Кисело мляко

  • 5 962
  • 78
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 880
Цитат на: Honda
Биба, а тия прахчета от къде ги закупи - от Б-я ли ?!


Не, от Германия. Тук има едни магазинчета- Reformhaus (в тях продават разни здравословни и екологично чисти продукти) и там намерих тези бактерии. Сега погледнах пак точно какво съдържат-  Streptococcus thermophilus, Lactobacillus delbrückii subsp. bulgaricus.
Иска ми се да взема такова нещо от БГ, че хем и по трайно ще е от закваската в бурканчето, но нямам представа къде да търся...

Изглежда така

# 16
  • Мнения: 978
Питам ви защото успях само 2, най-много 3 да го направя. И то първите ми опити. След това как ли не опитвах, какви ли не закваски бъркотих е, не става и не става. То не бяха органик закваски, органик прясно. Не става бе! Чудя се дали е от това, че не е пълномаслено? Ама и с пълномаслено като го правих пак не става...Дорет, а специално последния път като го правих точно следвах твоите указания. Стана едно или по-скоро остана рядко като айрян. Бррррр....Що мляко съм изхвърлила.....После забелазах че от органик киселото става едно много разтегливо....Като желе, ама разтеглящо се.....Отврат. В тая Англия, и доматите ми се отядоха и киселото мляко. То човек да се чуди вече какво да яде....

# 17
  • Мнения: 3 880
Цитат на: White Raven
Чудя се дали е от това, че не е пълномаслено?

В един от съветите за сполучливо кисело мляко се казваше, че няма значение каква ще е маслеността на млякото, важно е само прясното мляко и закваската да са с еднакъв процент масленост, иначе ставало рядко...
Също е важно млякото да не надвишава 45-47° когато се слага закваската, защото може да се "повредят" бацилките Wink и пак се получава рядко...

# 18
Бибок, мерси за нагледната агитация Grinning
Трябва да "поровя" в Б-я за такива прахчета.
Гарванчо, няма значение маслеността на млякото. И с най-обезмасленото ставало (казвам така, защото аз лично още не съм пробвала), но пък го видях и опитах Flutter

# 19
  • Мнения: 978
Hondi4ка, ако намериш тези прахчета някъде свиркай. Това за еднаквостта на маслеността, не го знаех. Може от това да ми се разваля пустията......

# 20
  • Мнения: 978
Biba, сега и машинка за кисело мляко ли да си купвам? Wink

# 21
Цитат на: White Raven
Biba, сега и машинка за кисело мляко ли да си купвам? Wink
В Лидъл ги бяха напускали по едно време и аз им се чудих ама......може следващият път и да се "напъна" да си купя

# 22
  • Мнения: 3 880
Цитат на: White Raven
Biba, сега и машинка за кисело мляко ли да си купвам? Wink


Ами машинката не е много важна Wink , важното е да може да се потдържа определената температура през определеното време, (за да могат бацилчетата да се размножават на воля...брррр Wink ). Аз понеже не мога, това задължение съм го прехвърлила на машинката. Майка ми го завива с един стар дебел кужух, след около 3 часа го отвива и се получава супер, НО с истинско мляко и истинска закваска и баба знае Wink  Laughing . Ние малко повече творчество трябва да прилагаме за да се получи Wink

Сетих се за още един съвет- закваси ли се млякото веднъж трябва много да се внимава да няма сътресения (клатене и от този сорт), защото бактериите се притесняват Laughing (ама как звучи само Laughing , но нали и те са живи същества и не обичат да ги притесняват в процес на размножаване Laughing  Laughing )

# 23
Цитат на: *Biba
...трябва много да се внимава да няма сътресения (клатене и от този сорт), защото бактериите се притесняват Laughing
Laughing  Laughing Ма много стеснителни тия бактерии. Много изнежени. Flutter

# 24
  • Мнения: 3 880
Цитат на: Honda
В Лидъл ги бяха напускали по едно време и аз им се чудих ама......може следващият път и да се "напъна" да си купя


Тя и моята е от тукашният Лидъл Laughing , някаква измислена марка, но беше за евтини пари, а върши добра работа. Купих я след като се бях изнервила от един несполучлив опит да правя кисело мляко, Laughing
Обаче е за един литър мляко, казвам го защото съм чувала че някои го ядяли с килограмите и за такива може би ще трябва някоя  XXL-машинка Wink

# 25
  • Мнения: 1 278
Гарване, закваската и топлинката му е мамата на киселото мляко. Прясното не мисля, че е толкова важно, може би не трябва да е УХТ все пак, де.
И аз се бях снабдила с 1 кофичка БГ купешко кисело мляко 3,6%(Елби, защото им вярвам на закваските) и с това започнах. Купих си литър най-обикновено  пастьоризирано, хомогенизирано, хърватско прясно мляко в бутилка 3,2%, изсипах го в буркан от 1,5 литра и го метнах в микровълновата за 5 минути на 800 вата. Когато апартурата каза "бийп" (Монти Пайтън  и смисъла на живота Laughing ), извадих буркана, сипах му 2-3 супени лъжици от киселото мляко, метнах му една хавлиена кърпа, колкото да не е без хич и го мушнах в един топличък шакф, през който минават тръбите за отоплението и за мой късмет поддържат една температура около 30-40 градуса. След няколко часа го пратих на студено да зъзне в хладилника и си стана супер готино. От тогава така правя и засега не съм имала провал. Само гледам да си отделя веднага няколко лъжици закваска за следващия буркан, за да не го изядем или замърсим. Бацилки са все пак!

Бибе, наистина оригиналното българско кисело мляко съдържа само тези два бацила - Лактобациликус булгарикус и Стрептококус термофилус. Ако закваската ти е добра, би трябвало да не ти се налага да слагаш допълнително сухо мляко.

# 26
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
И аз пробвах и не ми стана  Confused Още май си имам от българската закваска в хладилника. Може и съвсем да е ферментирала там. Специално купих пълномаслено и органик. Веднъж едни БГта тук ме черпиха с домашно приготвено и много ми се услади.

# 27
  • Мнения: 3 880
Цитат на: Demetra

Бибе, наистина оригиналното българско кисело мляко съдържа само тези два бацила - Лактобациликус булгарикус и Стрептококус термофилус. Ако закваската ти е добра, би трябвало да не ти се налага да слагаш допълнително сухо мляко.


Ами уж добра, но скоро не бях сложила (защото беше свършило сухото мляко) и ми се видя редичко Thinking . Сега като се замисля обаче за обикновеното кисело мляко в кофичките от БГ... и то не е кой знае колко гъсто. Аз обаче все се опитвам да сравнявам с онова на майка ми и все рядко ми се вижда Wink

# 28
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 098
Хондичка имаш я от мен закваската.
Гарванче, няма никакво значение прясното мляко. Аз вземам тези със сините етикети, те са с най-висока масленост. Сварявам млекото и го оставям да изстине докато спокойно можеш да си държиш пръста в него. След това слагам закваската, трябва да е със стайна температура, на 1 л. мляко 1 препълнена супена лъжица кисело мляко. Наливам в буркани, слагам ги в найлонова торбичка и ги завивам с един стар вълнен пуловер на скъпия. Оставям ги на топло място за 3-4 часа и след това веднага в хладилника.
Като си взема едно бурканче кисело мляко от България почвам производството, но закваската трябва да е от това дето съм го правила последно. И така всяка седмица. чак след 5-6 месеца тази закваска се "изтощава" и трябва ново бг. кисело мляко.
Става ти рядко, щото не си улучила температурата или закваската ти е била много стара.
Като се видим ще ти спретна едно обучение Grinning , мен мама цял месец ме учи като си бях последния път. Hands Fist

# 29
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Да взема да се обадя и аз от "кухнята на неЩата" така да се каже ( работя за Данон Италия) макар ,4е от правене на кисело мляко много не разбирам: по_скоро съм дегустатор и консуматор отколкото производител  Wink На мен данонското кис.мляко ми е писнало а и не намирам 4е е кой знае какво.Тука като цяло не го та4ат много (млякото) както ние го ядем ( тоест кисело) ами трябва все да е подсладено или пък плодово ( блаааа) или обезмаслено. Аз никога не купувам на Данон ами съм си харесала едно тиролско от Випитено ( мъжа ми се смее 4е там кравите ядат алпийска трева и затова ми е вкусно) и намирам 4е доста се доближава до наШенското. А в Бг като съм си единственото което ям е домаШното което кваси дядо ми ( няма равно  Blush ). Майка ми съЩо кваси с купеШко прясно ( или ако има от дядовото)и закваска от купеШко кисело и става винаги.Тук не съм пробвала поради липса на време ( а и кандидати: в къЩи само аз го ям и отвреме на време по някоя лъжи4ка и детето) но сега докат е мама тука трябва да експериментираме  Thinking  После Ще докладвам... А имам даже и маШина за кис.мляко в къЩи ама си седи оЩе опакована  Embarassed

Общи условия

Активация на акаунт