Допълнителни пари за градина/ясла

  • 3 007
  • 59
  •   1
Отговори
# 30
  • Primum non nocere !
  • Мнения: 1 526
Има още една форма в Германия. Една майка или баща/ така наречените дневна майка или дневен татко/ гледат в къщата си до 5 деца на различна възраст. Задължително условие е да има собствени деца и къщата им да отговаря на определени условия.
Тази форма е хибрид между частна и държавна. Дневната майка е на заплата към общината. Договора, който се подписва е тристранен, между възпитателя, родителите и общината.
Отбелязват се и часовете за гледане, защото детето може да посещава дневната майка до12, 14 или 18, както се споразумеят страните.
В Германия има частни фирми, които разнасят топла храна по градини, офиси,очереждения. Поръчката се осъществява по предварително известено  седмично меню.

# 31
  • Мнения: 2 232
Всяка година( до сега 2г.) в началото събират по 20лв. за играчки и книжки за оцветявяне , моливи и т.н.Иначе всяка седмица е желателно да носим тоалетна хартия и  минерална вода.За подаръци Р.Д. пари не са искали.За театър по 2лв. на няколко седмици веднъж.Мисля,че веднъж събираха и за играчки за двора, пак по 20лв.Ще видим тази година ще има ли някакви промени, тъй като вече сме по-големи(2ра група Wink).

# 32
  • Мнения: 1 187
При нас ситуацията е следната:
Веднъж годишно се купуват:
- хигиенни материали \за около 20 лв.\ Тази година общината е отпуснала повече и ни спестява десетина лева.
- около 20 лв еднократно даваме и за канцеларски материали \гланцови блокчета, боички, пластелин и др.\
- около 15-20 лв за играчки
- 10 лв аз чаршавчета на децата, тази година и за покривки
Театъра и в нашата градина и ясла е по 2 лв. Английски и танци също се плащат допълнително по желание.
Понякога изникват и разходи за килими, пътеки, климатик и др. такива и се събира според необходимата сума.
По празниците даваме по 3-5 лв. за почерпка. За рождените дни носим торта и лакомства по желание \опаковани, а тортата със сертификат\. За подарък рожденика получава - книжка  Mr. Green

# 33
  • sf
  • Мнения: 10 212
в началото на всяка година имаме родителска среща. решава се по колко пари да се съберат за консумативи. обикновено около 40-50лв. отделно всеки месец трябва да носим ТХ, белина , сапун и темподобни, за театър почти всяка седмица. и чат-пат решават, че трябва нещо да се ремонтира, но общината нямала пари и пак ние събираме. абе цицане отвсякъде

# 34
  • София
  • Мнения: 13 226
Търсих, но не намерих тема. Затова пускам.

На много от вас децата посещават детски
градини или ясли. Таксите са си такси, но
със сигурност трябва да давате допълнителни
пари за рождени дни, памперси, излети и др.
Как стоят нещата с допълнителните пари в
детското заведение, което посещават децата ви?
По колко пари се събират от родителите? За какво?
Налага ли се да купувате вие материали и консумативи?
Храна за децата? Моля, споделете опит и информация.

Яслата... памперси докато ползваше си носех аз. Носех мокри кърпи и белина. После излезе една заповед на кмета, че е забранено в ясли/градини да се носят белина, тоал. хартия и пр. консумативи. В интерес на истината често забравях и после купувах. Храна никога не съм носела, нито разби боклуци като солетки, зрънчо, бонбонки.

Градината... Родителска среща. Нашата група е наследила помещението на нечуващите дечица, които са "разхвърляни" по групите с чуващи деца. Съответно са си взели разни специални полагала и неща. В нашата група остават легла, бельо и част от играчките. Остават и 14 жълти столчета и 14 сини... Laughing Децата не могат да се разберат кое на кой стол ще седи, което предизвиква конфликти. Първото, за което госпожите ни помолиха беше ако някой родител има възможност да закупи жълто столче и да го донесе, те дават синьо в замяна. Решихме, че няма нужда да правим такива работи и ще съберем пари са купим 14 жълти столчета. Ще съберем и някаква сума за играчки. Общо 10 лв на дете за столче и играчки (еднократно). В 1-ва група си има вече учебни помагала. Платихме си и тях. 12 лв струваха. Това са ни парите за цялата година дадени там.
Когато има театър или цирк събират по 2 лв. това е билета  Grinning. За рожден ден аз си нося тортата и сокове за почерпка. За Коледа събрахме пари и поръчахме торта за групата. Понякога за тържества носим почерпка или събираме по 2-3 лв и се купува обща.

Помолиха ни ако имаме възможност да носим листа, дори и употребени от едната страна. те им режат и децата рисуват. Аз на моя си воля им печатам картинки за оцветяване и ги нося да се занимават.

Ами това е! Никак не е много...

# 35
  • София
  • Мнения: 13 226
Забравих и заниманията по желание, английски, танци... те се плащат отделно по 1,25 лв. на час и се смятат само за дните, в които детето е посетило часа Wink

# 36
  • София
  • Мнения: 13 226
Дадох 5 лв за телефонни разходи в самото начало (все пак ме търсят на GSMа ако нещо не е наред).

Това сериозно ли???? Мен на джиесема основно са ме търсили и то от ясленския/ градинския телефон, който се плаща от общината  Rolling Eyes Нито знам джиесемите на госпожите, нито са ме търсили от собствените си мобилни

Лиске, знаеш ли какво ме впечатли в твоят разказ... четките за зъби Mr. Green Чудно защо тук никъде не са се сетили за четките. Моята щерка си мие зъбите у нас по 5 пъти дневно, в градината няма такива навици, ама то като цяло сме свикнали да си мием зъбите сутрин и вечер и по други поводи  Laughing

За почерпката в градината за роджен ден рожденника носи, не се събират пари от групата. Нашите госпожи дават награди... бонбони и др. неща, но не са искали ние да ги купуваме. Аз поне несъм носила. Възможно е те да си ги купуват от собствения бюджет, възможно е и да носят други родители

# 37
  • Мнения: 3 423
четките за зъби Mr. Green Чудно защо тук никъде не са се сетили за четките.
Как така няма четки за зъби?
Като ядат децата, не си ли мият зъбите?
Тук съм посещавала няколко градини и
навсякъде имаше четки за зъби. Малките
деца само си изплакват устите, големите
мият с паста и четка. В градината на моя
юнак казаха с извинение, че отскоро тези
четки се купуват от родителите, защото
градинските станали много скъпи. Дръжка
с 3 четки била стигнала до 5 евро, което
било вече адски много като разход. Иначе
хавлиени кърпи, сапуни, спално бельо не
се купуват от родителите. За най-малките
има 4 стаи. Две с мокет, две с балатум. В
тези с мокета се спи или се правят някои
занимания. В другите две е ресторантът и
стаята за строежи с лего, миниблокс и т.н.
В коридора има пързалка, може да се кара
и бобикар, навън има пясъчник и катерушки.
Определено е различно от това, което помня от БГ.
Някои неща са по-добри, някои не са. Ще видим.
А, пари за позвъняване или рекламни брошури
никой не събира.

# 38
  • София
  • Мнения: 13 226
четките за зъби Mr. Green Чудно защо тук никъде не са се сетили за четките.
Как така няма четки за зъби?
Като ядат децата, не си ли мият зъбите?

Няма бре! Изобщо не ми е хрумвало, че може да има  Laughing!
Но ако си говорим честно много малко хора имат навика да мият зъбите си след всяко хранене. Обикновено това се прави сутрин и вечер. Щото ако някой го правеше щяхме да имае в градината четки за зъби Wink

В нашата градина (и в повечето държавни) помещенията са големи и са разделени на две. В едната част е спалното, а в другата е мястото за игра и хранене. Сега ще видя да пусна снимчици, ама трябва да пооправя децата, че не на всеки е приятно детето му да е изтипосано в нета Grinning

# 39
  • София
  • Мнения: 13 226
Уфф, нямам подходящи снимки сега да пусна...
Между другото някъде горе четох, че за коледа събират пари за подаръци. При нас не е така. Ние си купуваме подарък на детето и го опаковаме и го носим тайно за тържеството. Предупреждават ни да се съобразяваме все пак подаръците да не са големи и скъпи, защото не всеки родител може да си го позволи. А децата преди Коледа бяха написали с госпожата писмо до дядо Коледа и то висеше на таблото, та Дядо Коледовците видяхме какво са си поръчали  Laughing

# 40
  • Мнения: 5 468
Играчките не им ги дават да играят за да не ги счупели....
КАКВОООО? Кой играе с играчките? Лелките ли?
Joy Joy Joy
Ох, как се радвам, че се отказах от 170 ОДЗ... Бях подала молба там и в 42 ОДЗ. И когато директорката се обади да ме пита, дали потвърждавам или не, не знам какво ми стана, та казах, че съм се отказала от там и ще ходи в 42 ОДЗ.
Оооххх... слава, слава!!! Peace

По темата: Аз съм съгласна да давам пари за играчки, занимания и какво ли не в градината.
В яслата не са ми искали пари. Освен за снимките, които не бяха задължителни, за Коледа. И те не бяха от тържеството им, а просто всяко дете снимано като за паспорт.

# 41
  • Мнения: 1 187
Малко в страни от темата  WinkИ в нашата ясла не носим четки. Търкаме зъбите у дома - сутрин и вечер  Wink
А иначе тя изглежда по следния начин:
- стаята за игра http://klamerche.multiply.com/photos/photo/56/111 има още няколки снимки назад в албума
- ето рожден ден в яслата http://klamerche.multiply.com/photos/photo/50/28 има още снимки напред в албума
- на великден е така: http://klamerche.multiply.com/photos/photo/55/2
- по коледа е просто вълшебно http://klamerche.multiply.com/photos/photo/53/11http://klamerche.multiply.com/photos/photo/53/12 \снимките са само две\

Много е уютна и цветна, не е лукс, но е слънчева яслата и приветлива. Тази година е и с нова дограма и други подобрения. Малката ще се радва на същия уют като кака си и батко си, срещу 15 лв на месец.  Peace

Последна редакция: сб, 08 сеп 2007, 11:15 от klamerche

# 42
  • Мнения: 3 042
В яслата не съм давала никакви пари, не са ми и  искали  Peace
Peace

В градината още не знам как ще бъде. Не сам питала. Казаха ми да занеса сапун, тоалетна хартия, кърпа. Но доколкото имам инфо всеки месец се събират пари за спонсорство.
Преди, когато щерката ходеше на градина се събираше по около 1лв на ден присъствие. Отделно всеки месец се събираха пари за консумативи - тоалетна хартия, сапун, препарати..........

# 43
  • Русе
  • Мнения: 7 801
Предната година ни искаха 50 лв. ( на два пъти) за учебни помагала - моливи,блокчета и т.н.
5 лв. за Коледа- за почерпка и подаръци за госпожите. И по 2лв.( newsm78) за DVD.
Иначе всеки месец тоал. хартия,кухненски рула и сапун
За извънкласните занимания е ясно че се плащат.
Май това беше  newsm78

# 44
  • София
  • Мнения: 13 226
Еййй, Кламерче чудна ви е градината  Grinning
А малките с Дядото... супер  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт