Оправдано ли е майка да кара детето да лъже?

  • 2 399
  • 42
  •   1
Отговори
# 15
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
За мен лъжата е най-ужасното нещо на света. Не мога да си представя да общувам с човек, който лъже, та какво остава за собственото ми дете. Винаги съм учила сина си, че е най-добре да каже истината.Дори когато е направил нещо лошо съм му спестявала наказания, за да не се страхува да признава белите си.
 Няма лъжа, която да оправдая. Не само спрямо мен, а спрямо всеки. Щом детето ми може да излъже някой, то утре със сигурност ще излъже и мен.

# 16
  • Мнения: 109
Има някои "скрити истини",които бих разбрала.
Случаят  на Кифла с дъщеря й Димана.По този начин ще спести болката  и обидата на бащата,че е забравен.,НО
другия случай със сина й- не и то категорично.Това са забрани свързани единствено с безопасността на хората вътре.Малкото дете може да се отегчи да иска  да тича -така хем застрашава живота си,хем пречи на другите купувачи.
И смятам,че всеки има своите критерии за лъжа

 

# 17
  • Варна
  • Мнения: 2 388
Накарах Дария да излъже вчера в следната ситуация: бяхме в кварталната градинка и тя отиде да си играе с едно детенце. След малко чух кашляне-силно и със задъхване-оказа се въпросното дете. Повиках Дария и казах, че си тръгваме, защото се страхувам да не се зарази-няма кой да я гледа, а аз сега не мога да отсъствам от работа. Тя каза, че иска да каже на детето чао и да обясни, защо си тръгваме и тогава я накарах да излъже, че имаме уговорка  с една приятелка. Дария също започна да пита наистина ли ще се виждаме с нея и т.н. и накрая попита защо я карам да лъже. Отговорих, че на детето няма да му стане приятно, че не давам да играе с него, че не е виновен, че е болен и майка му не е трябвало да го води в градинката в такова състояние.
Не искам я да се учи да лъже, но в случая смятам, че се налагаше, заради другото дете.

# 18
  • Мнения: 1 134
Накарах Дария да излъже вчера в следната ситуация: бяхме в кварталната градинка и тя отиде да си играе с едно детенце. След малко чух кашляне-силно и със задъхване-оказа се въпросното дете. Повиках Дария и казах, че си тръгваме, защото се страхувам да не се зарази-няма кой да я гледа, а аз сега не мога да отсъствам от работа. Тя каза, че иска да каже на детето чао и да обясни, защо си тръгваме и тогава я накарах да излъже, че имаме уговорка  с една приятелка. Дария също започна да пита наистина ли ще се виждаме с нея и т.н. и накрая попита защо я карам да лъже. Отговорих, че на детето няма да му стане приятно, че не давам да играе с него, че не е виновен, че е болен и майка му не е трябвало да го води в градинката в такова състояние.
Не искам я да се учи да лъже, но в случая смятам, че се налагаше, заради другото дете.

Ок, но защо трябва да се кара детето да изрече лъжа? В такива случаи аз просто дръпвам дъщеря ми в страни и обяснявам, че причината да си тръгнем е тази и тази, но бихме обидили детето, ако му го кажем директно. За мен поне, разликата е огромна. Първо - дъщеря ми чува цяла истина за причината да си тръгнем от мен; второ - не й се налага да изрича лъжа; трето - учи се на тактичност, което няма нищо общо с лъжата; четвърто - учи се да ми вярва - че аз съм преценила ситуацията, предпазвам я, но в същото време нито я злепоставям пред другите, нито я карам да ги заблуждава в нещо.

# 19
  • Мнения: 2 792
НО
другия случай със сина й- не и то категорично.Това са забрани свързани единствено с безопасността на хората вътре.Малкото дете може да се отегчи да иска  да тича -така хем застрашава живота си,хем пречи на другите купувачи.
Нали разбираш, че написах просто пример за случай, в който съм накарала или поне се опитах да накарам сина ми да излъже (оказа се, че не е толкова лесно да накараш дете да твърди неистини), а не съм повдигала дискусия дали мога да влизам с децата си в Метро.
   Наясно съм за какво са забраните, наясно съм какво поведение изисквам от децата си на определени места, въобще решенията ми и действията ми винаги са взети напълно отговорно и не са хипотетични.
  Както съм наясно, че Димана ще издрънка на баща си, че аз съм я накарала да се обади, просто защото на децата лъжите на възрастните са им напълно неразбираеми...
 

# 20
  • Мнения: 109
Кифла,много съжалявам, ако лично съм те засегнала  Embarassed Embarassed
Аз просто използвах твоите примери,за да онагледя как аз бих изтълкувала използването(заобикалянето) на лъжата.

И за да допълня по горния си постинг бих казала,че според мен няма човек,който  поне веднъж в живота си да не е изрекъл лъжа.Дори това да е премълчаване за нещо.

# 21
  • Варна
  • Мнения: 2 388
Ок, но защо трябва да се кара детето да изрече лъжа?
Защото детето искаше да обясни на приятелчето си защо си тръгваме и то самото (другото дете) наистина я попита? Какво трябваше да му каже? Защото си болен, ли?

# 22
  • Мнения: 6 164
А в крайна сметка за какво е карано системно да лъже баща си това дете?
Поне да преценим за какъв вид лъжи да говорим и дали са оправдани..?

# 23
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Наскоро карах Момчил да лъже, трябваше да минем през Метро да напазаруваме за престоя им на село и за да го пуснат му казах, че ако го питат на колко е, да каже на 7 години (изредих всички основания), .

туй го правеХ и аз и тъкмо щях даго дам за пример.

# 24
  • София
  • Мнения: 3 421
И аз един път се опитах да накарам Креми да каже,че е на 7 (още не ги беше направила), когато сме влизали в Метро - тя толкова се впечатли, че я карам да излъже - започна да ме разпитва как да го направи, какво да каже  ooooh!...абе нещата излязоха от контрол и накрая й казах да си мълчи, аз ще отговарям.

Не си позволявам да ги карам да лъжат, да не говорим, че това е сигурен начин да изтропат нещата и то не на място.

Свекитата обаче си позволяват  - например - няма да казваш, че сме те возили отпред и т.н. Естествено веднага разбирам hahaha

# 25
  • Мнения: 3 423
Разбира се, че става въпрос за много сериозни лъжи и тайни свързани със сериозни последствия, а не за такива дребни неща като тези, които споменава Кифлата.

Та? Любовникът на майката всъщност
не е учителят по цигулка на малкото?
Или въпросната майка е блудствала с
детето си, пък се е криела от бащата?
Или пък не е била на гости на кака Пепи,
дето все има проблеми за решаване, ами
си е продавала тутурутката за стотарки?
Това вече са сериозни драми и явно на
майката й е хем гузно, хем срамно, хем
болно, хем иска да си запази семейството,
хем й трябват пари за дрога, примерно.
Топло?

# 26
Забелязвам, че има форумки, които опиянявайки се от собственото си остроумие, прекрачват морални норми, само и само отново да блеснат с красноречие...
Ако исках да раздувам семейни тайни, щях да ги напиша в клюкарника, нали?!
Въпроса ме вълнува принципно и подробностите в този случай не са от значение...поне за мен...

# 27
  • Мнения: 3 423
Бриз, това и аз го забелязвам.
Не ме интересува, дали въпросната
майка прекрачва изброените от мен
дела и документи, интересува ме, дали
под сериозни проблеми имаш някое от
изброените от мен неща предвид? Не
те карам да си сваляш гащите. Просто
степенувам проблемите. Дреболиите на
Кифлата срещу възможните драми по света.
Прости ми, ако съм скочила върху мазола ти.
Ето, че и други се интересуват от същото:

А в крайна сметка за какво е карано системно да лъже баща си това дете?
Поне да преценим за какъв вид лъжи да говорим и дали са оправдани..?

# 28
  • Мнения: 3 367
Ок, но защо трябва да се кара детето да изрече лъжа?
Защото детето искаше да обясни на приятелчето си защо си тръгваме и то самото (другото дете) наистина я попита? Какво трябваше да му каже? Защото си болен, ли?
това точно ми се е случвало и да,аз казах и тя повтори че си тръгваме защото детето е болно,и не искаме да пипнем и ние вируса;нищо нередно не виждам в това ..
*
децата ни са малки и не съм попадала в ситуации изискващи лъжа..преди време казах на Ния да си мълчи пред баща и че съм и дала да яде бисквити в колата,но в влизането му тя подробно обясни как съм и казала да не му казва и аааа..та дотам ми бяха опитите..

# 29
Конкретни примери се дават на децата в училище, за да схванат по-добре за какво става дума...
Мисля, че тук пишат големи и умни хора, които нямат нужда от това. Да не говорим, че не е редно да се раздуват неща за хората, без тяхно съгласие, само и само някой да си задоволи любопитството.
Както казах, въпроса е принципен и всеки може да каже собственото си мнение за това, кое е сериозна лъжа и кое-не и дали би накарал детето си да я изрече.

Общи условия

Активация на акаунт