Бре,че надарено дете!?

  • 4 591
  • 41
  •   1
Отговори
# 15
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Цитат на: pandora
Та туй лирично отклонение го направих, защото смятам, че подобни прояви са дело на болни мйчини амбиции, а не на детско желание. Хубаво е детето да е подготвено и любознателно, но тези неща насила не стават - со кротце, со благо....и со малко кютек Mr. Green  /шегувам се/


Ох Пандора, хич нямам амбиции- той ме пита. Много обича книжките от бебе още- отначало само картинките, после и четенето на приказки. Не мисля,че е вундеркинд- и изобщо не държа. Но факт- той ме е питал и аз съм му отговаряла- без ни най-малка амбиция. Simple Smile Но пък не знае толкова много неща.

# 16
  • Мнения: 2 792
Малко ме дразнят, такива силни изкзказвания, на абициозни майки.
 Димана е на 6г. и половина и сега започва да връзва думите и то главно, защото ходиме на логопед и там покрай работата с различни звуци, някак си логигата и се изясни.
 Отлично съзнавам, че при едно малко по систематично набиване на канчето, можех да я науча да чете доста по рано, само дето не виждам смисъл в това. Буквите, тя ги знаеше горе-долу почти всички(като всяко дете), но трудно ги навръзваше в дума, като звук, сега я виждам, че се справя сама.
 За цифрите, всичко си е до детето, някой имат математическа логика, други не.Димана в момента може да брой до 200,не е вундеркин, просто явно има математическо мислене, като беше на 3г. и нещо един единствен път и обясних логиката на числата от 0-100,тя може да брой до 20 тогава и толкова, след това тя вече броеше до 100(леле взех да звуча, като някоя куха амбиция Embarassed  Embarassed  Embarassed)Момчил в момента е на тази възраст и може да брой само до 6.

# 17
  • Мнения: 3 569
Край - децата ни са бавноразвиващи се. Ами сега ?

# 18
  • Мнения: 5 468
Имам наблюдения, че тъпите хора живеят много по-дълго и доволно щастливо!!! Защо трябва да правим умни децата си?

# 19
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ееее,стига де - и аз на 5 години четях абсолютно гладко,даже госпожите в градината неправомерно се възползваха - оставяха ме да чета на децата,докато те си пият кафето.Но това не значи нито че съм била вундеркинд (не съм определено - питайте учителките ми по математика Mr. Green ),нито че ми е било скучно в училище - независимо,че знаех да броя и смятам,даже и таблицата за умножение знаех преди първи клас,си имаше бая други неща,които не умеех,особено пък по математика (щото то само едната чудесна услужлива памет не стига,а трябва и съответен начин на мислене)Добър учител винаги ще намери подход към детето и ще му даде други занимания - в първи клас мен ме оставяха да си чета Емил от Льонеберя на последния чин в часовете по четене,та никак даже не ми беше скучно.
Така че съм твърдо против ограничаването на желанието на децата да се учат преди тръгването им на училище - пък и за много родители е по-интересно да ги учат на букви,отколкото да играят на Не се сърди човече примерно - щом и за родителите,и за детето (подчертавам го,защото съм се нагледала в работата на бесни и неоправдани родителски амбиции) заниманието е приятно,няма нищо лошо в това.
А колкото за научаването само - истински надарените деца наистина се научават сами да четат,и то много отрано,около 2-годишна възраст - така че е възможно,има много такива случаи.Но това се отнася не само за четенето и писането - те са цялостно различни и много напред във всички отношения и умения - така че ако детето е вундеркинд само на четене,значи здраво е играла родителска амбиция Rolling Eyes

# 20
  • Мнения: 3 562
Цитат на: new*
Имам наблюдения, че тъпите хора живеят много по-дълго и доволно щастливо!!! Защо трябва да правим умни децата си?

 Mr. Green  Mr. Green  Mr. Green Точно така Sign Exclamation

Освен това децата са толкова различни - моята племенничка рецитираше стихчета на 18 месеца, Ради се научи на 20-24м. #Silly
Онова детенце, което беше при Слави (с математиката), ами явно сме талантлива нация  smile3529  smile3523 К'во да се прави 15

# 21
  • Мнения: 394
Слушам от майки на деца от 1 до 6 клас как ги тормозят миличките в училище и не им остава почти никакво време и енергия да играят или да се занимават с нещата, които са им интересни и ги вълнуват - т.е. да бъдат ДЕЦА и направо ми настръхва косата!!! Imp
Една почти отчаяна мама ми разказа какви домашни има дъщеря й, която е в 6-ти клас. Започнах да смятам: 39 задачи математика х 15 минути, 2 разказвателни урока по георграфия и история х 40 минути, съвременна интерпретация на приказката за тримата братя и златната ябълка 1 х 60 минути... До тук излезе над 12 часа домашни ... и всичко това без да почива и без да яде... Като се има предвид, че преди това е била на училище около 5 часа, се получи общо 17 часа!!!! Imp
Попитах мамата, защо им дават по толкова много задачи. Отговорът беше: Борят се да останат базово училище!
Идеше ми да се гръмна! Аз ли не разбирах? Другите ли бяха изперкали? ....
Честно да ви кажа, без да разбирам кой знае колко от гражданско право, си мисля, че родителите в подобни случаи имат пълно основание да заведат граждански иск срещу училището или дори срещу Министерство на образованието като настойници на деца, чието детство се ограбва и които биват тормозени психически.

МНОГО СИЛНО СЕ НАДЯВАМ И СТИСКАМ ПАЛЦИ нещата да се променят!
Надявам се да се измени коренно философията на образованието ни. Практиката показа, че всестранно развити личности са изключение, а и не са необходими - нито за обществото, нито за себе си. Всеки има свои заложби, таланти. Всеки е уникален и специален по своему. Това тотално унифициране и зомбиране наистина е плашещо.

# 22
  • Мнения: 82
Хе, браво на детето!
Моята дъщеря като беше на 1,8 г. и видеше надписи, изпадаше във възторг и почваше да се радва и вика "пиши буки цифи" (пише букви и цифри)", но не ми е идвало на ума да я уча толкова малка  на азбука. Обаче баба й се заразила от възторга й и показала началните букви на мама, тати, бати, чичо, бабите и детето  ги запомнило. И до днес като види тези букви някъде и посочва коя на кого е. Разбира се, че не може да пише Simple Smile Цифрите знае от 1 до 5, защото ги запомнила от играта с пръстчетата.
С една дума, децата научават това, което им е интересно и им носи удоволствие Grinning

# 23
  • Мнения: 1 232
Цитат на: new*
Имам наблюдения, че тъпите хора живеят много по-дълго и доволно щастливо!!! Защо трябва да правим умни децата си?
 202uu ,а по темата мисля,че гениалността н въпросното дете беше силно преувеличенаболни родителски амбиции,не бих се втурнала да афиширам пред цяла Бг ,че детето ми има  специални заложби,когато трябва то само ще ги покаже.А иначе  с работа върху детето,но само ако то има желание могат да се постигнат много неща,сега Вики на 3 години познава повечето букви от азбуката,но казва тази е на мама,на тати на баба на кучето и пр. ,брои до 10,но това са си нормални неща за възрастта и обаче да знае буквите на 1,6 година ми се вижда пълен абсурд

# 24
  • Sofia
  • Мнения: 4 222
Снощи докато даваха репртажа за детето, по едно време то си бъркаше в носа.
Моя "тъпчо", който след две седмици ще стане на 3 и ни букви знае, ни числа, ни нищо го гледа, гледа...И а, по едно време реших, че ще преброи до 10 засрамен от видяно и същевременно окуражен да изяви скрити заложби - и той взе, че си бръкна в носа и се фръцна....

# 25
  • Мнения: 237
Цитат на: dodo_dodo
Снощи докато даваха репртажа за детето, по едно време то си бъркаше в носа.
Моя "тъпчо", който след две седмици ще стане на 3 и ни букви знае, ни числа, ни нищо го гледа, гледа...И а, по едно време реших, че ще преброи до 10 засрамен от видяно и същевременно окуражен да изяви скрити заложби - и той взе, че си бръкна в носа и се фръцна....


 rotfImbo  rotfImao  rotfImbo  rotfImao  rotfImbo  rotfImao  Направо се разбих от смях!

# 26
  • Мнения: 6 315
Цитат на: dodo_dodo
Снощи докато даваха репртажа за детето, по едно време то си бъркаше в носа.
Моя "тъпчо", който след две седмици ще стане на 3 и ни букви знае, ни числа, ни нищо го гледа, гледа...И а, по едно време реших, че ще преброи до 10 засрамен от видяно и същевременно окуражен да изяви скрити заложби - и той взе, че си бръкна в носа и се фръцна....


 rotfImbo  rotfImbo  rotfImbo

# 27
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Цитат на: dodo_dodo
...

 Laughing Е, все пак детето е показало някакво отношение към видяното  Laughing  Laughing  Laughing
Колкото до предаването, стори ми се, че това детенце казва всичко някак си насила, може и срам да го е било или от камерите  Thinking ...

# 28
  • Букурещ
  • Мнения: 7 836
този репортаж беше пълна глупост, ама пълна.
ако сте го гледали внимателно няма начин да не разберете защо.
Телевизията умело може да лъже и да прави чудеса.

И детето гледало "Бързи пари" по bTV Laughing това ме уби, всички знаем в колко часа дават тази тъпотия, и "Изпитът" и това всички знаем в колко часа се излъчва по ТВ.

ами да взема и аз да се обадя в bTV да дойдат да снимат мойто Laughing , което знае половината латински букви да пише и ми показва на мен как се играе  "Тарзан"(скачане, хвърляне на йолехи, стрелки напред, назад)....боже колко съм изостанала, как не съм се сетила до момента да им се обадя, ама мога и аз да я заведа на място, нали всеки ден сме и без това в НДК. Laughing

ама това дете вчера мнооооого изостанало ми се видя - "пише" на тетрадка Laughing е к'ва е тая отживелица ми кажете Laughing тетрадка и молив, мойто направо на лаптопа прави всичко Mr. Green ама доста късно се научи да си пише името, на 2г и половина, срам, срам и резил. шейм он ми Blush  Crazy

# 29
  • Мнения: 1 250
Цитат на: SIANA
Слушам от майки на деца от 1 до 6 клас как ги тормозят миличките в училище и не им остава почти никакво време и енергия да играят или да се занимават с нещата, които са им интересни и ги вълнуват - т.е. да бъдат ДЕЦА и направо ми настръхва косата!!! Imp
Една почти отчаяна мама ми разказа какви домашни има дъщеря й, която е в 6-ти клас. Започнах да смятам: 39 задачи математика х 15 минути, 2 разказвателни урока по георграфия и история х 40 минути, съвременна интерпретация на приказката за тримата братя и златната ябълка 1 х 60 минути... До тук излезе над 12 часа домашни ... и всичко това без да почива и без да яде... Като се има предвид, че преди това е била на училище около 5 часа, се получи общо 17 часа!!!! Imp
Попитах мамата, защо им дават по толкова много задачи. Отговорът беше: Борят се да останат базово училище!
Идеше ми да се гръмна! Аз ли не разбирах? Другите ли бяха изперкали? ....
Честно да ви кажа, без да разбирам кой знае колко от гражданско право, си мисля, че родителите в подобни случаи имат пълно основание да заведат граждански иск срещу училището или дори срещу Министерство на образованието като настойници на деца, чието детство се ограбва и които биват тормозени психически.

МНОГО СИЛНО СЕ НАДЯВАМ И СТИСКАМ ПАЛЦИ нещата да се променят!
Надявам се да се измени коренно философията на образованието ни. Практиката показа, че всестранно развити личности са изключение, а и не са необходими - нито за обществото, нито за себе си. Всеки има свои заложби, таланти. Всеки е уникален и специален по своему. Това тотално унифициране и зомбиране наистина е плашещо.


За съжаление е точно така.
А на горките деца изобщо не им се учи. Направо се побъркваме. И най-странното е, че въпреки абсурдното количество домашни, децата научават по-малко от колкото сме научавали ние в училище. А виждали ли сте новите учебници? Правилата са така написани, че затрудняват даже мен да ги обясня на детето си (някак си явно и учетлката не може да ги обясни)

Ама смееш ли да пропуснеш домашно - пишат забележки (ние сме 3ти клас и имаме 2 забележки). А такава спихоза става за закъсненията и неизвинените отсъствия. ТАКА ЧЕ МАЙКИ МНОГО ВНИМАВАЙТЕ ДА НЕ ЗАКЪСНЯВАТЕ КАТО ВОДИТЕ ДЕЦАТА СИ НА УЧИЛИЩЕ ДА НЕ ПОПАДНЕТЕ В ЗАДРЪСТВАНЕ.

И как детето на18 ще остане нормално? И при тази масова психоза от страна на учителите, накъде ще им избие на децата?

Общи условия

Активация на акаунт