли ги в аптеките без рецепта?Благодаря предварително?

# 27
  • Мнения: 431
Здравейте!Искам да попитам нещо дано не ви се стори глупаво,ама...Има ли в Кипър същите противозачатъчни както в Бг?Тук пия Ясмин.Как е там дават ли ги в аптеките без рецепта?Благодаря предварително?
Здравей, shankulova.
Tук противозачатъчни дават само с рецепта.Ако можеш си вземи от Бг няколко, хем ще си спестиш някой лев. Една опаковка Ясмин е близо 3пъти по-скъпа от Бг.

# 28
  • Мнения: 1 858
Здравейте. Аз съм мама но не ot Кипър. Майка ми живее в Левкосия (май така се казваше) от близо една година. Много е доволна от живота си там и от известно време си говорим и ние да се изнесем от Бг.
Мислим първо мъжа ми да замине и след няколко месеца ние с детето. Има обаче едни чуденки, които не ми дават мира и ме карат да се притеснявам.
1: Сина ми е с тежко хронично заболяване. Не знам как ще успяваме да го лекуваме там.
2:Дали си заслужава да зарежа всичко тук (а то не е много) и да полетя за Кипър. Майка ми казва, че там освен да работи може да си позволи да ЖИВЕЕ повече от спокойно при положение, че ми изпраща пари и на мен всеки месец.
3: Страх ме е и аз не знам от какво но ме е страх и то много. Може би заради детето ме е страх най-вече не знам.
Има и куп други глупости, които ми се въртят из главата и много се надявам, че вашите мнения и съвети ще ми помогнат да се изясня с себеси.

# 29
Здравейте !
Не съм в Кипър, но наша много близка (първа братовчедка на съпруга ми) живее в Ларнака от около 13 години. Омъжена е за кипърец и има две деца. От нея знам, че там живеят много българки женени за кипърци, а също и доста изцяло БГ семейства. Учудена съм,че никой от тях не се включва тук. Може би не знаят за форума ?! Или са прекалено  заети ?!

Общи условия

Активация на акаунт