Кои манастири сте посещавали

  • 8 100
  • 51
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 402
Била съм на доста места:
Рилски манастир - по време на сватбеното ни пътешествие, в един прекрасен зимен ден с много сняг и слънце
Бачковски манастир -  редовно, че ни е близо
Троянски- по време на едно от екскурзионните ни летувания в троянския балкан
Соколски - преди две години заедно с Габрово и Етъра, впечатлена съм от градините и чистотата там, и от чешмата в двора
Роженски - пак на сватбеното ни пътешествие, бяхме сами в целия манастир, много ни се радваха, даже ни почерпиха
Аладжа - това лято, за съжаление можеше да се види само донякъде, ремонтираха стълбите
Женския манастир над Калофер - малко над него започва най-красивата еко пътека, която съм виждала - "Бяла река"
Св. Петка над Асеновград - като дете са ме водили няколко пъти там, има скривалище на Васил Левски там, и огромни поляни
Ох, сигурно има още, но на прима виста това се сещам, за съжаление повечето ми снимки са на хартиен носител, та не мога да ви покажа нагледно.

# 31
  • Мнения: 2 591
и аз на много манастири съм ходила Rolling Eyes най-вече като студентка, бях си купила една книжка "манастирите в България" и си отбелязвах къде съм била и къде искам да отида, но я дадох на един приятел на брат ми, който и до ден днешен твърди, че ми я е върнал #Cussing out та си изгубих ценната книжка, но наистина е ценна, ако си я намерите, препоръчвам я горещо  Peace има и кратко описание на всеки манастир.......

# 32
  • Countryside
  • Мнения: 11 637
Рилски, Бачковски, Дряновски, Роженски, Соколски, т.е. най-масовите  Mr. Green Манастирът в с.Кабиле ( до древното селище Кабиле),  Атонските манастири с корабче  Mr. Green ми май това за сега  newsm78

# 33
  • Мнения: 2 631
Дона ме подсети за Араповския!

Впечатлява ме, как е построен наслед поле, а не в закътано гористо място.

Един от любимите ми!

# 34
  • София
  • Мнения: 3 249
Хехе, а колко от вас могат да се похвалят, че делят една ограда с манастир Simple Smile Става въпрос за Св. Трисветители в Орландовци-там кръстихме Хриси.
Била съм и в Драгалевския, Св. Мина, Рилски манастир, Роженски манастир, Бачковския, Дряновския, Келифаревския, Ивановските скални манастири, Св. Петър и Павел(лясковския - там аз съм кръстена Simple Smile ), Троянския, в Младосткия(аз също не му помня името), Германския ( мъжа ми беше войник в поделението над него Simple Smile )...Ох има и други, но сега в момента не мога да се сетя.

# 35
  • София
  • Мнения: 2 686
Ммм, супер темичка!
- Рилски манастир - Поне веднъж годишно ходим до там. Последните години все през зимата, когато е наистина уникално красиво.
- Бачковския манастир - за съжаление само веднъж като малка, но сме се наканили да отидем скоро.
- Дряновския манастир - Много ми е любим! Това е манастира, който най-много съм посещавала. За съжаление тук чета, че нещо не е добре в последно време.
- Етрополски манастир - Много е красив и някакси толкова уютен... Последния път, когато го посетихме бях бременна, беше пролетта и с мъжа ми си мечтаехме следващия път да сме с едно малко детенце, което да пълзи в страхотната морава между красивите цветя. А пролетно време задължително трябва да се види водопада под манастира. Когато е пълноводие е разкошотия (и стават много готини снимки под водопада  Laughing)
- Клисурски манастир Св. Петка - Най-любимия ми около София. Поне веднъж месечно сме там.
- Кремиковски манастир - Също много често го посещаваме, много ни допада.
- Св. Мина - Много е пренаселено и не ни харесва.

# 36
  • София
  • Мнения: 1 783
Един от неспоменатите тук - Калоферски. Не е известен, женски манастир, в самия град . Имаше невероятна градина, създава чувство за дом. А една прегърбена като питанка монахиня като взе да бие клепалото- цялата настръхнах.

# 37
  • София
  • Мнения: 3 249
Пропуснах Чекотинския манастир до село Калугерово, Правешко

# 38
  • Мнения: 109
1. Басарбовски манастир - Намира се на 10 километра от Русе в долината на река Русенски Лом. Това е единствения действащ скален манастир в България и ако не бъркам и на Балканския полуостров. Съответно и Ивановските скални манастири  ( които са паметници на културата и не са действащи)
2. Рилски манастир
3. Бачковски манастир
4. Троянски манастир - Слагам ги под един знаменател не само защото в тях се намират 3-те чудотворни икони , най- популярните са , но и най - комерсиализирани.
5. Соколски манастир -  Манастирите около В.Търново са много и на повечето сме ходили
6. Капиновски манастир
7. Килифаревски манастир
8. Плаковски манастир
9. Преображенски манастир
10. Лясковски манастир - там кръстихме децата.
11. Арбанашки манастир - Пълен с куп забранителни табели.  За да влезеш в църквата трябва да четеш   20 мин. забрани какво не трябва да правиш. Не знам сигурно са прави и така трябва.
12. Дряновски манастир -
13. Патриаршески манастир - Много добре поддържан. Има аязмо което е лековито.
14. Мендарски манастир - Ако стигането до входа се брой , защото на отиване и на връщане от Елена се опитахме да го посетим ,но беше заключено.
15. Горнооряховски манастир - Малко ,но с приятна атмосфера. За съжаление за него се грижи само една възрастна монахиня на която едва и стигат силите.
16. Роженски манастир- Имаха много хубава градина около манастира където гледаха фазани. А  гледката към Мелнишките пирамиди е уникална.

 Срамота не съм ходила на Аладжа манастир трябва да се коригирам и да го посетя.

Последна редакция: вт, 25 сеп 2007, 23:56 от koral4e

# 39
  • Мнения: 685
Скоро посетихме Клисурски манастир Св. Петка близо до Банкя.
Приказно място не съм подозирала, че съществува.

Някой посещавал ли е Чепърлянски манастир??? По пътя към Калотина...

# 40
  • София
  • Мнения: 2 530
 1. Бачковския манастир
 2.Троянски манастир
 3.Гложенски манастир
 4. Тетевенски манастир
 5.Арбанашки манастир " Успение Богородично"
 6.Арбанашки манастир "Св. Никола"
 7.Дряновски манастир
 8.Мелнишки манастир
 9.Кръстовогорски манастир
10.Роженски манастир
11.Бистришки манастир " Св. Петка"
12.Дивотински манастир
13.Драгалевски манастир
14.Дървенишки манастир
15.Кладнишки манастир
16.Клисурски манастир " Св.Петка"
17.Люлински манастир
18.Обрадовски манастир
19.Самоковски девически манастир
20.Седемтте престола
21. Рилски манастир
22. Аладжа манастир
И сигурно още много за, които не се сещам сега.

# 41
  • Мнения: 374

Някой посещавал ли е Чепърлянски манастир??? По пътя към Калотина...


Да, аз съм ходила в Чепърленския  "Св. Петка", XIX век, действащ, без монаси; храмов празник 14 октомври.
Наблизо са Букуровския и Разбоишкия манастири. Много красива местност, пътищата са малко кофти, но ... заслужава си да се видят.
Била съм в много манастири, доста от тях са посочени от всички вас, но никой не е споменал например Кукленския манастир край с. Куклен, Ресиловския е хубав, нов м-р, Врачешкия и Мъглижкия също са много красиви, и много други...

# 42
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
-Рилски манастир
-Седемте престола
-Дряновски манастир
-Роженски манастир
-Троянски манастир

   newsm78И май са само това???А и един в самоков имаше,но не му помня името. Rolling Eyes

# 43
  • Мнения: 685

Някой посещавал ли е Чепърлянски манастир??? По пътя към Калотина...

Да, аз съм ходила в Чепърленския  "Св. Петка", XIX век, действащ, без монаси; храмов празник 14 октомври.
Наблизо са Букуровския и Разбоишкия манастири. Много красива местност, пътищата са малко кофти, но ... заслужава си да се видят.

Leoni мога ли да помоля за упътване как се стига до Чепърленски манастир?!
Някой знае ли?  baby_neutral

# 44
  • Мнения: 1 937
Карта на манастирите около София.
До Чепърленския манастир може да се стигне през Годеч или Драгоман.

Ако се отправите в тази посока, наистина не пропускайте и другите два, които се намират наблизо - Букуровски и Разбоишки. 

Общи условия

Активация на акаунт