Как да кажа на кумата си...

  • 4 055
  • 74
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 191
Чета мненията ви, и всяко ми звучи правилно и умно...
Не, компромиси няма да се правят. С мъжа ми сме мислили доста, и решихме, че кръстницата на това ни детенце трябва да се интересува от него, да го научи на поне едно хубаво нещо.
Не сме в лоши отношения с кумата, по-скоро в "безлични". Но не искам да я засягам, много е честолюбива, пък и да не се разстройва.
Хем ми се ще да й обясня, по съвета на анче_мамче, хем не ми се оправдава...
Хубаво си мислех да го кръстим инцидентно като бяхме в Доспат...но нямаше църква наблизо.
Мани-мани, пишете ми още!

# 16
  • Мнения: 1 715
Нашият син го кръстиха кумовете ни които са роднини на мъжа ми.За дъщеря ми обаче избрахме кръстници да и станат наши приятели,които много обичаме и уважаваме.Не съм се обаждала на нашите кумове и не съм ги питала решението си беше изцяло наше.

# 17
  • Мнения: 4 447
Тогава,

хващайте се 3-мата и кръстницата - отивате и кръщавате - инцидентно - уж!

после казвате - на разходка, мястото ни заплени с енергия, ала-бала, решихме-сторихме - каним на почерпка.

Туй то.

Аз съм пред дилема пък как да кажа на най-добрата си приятелка, че май тя няма да е кръстница, защото се оказа, че само един е кръстника, а брат ми искаше... и мисля да й кажа директно, каквото си е, без да я лъжа, защото тя е разбрана. Въперки, че когато й казах, се разплака и ми е криво, но пък брат ми говори, че иска да му е кръстник от преди да се роди... абе дилемата е яка, да не говорим, че има и още един приятел, който и той за кръстник се цани отдавна.... аз мислех, че може с повече кръстници, то неможело....  ooooh! мислех, че ще имаме 3-ма....  Crossing Arms айде, ся кажете, ко да прааа  newsm78

# 18
  • София
  • Мнения: 7 242
анче_мамче, абсолютно съм сигурна, че кръстниците могат да са повече. Моя приятелка, чиито мъж е близък с поповете от семинарията кръщава там с 4-ма кръстници. Отделно четох някъде, че кръстниците може да са няколко.

# 19
  • Мнения: 179
Преди кръщенето на моя син четох из разни книги какво, как и т.н. се прави и ми се въртеше нещо в главата, че бременни не могат да бъдат кръстници /според традицията/, може да я замести някой, пък тя после да си "откупи" правото. Сега като ти прочетох въпроса се разрових и го намерих, дословно: "Бременната не може да кръщава, защото ще причини смъртта или на новороденото, или на кръщелника" /извинявам се за изречението, но цитирам дословно/. Така, че просто можете да й кажете, че сте прочели, че по традиция не е на хубаво и т.н. Или просто нищо да не й казвате, а само да я поканите да присъства като гост.  Peace А иначе, книгата, която цитирах е: "Български обичаи и ритуали" на Лилия Старева, стр.67.  

# 20
  • София
  • Мнения: 14 687
Я се разходете до Св. Мина, обзема ви някакъв дух и се кръщавате. Манастира е идеален за целта.

Успех, каквото и да решиш, ние си се шегуваме, но ти си знаеш Grinning Grinning Grinning

# 21
  • София
  • Мнения: 14 687
Ха, Буба намери идеалното решение. Браво  bouquet  bouquet  bouquet

# 22
  • Мнения: 4 447
анче_мамче, абсолютно съм сигурна, че кръстниците могат да са повече. Моя приятелка, чиито мъж е близък с поповете от семинарията кръщава там с 4-ма кръстници. Отделно четох някъде, че кръстниците може да са няколко.

Ау, трябва да питам! Ти хвърли светлина!

# 23
  • София
  • Мнения: 191
Еее, момичета, страхотни сте! - знаех, че мога да разчитам на вас.
Buba 73, специални благодарности, че се разрови, това вече прави нещата много по-леки.

# 24
  • Мнения: 179
Еее, момичета, страхотни сте! - знаех, че мога да разчитам на вас.
Buba 73, специални благодарности, че се разрови, това вече прави нещата много по-леки.

Моля, моля, успех на кръщенето   bouquet

# 25
  • Мнения: 4 965
Браво на Буба!

Иначе, нашите кумове не станаха кръстници на децата ни.
Аз много държах кръстниците им да са семейство, да са по-възрастни и да са жената на едната и мъжът на другата.
Кумовете ни са семейство, но не са по-възрастни /наши много близки приятели - мъжът е един от най-добрите приятели на моя мъж повече от 10 г./ и кумът ни не е кръстен /на сватбата нямаше проблем, защото кумата е кръстена, но за кръщене е задължително кръстниците да са кръстени/. Затова поканихме за кръстници моя леля и съпруга й. На кумовете ясно и точно им казах моите изисквания. Достатъчно близки сме, приятели сме /ето, след няколко дни отиваме заедно на море/, не виждам смисъл накъде повече да се сродяваме /нали веднъж сме се сродили със сватбата/. Ако имаме /или когато имаме/ 3-то дете - кумата ще го кръсти /това не сме й го казвали като идея, дано не го прочете тук, за да е изненада след някоя и друга година/.

# 26
  • Мнения: 11 607
По ред стечения и аз не исках кръстницата ми от сватбата да бъде кръстница на децата ми....Кръстихме ги първите 2 деца без да я осведомяваме нея....Помогна ми това,че го направихме в родния ми град и това ми бе извинението...След това години наред не ми говори, третото не е кръстено и нямам намерение да го правя, но....достатъчно ми е,че ми развали моята сватба,че да ми разваля и празниците на децата ми! Дори и сватбата и е много,че ми бе кръстница, ама пусти традиции.......

# 27
  • Мнения: 139
при нас също кумовете не бяха кръстници на детето. Когато казах на кумата, че сме избрали друга кръстница тя го прие без сръдни и без да ми иска обяснение /факта, че сме го решили се оказа достатъчен/. Струва ми се, че по-добре да си кажеш на кумата, че си избрала друга кръстница на детето направо, от колкото да се чудиш какво да я излъжеш.
Аз лично бих се почувствала много зле ако някой се чуди какво да измисли като оправдание, че не ме е поканил.
В крайна сметка така сте решили и това е.
Успех!!!

# 28
  • Мнения: 3 069
Спокойно можеш да използваш бременноста и като извинение.Не си искала да се чувства зле, затова си предложила на еди коя си да бъде ктъстница.
Ако тя каже, ама нямаше да има проблем....ти казваш, толкова съжалявам, ако знаеш нямаше да правя уговорка с другата и така...
Понякога е по-добре да излъжеш а не да нараниш.Един вид благородна лъжа!

# 29
  • Мнения: 520
Аз знам, че бременна жена не може да е кръстница..  Thinking

Общи условия

Активация на акаунт