Важно - машина за хляб - 4 част !

  • 45 644
  • 354
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 11 747
Мамица,аз както вече съм казвала с черните пшенични хлябове и ръжени нямам никакъв опит.Правила съм само 2 хляба с брашно тип 500 + царевично.

Така,отворих тетрадките - та според теорията тези брашна- черните изискват замесване с по-ниска температура + по-дълго време за ферментация,така трябва да се постигне по-ниска амилазна активност (чрез повишаване на киселинността на тестото).Този ензим атакува глутеновия скелет на тестото,а при черните брашна той си е достатъчно слаб!
Учудващо в случая е,че програмите за пълнозърнести и ръжени хлябове в машините предвиждат това предварително подгряване - демек суровините да започнат с по-висока температура - това честно казано ме учудва!  newsm78 Ще разсъждавам над това и ако имам просветление ще пиша!
Факт е,че доста съфорумки с машини за хляб получават добър резултат. Thinking

Сега четох пак из книжката - пише на едно място,че ръженото брашно се нарича още - ГРАХАМ -  hahaha Joy - глупости!

Абе книжката ми е вършила доста работа,но грешки съм намирала и намирам,превода не е точен,набора на таблиците също.... - човек трябва повече на собствения си опит да се надява...

# 316
  • Мнения: 11 747
geleva,много се радвам,че пак ти е в строя машинката!   bouquet

Това за сладкото Зори го каза веднъж и аз тогава се уплаших и реших да не правя повече сладка.Голямо киснене и миене падна тогава.Кисненето с гореща вода (което аз направих тогава,за по-сигурно да не остане захар в уплътненията) май също не е препоръчително,че тея гумички не им се отразява добре...

# 317
  • Мнения: 4 176
Относно миенето, кажете как миете казанчето? Аз до сега го моех само отвътре. Отдолу врътките ме е страх да мокря много newsm78
Вие как миете?

# 318
  • Мнения: 11 747
Мокря всичко наред,но после старателно суша.

# 319
  • Мнения: 812
Аз лично не съм навита за сладко в машинката..Страх ме е да не се повреди, че сладко и в тенджерата ще сваря, ама насъщния да меся на ръка...  Crossing Arms Мия казанчето старателно отвътре, а отвън само когато е изцапано, но задължително оставям да изстине(заради гумените уплътнения) и накисвам за няколко минути.

# 320
  • Мнения: 7 106
Мдааа, и аз приключих със сладкото в машинката от тогава.
geleva, браво на мъжлето ти, аз ако остана без машинка, сигурно ще изпадна в депресия  Laughing. Но няма да е дълго, защото още същия ден ще заврънкам за нова  hahaha.

Аз самото казанче, след като извадя хляба го накисвам в топла вода поне за половин час и след това много внимателно му обръщам внимание отвсякъде  Simple Smile. Абе като бебенце си го гледам  Laughing.

# 321
  • София
  • Мнения: 3 816
Ами и аз го накисвам, но отдолу никога не съм го накисвала. И аз бях в депресия днес, успокоих се чак когато я видях да меси. Laughing А машинката повреди ли се тотално да не може да се оправи, мъжът ми сам каза че тичаме за нова. Всички вкъщи сме на едно мнение по въпроса за хляба. Hug

# 322
  • София
  • Мнения: 2 113
Ех, момичета, ама че премеждия чета днес....Дано няма често проблеми с машинките ни, че дори и да си купи човек нова, докато й свикне на специфичните дефекти:))) Малко със закъснение да честитя машинката на Мамица:) Струва ми се, че тази бърза пълнозърнеста програма е нещо зле програмирана, моята (аз съм с ФИФ) на Пълнозърнест хляб(3), степен на препичане - Бърза, обща трайност 2ч.30мин. има едно дълго месене от 20 мин. Това, което й е съкратено спрямо пълната, е времето за последно втасване. Подгряването на кратката е 5 мин., а при дългия вариант е 30, но ми се струва излишно чак толкова чакане...

# 323
  • Мнения: 4 176
И втория хляб е неуспешен. Беше от 50% бяло блашно 25% царевично и 25% пълнозърнесто. ОТВРАТ. Не стига, че имаше ужасен вид, ами и горчеше ужасно. Имаше вкус на хинин. И гаден мирис. Аууууу Това, ще да е от пълнозърнестото. Гадост.

# 324
  • София
  • Мнения: 9 879
Мамица,аз се отказах да слагам в хляба царевично брашно-никак не ставаше.Сега правя хляба,като слагам 100гр пълнозърнесто и 400гр бяло брашно.Резултата е доста добър.Ползвам пълнозърнесто на Техра.

# 325
  • Мнения: 4 176
Малко със закъснение да честитя машинката на Мамица:) Струва ми се, че тази бърза пълнозърнеста програма е нещо зле програмирана,
Да бе. Алясна на пълнозърнест 3 на програмата има 30 мин. подгряване преди да започне да меси. После меси 5-10 мин. и от там само втасване и печене. Никога вече няма да я пипна. А иначе общо процедурата е 3:40 мин. Ужас. То си прокисна всичко май.

# 326
  • София
  • Мнения: 3 816
 Mamica, горчи от царевичното брашно хляба. Когато правя с пълнозърнесто брашно слагам 400 бяло или добруджа и 100 пълнозърнесто. Peace С царевичното по същия начин, иначе става леко глетав и нагарча. Успех!  bouquet

# 327
  • Мнения: 11 747
Аз на около 400гр бяло брашно слагам 100гр царевично - май...забравих,но съм си давала рецептата.Не горчи,става много хрупкава коричката.

Ох,мен нали няма кой да ми яде черни хлябове и хич и не се мъча с тях! Party Само съм по обогатените рецепти,дето се дебелее от тях... Tired

# 328
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 522
Горчи от царевичното. Или самото брашно е било старо или е дошло повечко. И на мен ми нагарча, ако сложа повече от 100 гр. царевично на 500 гр. общо.

# 329
  • София
  • Мнения: 2 113
Царевичното брашно много бързо се разваля. Може би не е зле човек да опита една щипка от него, преди да го ползва. Навремето у нас се правеше, т. нар. "просеник" - питка от царевично брашно. Ставаше една жълтеникава, а какъв сладък вкус и страхотен аромат...Но майка и баба ползваха прясно, едро смляна царевица...
Мамица, мисля, че пълнозърнест хляб и на обикновена програма можеш да си направиш... Аз скоро бях публикувала една рецепта, в която от ок 650 гр. брашно само 250 ми е бяло, другите са типово, ръжено и пълнозърнесто, и малко смлени овесени ядки и семена...Хич не горчи.

Общи условия

Активация на акаунт