ДЕКЕМВРИЙСКИ ЛУДИ КРАВИ ПАК КРЪСТОСВАТ ШПАГИ

  • 14 879
  • 284
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 166
Криска, жива и здрава ти и всички около теб! Иска ми се и животът да бъде толкова добър с теб, колкото добричка си ти самата! Hug  bouquet

# 61
  • София
  • Мнения: 938
Смайли
Търльо Мърльо писанче
със червено герданче


Гледам, тъгата те е напуснала, писанке  Laughing Ама да го махнеш това "със"!


# 62
  • Мнения: 166
Мила МКП, ще рискувам да ти поправя забележката. Използването на "със"и "във" в необичайните за това случаи е допустимо в стихотворната форма, за спазване на т.нар. ритъм на стиха /или нещо подобно/. Кажи си го това стихче само със "с" и ще усетиш как нещо "куца" Wink Ако знайш колко стихове съм изписала.... Blush

# 63
  • Мнения: 2
Здравейте!
Да ви се представя - майка съм на декемврийче, от София. От известно време започнах да ви чета, напоследък повече заради приема в детските градини. Много интересни са ви темите, а и вие самите. Аз не съм от най-общителните и не смятах да пиша, но след като ме споменавате не е редно да не се обадя. Още повече, че се познавате от три години, и да се "вмъкна" така във вашите редици......
Съвсем добронамерена съм и нямам нищо общо с писанията за кариеристките и домакините /имаше една бурна тема скоро/.
Ако прецените ще се оттегля.
Поздрави на всички.

# 64
  • София
  • Мнения: 938
Ако знайш колко стихове съм изписала.... Blush

Идея си нямаш колко съм щастлива, че не знам  Mr. Green

А по отношение на граматиката, не си права. Удвоените съюзи са "фонетични разновидности (варианти)", които "се употребяват по метрични или по евфонични съображения". Правилото е: във се употребява при писане, когато следващата след предлога дума започва с в или ф, а със - когато следващата дума започва със с или з. Пред (в) и (ф) и пред (с) и (з) предлозите в и с винаги се удвояват при произношение. Иначе не би било възможно да се произнесат и да се уловят. Те ще бъдат произнесени при такава ситуация удвоено дори ако правописно не са отбелязани. При четене и при свободен разговор предлозите не се произнасят според правописа.

# 65
  • София
  • Мнения: 938
Здравейте!
Да ви се представя - майка съм на декемврийче, от София. От известно време започнах да ви чета, напоследък повече заради приема в детските градини. Много интересни са ви темите, а и вие самите. Аз не съм от най-общителните и не смятах да пиша, но след като ме споменавате не е редно да не се обадя. Още повече, че се познавате от три години, и да се "вмъкна" така във вашите редици......
Съвсем добронамерена съм и нямам нищо общо с писанията за кариеристките и домакините /имаше една бурна тема скоро/.
Ако прецените ще се оттегля.
Поздрави на всички.

Ааааа, сдаде ли се, Левски  Laughing Добре дошла, ако знаеш колко нервни клетки ми измряха безвъзвратно заради теб  Laughing Шегувам се!

# 66
  • Мнения: 4 195
speisi добре дошла, това, че сме близки и се познаваме ис ме заедно отдавна, не е причина да не пишеш с нас, за целта, хайде по обстойно се представи и по - специално къв вид декемврийче отглеждаш Joy Heart Eyes

# 67
  • Мнения: 987
Криси  честит имен ден и от мене. Бьди много щастлива.     bouquet

# 68
  • Мнения: 772
здравейте!

аз зачезнах за два дни, но какви дни съм пропуснала, ехеее  Mr. Green Heart Eyes

то и аз ви шпионирах по малко, ама нямах кирилица, та предпочетох да не се включвам, че да не ме изгоните  Wink

Криска, честит имен ден, да ти е живо и здраво името, и ти с него, и да си все така лъчезарна, дейна, духовита!!!

ще опитам и аз да дойда в неделя в Южния, дано поприготвя нещо за дечицата-ученичета! Крис, кажи, как се очертават нещата - от какво значи има реално нужда? да не се окаже да има купища моливи и никакви тетрадки, или обратното?

Спейси, заповядай по-смело при нас, новите попълнения освежават!

Мони, и моите съболезнования! много е тежко винаги, но нелепите случаи още повече стряскат и натъжават...

Пинке, не им се давайте на французите, макар че в случая май не ми хрумва какво можете да направите с тази докторица, дано сиропчетата помогнат на Никол!

И все пак да се опитам да се включа и в по-парещите теми, поне в последната - не успях да проследя откъде се взе писанчето с герданчето, ама мкп, май... Люската е права - то и ти го казваш - "по метрични съображения" - ами ето: "със" е цяла сричка, а "с" не е сричка, щото си няма гласна и стихът звучи различно, но и различно трябва да се напише - да, поезията изяжда граматиката, доста поети нищо не разбират от граматика и се оправдават с висотата на изкуството си  Wink впрочем, наскоро ме светнаха, че дори в проза, в ситуации като "във и извън Бг", например, въпреки че няма ник'во ф или в наоколо, би трябвало да е "във", защото специално се наблягало на предлога, и така аз, да знаеш, колко нощи не мога да заспивам, като се сетя как имам едно "в и според" в самото заглавие на дисертацията  си, ужас направо Wink ама то вие може и просто да си се бъзикате, хайде да поработя малко /да не ужасяваме Янче/ и да си дочитам назад, че не разбрах дали познанстовото с Графа на дадена майка определя гениалността на детето й  Laughing 

# 69
  • София
  • Мнения: 938
Продължавам да не съм съгласна. Както отбелязах, дори за целите на благозвучността се спазват правилата.

Самоцитирам се: Те ще бъдат произнесени при такава ситуация удвоено дори ако правописно не са отбелязани. При четене и при свободен разговор предлозите не се произнасят според правописа. Тоест, това, че е написано "писанче с герданче" не пречи да бъде произнесено "писанче със герданче"!



# 70
  • Мнения: 4 195
Маймунка, в България има 18 000 сирака,половината от тях ученици, и държаат а не им поема и една химикалка - реално имаме нужда от всико Confused
към момента - моливи, фулмастри, болкета цветни и бели за рисуване, НЕСЕСЕРИ наистина трябват, за домовете, които искаме да поеме Hug

# 71
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
KRISI DA TI E GIVO I ZDRAVO IMETO   bouquet

# 72
  • Мнения: 772
Миленски, и аз продължавам да не съм съгласна, ама сега съм на работа и не ми се мърда от кабинета, където се пуши /не че аз пуша, разбира се/ до кабинета с граматиките, че да наизвадя и аз цитати... по-късно... а и ти се измъкваш от "метрическото", и единицата ни тук не е "писанче с герданче", а "търльо мърльо писанче" / "със червено герданче"- само със "със" броят на сричките в двата стиха е равен - елементарна, но метрика  Wink

я и аз да си призная, че не ми е ясно всичко тук във форума - т.е. мисля, че отдавна съм "скрита", но защо всички правите "запис" в новите теми? имам някаква идея, но бегла и всеки път си отварям по каналния ред - заглавна страница, родени през 2004, търся нашата тема, за да видя има ли нещо ново?

Люси, още ли си правиш филмовия профил? аз да добавя провокативно Коса /може би ще ти е малко твърде хипи обаче/ и Криле на желанието

# 73
  • София
  • Мнения: 938
- само със "със" броят на сричките в двата стиха е равен - елементарна, но метрика  Wink

Хитрееш, а?  Sunglasses


Айде, Люси, дай ми сега психологически профил на Маймунка. Щото мен ме сърбят вече ръцете  Mr. Green

# 74
  • Мнения: 1 568
аре кат се уточните дали "със" или "с" ме уведомете  Joy
аз пиша както чувам  Wink
по-съм склонна да вярвам на Неви, защото е ФИЛОЛОГ, а не служител в минфин дето не му е работата да се рови в граматически казуси като този  Wink

и все пак поздрав от мен:http://mamma.zavinagi.com/detski/bg/31%20Tyrlio%20Myrlio%20Pisanche.mp3

спейси, хубаво, че се престраши да се покажеш  Wink не е имало скоро свежа мръвка за дъвкане  Laughing майтап! добре дошла!

"криле на желанието"? светнете ме за кой филм иде реч, че не се сещам
аз редовно рева на "град на ангели" и "предай нататък" ... за тази година филм номер едно ми е "Painted Veil" по Моъм. Оскарския "Малки деца" също има с какво да запомня  Wink

Общи условия

Активация на акаунт