Възмутена съм !!!

  • 7 414
  • 134
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 2 104
пред алтернативата да живея цял с родителите на мъжа ми, да им търпя скандалите и фасоните, предпочетох варианта да теглим ипотечен кредит
сега имаме дом и спокойствие, а ако бяхме останали там не се знае сали изобщо вече щяхме да сме семейство
не съм съжалявала и за миг, че се решихме на тази стъпка, сега сме по-самостоятелни и отговорни
а пари за апартамент с 2 заплати в България незнам за колко години могат д асе спестят ooooh!

# 16
  • Мнения: 2 556
Аз пък не бих взела кредит, който не мога да изплатя в обозримото бъдеще. Тоест бих теглила само такъв, който се изплаща до 2-3 години. Пред перспективата да съм на заплата и да се хвана за 20 години да изплащам един апартамент, ще си живея под наем и това е. Въобще всякакви дългосрочни перспективи ме притесняват и не са за мен.

# 17
  • София
  • Мнения: 1 555
Ами парите си имат цена все пак. А банките са търговски дружества, нали и те трябва да печелят?


Всеки си прави сметката и ние имаме голям ипотечен кредит, пределно ясно ми е колко ще върнем, но знам и какво получаваме.  Peace

Това е положението, никъде няма заеми без лихви. Пък и никога не ми е минавало през ум, че защото сме младо семейство и някой (държавата) трябва да ми поеме лихвите по заема.  Shocked

Така че те съветвам да преосмислиш пак възможностите и да избереш по-малкото зло. Но от възмущение няма смисъл.  Peace

# 18
  • Мнения: 4 965
Аз съм майка на почти двумесечно бебе ...

А, за да не се възмущаваш и по-натам /ако решите да теглите кредит/ - трябва да знаеш, че на жени в отпуск по майчинство не дават кредити. Трябва да го изтегли мъжът ти или да е взаимокредитополучател /мисля, че това беше думата/.

... в България е хубаво , това е най - хубавото място на земята , но никой не мисли за младите семейства и за новите поколения .

Хубаво е там, където е домът, семейството и любимите хора.
Но... никъде по света никой не е длъжен да мисли за жилищното осигуряване на младите семейства /е, ако са на улицата - има разни фондации и социални програми/.
Дали да има човек семейство е лично решение и лично РАЗрешение трябва да си намира човек на личните проблеми. Невъзможно е държавата да мисли за децата ни, защото тогава тя ще има право и да решава кой за кого да се жени, кой да има деца и колко и т.н. - няма логика.

# 19
  • Мнения: 46 520
Всеки си преценява дали може да си позволи определена стока или услуга. Кредитите с нищо не са по-различни  Wink Ако решиш, че цената й е висока- не я купувай/ползвай  Peace

Tess, апартамент, купен с Ипотечен кредит, можеш да продадеш, когато решиш, т.е. с нищо не си вързан за него, предимствата са, че ако си плащаш вноските, няма да те изгонят, което под наем си е чист късмет. Друг + е, че спокойно правиш подобрения и живееш комфортно. И не на последно място - л% падат с всяка година, а наемите скачат. Сега плащаме сума, която е почти 1/2 откокото трябваше да даваме под наем за аналогичен апартамент.

И в крайна сметка след 20 г. като се огледаш, в единия случай имаш нещо, ако ще и да е съборетина, а в другия - нищо.

# 20
  • Мнения: 4 965
...
И в крайна сметка след 20 г. като се огледаш, в единия случай имаш нещо, ако ще и да е съборетина, а в другия - нищо.

А на 70-80 г. няма да разчиташ децата ти да ти плащат наема или да те изпратят в старчески дом, а ще си живееш спокойно и ще си харчиш пенсията /дай Боже, като японците - за екскурзии по света и у нас/.

 Peace

# 21
  • Мнения: 1 800
Тук в България е хубаво , това е най - хубавото място на земята , но никой не мисли за младите семейства и за новите поколения .


Защо си мислите, че извън България се дава на готово. Тук никой не си купува апартамент/къща от заплати, освен, ако е милионер и има кeш. На нас ни предстои да си купим дом и също ще теглим заем и също е с лихви. Никой не ти дава на готово и също е трудно за младо семейство. Плюс това, ако си учил си плащаш и заемите към образованието, за магистърска започват над $100 000 и лихви също има. Стандартът някой ще каже, че е различен, но също и цените . Peace


Всеки си преценява дали може да си позволи определена стока или услуга. Кредитите с нищо не са по-различни  Wink Ако решиш, че цената й е висока- не я купувай/ползвай  Peace

И в крайна сметка след 20 г. като се огледаш, в единия случай имаш нещо, ако ще и да е съборетина, а в другия - нищо.
Абсолютно вярно

# 22
  • Мнения: 200
Щом мислиш, че нормалния ти живот оттук нататък не струва 22 000 лв (които ти идват в повече от очакваното), значи не са ти толкова нечовешки проблемите, произтичащи от съжителството със свекърва.  Доколкото разбирам, проблем не ти е изплащането на кредита, а колко много пари ще върнеш в сравнение с взетите. Много млади пък са се отделили при тези условия. Ако ти не мислиш за себе си, няма кой друг да го направи. Спокойствието няма цена. Адът си го правиш сама като предпочиташ пари пред нормален живот.  И за да не ти прозвучи цинично, ще добавя, че ипотечният кредит не е единствената възможност да живеете отделно. Под наем е също добра алтернатива. Кандидатстване за общинско жилище - също. Много хора записват фиктивно висше, само за да живеят на преференциален наем. И това е изход.

А от кое по-точно си възмутена? От високите лихви ли? Заинтересувай се и от възможности да рефинансиране на кредит, предсрочно погасяване и т.н. А знаеш ли, че част от тези условия можеш сама да договориш с банката? Помисли и, че вие имате възможност да теглите и обслужвате кредит, много млади хора нямат дори тази възможност. Други пък оценяват тази възможност като единствен начин да се сдобият със собствено жилище.

Въпрос на нагласа.


 newsm10 newsm10

# 23
  • Мнения: 650
Zuza, ти все едно от марс падаш Joy Joy Joy
Ако 1984 е годината в която си родена-това прави че си на поне 23 години-вземи се в ръце бе жена, ориентираи се. Банките не са от вчера и тези заеми винаги са били такива навсякъде и по всяко време

# 24
  • Мнения: 4 306
А защо банките да са длъжни да поемат риска да ти дават пари за срок от 20 години и то на ниска цена?

# 25
  • на село
  • Мнения: 3 926
Тук в България е хубаво , това е най - хубавото място на земята , но никой не мисли за младите семейства и за новите поколения .


Ам, така е - няма вече социализъм и бай Тошо да дава на младите семейства
 по 10 000  Mr. Green и деца да прави, ако трябва,
ама пък тогава имаше ергенски данък, абе мани, че оспамих.

# 26
  • Бургас
  • Мнения: 702
а пари за апартамент с 2 заплати в България незнам за колко години могат д асе спестят ooooh!

Най-вероятно никога. Реалният лихвен процент е отрицателен, т.е. инфлацията е по-висока от номиналната лихва, която банката дава по депозитите. И така трябва да бъде, за да има икономическа активност изобщо. Ако беше положителна разликата, всеки щеше да си държи парите в банката, да не прави нищо и само да чака да се умножат.

# 27
И аз съм възмутена smile3512Кви са тия лихви бре newsm78 #Crazy #Crazy #Crazy

# 28
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
Аз пък не бих взела кредит, който не мога да изплатя в обозримото бъдеще. Тоест бих теглила само такъв, който се изплаща до 2-3 години. Пред перспективата да съм на заплата и да се хвана за 20 години да изплащам един апартамент, ще си живея под наем и това е. Въобще всякакви дългосрочни перспективи ме притесняват и не са за мен.
А защо никоЙ и не помисля, че няма цял живот да е млад и здрав. И че като се пенсионира, пенсията няма да му стигне да плаща наем и да живее. А ако пък не даЙ си Боже се инвалидизира в по-млада възраст (сори за мрачното предположение, ама и това се случва понякога и никоЙ не е застрахован), пак с таква пенсия не може да се плаща наем и да се живее. Не говорим, че никоЙ собственик не дава жилище под наем на инвалиди и пенсионери. Имам приятелка, която внезапно изпадна в подобна ситуация, претърпя катастрофа, инвалидизира се и вече не може да работи нищо. Пенсионираха я на 37г., с инвалидната пенсия не можеше вече да плаща наем, мъжът и я напусна и родителите и я взеха в тяхното жилище. А ако го нямаха? И защо да не живее човек в собствено жилище, още повече, че вноската към банката и наемът обикновено са близки по размера си суми, а до пенсионирането на човек жилището вече е изплатено... Големи суми на куп трудно се събират, а с времето парите от кредита се обезценяват поне частично, докато цената на жилището расте.
Пред една агенция за продажба на имоти веднъж видях трансперант с надпис "не прави хазяинът си богат" Mr. Green Намирам го за правилно  Peace

Последна редакция: ср, 15 авг 2007, 02:12 от Unknown_lady

# 29
  • Мнения: 1 897
Темата малко по малко тръгна в насока наем или ипотечен кредит-няма лошо.  Hug
Иначе към авторката:Ще ти опиша как стоят нещата при нас. От първия ден в който заживяхме заедно сме на квартира-под наем.Скоро изтеглихме и жилищен кредит-доста голяма сума,която ще връщаме 20 години и ще върнем двойно повече от това,което изтеглихме.Във времето,което ще ни е необходимо да ремонтираме и да се нанесем в новия си апартамент ще плащаме наем и ще връщаме кредит едновременно.Никак няма да ни е лесно,ще се наложи да прекратя майчинството си и да се върна на работа по-рано,за да можем да се справим финансово.В същото време свекърва ми живее само на няколко минути път от нас, но и един ден не бих живяла в дома и.Предпочитам  да имам спокойствие и самостоятелност, да не ми дуднат и дават съвети за всичко, да не развалям отношенията със съпруга си, заради майка му....Въпрос на приоритети.Знам,че ще ни е трудно и ще трябва здраво бачкане, но съм доволна и щастлива,че ще имаме собствен дом.Обикновенно за да постигнеш нещо, трябва да се лишиш от друго-трябва да прецениш кое е по-важно за теб и семейството ти-спокойствието или парите.Пък и както са писали други майчета тук ипотечния кредит не е единственото решение-има хора,които не ги устройва да изплащат заеми, но живеят под наем.
Дадох ти пример с нашето семейство,но съм сигурна че има много други,които са на 'нашия хал'.
Мисля,че все пак е по-добре да има теми от сорта на това 'възмутена съм колко е трудно да живееш самостоятелно' отколкото 'възмутена съм от свекърва ми,но живея в дома и'.Щом сте проучили вече какви са условията на ипотечните кредити значи сте направили първата крачка и търсите възможност да заживеете отделно.Ако искате да живеете щастливо и спокойно не се отказвайте-варианти много,стига желание да има.

Общи условия

Активация на акаунт