Дилема

  • 1 779
  • 42
  •   1
Отговори
# 15
  • Sofia
  • Мнения: 8 819
И аз бих те посъветвала да смениш групата/яслата!
Не бих си оставила детето, ако толкова страда, въпреки че има много фактори,които налагат понякога именно това.

Или пък да опиташ с абонамент към детски клуб, като започнеш работа (въпреки че по мое мнение въобще не е добре детето да стои по 6-7 часа в детски клуб, да не спи, да се храни със сандвичи, ама... всичко според ситуацията)  ooooh!.

Вариант за частна ясла също не споменаваш, предполагам, че щом изключваш дететгледачка като опция за гледане на детето, и частната ясла отпада, цените са горе-долу еднакви, дори са по-ниски в полза на частна градина/ясла.

Пожелавам да избереш най-добрия вариант за твоето детенце и съвсем скоро и двамата да сте много спокойни! Hug

# 16
  • Мнения: 2 220
В Пловдив няма частни ясли. Прави сте. Трябва на всяка цена да го преместя. Само да не стане от трън на глог...

# 17
  • Мнения: 4 915
Смятам, че може би на детето му е трудно да се адаптира още - де факто, ходи на ясла 2 месеца, като се броят прекъсванията...Може би по-дълъг срок му трябва.  Rolling Eyes

Първото ми предложение е да опиташ с друга ясла.
Да изчакаш поне 2-3 месеца да видиш как му понася.

Ако е все така нещастно, аз бих си останала у дома, докато стане на 3 годинки. Тогава децата съвсем съзнателно търсят и имат нужда от социални контакти с други деца - по-леко може да понесе и раздялата с майка си.

До този момент ще имаш възможност да търсиш и избираш между повече предложения за работа, дори да усъвършенстваш някои свои знания/специалности или да усвоиш нови, които ще ти помогнат занапред. 1 година по-рано или по-късно може би не е от такова значение за новата работа, но за детето ти и годинките му, както и трудното адаптиране в тази малка възраст, е от огромно значение.

# 18
  • Мнения: 2 220
Смятам, че може би на детето му е трудно да се адаптира още - де факто, ходи на ясла 2 месеца, като се броят прекъсванията...Може би по-дълъг срок му трябва.  Rolling Eyes

Първото ми предложение е да опиташ с друга ясла.
Да изчакаш поне 2-3 месеца да видиш как му понася.

Ако е все така нещастно, аз бих си останала у дома, докато стане на 3 годинки. Тогава децата съвсем съзнателно търсят и имат нужда от социални контакти с други деца - по-леко може да понесе и раздялата с майка си.

До този момент ще имаш възможност да търсиш и избираш между повече предложения за работа, дори да усъвършенстваш някои свои знания/специалности или да усвоиш нови, които ще ти помогнат занапред. 1 година по-рано или по-късно може би не е от такова значение за новата работа, но за детето ти и годинките му, както и трудното адаптиране в тази малка възраст, е от огромно значение.


 Hug Hug Hug

# 19
  • Мнения: 4 915
Надявам се всички отговори и предложения на пишещите тук да са ти помогнали.  Simple Smile

# 20
  • Мнения: 2 220
Да, определено. Ще опитам с другата ясла. Дано е по-добре, а не се получи обратен ефект. Иска ми се да беше по-просто...
Фантичка, разкажи за твоето детенце, как се стигна до преместването в друга ясла и какво се промени с това. Ако желаеш, разбира се.   bouquet

# 21
  • Мнения: 53
И според мен трябва да изчакаш малко,минали са само 2 месеца и то с прекъсвания.Моят син като беше на ясла също плака и ако ти кажа че имаше период(около 1седмица че и повече) в който в яслата не ядеше нищо после започна с хляб само, а сега от както слезе в 1-ва група (от юни) си е вече добре. Вече ходи с желание. Успех

# 22
  • Мнения: 1 547
Това ми е до болка познато. И двамата бяхме ужасно нещастни. Всичко продължи месец и малко и просто го спрях от ясла. Генерално заключих, че не е необходимо да ходи там, за да бъде отчайващо нещастен, да не иска да се храни, да спи и да се стряска насън и да плаче по час-два нонстоп. Явно има деца и деца. Или ясли и ясли. Жените, които гледаха децата в яслите, по моите стандарти бяха съвсем ок.

Сега очаквам да видя как ще се развият нещата с градината. Мисля, че ще бъде много по-различно.

А теб, честно, не те разбирам. Седиш у дома, не работиш, а детето на ясла. Да, имаш нужда от време. Да, трябва да си търсиш работа и да ходиш и по интервюта. Много е трудно, но явно нещата при вас не се получават. Опитай пак на друго място. С много говорене и обяснения, без нерви детето в един момент ще разбере. Така мисля.

# 23
  • Мнения: 765
Аз бих поговорила с персонала , учителки , лели , директор и ще разбера дали това поведение е постоянно . Много често децата са нещастни при влизане в яслата и пред родителите си , а там забравят . Всъщност аз звъня на директорката за далеч по маловажни неща , а ако виждах детето си нещастно нямаше да си мълча въобще . 2 месеца не са малко време , на нас ни трябваха 2 седмици за да свикне , айде месец да е , ама ...
Последно мисля да се обаждам , защото София се дърпа много , когато я взима една определена възпитателка и искам да знам защо . Когато има проблем той се решава , а не се чака , поне аз не бих чакала , просто се поинтересувай как седят нещата от отсрещната страна . Не може да не знаеш какво се случва с детето ти в яслата и да караш на догадки , това са важни решения .
Може да има пробем с друго дете там , може някое от децата  да се отнася зле с него , това само детето ти и персонала може да ти го каже .
Моята едва говори , но аз знам (ако се случи) кой я е захапал , кое дете я е ударило , за какво се дърпат и т.н.  Grinning
Откажи се след като пробваш всички варианти да разбереш на какво се дължи дискомфорта на детето , дали  на персонала , на храната, дали на другите деца , защото ако не разбереш рискуваш историята да се повтори и в новата ясла .
Успех !

# 24
  • Мнения: 4 406
поговори с персонала. поискай разрешение да присъстваш поне 1 ден, за да видиш какво всъщност правят дечицата по цял ден...

# 25
  • Мнения: 4 915
Ако присъства в яслата, изобщо няма да придобие реална представа за нещата и ситуацията... Rolling Eyes
Детето сигурно ще се залепи за нея и ще стои така цял ден, или ще притичва през минутки при майка си. В присъствието на родителя децата се държат по един начин, при неговата липса - по друг...

Някои деца се адаптират за седмици, други - за месеци...Дори да няма явна външна изява за трудна адаптация, детето може да я съпреживява вътрешно...Тръгване-спиране на ясла през 2-3 седмици за 2-3 седмици ще обърка всяко дете...

# 26
  • Мнения: 2 829
Нямам никакъв опит с ясли за да ти дам съвет, но искам да ти дам идея-как бих постъпила аз ако съм на твое място. Бих си оставила детето вкъщи и бих започнала да си търся работа. Бих потърсила приятелка, с дете на подобна възраст и бих се уговорила с нея да ми гледа детето при нужда-да го оставям при нея за да отида на интервю, да си занеса биографията и т.н. Разбира се, срещу заплащане, но предполагам няма да е скъпо. Ако намеря свястна работа, тогава ще взема детегледачка докато намеря място в яслата.
Така бих останала максимално дълго с детето-което за мен лично е много важно-не заради детето, а заради самата мен, защото на мен ми е най-хубаво като сме заедно.
Стискам ти палци да намериш вярното решение за твоята ситуация и скоро да сте спокойни и усмихнати и ти и детенце! Hug

# 27
  • Мнения: 8 769
toninna, разбирам как се чувстваш. Очевидно просто детенцето, както и ти, сте по-чувствителни.
Дъщеря ми свиква около месец с яслата. Всеки ден плачеше, мрънкаше, не искаше да ходи. Имахме прекъсване и поради болест, та периода се удължи. Така или иначе, аз винаги питах, и се оказваше, че след като влезе в групата се успокоява. Много по-трудно се адаптира при смяната на дг (писала съм за този проблем).
Всяко дете се нуждае от различен адаптивен период.
За да си сигурна, че това е само първоначалния стрес у детенцето, моят съвет е да говориш задължително с персонала. Рядко се случват разговорливи лелки и госпожи. Ако не ти дадат нужната информация-отивай при директорката. Изисквай да ти дават пълна информация за детенцето-как се държи, какъв проблем има, казва ли им нещо и т.н. Съобщи им, че поведението му у дома е променено, и че искаш да знаеш в каква обстановка расте в яслата. Имаш това право.
Ако наистина се окаже проблема в некачествено отношение-наистина ще се наложи смяна на група/ясла. За второто-знам, колко е трудно, при огромния наплив от деца и недостига на места.
Желая ти успех. И дано дребен свикне.

П.С. Писала съм го и друг път: Сестра ми навремето е плачела 3 месеца, опитвайки се да се адаптира в яслата. Сърцето на мама се късало, но друг изход нямало. Wink

# 28
  • Мнения: 2 220
Искрено благодаря на всички за мненията! Не можете да си представите колко полезен ми е този поглед отстрани! Най-много с директорката да говоря, с лелките просто не виждам как, още повече че не им вярвам изобщо (може би това е един от основните проблеми) - но не съм виновна, аз искам да вярвам на хората, при които е детето ми, но те се държат така, че просто няма шанс. Почти съм взела решение. Започвам курс, надявам се да науча нещо полезно и да мога да работя от вкъщи. Така ще съм с детенцето си и ще имаме повече финансови възможности. Дотогава... имам си наум нещо и мисля да го осъществя. Вие имате голям принос за това.   bouquet Страхотни сте!

# 29
  • София
  • Мнения: 312
Toninna, и аз като теб навремето ревях оттатък оградата на яслата, докато синът ми ревеше вътре (той вече порасна и е студент). Някои деца не са толкова емоционални и по-бързо свикват. В нашето семейство явно не сме такива. Един ден не се стърпях и като се наревах хубаво (около 15 мин) се промъкнах от задната страна на сградата (там се хранеха децата), за да чуя още ли плаче детето и открехнах леко вратата (не бяха заключили). Мислех си, че реването трае часове, ако не и цял ден.Точно насреща ми, детето седеше самичко и спокойно, още не бяха довели другите деца. Не плачеше, но като ме видя на вратата така писна, като че е видяло призрак. Аз се изсулих и повече не се притеснявах, защото от 10 минути  реване сутрин нищо няма да му стане (или има последствия за които не знамnewsm78 newsm78). А малкият ми син въобще не е ходил нито на ясла, нито на д.градина. За сметка на това в 1-и клас рева три месеца като го оставях в училище. И после естествено свикна.
Не съм психолог, не мога да давам съвети. Само ти споделям преживяното от нас. Ти най-добре можеш да прецениш какво да правиш.

Общи условия

Активация на акаунт