За заплатите на учителите и стачката

  • 35 553
  • 1 062
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 1 616
Платеният отпуск за учители е 48 работни дни. Членовете на синдиката получават бонус още няколко дни, но не знам колко точно. Отделно ръководството на училището при изчисляване на отпуската има право да "награди" учителя заради заслуги (организиране на тържества, изготвяне на проекти, подготовка на ученици за олимпиади, състезания и т.н.) с един-два-три дни - по преценка на Директора. В платения годишен отпуск влизат ваканциите, т.е. когато учениците са във ваканция, учителите ползват платен отпуск. Нямаме право да ползваме платен отпуск по време на учебни занятия. Не можем още на 15 юни или 30 юни, т.е. след приключване на учебните занятия, да излезем в отпуск - има куп документация за оформяне и архивиране, освен това върви подготовка и провеждане на поправителни сесии, както и прием на документи. Така че най-големите късметлии могат да излязат в отпуск към 5-6 юли и дори и повърхностни изчисления могат да покажат, че това със сигурност не е 3-месечен отпуск. Laughing Аз обикновено излизам към средата на юли, само тази година по изключение излязох по-рано заради натрупани дни от предишни години, но трябваше да си прекъсна отпуската заради избор на нови учебници (процедурата е доста специфична и задължително се извършва в училището). Grinning
А за лагери и екскурзии не ми се отваря дума - нямам представа за какви екстри говорите (може би става дума за безплатния транспорт за ръководителите и мизерните командировъчни?), ама и милиони да ми дават, аз не искам даси слагам главата в торбата, защото обикновено по екскурзии и лагери учениците решават да свършат всички онези простотии, които досега не са успели да свършат по една или друга причина.
Птица, благодаря за цитата! Наистина е доста елементарно и тесногръдо да се смята, че работата на учителя се изчерпва с провеждането на учебните часове. Но факт е, че това е всеобщото мнение (с малки изключения).

# 376
  • Мнения: 1 938
              Птица,

 smile3501 smile3501 smile3501 !

# 377
  • София
  • Мнения: 62 595
Ами бърка им на тези, които сами си знаят колко работят. Тези, които карат на принципа - те ме лъжат, че ми плащат, аз ги лъжа, че работя. И затова мислят, че всички я карат по техния начин.
Сега е много лесно да се оправдават с учителите. Но когато учителите имат добро заплащане и самочувствие, изведнъж ще се окаже, че много родители си избиват комплексите като хулят учителите, и че изобщо не им пука какво правят децата в клас и как учат.
А в допълнение и завистта. Тази, същата завист, дето все ни дърпа назад. То и затова е българската приказка "не казвай, че да не се развали работата", пак заради завистта. Да не би случайно някой да направи нещо хубаво, сякаш им бърка в здравето на всички некадърници.

# 378
  • Мнения: 804
Ами, какво да ти кажа Henia... това си е наша черта. Не е важно аз да съм добре, важно е той да е по-зле. В паничката на учителите няма пари, но има свободно време и това вече е повод за коментари.
Едно време умишлено се принизяваше умствения труд и се възвеличаваше физическия. По-пролетарско беше някак. Цели поколения са зомбирани в този дух.
"Учи, за да не работиш!" Какво очаквате сега?
Пък, ако трябва да сме честни, напоследък и учителите помогнаха за изграждане на негативно отношение към труда им. Кофти ситуация, но за съжаление, както писах и в друга тема - покрай сухото, гори и суровото.

# 379
  • Мнения: 4 380
Мда...Затова трябва да се ограничи до минимум достъпа на родители до учители. Да видим тогава откъде ще си правят изводи по някой си за цяло съсловие. newsm78 Аз учителите на дъщеря си виждам 2 пъти годишно- я видяла, я не. Ако успея за среща ще ги видя. В останалото време достъпа на родители в училище е категорично забранен. Ако има проблеми детето, ще  ти се обадят. Никакви срещи. Crossing Arms И така май трябва да бъде. Излишни обществени настройки срещу хора, които по професионални задължения трябва да бъдат критични към знанията на децата, пък както е известно нашето гардже е най-добро. От там лошите са естествено учителите.

# 380
  • Мнения: 3 521
Хм, в темата за стачката на шофьорите бяха АБСОЛЮТНО същите неща написани. Не е въпростът за умствен или физически труд, а за чиста, българска и родна зависссст Flutter .Съгласна съм с всички, които са писали за гледането по чужди гаванки.

# 381
  • Oslo
  • Мнения: 659
Ама аз се чудя какво има да се гледа в паничката на учителите? Shocked Та тя е празна. По-празна, само на сестрите май. Thinking На кой какво му бърка в здравето напълно резонните им искания, аз това не мога да разбера.

Ей това мисля и аз.  Аз съм сестра в ДЯ , получавам по-малко от 200 лв. месечно, и въпреки че сърцето ми ще остане при дечицата от моята група, напускам тази професия. Само с идеализъм и любов към труда не се живее, нашите деца също ядат и растат. Надявам се на мое място, а и на местата освободени от учители унизени като мен от оценката на своята работа да дойдат други, които ще я вършат със същата отдаденост и желание. Надявам се, но не вярвам. Подкрепям начинанието на учителите - видно е, че друг начин да се привлече вниманието освен този няма. Пожелавам им успех!

# 382
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Отпуска колко дни е(платения, разбира се), помежду другото ваканционните, а екстрите, които ползват за лагери и екскурзии? И колко часов е работния ден?

Отпускът е 48 дни. Нимфетка вече е разяснила подробно.
Работният ден е 8 часа, така е по трудов договор. Но някои гледат само нормативите ни, на мен например нормативът ми е 648 часа годишно + стотина часа лекторски, които ми плащат по 3,60лв на час. Но работното време не приключва с изкарването на учебните часове. Не смятам да обяснявам на незапознатите колко часа още са ми необходими за самоподготовка, писане на документация, подготовка и проверка на писмени работи и т.н. В някои училища директорите задължават учителите да стоят на работните си места 8 часа и всички тези неща ги вършат в училище. При нас - може и вкъщи да работим. Защо ли съм станала толкова рано? newsm78 Досега съм си писала разпределения по 8 различни предмета. А защо чак сега, защото скоро стана ясно по кои учебници ще работим.

# 383
  • Мнения: 196
Сега е много лесно да се оправдават с учителите. Но когато учителите имат добро заплащане и самочувствие, изведнъж ще се окаже, че много родители си избиват комплексите като хулят учителите, и че изобщо не им пука какво правят децата в клас и как учат.

 newsm78 Ти направо нищо не каза. Вече дори се съмнявам, че си виждала родител на живо. Ние не сме и на 1/10 толкова страшни, колкото ти се привижда. Самочувствието на учителя трябва да зависи от резултатите на учениците, а не от парите, които получава.

Глобалният проблем на учителите е, че не умеят да преговарят. Те са свикнали да нареждат и разпореждат, и да пресичат всички възражения изначално. Затова сега тук скачат, ама нито един разумен довод не могат да приведат - защо все те са пострадалата страна? Министерството ви е криво, родителите, учениците - целият свят, дядо Господ и Костов. Айде засрамете се малко! Че заплатите са ви малки - така е, никой не спори. Ама с тези глупости, дето ги говорите...

Че вие сте си на държавно - малко пари изкарвате, ама са ви сигурни, и отпуските са ви сигурни, и болничните и пр. И смятате че всеки ви е длъжен затова, че му "учите" детето. Ходете на частно, скъсайте си г...те от бачкане за двойната заплата, пък после да видим колко от вас няма да се върнат на тихо и сигурно, пък ако ще и на половин заплата. Защото аз познавам доста такива - върнали се.

# 384
  • Мнения: 656
В коя държава учителите вдзимат много пари спрямо останалите професии?
Има ли някой някаква представителна статистика?
Примерно държавен чиновник и учител - да не искате да кажете, че там учителите взимат повече от държавните чиновници?

Не казвам да не стачкуват - тяхно право е да си искат повишение на заплатата. Просто мисля, че пенсия 700лв, учителска заплата 700 лв, и хляб 10лв са нещо което реално ще се случи и това ме плаши.
Лошо също е и че всичко става за сметка на децата ни.

Това с чуждата паница - това си е човешко. Дори още при децата чуждата кукла/количка винаги е по-хубава, просто някои хора никога не порастват.

# 385
  • Мнения: 5 462
Сега е много лесно да се оправдават с учителите. Но когато учителите имат добро заплащане и самочувствие, изведнъж ще се окаже, че много родители си избиват комплексите като хулят учителите, и че изобщо не им пука какво правят децата в клас и как учат.

 newsm78 Ти направо нищо не каза. Вече дори се съмнявам, че си виждала родител на живо. Ние не сме и на 1/10 толкова страшни, колкото ти се привижда. Самочувствието на учителя трябва да зависи от резултатите на учениците, а не от парите, които получава.

Глобалният проблем на учителите е, че не умеят да преговарят. Те са свикнали да нареждат и разпореждат, и да пресичат всички възражения изначално. Затова сега тук скачат, ама нито един разумен довод не могат да приведат - защо все те са пострадалата страна? Министерството ви е криво, родителите, учениците - целият свят, дядо Господ и Костов. Айде засрамете се малко! Че заплатите са ви малки - така е, никой не спори. Ама с тези глупости, дето ги говорите...

Че вие сте си на държавно - малко пари изкарвате, ама са ви сигурни, и отпуските са ви сигурни, и болничните и пр. И смятате че всеки ви е длъжен затова, че му "учите" детето. Ходете на частно, скъсайте си г...те от бачкане за двойната заплата, пък после да видим колко от вас няма да се върнат на тихо и сигурно, пък ако ще и на половин заплата. Защото аз познавам доста такива - върнали се.
smile3501 smile3501 newsm10 newsm10

# 386
  • Мнения: 4 380
Гледахте ли репортажа с учителката най-възрастна родилка в България? Аз просто нямам думи. Shocked Да видят добре възмущаващите се в чия паничка гледат и на какво завиждат! ooooh!

# 387
  • Мнения: 5 462
Гледахте ли репортажа с учителката най-възрастна родилка в България? Аз просто нямам думи. Shocked Да видят добре възмущаващите се в чия паничка гледат и на какво завиждат! ooooh!
За ква завист говориш Ксения , че не разбрах ?Ти да не би да си мислиш , че някой им завижда на учителките ........?????????? Rolling Eyes Shocked ooooh! newsm78

# 388
  • Мнения: 4 380
Цитат
В коя държава учителите вдзимат много пари спрямо останалите професии?
Има ли някой някаква представителна статистика?
Примерно държавен чиновник и учител - да не искате да кажете, че там учителите взимат повече от държавните чиновници?

При нас това е една от най-добре платените професии. В зависимост от това за какъв преподавател става въпрос и къде точно работи доходът му може да е много над държавен чиновник. За определени преподаватели -до 100 дол./час.

# 389
  • Мнения: 4 380
Гледахте ли репортажа с учителката най-възрастна родилка в България? Аз просто нямам думи. Shocked Да видят добре възмущаващите се в чия паничка гледат и на какво завиждат! ooooh!
За ква завист говориш Ксения , че не разбрах ?Ти да не би да си мислиш , че някой им завижда на учителките ........?????????? Rolling Eyes Shocked ooooh! newsm78

Не виждам друга причина за роптаене против протестите им.

Общи условия

Активация на акаунт