Доктор Спок ...

  • 13 803
  • 68
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 212
Имам един печален опит да науча детето си да заспива само по съветите на д-р Спок. Освен, че получих нервна криза и чувство за вина, нищо друго не постигнах. Малко по- късно го научих по моя си начин. Бавно и безболезнено за двамата.
Спомням си и аз тоя момент в който имахме големи противоречия с жена ми. Аз настоявах както е по книгата на д-р Спок още от първата седмица да захвърлим дъщеря ни в детската стая сама за да свиква да спи сама. Да ама не. Жена ми се противопостави категорично и сега като знам какви мъки бяха осъзнавам че е била права и дъщеря ни спа при нас на спалнята известно време.
Та така де. д-р Спок и на нас не ни понесе макар че аз съм привърженик на някои негови идеи. Но жена ми не ще и да чуе за него. Миришел вече на антика и мухъл....

# 16
  • София
  • Мнения: 6 999
Във всички прочетени съм намерила по някое ценно зрънце, което ми е било от полза, но такава книга или такъв автор, които като прочетеш и да станеш супер-родител, просто не съществуват! А и не съм разбрала досега авторите да имат такива претенции.

Това е и моя отговор.

Забелязвам, че в различните времена има различни залитания. Като: 'на абсолютен режим и да спи само в стая от първия ден" , после пък става: "да яде когато то прецени и да спи м/у родителите си поне до прогимназията"... а истината е някъде по средата. Поне според мен де.

# 17
  • София
  • Мнения: 13 206
....

За Спок - някъде бях срещнала, че синът му е имал намерение да го съди за тормоз и малтретиране (това в кръга на клюката). Сериозно - ужасявам се, че поколения деца са отгледани по неговите съвети. Нищо чудно накрая да се окаже, че това има принос в бума на депресии и други подобни състояния (за радост на фармацевтичните компании).
 ..............
На всичко отгоре се дразня, че подобни книги се пишат я от лекари, я от психолози, я от някой друг. Дълбоко се съмнявам тези хора от правене на кариера дали са имали време за собствените си деца. Нямам данни някой от тях да е обръщал и на половина внимание на децата си, колкото описват в книгите си.
 Ако някой е чел нещо, написано от родител, който е отгледал сам и изцяло поне едно дете, с радост ще я прочета.

Аз съм чувала пък, че синът му станал престъпник.. пак в кръга на клюката  Twisted Evil

По втората част... Фен съм на д-р Фицхю Додсън. Човека е роден двайсетте години на миналия век, но ако не прочетеш биографичната справка няма и да разбереш  Wink Първо е бил свещеник и става психиатър. Има 3 деца и много често дава примери с тях, както и с други свои пациенти.. Е, това е фен съм... Grinning

# 18
  • София
  • Мнения: 62 595
Това ми напомня за Пиаже.
А твоят човек ще го прочета ако успея да го намеря.

# 19
  • София
  • Мнения: 13 206
Това ми напомня за Пиаже.
А твоят човек ще го прочета ако успея да го намеря.

Дай на лични поща.. имаш го тутакси... една от книгите  Grinning Grinning

# 20
  • София
  • Мнения: 13 206
Във всички прочетени съм намерила по някое ценно зрънце, което ми е било от полза, но такава книга или такъв автор, които като прочетеш и да станеш супер-родител, просто не съществуват! А и не съм разбрала досега авторите да имат такива претенции.

Това е и моя отговор.

Забелязвам, че в различните времена има различни залитания. Като: 'на абсолютен режим и да спи само в стая от първия ден" , после пък става: "да яде когато то прецени и да спи м/у родителите си поне до прогимназията"... а истината е някъде по средата. Поне според мен де.



Много сте прави и двете! Моята дъщеря като бебе имаше железен режим на хранене и сън. Между другото кой каза, че д-р Спок бил за режима  Wink В моята книга от старите издания пише, че бебето може с режим или без режим, в зависимост от бебето и удобството на майката. Мога да ви пусна и цитат даже от електронния вариант. Аз избрах удобството за себе си. Детето ни спеше в стаята ни, понякога в периода на никнене на зъби и в нашето легло. От раз на 3 г. възраст започна да спи в отделна стая. Никога не сме имали проблеми с това. Така че всичко е много индивидуално и родителя трябва да отсее за себе си прочетеното, да следва усета си  Grinning

# 21
  • Бургас
  • Мнения: 702
Нали няма да сметнеш за грубо, ако вместо да отговарям си копирам отговора от подобна тема отпреди няколко дни:

Цитат
Имам книгата, най-старото издание - аз съм гледана с нея. Естествено, много от нещата не ми вършат работа (пелените, приготвяне на млякото и т.н.), но е безценна по отношение на съветите при болестни състояния. Мога да дам много примери за това, но ще се огранича до два:
1. Когато се роди, очите на голямата ми дъщеря се движеха на където си искат, без връзка едно с друго. Ужасих се като я видях и се замислих колко ли операции ми предстоят. В родилното една майка си носеше книгата и прочетох, че това е нормално, че мускулите на очите укрепват постепенно и когато бебето започне да вижда предметите, и двете очи се фокусират на едно място и "кривогледството" изчезва. Така и стана 
2. Разболях се. Не се чувствах добре известно време и, разглеждайки книгата, реших, че имам заушка. Като отидох на лекар, влязох и му обявих диагнозата си.    Слава Богу, лекарката не беше от типа "много четеш, вредно е" и ме прати на изследване в инфекциозно отделение.  Диагнозата се потвърди.  А беше много вероятно да ме метнат на антибиотици и витамини, все пак на 26 години човек не се раболява често от заушка.  Блогодарение на отличното и подробно описание на симптомите на болестта,  това ми се размина.

Имам и още примери, но няма да ви отегчавам. Мисля, че в качеството си на здравен справочник книгата няма аналог на българския пазар.

# 22
  • Мнения: 27 524
Не мисля. Освен това, в последното издание, което купих, изрично беше подчертал, че нещата са променени и съобразени с новите норми и изследвания. А на първо място за мен стои фактът, че Спок и съветите му са преди всичко психологически, а за това време няма, така че съм доволна и ползвам книгите му  Peace

# 23
От д-р Спок нямам впечатления но преди време тук намерих линк към електронно издание на Изкуството да бъдеш родител /за съжаление не помня автора/.
Автора е Д-р Фицхю Додсън.К нигата е издадена 1999г. от изд. Колибри.

# 24
  • Мнения: 27 524
Ето я и самата книга:



А от тук може да се изтегли:

http://www.izvorite.com/downloud/downloud6.htm

# 25
  • Мнения: 7 821
В тази книга намерих няколко много ценни съвета при махането на памперсите, така че както са ти писали по-горе, и аз в различни книги съм намирала различни полезни неща.
Но аз харесвам и общата му концепция и възпитавам децата си горе-долу по нея. Не превъзнасям нито майчинството, нито децата, не споделям мнението, че трябва да чакаме за всичко детето само да се сети и само да поиска да го прави. И ако това са модните тенденции във възпитанието на запад, то аз не ги споделям и в този смисъл не съм съгласна с жена ти и книгата не е "остаряла". "Захвърлих" децата си сами да заспиват от раждането им и никога не съм съжалявала за това. Въпрос на вътрешно усещане.

# 26
  • Мнения: 25 623
За Спок нищо конкретно не си спомням, но на Лоранс Перну (така ли беше?  newsm78) съм дълбоко задължена за идеята за отвличане на вниманието при зараждащи се кризи. Много действа при моя син, че и още важи.  Mr. Green
Като изпадне в пуберско-магарешка криза, например, все ми се налага някаква помощ на компа и то, нали е добро дете, забравя къчовете и търчи да помогне на мама...  Wink Joy

# 27
  • Мнения: 1 866
Лоранс Перну и Спок си приличат много по съветите за възпитанието. Додсън също споменава Спок с добро в книгата си.

# 28
  • Мнения: 25 623
Когато като бременна си накупих де що книга за възпитанието намерих на пазара, мъжът ми ми се присмя, нали съм имала учебници, за какво ми били тези книги.
- Алоуууу, - викам му аз. - Досега съм учила как се възпитават чужди деца, сега чета как става номерът със собственото.
Не, че научих нещо кой знае какво, де, но наистина има ценни идеи в тези книги. Стига човек да не го мързи да експериментира, а не да седи със скръстени ръце и да чака да отмине намсикой подред период. Че те периодите край нямат, чак докато ти тръснат някое и друго внуче в ръцете и айдеее, пак отначало.  Mr. Green

# 29
  • София
  • Мнения: 18 679
А може би хората си избират книгите според собствената си вътрешна нагласа Rolling Eyes Не харесвам Спок, може и да има нещо полезно в книгите му, но повечето неща ме ужасяват. Виж, д-р Додсън е друга работа Wink Той е моят човек Peace

Общи условия

Активация на акаунт