Divide et impera! - "диференцирай и владей" Д. Вълчев.

  • 4 457
  • 110
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 212
Диференцирано заплащане трябва да има навсякъде включително и в образованието. Не може всички даскали да вземат пари на калпак еднакво за всички. Някои са по-добри от други това е ясно като бял ден. Нека който е по-добър от другия да взема повече пари от него... В противен случай ако всички вземат еднакви пари на калпак това ми мирише на комунизъм. Не случайно казват че комунизмът от образованието все още не си е отишъл

# 16
  • Мнения: 516
Диференцирано заплащане да, но начинът, по който е поднесено... съмнява ме, че наистина добрите ще се уредят със заплати. По- скоро нещата ще се развият на принципа на приятелско- подмазваческите методи.

# 17
  • Мнения: 25 615
Министърът не е виновен. Той е представител на Чорбаджията, едно такова Нищо с ранг на надзирател.
И Чорбаджията не е виновен. Никой не обича да си бърка в джоба, когато може и да не си бръкне в джоба.
За хукане са онези тримцата дембели, дето лъжат хората. Особено като видях как се плюнчи пак онзи плужек Желязко Христов...  Sick Те за е..не, само те! На тях им се плаща да защитават интересите на хората, с чийто членски внос пускат такива дебели гуши. И не само, че им е малко и цицат от много майки.
Докато не се появи истинско синдикално движение в България, все ще е така. Бебетата ще реват, ама майките им няма да ги чуват!

ПП Съжалявам, че ще съм лош пророк, но ми се струва, че изходът от учителската стачка ще е същият, както от миньорската - много шум за нищо! Поредното залъгване с празни обещания.

# 18
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Поради причините, които е изредила Кака ни Сийка, този път сериозно се замислям дали да стачкувам. Няма смисъл ми се струва. Вдигат заплатите на тези, на които им са удобни, да припомням ли за шофьорите. Тогава защо не казаха от кой са взели, та да увеличат техните? Та сега да ми излизат с номера, че трябвало да вземат от някой за да дадат на нас.

# 19
  • София
  • Мнения: 62 595
Има едно нещо, което не ми стана ясно.
Тази вечер по новините чух, че в преговорите се спрягат заплатите за средното образование. Това би трябвало да означава гимназии и техникуми. И те ще стачкуват.
А какво става с началното и основното образование? Преговорите за заплати и за тези нива ли ще се отнасят?
Защото ако не, не съм съгласна. Учителите от трите нива трябва да получат уверичение на заплатите.

Не се учудвам от това, което става. Правителството ще натиска до последния момент, защото това му е работата. Ще използва цялата си власт да саботира стачката и да заплашва със санкции директорите, а те оттам учителите.
 Надявам се учителите най-после да се организират и да не се огъват. Обаче подозирам тази Янка Такева, защото тя прецака миналия път учителските протести. Сега си имам едно на ум за нея.
И не вярвам, че държавата няма пари. Пари има, и то много.

# 20
  • Мнения: 4 585


Някой от управниците се изцепи в прав текст:
"Като не стачкуват, защо де им увеличаваме заплатите?"
Ако стачкуват учителите, може би ще им увеличат заплатите.
Ако не стчкуват учителите, със сигурност няма да им увеличат заплатите.
Ако бях в кърмаческия бих казал - Бебе, което не плаче, не му дават цица.

# 21
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Аз съм За стачката и изобщо за увеличение на учителските заплати, належащо е.
Диференцирането е принципно читава идея, но я намирам абсолютно неприложима към настоящия момент, ако се пльосне ей така, изведнъж.

# 22
  • Мнения: 6 167



Какво мислите за евентуална даскалска стачка.
Аз нищо няма да коментирам, пристрастен съм.

за кво?  ако им плащат по 2000 лева децата ще знаят ли 5 пъти повече?

# 23
  • Мнения: 4 451
Странно, днес пътувайки във влака за Пловдив, мернах едно такова заглавие на първа страница на в. Труд (или "24 часа" беше newsm78) - "Учителската заплата до 920 лв".
Хайде на даскалска стачкаааа!

# 24
  • Мнения: 4 451



Какво мислите за евентуална даскалска стачка.
Аз нищо няма да коментирам, пристрастен съм.

за кво?  ако им плащат по 2000 лева децата ще знаят ли 5 пъти повече?
Lennie, знам ли, може пък да имат повече стимул за работа хората. Rolling Eyes

# 25
  • Мнения: 25 615
за кво?  ако им плащат по 2000 лева децата ще знаят ли 5 пъти повече?

А ако нищо не им плащат, това колко нови лимузини за министри и чиновници прави?
Естествено, децата пак нищо няма да знаят, че тъп и прост народ лесно се манипулира.
Кой нормален специалист ще работи за 200-300 лв., Лени? И как някой, който не е добър специалист, ще предложи качествено образование? Точно това коментирахме с мъжа ми тази вечер - ако учителската заплата е ОК за жена в провинцията, за мъж навсякъде е подигравка.
Говоря за семейни хора, които хранят и отглеждат деца.
От гледна точка на специалисти и ерудирани люде, все си е подигравка отвсякъде. Независимо дали става въпрос за мъж, жена или хермафродит.

# 26
  • Мнения: 6 167
за кво?  ако им плащат по 2000 лева децата ще знаят ли 5 пъти повече?
....

аз зададох съвсем друг въпрос. и изобщо не се заяждам. ще знаят ли децата 2-3 пъти повече, ако заплатата на учителите се увеличи 2 -3 пъти?

# 27
  • София
  • Мнения: 62 595
Честно да ви кажа, ако заплатите на учителите бъдат увеличени двойно, и за мен като родител ще е добре.
А кажете ми сега, какви изисквания да имам към учителите, при положение, че получават такива мизерни заплати? Направо е абсурдно.

Вярно, че има и некадърници, но пък кадърните не може да работят за чест и слава. Защо един квалифициран и кадърен човек да става учител? Като провадачка (нищо лошо за професията) ще получава повече. И винаги може да отиде в частния сектор за доста по-добра заплата.
Пак се получава, че следващото поколение се обучава от немотивирани и депресирани хора, които не могат да се изхранят от заплатата си. Е, какво да очакваме.

Като гледам и медиите са добре подковани и проправителствено настроени. Само избутват напред недоволството на част от родителите. И ново двайсе - щяло да се бръкне в крехките душици на децата, ако има стачка на 15-ти септември. И това ако не е изнудване и настройване на населението срещу учителите, здраве му кажи.
А е много ясно, че икономическите загуби от една ефективна стачка, особено ако е национална, ще са много по-сериозни от тези на транспорта в София.

# 28
  • Мнения: 696
за кво?  ако им плащат по 2000 лева децата ще знаят ли 5 пъти повече?
....

аз зададох съвсем друг въпрос. и изобщо не се заяждам. ще знаят ли децата 2-3 пъти повече, ако заплатата на учителите се увеличи 2 -3 пъти?

Не, няма да знаят! Децата нямат желание да учат (ама наистина да учат), на голяма част не им пука дали пишат грамотно или не. Повечето се интересуват от мода, скъпи телефони, коли, пари и т.н. А що се отнася до учителите - добрите учители и сега, с тези мизерни заплати, пак си вършат работата качествено.

# 29
  • Мнения: 4 585
за кво?  ако им плащат по 2000 лева децата ще знаят ли 5 пъти повече?
А като увеличиха на ватманите, да не би да станаха по приветливи?
Една заплата на даскал трябва да стига за храна, малко дрешки, 14 дена на бунгало
еднократно в годината, 3-4 списания - по специалността и педагогика, интернета да си плати.
Половината ток, вода, телифон, и за децата на даскала съответно. Много ли искат.
Учителите също имат професионални заболявания. За тях чувал ли е някой.

Общи условия

Активация на акаунт