Любимите ми рецепти с патладжани

  • 9 564
  • 35
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 199
Имамбаялдъ

и карнъярък/патладжанени лодки пълни със смес от кайма, домати и лук на фурна/
 Heart Eyes
обичам и само пържени и на жар -салатка с печен пипер и печен патладжан  Crazy

# 16
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Имамбаялдъ

и карнъярък/патладжанени лодки пълни със смес от кайма, домати и лук на фурна/
 Heart Eyes
обичам и само пържени и на жар -салатка с печен пипер и печен патладжан  Crazy
Е, чак ми се прииска в този час да имах някой друг патладжан под ръка  Crazy, но нямаааа.... Mr. GreenКак може мъжа ми да не обича патладжани, а на мен така да ми харесват. И не ми се готви само за мен  Blush.

# 17
  • Мнения: 1 269
Една лесна и много вкусна рецепта и от мен:
В тавичка слагам нарязани на кубчета патладжани(предварително накиснати в солена вода да им падне горчивината). Поливам ги с олио и  пека във фурната до омекване като няколко пъти разбърквам с дървена шпатула.
През това време си приготвям соса по следния начин:
В купа слагам чесън, магданоз, кисело мляко(2 кофички), майонеза(една опаковка), прясна настъргана краставица, сол и разбивам с пасатора. Докато са врели още патладжаните ги заливам със студения сос и поднасям със студена биричка.
Наздраве и да ви е сладко!

# 18
  • Мнения: 4 176
Парстет:
2 големи патладжана
1/2 майонеза
7-8 с.л. кисело мляко
4 силидки чесън
сол на вкус

Разрязвам патладжаните на 2. После с нож правя прорез през средата( цепка). Осолявам и слагам сол в цепката. Това се прави с цел да стигне солта и във вътрешноста на патладжана.
Обелвам ги от кората.
Оставям 1 час да изтече горчивият сок.
После слагам в тенджера и сварявам. Може и във фурната да се изпекат с малко водичка в тавата, но аз съм мързелива и варя.
Отцеждам добре от водата в гевгир.
Слагамв пасатора и пасирам с чесъна. След това добавям киселото мляко.
Изсупвам в купа. Добавям майонезата ( може и цяла опаковка).
Сол на вкус.
Слагам в хладилника. Охладен променя вкуса си е идеален.

# 19
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
Патладжаните се обелват, разряват се по дължина, посоляват се и се оставят половин-един час да се изцеди горчивия сок. Нареждат се в тава с разрязаното нагоре и се шпиковат с чесънчета. Слага се по малко масло върху всяка половинка и се запичат във фурната.

# 20
  • Мнения: 375
Ооо, ще пробвам и вашите рецепти - всички ми изглеждат вкусни! Peace

# 21
  • Мнения: 1 116
Ето тази салата от патладжани напоследък правя много често, лесна и вкусна!

Салата с патладжан, лимон и маслини

# 22
  • София
  • Мнения: 127
А давате ли на децата си (под 2г)?
Знам че са трудно смилаеми и дразнят стомаха,
а днес направих една измислица и патладжан сложих та дали мога да дам и на
детето? Да не я заболи коремчето?

# 23
Една рецепта и от мен
 
  Нарязвате няколко патладжана и ги запържвате леко на филийки.Нареждате ги в тавичка, ред патладжан отгоре разбити яйца и сирене, пак ред патладжан и отгоре нареждате домати на шайби.Запичате във фурната за около 30 минути.Може да поръсите отгоре с магданоз.Невероятно е!

# 24
  • Мнения: 90
Аз правя следното;Нарязвам патладжани и картофи на филийки.Замесвам кайма със ситно нарязан лук и магданоз и подправям с черен и червен пипер(по желание чесън).Омесвам хубаво.На дъното на малка тавичка слагам;обелени и ситно нарязани домати,1 зелена чушка-нарязана ,лук и заливам със зехтин.Взимам две кръгчета патладжан и ги слепвам с кайма,след това две кръгчета картофи и ги слепвам с кайма и така докато свършат.Нареждам ги в право полужение едно до друго.След като тавичката е пълна,заливам с чаша вода и слагам на котлона да ври с капак около 20-30 мин.След това запичам във фурната за 15-20 мин.
Количеството на зеленчуците зависи от тавичката и от порциите.

# 25
  • Мнения: 6 017
Моята рецепта е за патладжани съхранени и консервирани за зимата.
Обелвате и нарязвате патладжаните на филийки (количеството им определяте вие), осолявате ги и ги оставяте да си пуснат сока (един такъв кафяво-черен). След това ги запържвате в много олио, пълните ги в буркани и стерилизирате 20 минути заради капачката. Запасват се много свежи и вкусни, стават за мезе на всякакво питие. 

# 26
  • Мнения: 105
Моята рецепта е за патладжани съхранени и консервирани за зимата.
Обелвате и нарязвате патладжаните на филийки (количеството им определяте вие), осолявате ги и ги оставяте да си пуснат сока (един такъв кафяво-черен). След това ги запържвате в много олио, пълните ги в буркани и стерилизирате 20 минути заради капачката. Запасват се много свежи и вкусни, стават за мезе на всякакво питие. 
Само запържените патладжани и нищо друго така ли? ...  Blush

# 27
  • София
  • Мнения: 3 816
Тина-Рина, благодаря за рецептата, утре за обяд ще я направя.  bouquet

# 28
  • Мнения: 4 358
Сега ще споделя една интересна рецепта - досега съм я срещала само във варианта Пъдпъдъци в патладжан но ето и във вариант за обикновени граждани - не ловци Grinning
Пилешки бутчета в патладжан

Патладжаните се издълбават ,посолят се да им изтече горчивия сок.
Пилешките бутчета се намазват с масло, черен пипер и малко сол и се опичат леко на фурна
Отцедените патладжани се намазват отвътре с масло, черен пипер ,чесън на прах. Във всеки патладжан се пъха по едно бутче.
Патладжаните с бутчетата се слагат в намазнена тавичка, заливат се с вода и зехтин или олио и се пекат до готовност.
Смятам да го направя това в събота или неделя. Ако някой ме изпревари - да сподели.

А иначе много често правя мусака с патладжани, пълнени патладжани с ориз и кайма и любимата ми манджа с патладжани, която правеше баба - запържени  патладжани с доматен сос и чесън на фурна bowuu  chefуж го правя същото ,но не мога да докарам бабиния фантастичен вкус.
Казват ,че храната сготвена с любов става най вкусна ,а тя винаги така готвеше за нас.

# 29
  • Мнения: 6 017
Само запържените патладжани и нищо друго така ли? ...  Blush
Да, точно така.

Общи условия

Активация на акаунт