А защо децата не знаят български?

  • 9 458
  • 199
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 62 595
най-лесно се учат 2 езика едновременно ако бебето от новородено чува и двата езика.
Много лесно се учи (много, много лесно, почти успоредно) ако детето е 3-, може би -6-7 години
Лесно (различни степени на лесното) до пубертета.
Пуберите също учат лесно нов език, но при тях има и други фактори.
Посочените цифри са приблизителни, защото има много индивидуални различия.
Няма страшно - 3-годишните се адаптират чудесно, ако имат родителска подкрепа

# 76
  • Мнения: 1 335
Аз пък се чудя за друго , да ме извини Василиса, че и ползвам темата.
Колко труден е процесът на езиково пренастройване на българче, което замине с мама и тате, да речем, след като вече е проговорило, и то доста добре? Говорим за възраст след 3 години? newsm78

Отива в детската градина, където не знае една дума на езика, за около 2 месеца вече разбира, след още 2 почва и да говори слабо, след 1 година, започва да разбира и говори всичко, след 2 години, говори български с акцент. Питай пак догодина и ще ти кажа как е.....Същевременно ходи лятото в Бг, ние говорим само на бг в къщи, но не мога да си кривя душата , престоя в Бг си казва думата. Идва си малко позабравил немския, но за 2 седмици влиза в релси. Друг е проблемът според мен, не дали говорят бг или, не. Децата си превеждат немският (англ.) словоред, и се наблюдават много комични ситуации. Един пример: вместо шофъор казва карач, при положение че аз поправям ако трябва по 10пъти, но това остава. Изреченията се превеждат направо от немски на български. Става въпрос за дете родено в Бг и дошло тук на 3 години. АКо пък тука е родено и ходи на ясла, колкото и да се старае майката, детето ще има акцент.

# 77
  • Мнения: 3 098
Аз пък се чудя за друго , да ме извини Василиса, че и ползвам темата.
Колко труден е процесът на езиково пренастройване на българче, което замине с мама и тате, да речем, след като вече е проговорило, и то доста добре? Говорим за възраст след 3 години? newsm78
Много бързо нау4ават и другият език.Тази възраст е много по_подходяща,отколкото например ако е на 12 години.Пак ще го нау4и,разбира се,но периода на адаптация и проговарянето на друг език ще е по_дълъг.
Ако оба4е едно дете нау4и 4ужд език,стои в дадена държава примерно 2 години и после се прибере в своята,ще го забрави също така много бързо.

# 78
  • София
  • Мнения: 62 595
За колко голямо дете става въпрос?

# 79
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 850
Впрочем, ако някоя чужбинска мама иска да ме осинови барабар с чеиза, обещавам да говоря на чист български и никога да не говоря с акцент.  Grinning

# 80
  • Мнения: 6 167
Впрочем, ако някоя чужбинска мама иска да ме осинови барабар с чеиза, обещавам да говоря на чист български и никога да не говоря с акцент.  Grinning

взета си. чеиз не носи, освен ако не се побира в кесийка  Wink

# 81
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 850
Оу. Не, в кесийка не се побира. 106 см, все пак Rolling Eyes Засега тоже говори без акцент, това е бонус, нали?

# 82
  • Мнения: 6 167
Оу. Не, в кесийка не се побира. 106 см, все пак Rolling Eyes Засега тоже говори без акцент, това е бонус, нали?

става.  ще научи италиански за около 2 месеца, ще се сдобие с акцент  и след това ще е презрян самозабравил се българин, който се срамува от род и език  Joy
ох, разлигавих се.

# 83
  • София
  • Мнения: 62 595
към Лени
Вие в коя чужбина сте?

# 84
  • Мнения: 3 098
Оу. Не, в кесийка не се побира. 106 см, все пак Rolling Eyes Засега тоже говори без акцент, това е бонус, нали?
Направо си е бинго,щом няма акцент. Laughing Wink

# 85
  • Мнения: 6 167
към Лени
Вие в коя чужбина сте?


каква чужбина, аз съм в италия. каква чужбина е италия?

# 86
  • София
  • Мнения: 62 595
а там не говорят ли предимно италиански?
Последния път Италия <> България
И от колко време сте там?

# 87
  • Мнения: 6 167
националният език е италиански, да
този, който се говори о/о флоренция е приет за такъв.
от скоро съм. сравнително скоро. в каква връзка?

# 88
  • София
  • Мнения: 62 595
Чисто любопитство.
Според мен хората, които живеят в чужбина имат много ценен опит, особено за възпитанието на деца в нова обстановка.
Интересно ми е какви начини за справяне прилагат.

# 89
  • Мнения: 6 167
хубавото на италианския и българския е, че изречението се построява по горе долу един и същ начин.



Общи условия

Активация на акаунт