до майките на летни бебета

  • 3 015
  • 66
  •   1
Отговори
  • Мнения: 195
Искам да ви питам вие давали ли сте Вигантол и от кой ден? Сина ми се роди в началото на август, но нашата педиатърка не ни ги е предписвала, защото по нейни думи още било рано. Да, обаче четох че трябва да почнат да се дават още от 15-20 ден. Затова на своя глава днес сутринта му дадох 2 капки. Да продължавам ли?

# 1
  • София
  • Мнения: 790
Рали също е родена през август. Започнахме с Вигантола от 21-вия ден. По една капка сутрин, по предписание на лекарката.

# 2
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 356
И аз още не давам. Според педиатърката ни+други лекари, щом има лятно слънце, не толкова необходимо да се бърза.

# 3
Нашата педиатърка ни изписа вигантол още на първата консултация , като първо беше по една капка а по-късно по две. Сина ми е роден началото на юли - вече е на годинка и два месеца и пихме вигантола почти до годинката.

# 4
  • Мнения: 1 924
По-добре е да имаш предписание от лекар.Освен това две капки са много,започва се с една.

# 5
  • Мнения: 1 155
Дъщеря ми се роди март и започнахме Вигантола от 20 тия ден, по една капка сутрин, продължавам да го давам и до днес.

# 6
  • Мнения: 724
Маргарита се роди на 08 юни и от 20-я ден давам по 2 капки

# 7
  • Мнения: 353
Михаел се роди на 3 юни и не съм давала капки- Вигантол. Достатъчно е че има слънце и си набавят необходимите вит.Д.
Ако се придозира с капки или не се дава при подходящи условия може да започне да се затваря фунтанелата, което не е много добре до 8 месец на бебето. Така се получи при големият ми син, който е роден през октомври.

# 8
  • Мнения: 867
Не съм давала въобще.
Достатъчни са 20 мин слънце дори само в/у лицето на бебето, за да си набави нужното количество витамин Д. Предозирането е много по-опасно от недостига. Рахит се получава при голям дефицит и лекарят ще открие признаци месеци преди това.

Да даваш на своя глава даже без предписание на лекар според мен е безотговорно.

# 9
  • Мнения: 5 401
Давала съм за много кратко време след като навърши 1 месец. Малкият е роден в края на юни. Моето мнение е, че когато има слънце, бебетата нямат нужда от изкуствено приемане на вит. Д. Това мисля и за летните, и за зимните бебета.   bouquet

# 10
  • Мнения: 331
Бебе Велина е родено в началото на юли. Вигантола започнахме след първата консултация след 20-тия ден - по две капки дневно. Щом педиатърката е преценила, значи сигурно има основание. Разходките на слънце сигурно вършат същата работа...

# 11
  • Мнения: 6 029
лекаря преценява колко...на бебето давам по една. на дъщеря ми и по 10 съм давала за няколко дни.

# 12
  • Мнения: 253
Давах му от началото на втория месец за около 45 дена. После спряхме. Педиатърката каза, че през зимата пак ще дадем.

Недей на своя глава да действаш. Говори с педиатъра.

# 13
  • Мнения: 17 408
Не давам.

# 14
  • Мнения: 4 621
Яна се роди на 20 май. Вигантол започнах са давам  зимния период по 1 капка  Peace
За лятото по мнение на педиатъра, на който имам доверие не давах.

# 15
  • София
  • Мнения: 676
Синът ми е роден април и към 20-тия ден започнахме с 1 капка. След това Юли и Август не давах и после поднових до 1 г. Съветвам те да се довериш на педиатърката ви. Пък и 2 капки са ви много, освен, ако няма предпоставка за тях  Peace.

# 16
  • София
  • Мнения: 3 845
От 10 - я ден започнах да й давам по препоръка на педиатърката.

# 17
  • Мнения: 2 005
Ние също сме родени на 15 юли , но от 20 ден му давам х 2 капки Hug

# 18
  • Мнения: 1 121
Не давам, педиатърът нищо не ми е казал по въпроса. Ще питам следващият път.

# 19
  • Мнения: 1 672
Гери е родена на 6 май и лекарят ни каза от 20 ден по 2 капки Вигантол



# 20
  • Мнения: 107
Рая е родена май месец,не съм давала Вигантол,защото е с по малка фонтанела,а от капките може да се затвори по -бързо.

# 21
  • Мнения: 521
На мен също педиатърката ми каза да изчакаме с Вигантола защото е лято и има слънце каза ми още че имало значение и размера на фунтанелата на детето , така че все още не давам на своя глава не смея

# 22
  • Мнения: 527
Според мен ,трябва да слушаш лекаря си,той наблюдава твоето бебе.Как можем да ти отговорим-Да продължаваш ли?!?!?Моето бебе е родено май,в момента му давам 2 по 2 капки,защото много нададе и килограмите изпреварват развитието на костите,та затова.

# 23
  • Мнения: 5 393
Давах Вигантол от 20тия ден някъде.Не помня колко време продължих, някъде 8-9 месеца най-много.Давах по 2 капки в началото, после намалих на 1.

# 24
  • Мнения: 4 546
по 1 капка дневно от 32рия ден

# 25
  • София
  • Мнения: 4 590
Ники е пролетно бебе ( 8 май) и  от първия месец му давам по 2 капки по преценка на педиатърката. Друг е въпросът, че често забравям и пропускам по някой ден. Rolling Eyes

# 26
  • Мнения: 481
Мишо е роден на 22.05 и досега не бях му давала....научих не от  нашата педиатърка че трябва да се дават още след 20ти ден и аз като ходих на последна консултация, я попитах и ги предписа.така че аз започнах от 3тия месец

# 27
  • Мнения: 195
На Макси му изписаха едва вчера по една капка на ден.

# 28
  • sf
  • Мнения: 10 189
давам от 21вия ден по две капки. трима педиатри, независимо един от друг ми го казаха

# 29
  • Мнения: 201
От 21-я ден на Калоян досега /на 1г.1м. е/ давам по една капка Вигантол дневно по предписание на педиатърката ни.

# 30
# 31
  • Мнения: 4 451
Давала съм много малко. За 1г. Василена е изпила едва половин шише. От педиатър знам, че 5 мин. на слънце са достатъчни за набавянето на необходимото количество вит. Д в организма. С Вигантола трябва да се внимава, защото е токсичен.

# 32
  • Мнения: 566
зимата му давах, а сега лятото спрях

# 33
давам и по една капка от 20 ден

# 34
  • София
  • Мнения: 4 294
Малката ми шерка е лятно бебе и съм давала вигантол, разбира се по предписание на педито.
Не помня обаче точно от кога е било.

# 35
  • Мнения: 1 216
Педиатърката ни каза, че фонтанелката на беб е доста затворена и няма нужда засега от Вигантол. Като се смръчка повече - тогава

# 36
  • Мнения: 590
Дъщеря ми е родена юли месец. Давах вигантол по 2 капки няколко месеца и спрях по преценка на педиатърката, тъй като фонтанелата и беше много малка и бързо се затвори.

# 37
  • Мнения: 3 500
Това  го решава педиатъра ви.

# 38
  • Пловдив
  • Мнения: 556
Аз давам от 20-тия ден по една капка.
Все пак се довери на педиатъра.

# 39
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Роден е началото на лятото и му давах Вигантол до началото на това лято. Есента ще започна отново и така докато стане на 3 годинки.
Не искам да ви плаша, но познавам майка, която сама реши миналата година да спре Вигантола на дъщеря си ( на 6м. ) само за лятото и в последствие откриха начална форма на рахит у детето. А беше всеки ден по цял ден на вън.

# 40
  • Пловдив
  • Мнения: 972
Бебе Велина е родено в началото на юли. Вигантола започнахме след първата консултация след 20-тия ден - по две капки дневно. Щом педиатърката е преценила, значи сигурно има основание. Разходките на слънце сигурно вършат същата работа...

и ние така !

# 41
  • Мнения: 720
Педиатърът каза да давам и аз давам - по 2 капки след 21 ден. Имам приятелки, на които педиатрите са казали да не дават, и те не дават. Иди ги разбери тези доктори  newsm78

# 42
  • Мнения: 3 069
На 21-я ден се започва с по 1 капка.Поне при нас беше така в началото а после ги увеличи с нарастването на теглото на детето.

# 43
  • хасково
  • Мнения: 107
През летните месеци когато има много слънце не  е задължително даването на Вигантол. Започнах да давам от края на септември.

# 44
  • Мнения: 1 006
През летните месеци когато има много слънце не  е задължително даването на Вигантол. Започнах да давам от края на септември.

 Peace

# 45
  • Мнения: 2 242
не съм давала нито на Зори (родена април) нито на Крум (август)

Препоръчвам горещо тази статия http://www.biberonbg.com/info/vitamind.htm  Peace

Излагане на слънчева светлина нужно за произвеждане на достатъчно витамин Д*
Група  -  Облекло  - Мин. седмично  - Средно мин. дневно
 
1.Бебета под 6 месеца, бяла раса, 39°9'N ширина - Напълно облечени без шапка -  120 мин/седм. (2 часа) -  17.1 мин/дн.
                                                                                - Само по памперс - 30 мин/седм. (0.5 часа) -  4.3 мин/дн.
 

Хранителни източници на витамин Д
Храна  - Витамин Д в IU -  µg
Масло от дроб на треска, 1 с.л. -  1360 - 34
Риби и морски дарове: 
Червена сьомга, консерва 100гр -  530 - 13,3
Атлантическа сьомга, готвена , 120гр  -  360 - 9
Скумрия, готвена, 120гр -  345 - 8,6
Сардини, консерва в олио, 120гр -  270 - 6,8
Риба-тон, лека, консерва 120гр -  236 - 5,9
Мляко с добавен витамин Д, 250 гр. -  90-98 - 2,45
Маргарин с добавен витамин Д, 1 с.л. -  60 - 1,5
Телешки черен дроб, готвен, 3 1/2 oz -  30 - 0,75
Жълтък, готвен, 1 голям -  25 - 0,62
Кърма, 1 литър -  20-60 - 0,5-1,5
Кисело мляко, 1 чаша -  4 - 0,1

# 46
  • Мнения: 2 242
ето извадки от нея

“Според "Физиологични основи на детското хранене" [СЗО, 1991] от James Akre,
"...днес е известно че оптималният начин за добиване на витамин Д от бебетата не е чрез гастроинтестиналния тракт, който позволява да се погълнат токсични количества. По-скоро кожата е човешкият орган, предназначен при наличие на достатъчно слънчева светлина да синтезира витамин Д в потенциално големи количества и едновременно с това да не позволи абсорбцията на повече от количеството което тялото може безопасно да използва и складира." [/color]

"Според Cynthia Good Mojab, MS, IBCLC, RLC във „Често задавани въпроси за витамин Д, слънчевата светлина и кърменето”:
Количеството слънчева светлина, нужна за да се предотврати недостиг на витамин Д, зависи от фактори като цвят на кожата, географска ширина, площ на откритата кожа, сезон, час, количество замърсяване, употреба на слънцезащитен крем, надморска височина, метеорологични условия, ниво на витамин Д в кърмещата майка и текущото ниво на витамин Д в бебето. Затова препоръките се различават по света, вземайки предвид местните условия и практики."


"Според информация на СЗО [Butte 2002, стp. 27 ], "Ако е изложено само лицето на слънце, два часа е необходимият седмичен минимум излагане на слънчева светлина, а ако са изложени и горните или долните крайници – 30 минути." Тези насоки са от проучване [Specker 1985] сред изключително кърмени деца от бялата раса на възраст под 6 месеца при географска ширина 39°N (синсинати, Охайо, САЩ). Тъмнокожите деца имат нужда от повече излагане на слънце (три до шест пъти повече) за да генерират същото количество витамин Д [Good Mojab 2002]."

"Не е нужно да се излага детето на слънце всеки ден, тъй като витамин Д се складира в тялото за бъдеща употреба. Според [Good Mojab 2003], "проучванията показват, че децата могат да складират достатъчно витамин Д за да предотвратят евентуален недостиг за няколко месеца когато са изложени само на няколко часа лятна слънчева светлина."

# 47
  • Мнения: 438
Звездомир е роден на 21.04, още на първата ни консултация ни изписаха по 2 капки сутрин преди млекцето.Според мен педиатрите го изписват за всеки случай. Rolling Eyes

# 48
  • Мнения: 23 065
Не съм давала.

# 49
  • Мнения: 254
Нашата педиатърка ни го предписа още в края на първия месец. От тогава насам давам всеки ден по 2 капки. Все пак все още избягвам да излагам бебката на пряка слънчева светлина за повече от няколко минути и за това мисля, че Вигантол-ът е полезен. Не вярвам дори да е излишен, да вреди. Пък ето, че и есента нещо раничко дойде  Simple Smile

# 50
  • Мнения: 5 183
Роден е пролетта.
Не съм давала изобщо Вигантол.

# 51
  • Мнения: 5 362
От края на първият месец ни го изписаха.До към 10-я месец го пи Калина.

# 52
  • Мнения: 204
Вигантолът започнах да го давам чак след 40-тия ден, а дъщеря ми е родена на 8 февруари. Не е много добра идеята да го даваш ма своя глава. През юли и август докторът каза да не го приемаме, защото слънцето било достатъчно като източник на витамин Д.

# 53
  • Мнения: 660
Само да уточня за слънчевата светлина, че ултравиолетовата й съставка провокира образуването на вит. Д в кожата, а смогът над големите градове има свойството да задържа ултравиолетовите лъчи. Затова факторът "количество замърсяване" не е за подценяване. Naughty

На Самуил се сещах да давам много рядко, но той се и роди с малка фонтанела, която много бързо се затваряше, затова и нямаше много насъщна нужда. За всяко дете педиатърът си преценява индивидуално.

# 54
  • София
  • Мнения: 5 079
Нека лекарката прецени кога и по колко капки, не назначавай сама лекарства и добавки, не е толкова безвредно. Не искам да те плаша какво може да се случи, ако Вигантолът се предозира...

# 55
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 715
От първият месец по 1 капка,зимата по 2 .

# 56
  • Мнения: 2 908
Зимата давах по 7-8к. по препоръка на педиатърката,лятото давах по 2 и намалих на 1 накрая,но давах цяло лято-твърдо съм ЗА,че педиатъра ще прецени-ние бяхме недоносени и наддадохме ужасно бързо на килограми.

# 57
  • Мнения: X
И двете ми деца са родени през декември.
На каката не съм давала изобщо.На малкия давах, но ни беше изписан от детски пулмолог.
Който между другото ни изписа Деавит.
На въпроса ми защо не Вигантол отговори, че в Деавит-а има  и витамин А, който укрепва всички лигавици-бронхиална, носна  и т.н.

# 58
  • Мнения: X
Не съм давала въобще.
Достатъчни са 20 мин слънце дори само в/у лицето на бебето, за да си набави нужното количество витамин Д. Предозирането е много по-опасно от недостига. Рахит се получава при голям дефицит и лекарят ще открие признаци месеци преди това.

Да даваш на своя глава даже без предписание на лекар според мен е безотговорно.
Напълно подкрепям-не съм давала Вигантол или друго подобно на малкия си син/юнско бебе/...на баткото давах в началото/стига да не забравех/,но прочетох за 20-те минути на слънце...и спрях......

# 59
  • Мнения: 3 478
Не съм давала, тук не го практикуват това. Питах, ама ме изгледаха странно и това беше.

# 60
  • Варна
  • Мнения: 2 317
Нека лекарката прецени кога и по колко капки, не назначавай сама лекарства и добавки, не е толкова безвредно. Не искам да те плаша какво може да се случи, ако Вигантолът се предозира...
Peace
Иначе дъщеря ми е родена май и и давам по 2 капки от 20-ти ден по предписание на педиатъра. Peace

# 61
  • Варна
  • Мнения: 506
И ние си  получаваме двете капки цяло лято, с една пауза на моя глава, когато бяхме на една вила и  беба много седя на слънце.
Като цяло е много важен и темпът, с който наддава бебето. През слънчевите месеци може да се намали или спре витамина на бебета, които наддават малко. За бързорастящите (като нас - с по кило и половина) е добре да си получават витамина.

# 62
  • Мнения: 177
Сина ми се роди на19 юли, давам по 2 капки от трийстия ден.

# 63
  • Мнения: 115
Не съм давала. Нашето педи ни каза че не е необходимо да се дава Вигантол при условие че всеки ден е на вън и слънцето го грее. Пък и излишъкът е по опасен от липсата му.

# 64
  • София
  • Мнения: 17 592
Започнах като беше на месец, по 1 капка, от 2 месеца - по 2.

# 65
nie go po4nahme ot 1 viq mesec ako prodaljava6 po 2 moje da go predozira6.nie sme na 1 vseki den sutrin predi 1voto hranene

# 66
  • Мнения: 711
Аз родих на 9ти Август и започнахме Вигантол от 22 ден по 1 капка  Peace

Общи условия

Активация на акаунт