За минаване на бълг. граница на дете с придружител

  • 7 099
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 334

Детето е с френски паспорт - няма български.


Затова са го пуснали-детето не Български гражданин. Служителката се е направила на интересна защото е видяла баба българка. Ако беше с Бг паспорт нямаше да го пуснат да излезне без декларация.

# 16
  • Мнения: 1 681

Детето е с френски паспорт - няма български.


Затова са го пуснали-детето не Български гражданин. Служителката се е направила на интересна защото е видяла баба българка. Ако беше с Бг паспорт нямаше да го пуснат да излезне без декларация.


Liska, просто няма да уволняваме точно тази и в конкретния случай Grinning Инак, сред тези точно, винаги има по някой завидно подходящ за уволнение...за съжаление.

Biskara, сигурна ли си, че ако беше с бг паспорт нямаше да го пуснат? На теория и по закон знам, че е така. Практиката ми, обаче, от последната отпуска (миналия месец), показва съвсем друго. Кратко и ясно: живеем в чужбина, на мен ми се наложи да прекратя отпуската си и оставих декларация на майка ми. Няколко дена след като се прибраха с децата, случайно стана на въпрос, и майка ми казва: ами, хич не ми е и трябвала декларацията ти, можеш да си я прибереш, никой не ме пита какви са тези деца и къде отиват с мен. Име и фамилия, искам...и ще я осъдя като стой, та гледай. Естествено, майка ми нито се е заинтересувала от името на въпросната чиновничка, нито е вдигнала скандала, който аз бих в подобна ситуация.
И двете ми деца са с бг паспорти, мдам.

# 17
  • Мнения: 1 909
Sugarfree, да не би пък да е същата служителка и да са й се накарали заради твоите деца, та затова да е решила да се прави на старателна... Wink

Ама никак не е смешно де  #Crazy

# 18
  • Мнения: 1 334

Детето е с френски паспорт - няма български.


Затова са го пуснали-детето не Български гражданин. Служителката се е направила на интересна защото е видяла баба българка. Ако беше с Бг паспорт нямаше да го пуснат да излезне без декларация.



Biskara, сигурна ли си, че ако беше с бг паспорт нямаше да го пуснат? И двете ми деца са с бг паспорти, мдам.

Да, сигурна съм. Аз когато съм пътувала с детето ВИНАГИ са ми искали декалрация че баща му е съгласен да го изведа извън Бг, независимо че детето живее постоянно в чужбина. Пътувала съм поне 20 пъти с него. Сега оставихме декларация на майка ми, тя ще го доведе, ще я питам дали са и искали копието.
За конкретният случай мисля че е изключение.
Не знам, то понякога на който както му скимне, но че е засилен контрола е факт. ПОради същата причина например не можеш да извадиш първоначален задграничен паспорт на дете с бърза поръчка. Можеш ако детето има вече веднъж изваден и се нуждае от 2ри. За първият е обикновена от 1 месец, защото проверят някакви неща.

# 19
  • Мнения: 1 681
Не е смешно, chumbi, не е...чувството ми за хумор винаги в джобчето, че помага, ама в конкретната ситуация смръзнах и съжалих, че не съм била аз.

Biskara, на мен също ВИНАГИ са ми искали декларация, или поне по-рано, сега нося едно тесте документи със себе си, за по-сигурно в оригинал и нотариално заверени копия - че съм разведена, че другият родител е лишен от права и тн., каквото се сетиш. Вероятно и затова изтръпнах, защото в моя случай голяма работа, децата ми се прибрали по живо, по здраво, а на майка ми не са й поискали декларация. Да, ама можеше да не е точно така и ситуацията да е една по друга, нали? Някак би ми било къде по-спокойно да знам, че контролът в това отношение, не прави изключения, били те по невнимание, разсеяност или каквото е там, защото това, което за мен се оказа едно излишно ходене до нотариуса, би могло за някой да се превърне в драма на живота му (не го пожелавам на никой).

# 20
  • Мнения: 1 334
Не е смешно, chumbi, не е...чувството ми за хумор винаги в джобчето, че помага, ама в конкретната ситуация смръзнах и съжалих, че не съм била аз.

Biskara, на мен също ВИНАГИ са ми искали декларация, или поне по-рано, сега нося едно тесте документи със себе си, за по-сигурно в оригинал и нотариално заверени копия - че съм разведена, че другият родител е лишен от права и тн., каквото се сетиш. Вероятно и затова изтръпнах, защото в моя случай голяма работа, децата ми се прибрали по живо, по здраво, а на майка ми не са й поискали декларация. Да, ама можеше да не е точно така и ситуацията да е една по друга, нали? Някак би ми било къде по-спокойно да знам, че контролът в това отношение, не прави изключения, били те по невнимание, разсеяност или каквото е там, защото това, което за мен се оказа едно излишно ходене до нотариуса, би могло за някой да се превърне в драма на живота му (не го пожелавам на никой).

Така е...няма две мнения по този въпрос.

# 21
  • Мнения: 1 909
Sugarfree, напълно съм съгласна с теб. Hug

Аз се замислих, все пак, защо при излизане от тук не се иска такава декларация- - ситуацията би могла да е подобна, нали?

Това разрешително за излизане от територията, за което споменах, и което е нещо като декларация-пълномощно, се прави само в случай, че детето няма паспорт.

Дали българските паспорти все още не се смятат за достатъчна гаранция, дали специално заради случаите с трафик с български деца...

Може би все пак са започнали да прилагат по-сериозен контрол, въпреки твоя случай. Самия факт, че както каза май Biskara, не може да се прави експресно първия детски паспорт...

Тук специално е доста сложна и дълга процедурата за вадене на детски паспорт, искат се сума документи и уверения. Ако, не дай боже, се случи ситуацията, която имаш предвид, може да се направи декларация за изчезнал паспорт,  например, и да се задействат разните полицейски операции за изчезнало дете.

# 22
  • Мнения: 1 681
Не че нещо, chumbi, ама то първия детски паспорт от доста време не може да се вади експресно т.е. това не е нововъведена мярка. Нямам идея откога точно е така, но аз първия на сина му го вадих преди повече от 6.5 години и си изчаках най-чинно месеца, въпреки, че ми се щеше, ако има едно лесно, вчера да е бил готов Laughing
Някак ненадеждно ми звучи мен "бай, бабо, да не те среща мечка", но явно така ще е...

# 23
  • Мнения: 994
Значи трябва да има промяна - според мен проверката трябва да е задължителна.  Особено, ако детето пътува с придружител.

# 24
  • Мнения: 1 909
Нека правят проверка, разбира се, 100 процента съм за - човек ще се чувства много по-сигурен!
В моя случай, както казах, са я направили много прилежно.

Само че майка ми е била на тръни и така и не е разбрала дали е трябвало да има пълномощно и е умряла от ужас  да не артисат в България. Можело е да обяснят, все пак, какви са изискванията и защо правят проверките

# 25
  • Мнения: 580
Дъщеря ми пътува редовно с майка за България и обратно и винаги и е трябвало декларация от мен  и от баща и, заверена в посолството, но не винаги е трябвало да я показва, дъщеря ми е с постоянен престой в Австрия, но е БГ гражданка.

Както Biskara е посочила в линка, на дете с постоянен престой в друга страна не се иска декларация.

Не знам защо е така, не искам да давам мнение дали е правилно или не, но е факт.
Аз имах така един случай, като пътувах с нея сама, една служителка, която обучаваше едно младо момиче се закучи за декларация от бащата, каза да забравя за полета без документи... А зад нас опашка, всеки наперил уши, ужас!
Накрая и казах, че не знам кой е бащата, за да му искам декларация и въпроса приключи много бързо  Sunglasses

# 26
  • Мнения: 907
Добре бе, Лиске, ама от тук никой не е искал пълномощно, за да излезе детето от страната.


Ами не е зле и Франция, както и др. т.нар. евр. страни да изискват декларации когато детето пътува само с 1 родител или без родители извън ЕС, тъй като сега изнасянето на деца от Европа е много лесно. Достатъчно е да прочетете книги като "не, без моята дъщеря", "отвлечена в страната на бащата" (превеждам по смисъл), а и случаи, които не са описани колко щеш особено тук с тези омешани фамилии.

# 27
  • Мнения: 1 909
A...MegiX, мисля, че за не-европейски страни си се изисква тази декларация за излизане от територията от страната.

Ама България нали е вече "уж" истински в ЕС Grinning

# 28
  • Мнения: 907
A...MegiX, мисля, че за не-европейски страни си се изисква тази декларация за излизане от територията от страната.

Ама България нали е вече "уж" истински в ЕС Grinning

Е сега е, ама и преди не се искаше. За Русия също не искат оттук поне.

Общи условия

Активация на акаунт