Важно - машина за хляб - 4 част !

  • 45 693
  • 354
  •   1
Отговори
# 180
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Момичета, да знаете да има машинка за хляб с програма за безглутенов хляб? Едни познати вчера ми казаха,че търсят евентуално такава....Приемам предложения за България и извън България.......
Днес си взех от Техномаркет. На Мулинекс е и струва 199лв. Още не знам какво да правя с нея.

Същата машинка си взех преди месец и аз.Чакам да ни монтират новата кухня,в новия ни апартамент,за да си пробвам новата придобивка. Whistling
В момента само чета,пиша,пак чета.Събирам впечатления,пък по-нататък и аз ще се отчета,ако се справя.

# 181
  • Мнения: 399
Кампари (по Сопранов), благодаря! Имах такива предположения, но не бях сигурна.

# 182
  • София
  • Мнения: 2 118
Cathie, радвам се, че се върна, вече си мислех, че си се отказала от тестени подвизи:)))

Получих си онази книга, която чаках да ми донесат, за пълнозърнестите хлябове и сега страница по страница я проучвам. Намерих си пълнозърнесто брашно на "Благополучие" и скоро ще намеря и по-спокойни няколко часа, че да експериментирам със 100% пълнозърнест хляб. Само се чудя дали първо да пробвам наръка, или с машината (в книгата има поуки и рецепти и за двата начина)... Ще докладвам, надявам се скоро.

Откъде го купуваш това пълнозърнестото брашно, каква е цената?

Уффф, тъкмо написах 1 много подробен отговор и на предварителен преглед връзката се скапа и ми го изтри...Затова, сега накратко:
Купих го от магазинче за диетични храни на ул. Цар Шишман 20 - зад агенцията на "Младежта и спорта". Цена не помня - предполагам стандартна. Производител на това брашно е "БЛАГОПОЛУЧИЕ - ЯНЕВИ И СИЕ" СД (http://prosperity-bg.com/). В друга тема на форума имаше съмнение, че е боядисано - ще видим. Преди да го открия, звъннах на производителите и нацелих собственика, исках да разбера къде се продава в София, но научих друго - брашното се мели еднократно, а не както в съвременните мелниц на няколко етапа, при които се разделят трици, зародиш и материала за бялото брашно (ендосперм, мисля че беше), а после, ако искат да пакетират пълнозърнесто - смесват тези части в определени пропорции. Благополучие мелят като старите мелници, само че не с камъни, понеже от тях оставали частици в брашното, което днес се счита за нежелателно. Фино е като бялото. Не съм ползвала само него засега, само частично в рецептата, която напоследък правя (http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=215043.120), затова отзиви по-късно.

Cathie, след почивните дни ще пробвам 2 хляба 100% пълнозърнести, единият е този с картофеното пюре, другият - от новата книжка. Веднага ще се похваля/оплача.  Laughing

Мама Цоцоланка, благодаря за доверието, но само последната ми рецепта, за която говоря по-горе в поста, мога да кажа, че става без да спада (правих я 3 пъти) в средата и прилича малко на селски хляб, като консистенция поне. Вдъхновение и смелост за нея взех от твоята рецепта за хляб със семена. Благодаря.

# 183
  • София
  • Мнения: 2 118
Моля за информация и съвет!
Откъде да си купя хлебопекарна и каква да бъде тя?

Първо трябва да решиш каква да бъде тя, и после ще ти стане по-ясно откъде. Различните марки се продават на различни места. Малко страници по-назад пак обсъждахме тези неща по повод на подобно питане (Вж. стр. 8 ).
Прецени каква големина искаш да ти бъде хляба най-много (500-1250гр.), какви пари ти се дават за машинка (50-200лв), имаш ли предпочитания към марка (Severin, Clatronic, FIF, Moulinex, Kenwood, Aляска, други), каква форма хляб искаш (1-2 бъркалки).

Ох, момичета, дали не може да се направи един динамичен списък, в който да постваме кой каква машинка си е купил, на каква цена и откъде...няма смисъл през 5-10 страници да пишем едно и също, а и ако човек е решил да попита, едва ли мотивацията му да има машина е толкова голяма, че да прочете над 100 стр. с нашите патила, премеждия и успехи с хлебопекарните. Като видя такъв въпрос и първо се вбесявам, но после...ми хрумва това, което току що пиша.
Това предложение вече беше давано няколко пъти, във втора част имаше идея от модераторите за подреждане на информацията, но нищо не направихме...Имаме си рецептурник  - това добре, сега ако си направим и кратък справочник за машините, ще е облекчение за всички нови и постоянни членове на темата. По-трудно ще е да правим наръчник за проблемите при правенето на хляб, но и те не са толкова оригинални, все се повтарят - и за това може да се измисли нещо.

# 184
  • Мнения: 812
Момичета, някоя от вас ползвала ли е сместа на ТЕХРА  за селски хляб? Бял ли е или малко черен си пада? Аз не обичам черен, но домочадието го обожава и се налага да пека на ден по два   #Cussing out Имам ръжено - пшеничен на ТЕХРА  и го смесвам 50/50 с бяло брашно. Получава се чудесно хлебче - не много черно.

# 185
  • Мнения: X
Момичета, някоя от вас ползвала ли е сместа на ТЕХРА  за селски хляб?

Някой по-напред в темата беше споменал за селския хляб, че ставал разкошен.Аз така и не намерих такова брашно, но пък пробвах градинарския хляб на Техра.
Макар че, по принцип брашната на Техра ги избягвам, защото по моите наблюдения са обогатени с много подобрители.А нали идеята на машината за хляб е  именно да избягваме химията в купешкия хляб.

Последна редакция: вт, 04 сеп 2007, 21:50 от Анонимен

# 186
  • София
  • Мнения: 9 909
Аз често правя Селския хляб на Техра-страхотен вкус.Но наистина е черен хляб.Много е вкусен наистина.
Като се заговорихме за Техра,днес се върнахме от почивка в Рибарица,и по пътя случайно видях мелницата на Техра,малко след Троян.Купих си едно стекче пълнозърнесто брашно,не знам дали е по -евтино,около 1,30 излезе кг.

# 187
  • Мнения: 812
Аз често правя Селския хляб на Техра-страхотен вкус.Но наистина е черен хляб.Много е вкусен наистина.
Като се заговорихме за Техра,днес се върнахме от почивка в Рибарица,и по пътя случайно видях мелницата на Техра,малко след Троян.Купих си едно стекче пълнозърнесто брашно,не знам дали е по -евтино,около 1,30 излезе кг.

Определено е по-евтино. В нашето Пикадили днес гледах точно смес на Техра за пълнозърнест - 1.85лв.

Във Варна смес на Техра за селски хляб видях само в "Мамбо" на "Палах център"(до ХЕИ)

# 188
  • Here, There and Everywhere
  • Мнения: 373
Здравейте, може ли да ми кажете как се прави на машина бутер тесто (многолистно тесто). Не успях да намеря назад, не знам дали го е имало. Много благодаря!   bouquet

# 189
  • Мнения: 11 747
Бутер тесто в машината няма да стане.Може да се замеси като начало,но после си се точи,сгъва и разточва и седи в хладилника...
Сега малко ме мързи да пиша - потърси с търсачката в готварския форум са давани рецепти за бутер тесто.Ако не намериш утре ще ти напиша рецептата,но знай,че машината няма да ти е много полезна в случая - то е друг тип тесто.

# 190
  • софия
  • Мнения: 756
момичета, кажете ми когато в рецептата има сухо мляко как се процедира? размива се с водата и се слага към течните ими се насипва при брашното като сухо? че съм си набелязала рецепта за френски хляб със сухо мляко...и ако може съвет на каква програма да го направя?

# 191
  • Мнения: 7 108
Аз когато съм правила хляб със сухо мляко съм го разтваряла във водата. На основната програма  Peace

# 192
  • Мнения: 1 811
Аз когато съм правила хляб със сухо мляко съм го разтваряла във водата. На основната програма  Peace

И аз така. Даже понякога, ей така, за разкош, дори рецептата да е с вода, слагам малко суха сметана в съотношения 1:гьотере. Става  Peace
Като си спомня как педантично измервах грамове брашно, милилитри течност, сол, захар...  Laughing Сега е вече друго нещо  Wink
Успех, момичета!

# 193
  • Here, There and Everywhere
  • Мнения: 373
Pina, благодаря! Намерих рецептите за маслено тесто и тесто за кроасани. Мисля, че по - скоро е масленото тесто, но се разточва на листа като това за кроасаните, нали?
Благодаря отново     bouquet

# 194
  • Мнения: 4 176
Запис.
Хайде направете списъка с машините и цената.
Ще купувам! Омръзна ми от хляб с оцветители

Бях писала на Raya преди време за съвети при покупката, но без да искам съм затрила съобщението.
Спомням си, че ми беше казала да е с 2 бъркалки.
А дали има разлика в различните машини. Мен ме интересува да има коричка хляба. Преди време ядох един, който не беше с коричка и ми обясниха, че "така ставал в машините". На мен това нещо не ми се вярва да са всичките такива.
Извинете, ако повтарям въпроса си, но няма как да изчета всико.
Ще е добре в началото на темата да сложите линк със " съвети при купуването на машина за хляб", за да знаем какво да търсим и какво да избягваме.

Благодаря предварително.

Последна редакция: пт, 07 сеп 2007, 21:50 от Mamica

Общи условия

Активация на акаунт