Австрия или Германия?

  • 2 579
  • 44
  •   1
Отговори
# 15
Благодаря много на всички ви за добрите думи и подкрепата!  Heart Eyes Предложението е от една фирма около Frankfurt и къде точно ще се преместим, ако се местим, засега не можем съвсем точно да определим. Ще зависи от това къде евентуално аз ще си намеря работа и след това обикновено търсим нещо което ни е по средата, да е добре откъм път и за двамата. Но при всички случаи ще е около Frankfurt. На нас районите ни за търсене на работа са Frankfurt, Берлин и Мюнхен защото там има най-много подходящи работодатели за нас. На мен любимият ми град е Мюнхен, но явно не само на мене и съответно там не лесно да се намери нещо. И моята свеки живее във Frankfurt, тъй че ако се преместим, ще се доближим, а това не е здравословно за отношенията. Confused

А за работата, има само една причина поради която не бих искала да работя  passifier . И дай Боже да ме възпрепятства наистина! Но засега имаме трудности да я постигнем и точно това е един от поредните проблеми във връзка с това местене. Все пак ако се местим, то няма да е  паралелно и заедно а един по един и ще трябва да се разделим за известно време, а това затруднява още повече нещата. Тука ми отне 1 година да разбера как функционира здравната система, да опозная специалистите в областта, да намеря добри клиники и сега, трябва да започвам цялата тая борба от 0. Както Елена каза, имам чувството че животът само чака малко да се кротна и ме полива с поредния студен душ...  baduu

Ама стига съм се жалвала, искам да питам мамите от Германия, може ли някой да ми даде link към таблиците с процентите за данъчно облагане. Или към някаква програма която смята данъци. Ние имахме едно време такъв link, но след като се преместихме и сменихме РС-то сме го затрили, а искаме да сметнем данъците. И друго нещо, при положение че мъжът ми се осигурява в частна здравна каса, знаете ли как мога аз да се осигурявам здравно ако за известно време не работя. Никога не съм била в подобна ситуация, защото в кратките периоди в които не съм работила, съм била регистрирана като безработна. Но ако си напусна работата доброволно, няма да имам право на такива екстри и ще трябва да мисля как да се осигурявам.

# 16
  • Мнения: 4 399
Цитат на: Anonymous
Благодаря много на всички ви за добрите думи и подкрепата!  Heart Eyes Предложението е от една фирма около Frankfurt и къде точно ще се преместим, ако се местим, засега не можем съвсем точно да определим. Ще зависи от това къде евентуално аз ще си намеря работа и след това обикновено търсим нещо което ни е по средата, да е добре откъм път и за двамата. Но при всички случаи ще е около Frankfurt. На нас районите ни за търсене на работа са Frankfurt, Берлин и Мюнхен защото там има най-много подходящи работодатели за нас. На мен любимият ми град е Мюнхен, но явно не само на мене и съответно там не лесно да се намери нещо. И моята свеки живее във Frankfurt, тъй че ако се преместим, ще се доближим, а това не е здравословно за отношенията. Confused

А за работата, има само една причина поради която не бих искала да работя  passifier . И дай Боже да ме възпрепятства наистина! Но засега имаме трудности да я постигнем и точно това е един от поредните проблеми във връзка с това местене. Все пак ако се местим, то няма да е  паралелно и заедно а един по един и ще трябва да се разделим за известно време, а това затруднява още повече нещата. Тука ми отне 1 година да разбера как функционира здравната система, да опозная специалистите в областта, да намеря добри клиники и сега, трябва да започвам цялата тая борба от 0. Както Елена каза, имам чувството че животът само чака малко да се кротна и ме полива с поредния студен душ...  baduu

Ама стига съм се жалвала, искам да питам мамите от Германия, може ли някой да ми даде link към таблиците с процентите за данъчно облагане. Или към някаква програма която смята данъци. Ние имахме едно време такъв link, но след като се преместихме и сменихме РС-то сме го затрили, а искаме да сметнем данъците. И друго нещо, при положение че мъжът ми се осигурява в частна здравна каса, знаете ли как мога аз да се осигурявам здравно ако за известно време не работя. Никога не съм била в подобна ситуация, защото в кратките периоди в които не съм работила, съм била регистрирана като безработна. Но ако си напусна работата доброволно, няма да имам право на такива екстри и ще трябва да мисля как да се осигурявам.


И разбира се съм толкова отнесена, Че забравих да се регистрирам, но днеска мисля Че ми е простено... Сега отивам да пийна едно малко уиски за отпускане на мозъка. Rolling Eyes

# 17
  • Мнения: 2 381
Цитат на: Anonymous

А за работата, има само една причина поради която не бих искала да работя  passifier .


Ами ние с Бялото гарванче точно това имахме предвид Wink

# 18
  • Мнения: 2 452
И аз да ти вдъхна още малко Вяра Laughing ,
Ние със съпруга ми се запознахме докато аз живеех в Монреал, а той в Торонто - просто за информация, разстоянието е 6 часа път с кола. Срещахме се по 2 пъти в месеца и на 7-мия месец от началото на "процеса на правене" се появи Лампинка (така казвахме на Изабела докато бях бременна). Така че не губи надежда.

# 19
  • Мнения: 114
Вяра, мъжът ми преди няколко дни си прави данъчната декларация с тази програма, дано да ти помогне>
https://www.elster.de/index.php
Но имай предвид, че тази програма предизвика няколко сривания и рестарвания специално на нашия компютър.  #2gunfire  освен това формулярът не е данъчен съветник, не ти казва, къде имаш Schlupflöcher.
за здравните застраховки- ако не работиш и мъжът ти е частен пациент, ще трябва и ти да се осигуряваш като частен пациент, като съответно има допълнително плащане към неговата застраховка- не е като при държавните, където си безплатно към него.
дано съм била полезна! и хубави празници!

# 20
  • Мнения: 4 399
Цитат на: Niki1
Цитат на: Anonymous

А за работата, има само една причина поради която не бих искала да работя  passifier .


Ами ние с Бялото гарванче точно това имахме предвид Wink


Знам ви аz вас... Laughing  Wink


Елена, много ти благодаря zа линка! Ние намерихме някакви таблици междувременно, едната беzплатна, zа другата платихме 2?, но смятат раzлично. Ще проверим непременно и тоzи линк който си ми пратила.

И аz така предполагах zа zастраховката, че където той е zастрахован, вървя и аz в комплект. Само се чудя таzи добавка към частната zастраховка дали е пълната сума zа zастраховане, или наистина е само някаква скромна добавка към сумата която той плаща. Има ли някой от вас в подобно положение? Ние ще се свържем с агента ни в zастрахотелната компания, но до вторник в Германия никой не работи, тъй че той ще ни информира най рано тогава. А ние до тогава трябва да сме решили какво ще правим.

# 21
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Вер4е,мили4ка,4ак сега видях темата Embarassed Съжалявам 4е си изправена пред такава дилема,но освен да ти кажа и аз " Всяко зло за добро" друго на ум не ми идва. Може пък новия въздух в Немско да ти понесе пове4е,макар 4е на мен Австрията в(идяна през туристи4еско око) много ми харесва. Не падай духом и знай 4е нас винаги ни има тука , било то за съвет или дори само да си попиШем като ти е тъпо. Дерзай и късмет каквото и да реШите  Wink

# 22
  • Мнения: 4 399
Изравям тази стара тема от архивите за да ви разкажа за развитието при нас. Ние след дълбоки размишления решихме че ще приемем поредното предизвикателство и ще се преместим. Мъжът ми подписа вече договора за новата си работа. Ако междувременно на хоризонта се появи по-добра възможност, той може да се прекрати договора още преди да е започнал, ако изплати на фирмата 1 заплата. Така че и тази възможност все още остава защото напоследък се радва на интерес откъм работотдатели. Но каквото и да стане, ще е свързано с местене.

В момента плановете ни са много неясни. Знаем само че той започва там на 1. Юли но все още не сме решили кога аз ще напусна, и ще се присъединя там,кога ще се местим и т.н. Много се чудя дали да стоя тука докато не си намеря работа, или първо да напусна и да се преместя и от там да си търся нещо... Изобщо потънали сме в 1 куп проблеми. Освен това решихме че ще използваме момента и ще си купим я къща, я апартамент, за каквото стигнат парите. Омръзна ни вече да плащаме наеми за нищо. А и май това е единственият начин да закотвя тоя моя мъж някъде. Само че това усложнява май още повече нещата защото сега мъжът ми не иска да се местим с целия багаж преди да сме купили нещо. Това не е като да си купиш нова риза, все пак изисква се малко повече време. А и да не ви казвам как се търси къща от Виена във Frankfurt.
Аз непрекъснато мисля някакви сложни варианти как да се подреди всичко и нищо не мога да измисля. Има дни когато ми се струва че всичко се случва за добро и съм оптимист че нещата ще се подредят. Имам обаче и други дни когато си мисля че трябва да сме луди за да си причиняваме всичко това. И така, много ми е объркано все още, а времето тече и само повече формалности за уреждане се натрупват...

# 23
  • Мнения: 4 244
Аз лично бих те посъветвала ти самата да не бързаш.
Щом и без това обмисляте варианта купуване на имот, то можете да търсите такъв и ти през това време да си потърсиш на новото място работа.
Мъжа ти би могъл за начало да се справи сам в една боксониера под наем, докато уредите другите неща и ти да не бързаш да напускаш. Колкото и да е все пак това си едно перо в бюджета ви (твоя приход имам предвид).
Не е лесно едно такова местене в аспект че ти сега си установила контакти на работното място и в обкръжението ви и ще ти тежи да постигнеш това и на новото място
Дано да е всичко за по добро и да си направите на новото място едно уютно гнезденце!Успех

# 24
  • Мнения: 3 423
Цитат на: debelanata

Мъжа ти би могъл за начало да се справи сам в една боксониера под наем, докато уредите другите неща и ти да не бързаш да напускаш. Колкото и да е все пак това си едно перо в бюджета ви (твоя приход имам предвид).



Не го оставяй сам в боксониера или в каквото и да е.
Ти се жена му, трябва да си с него, zад него, до него и т.н.
Не бой се, в Германия животът е повече от уреден, еzикът е раzбираем (zа раzлика от аватрийският Laughing ), абе само не се бой. Данъzите са платими, ако мъжът ти е с добра zаплата, вzимате данъчни карти 3 и 5, ако сте с проблиzително еднакви zаплати, вzимате 4 и 4. Не бой се, държавата мисли zа данъкоплатците. И вместо еейнц, цвеей, дреей и грюс готт, се каzва ейнц, цвай, драй и гутен таг. Ама с това се свиква.

Смело и горе главата.

# 25
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: Liska
Не бой се, държавата мисли zа данъкоплатците.

Хм, хм, много мисли държавата Rolling Eyes . Затова хората, които получават добри zаплати, биват добре "ощърбани".

# 26
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: Vjara
Изравям тази стара тема от архивите за да ви разкажа за развитието при нас. ...

Тъкмо си мислех zа теб, как се раzвиват нещата при вас и какво реши. Пожелавам ви много успех и щастие в начинанието.
Не е лесно да си намерите къща от такова раzстояние... Ти искаш ли да работиш в Германия, поогледа ли паzара на раб. ръка, какво предлагат zа теб в тоzи район? Дано имаш добри шансове. Пожелавам ти го от все сърце.

# 27
Цитат на: Vjara
... А и май това е единственият начин да закотвя тоя моя мъж някъде. ...
Вяричка, да не те отчайвам, ама си е доста относително. До сега като сме купували, че виж ни....пак със "стегнати куфари" и маршова стъпка Laughing  Laughing ......

# 28
... Все пак моето мнение е да го оставиш временно "сам" за да откриете нещо за покупка. Другият вариянт е заедно на квартира и да се оглеждат от близо (от мястото на събитието) за подходящото жилище (въпреки, че е по-труден по отношение на багажа) ще е пък по-лесен избора. Confused  Grinning

# 29
  • Мнения: 4 399
Благодаря ви за подкрепата!

Дебеланке, сложна работа това с напускането. Вярно е че тук имам много добра заплата защото не ми удрят данъчната секира, но и наемът ни е колосален. В общи линии с моята заплата мога да плащам наема на апартамента ни тука и ми остава колкото да си покрия моите разходи. Значи пак не съм на особена печалба. Освен това тук имам право да се регистрирам като безработна дори и когато аз съм напуснала по желание и ще получавам 5 месеца обезщетение което е точно 2/3 от нетната ми заплата. А това не е толкова зле.

Лиска, ти сигурно си от скоро тука, а и аз напоследък много не пиша около всичките грижи дето са ми на главата. Предполагам затова не знаеш много моята история. Но накратко мъжът ми е немец и аз самата съм живяла 6 години в Германия преди да дойдем във Виена. Като цяло съм наясно със системата в Германия. Не съм фен на немската данъчна система, защото тя ти подяжда доста от дохода. Не дай Боже да сте като нас и двамата да работите, ще ви скъсат от данъци. Знам и предимствата и недостатъците които ме чакат в тази страна. Знам че някои неща са по-лесни отколкото в Австрия, но и знам че попадам в държава с над 5 млн безработни. Точно заради това с мъжа ми много дълго обмисляхме какво да правим и все още имаме доста бели петна в плановете си.

Общи условия

Активация на акаунт