За наказанията в яслите...

  • 5 925
  • 182
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 480
Но защо е правило да не се удря?! Той може би се е защитил. А дори и да не е, това е неговият начин, както и на всяко 2-годишно дете, мисля, да защити територията си, играчките си или правата си. Значи е правило да не се удря, но е правило също да има и наказания?!
Ами просто да му кажат не удряй,защото и теб ще те ударят и толкоз. Какво значи да ко наказват? Вас наказвали ли са ви пред цалата група, сами в ъгъла? А?
И какво е било тогава чувството? Браво на добрите лелки, че въдворяват железен ред и дисциплина?! Така ли си мислехте или се чувствахте изолирани,, самотни и нещастни?
Кога ще започнем да зачитаме детското достойнство и да не мислим само за собственото си спокойствие?

# 16
  • Мнения: 2 032
Но ако първо другото дете го е ударило? А лелката не е видяла, а е видяла само когато Наско е отвърнал? Тогава какво? Той се обърква, мисли, че се толерира побойникът, а той - дето се е защитил, е наказан?!

Хм, този релативизъм е баш рецепта за объркване. Посланието трябва да е "няма да биеш другите", без извинения и увъртания от рода на "ама еди кой си почна", "ама той ми каза еди какво си". "Няма да се биеш и точка. Ти ще понесеш последствията за собствените си действия. Не търси извинения за неприемливото поведение. ".

Темата кака да реагира детето, ако някой го удари, е отделна. Отговорът не е "с бой" обаче.

# 17
  • София
  • Мнения: 2 079
БиРенкА,

В момента си в състояние на силно раздразнение от случилото се, защитаваш своето мислене и детето си, като единствено правилно и не можеш и не искаш да чуеш никое друго чуждо мнение.
Надявам се утре, когато осмислиш ситуацията да стигнеш и да осмислиш това, което почти всички тук ти казват. Rolling Eyes
Никой не те напада и не казва, че твоето мислене не е правилно, а просто те убеждаваме, че само с уговорки, преговори и разговори не се решава всичко. Понякога трябва да се налагат и наказания.

# 18
  • Мнения: 25 616
Когато Наско е удрял пред мен друго дете, го дръпвам настрани и му казвам "не удряй повече, защото те прибирам" - и съм го прибирала.


Е, това ако не е наказание, здраве му кажи!  Joy
Не знам как се чувства детето ти, наказано в ъгъла пред цяла група, но мога да ти гарантирам, че дете, прибрано вкъщи, докато всички останали играят навън се чувства с пъти по-гадно! И няма значение, че думата наказание не е използвана - важно е действието, а не терминът. И награда да го наречеш, детето ти няма да се почувства по-щастливо! 

БиРенкА,
Никой не те напада и не казва, че твоето мислене не е правилно, а просто те убеждаваме, че само с уговорки, преговори и разговори не се решава всичко. Понякога трябва да се налагат и наказания.
Да, но нея не я гризе самото наказание, а фактът, че чужд човек си е позволил да го наложи. Иначе обаче не се притеснява, че същият чужд човек осъществява родителските й функции, макар и за определено време.
Щом си декларирала права да се грижат за детето ти вместо теб, ще декларираш и правата за възпитанието му. Ако не ти отърва - знаеш алтернативите, нали?  Wink

# 19
  • Мнения: 480
Моето послание е "не наранявай другите" и "внимавай да не се нараниш".  Но просто не казвам "наказан си, защото еди-какво си"

# 20
  • Мнения: 480
Радостинчето май е най-права. Наистина съм силно афектирана. И не мога да повярвам, че някой казва на детето ми "наказан си". Да, може би разликата е, че аз казвам, че налагам правила, а всички останали му казват "наказвам".

# 21
  • Мнения: 2 032
Но защо е правило да не се удря?!

Наистина ли ме караш да обясня защо хората не трябва да се удрят един-друг?  newsm78

това е неговият начин, както и на всяко 2-годишно дете, мисля, да защити територията си, играчките си или правата си.

Идеята е, все пак, да ги възпитаме в посока, противоположна на "животинското царство"

Значи е правило да не се удря, но е правило също да има и наказания?!

Наказанията не са "правило" а предвидимите последствия от действията на детето. Ако знае, че посягането на друго дете води до наказание, ще спре да посяга; ако знае, че майка му ще му прочете лекцийка и ще му намери извининение- ще продължи да посяга.


Ами просто да му кажат не удряй,защото и теб ще те ударят и толкоз.

Защото не искаш да го заплашваш точно с поведението което искаш да спреш.

Вас наказвали ли са ви пред цалата група, сами в ъгъла? А?
И какво е било тогава чувството? Браво на добрите лелки, че въдворяват железен ред и дисциплина?! Така ли си мислехте или се чувствахте изолирани,, самотни и нещастни


Не си спомням. Най-вероятно са ме наказвали. Но явно не ми е оставило травмиращи спомени.

Кога ще започнем да зачитаме детското достойнство и да не мислим само за собственото си спокойствие?

Детето удря други деца. Ами достойнството на ударените? Ако някой мислеше за "собственото си спокойствие", той би подминал подобни инциденти, или би им намерил извинение. Както ти правиш.




# 22
  • Мнения: 480
Не те карам нищо. Явно аз нещо не съм много в ред. И аз си спомням само веднъж, че бях наказана в градината и също мисля, че не ми е оставило травмиращи спомени. Говоря принципно.
А ти явно наказваш и одобряваш този метод на възпитание, щом така върло ме опонираш? И какво е детето ти? С няколко думи...

# 23
  • Мнения: 2 032

А ти явно наказваш и одобряваш този метод на възпитание, щом така върло ме опонираш? И какво е детето ти? С няколко думи...

Ами, с няколко думи: не удря другите деца.  newsm10

# 24
  • Мнения: 480
Явно наказанията вършат работа! Браво! А ан колко е години?
Не знам защо всички се хванахте за това, че е ударил някакво дете?! Ами може и да не го е ударил ,преразказвам историята, която ми разказа сина ми. Казах, че с лелката не съм говорила. Не твърдя и че е бил наказан. Просто думата "наказан" ме накара да се замисля за това, че аз не я употребявам ,а той я знае. Не е от мен,  нито от баща си... остава яслата - не като единственото възможно място,  а като най-вероятното.
Развитието на темата, обче ме кара да мисля, че обществото толерира наказанията. Вероятно няма и да говоря с лелката. Която всъщност днес каза, че е "по-добре да им кресна, отколкото да правят каквото си искат. Те нямат страх от нищо" Под каквото си искат се разбираше да обикалят из двора и да се катерят по катерушките.

# 25
  • Мнения: 1 897
Но защо е правило да не се удря?! Той може би се е защитил. А дори и да не е, това е неговият начин, както и на всяко 2-годишно дете, мисля, да защити територията си, играчките си или правата си. Значи е правило да не се удря, но е правило също да има и наказания?!


Моето послание е "не наранявай другите" и "внимавай да не се нараниш".  Но просто не казвам "наказан си, защото еди-какво си"

Противоречиш си сама.Мисля,че осъзнаваш ,че не си права в случая, но се опитваш да оправдаеш  позицията си и все повече се оплиташ и противоречиш.

# 26
  • Мнения: 480
С какво си противореча? С това, че се опитвам да убедя сума ти невярващи, че просто не ползвам думичката "наказан"?! Че както вече казах, може би в принципа няма разлика, а разликата е само в начина на изразяване. Аз казвам, че налагам правила, всички останали му казват наказание. И нямам позиция, просто зададох въпрос - как ще реагирате ако детето ви бива накзвано в яслата?

# 27
  • Мнения: 1 897
Между другото мисля си че имаш прекалено големи изисквания и претенции към леличките в яслата.Няма как някой да предположи ,че ти никога не изполваш думата 'наказан' ,а да очакваш да се съобразяват в яслата на 100% с начина ти на възпитание и отглеждане , думите,които ползваш или не е нелепо.
Ако ти гледаш 20 деца и трябва да се съобразяваш коя точно дума всяка една от 20-те майки не използва -ще се справиш ли?
И ако детето е нарушило няккакви норми и е наранило друго дете  е нормално да  му бъде наложено наказание.Да, 'наказание' е точната дума.Аз не бих реагирала ако накажат детето ми по подобен начин-да стои в ъгъла  и по такъв повод.
Но няма да влизам в спор с теб-явно изобщо не искаш да чуеш това,което всички се опитват да ти обяснят.
Дали всички мами, включили се в темата грешат  newsm78 и не разбират позицията ти?
Защо изобщо искаш други мнения,след като си 'сляпа' и 'глуха' за тях?

# 28
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ето ви нещо по темата: Необходимо ли е наказанието на детето, което покрива и моето мнение.
Особено впечатление ми направи следното: След 6-тата година у детето вече е достатъчно развито чувството за справедливост, за да разбере справедливостта на разумните наказания. Но преди тази възраст такива наказания не трябва много да се използуват и изобщо да не се използуват под 3 годишна възраст.

# 29
  • Мнения: 480
Добре, ще го разкажа така - срещам се с две лелки - едната е преди обяд, другата е следобяд. За тази, за която разказвам, вече два пъти детето ми казва, че ги наказва. Защото не слушат. А знае ли едно 2-годишно какво тояно  епослушание? Това също е размито понятие - за теб да си послушен е едно, за мен означава друго.
Другата им е дала повечко свобода, не ги дърпа постоянно около себе си по пейката, оставя ги да си поиграят, да потичат, не им прави постоянно забележки. Няколко пъти питам Наско дали тази леличка наказва, отговорът му винаги е "не".
Ето това искам да кажа - не трябва ли да осигурим на децата си спокойна и топла атмосфера?! Защо яслата и градината трябва да са като казарма? Почти всички мъже мразят казармата и почти всички деца мразят градината - едни - защото готвят гадни манджи; други - защото ги карат да спят на обяд; трети - защото не ги оставят да полудуват на воля и т.н. и т.н.  Сега сигурно ще се намери някой да каже - ама те не могат да готвят еднакво вкусно за всички; не може това, че някое дете не иска да спи на обяд да пречи на съня на останалите; лелките са отговорни за здравето и безопасността на децата...да, така е. Но защо да не превърнем неприятните за някои деца неща, ако не в по-приятни, просто в поносими?! Без да ги травмираме, да им взимаме страха и ли да им крещим?

Общи условия

Активация на акаунт