Как да го отуча от нощното хранене с кисело мляко?

  • 4 440
  • 44
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 27 524
Не знам какво да ти кажа. Мога само едно - племенникът ми беше едно към едно с това което описваш, и без да те плаша, това продължи до 6-годишната му възраст  Peace Grinning

# 16
  • Варна
  • Мнения: 2 942
Точно съм в период на отучване. На 1,4г. е и пиеше по 1 литър айран на нощ. Реших, че е време да прекратим и се хванахме. Баща му спи в друга стая, защото ходи на работа, а аз останах на саме с малкия звер. Даже се заключваме, защото иска да бяга  #Crazy
Снощи мина третата вечер без мляко. С всяка изминала нощ става по-лесно. Но първата нощ беше ад. Издържах само защото ме вбеси тотално. Изпадна в истерия, рева, тръшка се, блъска си главата в пода дори. Накрая след един час каталяса и заспа.
Сега се буди и го приспивам наново, всичко приключва до 20 минути. Но не отказва още, пие вода към 4 часа. Аз съм изтощена за втора атака и давам вода с гумен накрайник. 
От днес прибирам всички бутилки с биберони и ще пие вода от чашата за пиене, та ако ще да се мокри през 20 минути.
Само едно ще ви кажа хич не са гладни, наливат се, защото им харесва. Моя закусва сега пак към 9 часа.
За мен не нормално да се пие по 1 литър на нощ, всичко е мокро, удряше ни със шишета и т.н.
 
На Crazy chick,  ще й кажа че ние търсим помощ, а не порицание. Не всеки може да бъде толкоз перфектен като нея.

# 17
  • Мнения: 4 068
Аз пък не смятам, че ти си виновна за това положение. Какво като си кърмела нощем и на поискване? Моя съвет е да се водиш от детето. За мен по-лошото е, че пие исело мляко, защото то е доста по-тежко за стомаха от адаптето. Аз също кърмех на поискване и по три пъти нощем. Кой ли не се изреди да ми се кара, но аз си знаех моето. Като минахме на адапте започна да яде само веднъж на нощ, но и така да е аз никога не съм упорствала да спирам насила храненето. Около годинка беше, когато сама се отказа. Аз самата съм пиела кисело мляко до почти 4 годишна възраст. Както казах блошото е, че киселото мляко раздува доста стомаха. Защо не пробваш да минете пак на формула? Поне е по-щадящо, а може и ако не му хареса особено да се откаже от яденето през нощта изобщо.

# 18
  • Мнения: 3 205
За мен е необяснимо даването на мляко вечер... просто не мога да измисля логична причина  Rolling Eyes Кърмено дете до годинка, прекрасно, ама тва адаптираното после, то за какво е?? Моето лично, неангажиращо и непрофесионално мнение е, че 12-месечно дете /да не говорим за повече/, преспокойно може да вечеря супа с два сухара или мляко с бисквити и корнфлейкс, да излапа една праскова и да си ляга. Какви ти биберони, сухи млека, айряни нощем...  Tired

Да, това вечеря, а после си изпива 220мл мляко като пич и заспива. Сутрин пък като се събуди, си пие пак толкова мляко за закуска.
Ще ти предложа едно много ясно и логично обяснение - прави го, защото през деня не желае да пие вода и други течности (а през нощта аз не желая да ставам и да му давам каквото и да е).

# 19
  • Мнения: 2 768


Точно същото положение и при нас  Peace
Логика не съм търсила, иска - пие.
Може би при нея е защото не обича други млечни продукти, а калций все пак от някъде трябва да набави.

# 20
  • Мнения: 977
При нас има някакъв прогрес...

От 2 нощи се бори с айряна... Мрънка, сърди се...но май ще има положителен резултат. Най-малкото вече пие наполовина от досегашната доза и сменяме по 2-3 мокри памперса вечер.

Стигнах до извода, поне в нашият случай, че не пие мляко от глад, а по навик. Харесва му да се лигави с шишето, унася се спокоен след като е пил от него и си го гушва.

Първата нощ беше най-трудна. Заспа към 22. Събуди се към полунощ и не пожела да заспи. Искаше си млякото и това е. Дори го взех в нашето легло за да не се разсъни и да заспи до мен, но не. Знае къде държа млякото и го търси.

Тогава на помощ дойде Кумчо Вълчо. Казвах му: "Аууу, Кумчо Вълчо е дошъл и е взел млякото. Бързо ела да те гушна да не те открадне и теб! Няма го Вики!" ... и го скрих (той много обича да правим това). Размахахме сънено пръстче да се скараме на лошият Кумчо Вълчо да си стои навън и заспахме... Но се буди през час някъде да си търси млякото като с настъпването на утрото беше отстъпил и вече приемаше да пие вода. Хубавото е, че пие само по няколко глъдки вода и заспива. Лошото е, че спа цялата нощ при нас.

Снощи пак си търсеше млякото. Но си спа в неговото легло. Буди се, според мен, сърдит, че е завит. Все си риташе сърдито завивките и мрънкаше.

Незнам как ще е тази нощ, но се надявам да сме на прав път с отучването от нощното хранене.

# 21
  • Мнения: 1 547
На Crazy chick ще й кажа че ние търсим помощ, а не порицание. Не всеки може да бъде толкоз перфектен като нея.

Моля те, не ме занимавай с перфектности и прочее форумски клишета... Каква помощ се очаква в описания случай - психологически трикове, баламосваници, баби Яги, какво? Единственото, което мога да отговоря аз на такова питане "Как?", е:  "Ми просто спри да даваш мляко преди лягане". Ако на някой това му звучи не като помощ, а като порицание, негова воля. Не е нито нормално, нито полезно, децата да пият по литър мляко нощем, вместо денем; поне час преди лягане е желателно да не се товари стомаха - оттук насетне наистина всеки решава дали и защо ще го прави. Синът ми имаше навика да лочи вода като безумен, вкл. през нощта - след като ми бактиса да се будя и да му давам, му оставих чашата на скрина, да си пие, когато си ще. Отказа се на втория ден, явно просто го е кефело да ме разкарва - беше на година и половина. Но пак казвам, не виждам абсолютно никаква причина да се дава нощем мляко с биберон, камо ли пък адаптирано, на дете на такава възраст. Мое мнение.

# 22
  • Мнения: 3 336
Мишел, радвам се, че Кумчо Вълчо ви е свършил добра работа и на вас Laughing

Аз го викам на помощ и за обедното хранене, защото тогава е голям кошмар, стават в столовете, оливат се с храна, защото искат с техните лъжички да се хранят и въобще е ужас Rolling Eyes Откакто влезе в действие Кумчо Вълчо,  вече не стават от столовете и се хранят тихо и мирно и без пищене и цвъркоч Mr. Green

Няма начин, трябва вече да ги възпитавам, че положението е започнало да излиза от контрол и те се възползват, че са двама и докато съм заета с единия, другия върши магарии Rolling Eyes

Мъжа ми днес се включи в театрото и рева като гладен вълк на външната врата Laughing Много му отива hahaha

# 23
  • София
  • Мнения: 6 999
mishelle, без да искам да се заяждам и да философствам, НО...

Каква ти е целта всъщност?
Да приемем, че детето е привързано към шишето си и към пиенето на мляко нощем. За да го 'отучиш' ти му отнемаш 'успокоението' и го вземаш да спи във вашето легло. Можеш дори да му дадеш някакъв друг фетиш, с който да се успокоява...

Помисли освен за физиката и за психиката на детето си, което е на 1,5 год:

Отнемаш му успокоението, нещо, което му носи сигурност. Трябва ли да коментирам?
Заменяш един фетиш с друг. Нужно ли е да коментирам отново?

Не робувай на клишета 'трябва - не трябва' и прочие. Къде пише до кога трябва да пият децата нощем мляко? Моя приятелка и вече майка е пила мляко от шише с биберон до 2-ри КЛАС /не за първи път я давам за пример/. Отказала се е сама - жива, здрава, нормално умствено и психически развита си е. Бившия ми мъж по цели нощи ставаше, за да яде вафли и още го прави и си е нормален. /не съм се пробвала да го отучвам  Mr. Green/.

# 24
  • Мнения: 1 547
Не робувай на клишета 'трябва - не трябва' и прочие. Къде пише до кога трябва да пият децата нощем мляко?

Isa, това хубаво, но какво ще прави едно такова "неробуващо" дете утре, когато ще трябва всеки ден да става в точно определен час, ще разполага с точно определено време, за да се нахрани и ще трябва да се държи по точно определен начин в определени моменти? Дете, цокащо биберон във втори клас, е аутсайдер по дифолт - аз не бих поела тази отговорност. Моя близка роднина е страшен фен на "когато му дойде времето" и "каквото иска, това". В резултат синът и смучеше биберон с мляко до 5-6-годишен, къпеше се с нея в банята до 3-4 клас, хранеше се само и единствено с кюфтета и пържени картофи, щото друго отказвал да вкуси и т.н. "неробуване". Вярно, щастливо детство беше, волна работа... само че детето стана на 13 и се сдоби с язва, поднормено тегло, ниско самочувствие и куп други проблеми. До ден-днешен се ядосва и сърди на целия свят, че не му угажда на капризите; изисква същото и от жена си  Rolling Eyes Разбира се, това е само един пример, с който не искам да правя обобщения, но е добре да мислим малко по-далеч от следващите 3 години, що се отнася до децата ни...

# 25
  • София
  • Мнения: 6 999
crazy chick, не абсолютизирай нещата.

Аз не смея да твърдя кое е "по-ужасно" - да пие мляко или да спи в леглото на майка си. Сигурна съм - ще се съгласиш с мен.
За това и ги деля нещата на "такива" и "онакива".
"Такива" са неща, които приемам като характеристика на детето, които не ми пречат и не усложняват моя живот- биберони, памперси, шишета, играчки, с които се заспива...фетиши с две думи.
"Онакива" са неща, които са против правилата на обществото, нарушават моя мир или психическото ми, финансовото ми състояние или просто дразнят - да храня голямо дете, да й готвя нещо специално, да досажда на околните или на мен, да спи в леглото ми, да ме обсебва и прочие...

Естествено ако детето беше мое - щеше да се задоволи с 1 шише мляко в леглото, а не по цели нощи да търча до кухнята и обратно.   ooooh!

# 26
  • Мнения: 2 768
ОК, съгласна съм, че трябва все пак да имат граница и да знаят какво може и не може.

Но пък не намирам нищо фатални да изпие чаша мляко (с накрайник с 3 дупки) преди сън и като се събуди!
Ами че аз го правя същото с чай, да речем.

Верно, сега го пие сутрин и вечер, но сама си изгради режима, до преди няколко месеца пиеше мляко и в 3 часа.
В един момент просто престана - без безсънни нощи и ревове.

Сестра й пък отказа млякото на 1г сама.

Никога не съм била привърженик на крайните мерки - махнахме биберона и памперса леко и безпроблемно.
И на млякото ще му дойде реда!  Peace


# 27
  • Мнения: 351
Дъщеря ми също се будеше до скоро, за да пие кисело  мляко, а преди и АМ. Това  беше и причината да не мога да махна нощния памперс.
Беше ми пределно ясно, че това е само навик и не се нуждае от киселото мляко през нощта. Всяка нощ си казвах, че като се събуди няма да й дам млякото и ще я оставя да си поплаче и като й омръзне ще си заспи. И също така всяка нощ си й давах шишето с млякото. Просто не издържам да плаче.
Спря да се буди на 1г. и 8м., когато махнах всички шишета, защото беше започнала да прегризва бибероните и ме беше страх да не се задави през нощта. След като една сутрин се събуди за пореден път с прегризан биберон и цялата в мляко, до края на деня когато ми поискаше мляко й подавах шишето с прегризания биберон и сама виждаше , че не може да пие от него. През нощта се събуди да си го търси и й предложих да си пийне мляко от чашка. Но това да става й се стори голямо усилие и отказа. Така се отказа и от буденето за мляко нощем.
Съпругът ми още не може да повярвя, че дъщеря ни спи през нощта.

# 28
  • Варна
  • Мнения: 2 942
На четвъртата нощ без кисело мляко спа до 5 часа, погушках го и си доспахме до 8. Не съм давала и вода дори. Така, че има надежда май, пу-пу. Дано има ефект, че аз съм направо скапана. Иначе си спи при мен, това е цената. Ако пък от друга страна спре да се буди няма как да дойде при мен, де! Успех, аз продължавам борбата Whistling

# 29
  • Мнения: 977
Веднага бързам да се похваля, че имахме най-спокойната нощ от дълго време насам. Изкарахме с един памперс, който дори и не беше прекалено пълен. Wink

mishelle, без да искам да се заяждам и да философствам, НО...
Каква ти е целта всъщност?
Да приемем, че детето е привързано към шишето си и към пиенето на мляко нощем. За да го 'отучиш' ти му отнемаш 'успокоението' и го вземаш да спи във вашето легло. Можеш дори да му дадеш някакъв друг фетиш, с който да се успокоява...

Ами целта ми е детето да спи спокойно. Това, че се наложи първата вечер да е при нас не мисля, че е повлияло зле на психиката му.

Първата нощ бе неспокоен без шишето си. Затова го взех при нас. Лишавам го от нещо, но получава ласки. Втората нощ вече не беше ново за него да не пие по много мляко. Не съм го лишила напълно, а му намалих значително дозата на мляко в айряна и самото количество айрян. Снощи спа почти непробудно. Смея да твърдя, че се буди не заради друго, а ядосан, че е завит. Давах му по 50мл айрян... В резултат да е изпил макс. 150мл за цялата нощ.


Не мисля, че сбърках, даже напротив. Това да пие течности нощно време и то по почти литър не мисля, че е добре. Ако е жаден - да. Затова не го лишавам от вода. Мрънка ли - давам. Заместихме шишето с любимата плюшена играчка и вечер гушкаме нея. Да, лиших го от любимото шише, но не и от любимото кученце, с което заспиваме заедно.

Мисля, че всяка майка познава добре детето си и знае кога какво може да промени в навиците му без това да нарани психиката му. И според мен е грешна тактиката на отрицанието ("Не", "Забранявам ти", "Не може"...)

Аз се опитвам да го разсея от това, което иска в момента като насочвам вниманието му в друга посока. И мисля, че успявам, без да го травматизирам.


Моя приятелка и вече майка е пила мляко от шише с биберон до 2-ри КЛАС

Ами нищо не и пречи и до ден днешен да си пие от шише с биберон... Стига да не и се отказва...

Незнам. За мен лично на едно дете да се позволи на 2-3г. още да ходи с биберон и шише в устата...е, как да кажа, повече от погрешно. Но всеки сам си знае... Не съдя никого.

Общи условия

Активация на акаунт