Молба за съвет!

  • 6 816
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Запази спокойствие,каквото и да ти струва!Покажи му ,че може да ти има доверие,като не нападаш приятелите му.Много е трудно да се дават подобни съвети-толкова е лично!Надявам се ,че ще намериш най-добрия подход към своето дете!КЪСМЕТ,мила! Flowers Four Leaf Clover

# 16
  • Мнения: 922
ЕТо нещо интересно и от мен. ИМам брат на 20 години. Т.е. моите родители вече са минали по пътя със страховете от наркотиците... и аз имам доста добри наблюдения по случая.
Моят съвет е да не притискаш детето. Децата в тази възраст са много чувствителни и не слушат родителите си, особено, когато те ги "Съветват". Да му казваш какво може да стане ако продължава е все едно да му дадеш тревата в ръцете... ЗА съжаление при 16-18 годишните е така....
А ето и личния опит на моите родители при същата ситуация. Те вместо да повдигат тази тема го пратиха на фитнес - започнаха да му угаждат във всичко, свързано със спорта. ЗАпочнаха да го насърчават да поддържа тялото си. ТАка бурното момче, което пушеше и пиеше на 16 години се превърна в един здрав мъж, който нито пуши, нито пие (много рядко малко бира, но нали вече е на 20), внимава какво яде и е твърдо против каквито и да е опиати и наркотици.
Разбирам, че не е много лесно, но спорта е един от най-добрите помощници в такива случаи.
Пожелавам ти успех, мила, пробвай това, моите родители успяха

# 17
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Цитат на: pretty_witty
Не е чак толкова страшно, щом е допуснал родител да научи, че пуши трева. Вероятно демонстрира нужда от внимание.
Аз бих седнала с него да попушим и поприказваме.Като види, че тревата хич не ме кефи, вероятно ще престане.
На тази възраст той има нужда от родител на място, а не от проповеди за вредата от наркотиците.Все пак живеем във века на информацията, кой тийнейджър днес е чак толкова задръстен, та да не знае за нея?

Изключително вярно! Като открих, че не съм с нищо по-различна като пуша, че освен да ме съжаляват за моята слабост родителите ми не правят нищо друго, се замислих - какво печеля? Нито признание на околните - това той трябва да го разбере сам, нито пък спечелих уважението - но също така и неуважението - на родителите... Ако му покажеш, че той си решава - стига той да заслужава това доверие - няма да сбъркаш!~

И най-важното - той е допуснал да разбереш - това не е случайно! Или ти има доверие, че ще го оставиш сам да реши или иска да му обърнеш внимание - сигурно има нужда от подкрепа! И в двата случая назидателност и грубост ще навредят!

# 18
Аз съм на 16 години, пуша трева много често, всъщност от 1 юли старателно всеки ден си водя статистика оттогава са изминали
158 дни
127 джойнта
ср. 0,80 треви на ден

Няма дете, което да си има всичко и което да пуши често трева.
Когато ти липсва нещо - може дори приятелка, си склонен да употребяваш трева. Все пак в един момент просто губиш желание да пушиш отново и ако има - има, ако няма - няма значение.

Наскоро шмърках амфетамин, това е най-отвратителния наркотик според разбиращите. Там беше от любопитсво, повече не искам да се трова с тази гадост. Просто подивяваш не ядеш 2 дена и не спиш и не можеш да стоиш на едно място.

Интересното при мен е, че тютюн никога не пуша и ми е изключително отвратително.

До преди няколко месеца се криех от хората не исках никой да знае, че пуша трева, сега ми е напълно безразлично, не ме интересуват околните.

Тревата направи така, че огромна компания от добри приятели се раздели на няколко групички. Просто хората стават алчни искат повече да се "разбият" .. няма значение.

По проблема - хех, точно на 16 години съм и агресивен и нападателен стил със сигурност ще повече от неуспешен. А пък това безумие с филмите въобще не се опитвайте!!! Това само "вдъхновява" тинейджърите.

Нз може би ако уверите детето си, че му имате пълно доверие, че няма да пуши трева и му дадете изключения за рожденни дни, то подсъзнателно ще загуби желание да пуши.

Бъдете приятел на детето си, а не враг!

Точно тук е решението - със скандал, то на пук ще го прави, не само за трева, за каквото и да било. Малко хитрост и дипломатичност от родителското тяло биха ви били от полза иначе не ви завиждам.

Колкото по-голям е града, толкова по-лошо за детето ви, тоест толкова по-лесно може да се зариби по тревата, защото по-лесно се намира и е по-качествена, а малките градчета не е така.
Както и да е, питайте ако се притеснявате за детето ви, все пак съм нормално момче, което на глед, няма причина да прибягва към зелената магия..






# 19
  • на терасата
  • Мнения: 663
До nqmazna4enie....
Преди известно време пуснах една тема, Насилието. И там стана въпрос затова как да опазим децата от престъпленията, дрогата и т.н. хубавини, които са все с цел да се поразреди населението на Земята, че много станахме ...  (черен хумор, ама е така)

Сподели, ако имаш желание, какво искат младите хора на твоята възраст, защото се зарибяват, защо бият и дори убиват. Времената са други, била съм на твоята възраст през тоталитаризма и не съм наясно с положението сега. Искам да съм наясно, защото моето дете ще стане след някоя и друга година тийн и искам да зная от някой, който е сега в "минното поле" за опасностите и  начините за оцеляване.

Много ще съм ти благодарна, ако ми отговориш.

# 20
  • на терасата
  • Мнения: 663
Мама2, в библиотеката на Нашите деца видях няколко теми, които са във връзка с проблема. Но линковете на
Майки против дрогата
Горещи телефони...
не се зареждат.

# 21
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Тревата направи така, че огромна компания от добри приятели се раздели на няколко групички. Просто хората стават алчни искат повече да се "разбият" .. няма значение.

За това не знам дали си съвсем прав.
Приятелските групички се разбиват и това е защото хората са различни.
В един момент ви свързва едно - в следващия вече се интересувате от друго...намирате нови приятели...и така цял живот:)

Да се твърди, че тревата е сигурен път към твърдите наркотици е все едно да се каже, че бирата е началото на неизбежния алкохолизъм.

Разбира се - по-добре без нея, както и без бирата и без тютюна....
Добре е родителите да бъдат запознати с РЕАЛНАТА опастност от тревата.
Тя не е, че децата им ще станат наркомани, а че ще са твърде разсеяни, за да учат добре, ще станат по-мързеливи и апетитът им ще нарастне главоломно.
Има случаи на психози получени след прекомерна употреба на много силна трева...каквато в БГ няма, така че тази опастност е минимална.

Другият риск е пушенето на трева с неприятни примеси...ето това е нещо, от което трябва да се пазят наистина всички решили на пушат и което крие истинска опастност.

Та...като заключение само мога да кажа, че каквото и да направят децата...мисля, че първо трябва да се опитаме да разберем точно колко е опасно и защо го правят.
После да си кажем мнението без да го налагаме.
Ако деца ни чустват като заплаха..никога няма да разберем какво става в главите им.

И Кифлата пак го е написала много добре....Simple Smile

# 22
  • София
  • Мнения: 6 999
Мисля, че все още пазя някъде из архива си една присъда на двама 18 годишни, заловени с по една цигара. Осъдени да платят по 100 хил. лева глоба на държавата и по на 15 год. ефективно.

Мисля, че това е единствения разумен аргумент в случая с твоето дете. Всичко останало като пристрастяване, водене до твърди наркотици, вреда... са спорни аргументи.

Държавата, в която живеем не е толерантна към пушещите трева. Полицията се занимава само с това да хване някой хлапак с една цигара и да потрива доволно ръце. Закона не разграничава употребата, продажбата, производството, нито вида на наркотика.

Кажи на детето си, че го разбираш. Всеки е бил млад и е опитвал забранени неща. Но понякога тръпката не си заслужава. Това, което рискува той да му направи Държавата, за това, че са го хванали с една цигара или дори само в компанията на пушещи е да му провали живота - целия- и вашия покрай неговия.

# 23
  • Мнения: 3 371
Прочети му поста на нямазначение-това е негов връстник и със сигурност ще намери част от проблемите и причините довели го до тревата в него,както и ще си направи съответните изводи.Може би...Мисля,че трябва да му покажете своята подкрепа,да знае,че е обичан и желан,въпреки всичко,че независимо от всичко няма да спре да бъде вашето дете,което обичате безусловно.Моят син е на същата възраст-ще навърши 16години на 21.12.и въпреки професионалните си умения или пък,точно заради тях,ми е много трудно да разговарям с него на моменти.Снощи,обаче заедно гледахме един филм за нарко зависимите деца,за съжаление не видях по кой канал,но това ,което видя го впечатли много повече от всичките ми "лекции"по темата.Децата са много добре информирани за тревата и нейното въздействие,както и за влиянието на другите вещества,затова мисля,че не може да се уплаши-въпроса е защо е посегнал,от какво бяга,защо му харесва да се чувства така.Може да се дължи на емоционален дефицит или липса на достатъчно внимание покрай грижите за малкото ти дете;може да е проблем със самочувствието и себеутвърждаването в нова или интересна среда.В тяхната възраст средата е определяща,тя е с най-голямо влияние върху детето и в този ред на мисли,откъсването от нея или категоричната забрана не са добър подход-ще бъдеш обвинена във всички земни грехове,ще се крие ище започне да лъже и тогава нишката съвсем ще се скъса.Говорете,споделяйте,кажи му как се чувстваш,но без да го обвиняваш за това,сподели с него страховете си-така има някаква вероятност и той да се отприщи и да откриете заедно и причината и начина за справяне с проблема.Не знам колко ще е успешен,но това е начина-подкрепа,доверие и безусловна любов!Желая ти успех,стискам палци и се надявам скоро да споделиш,че отново сте намерили път един към друг с твоето пораснало момче.

# 24
До nqmazna4enie....

Сподели, ако имаш желание, какво искат младите хора на твоята възраст, защото се зарибяват, защо бият и дори убиват. Времената са други, била съм на твоята възраст през тоталитаризма и не съм наясно с положението сега. Искам да съм наясно, защото моето дете ще стане след някоя и друга година тийн и искам да зная от някой, който е сега в "минното поле" за опасностите и  начините за оцеляване.

Много ще съм ти благодарна, ако ми отговориш.

Ами тревата в момента я оприличавам като мода, където и да ида и в училище, всеки говори на висок глас как изпушил еди-колко си, личи си фалшивото и около 80% от употребяващите бързо се приземяват на земята и губят интерес.

Друга част пък употребяват, когато са в депресия или са близко до нея, тогава положението е доста по-сериозно, ако проблема на детето не се реши, то става потенциален наркоман, прибягвайки към опитване на по-тежки наркотици. Това са не-малко тинейджъри и за тях се отнася твърдението, че тревата води до прибягване към по-тежки наркотици.

Мн голямо значение има средата, в която е попаднал детето, така че разпитвайте кои са му приятели, с кой се движи. Има много случаи, в които квартала е мн вреден за детето.

Трудно може да го спасите никога да не пробва - всъщност е почти невъзможно, защото 98% от тинейдърите в наши дни са пробвали поне веднъж, това не го казвам аз, това са професионалните изследвания и проучвания.

Всъщност страха на днешните родители би трябвало да се насочи към амфетамините, защото именно тази помия навлиза в "модата" и все повече и повече се разширява кръга на използващите го. Безкрайна енергия, перфектно за дискотеките според разсъжденията на тинейджърите.

За побоищата, много често няма причина, просто им доставя голям кеф да покажат надмощието си пред всички.

За убиването - доказано е, че от година на година децата стават все по-психически нестабилни и със сигурност няма нормален човек, който да отнеме живота на който и да било. Но в моя клас, уча в елитна гимназия, от 19 ученика сме предупредени за 4 човека, да внимаваме с отношението към тях и едно на пръв поглед напълно нормало момиче, е правело сериозно ексцесии по време на учебен процес. Отклоних се, но такива хора на моменти губат пълен разсъдък и то без обяснима причина и тогава не изглежда нереално убийство. Не е от зъл характер, но..

П.С. - честито на всички именници, гордейте се с името си

# 25
  • на терасата
  • Мнения: 663
Благодаря ти за отговора. Това, което си написал в двата поста предизвика много въпроси у мен самата. Най-вече...има ли с кого да си говорите на тези теми, да си разказвате случки, да споделяте мечтите, радостите си или страховете си? Или по-скоро, как мислиш, че трябва да са нещата. На тази възраст горе-долу се изгражда визия за живота, който би искал да имаш. Нещо в несъвпадението на цели и възможности, любовни разочарования, чувство за безпътица и безмисленост, може би са част от нещата, които съпътстват съзряването и правят много млади хора жертва на наркотиците? И друго, за което се замислих е как един млад човек в твоята възраст би искал да му се помогне, ако в някаква ситуация има нужда да сподели нещо лично или има проблем. Май с форумите е най-лесно, предполагам има такива, в които се пише по темата, включително, може би и имената на кварталните дилъри.... (Трябва да ги прочета, ако ги намеря, току виж някой добър познат се окаже местния зарибител  Sad )

# 26
  • на терасата
  • Мнения: 663
един друг поглед върху проблема:
http://sun.org.ua/kosyak.swf

# 27
Благодаря ти за отговора. Това, което си написал в двата поста предизвика много въпроси у мен самата. Най-вече...има ли с кого да си говорите на тези теми, да си разказвате случки, да споделяте мечтите, радостите си или страховете си? Или по-скоро, как мислиш, че трябва да са нещата. На тази възраст горе-долу се изгражда визия за живота, който би искал да имаш. Нещо в несъвпадението на цели и възможности, любовни разочарования, чувство за безпътица и безмисленост, може би са част от нещата, които съпътстват съзряването и правят много млади хора жертва на наркотиците? И друго, за което се замислих е как един млад човек в твоята възраст би искал да му се помогне, ако в някаква ситуация има нужда да сподели нещо лично или има проблем. Май с форумите е най-лесно, предполагам има такива, в които се пише по темата, включително, може би и имената на кварталните дилъри.... (Трябва да ги прочета, ако ги намеря, току виж някой добър познат се окаже местния зарибител  Sad )

ако някой иска да му се помогне, той сам ще си наложи да не пуши, към това не се пристрастява физически, а пък за по-твърди наркотици, всеки иска да спре, но не смее да поиска да му помогнат, защото знае, че предпочита да има дрога.

Всичко което си написала е вярно без последните два реда, имената на кварталните дилъри във форуми не съм виждал, ама не съм и търсил, може и да ги има ама силно се съмнявам, както и да е. Като цяло с всеки може свободно да си говориш на такава тема, стига е на твоята (тинейджърска)  възраст.

Общи условия

Активация на акаунт