Подписваме Акт 15!

  • 12 143
  • 72
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 178
Ако мислиш, че с неподписеването на акт 15 ще извиваш ръцете на строителя, жестоко се лъжеш.
Просто ще се сдърпаш със съкооператорите, защото строителя през туй му, че оттатък кога ще издаде акт 16 на сградата.
Единственото смислено е да направите протокол за забележките и да чакаш да се отстраняват. А финансовия въпрос се урежда в съда.

# 16
  • Мнения: 4 970
Записвам се да следя темата, 4е и на нас ни предстои това( надявам се скоро Praynig)

# 17
  • Мнения: 1 107
Първо честито, защото толкова чакане направо си е хабене на нерви и средства.
От това, което прочетох останах с впечатление, че от акт 15 има поне няколко месеца до нормалното ползване на жилището, права ли съм?

# 18
  • Мнения: 5 178
Има мин месец, за толкова лъжат строителите.. Но реално е около 2-3м, защото подписват се акт 15 и после се внася в общината.. а там си чупят краката да бързат

# 19
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Първо честито, защото толкова чакане направо си е хабене на нерви и средства.
От това, което прочетох останах с впечатление, че от акт 15 има поне няколко месеца до нормалното ползване на жилището, права ли съм?


Нашият Акт 15 излезе миналата година по това време. За Акт 16..... още чакаме Whistling

# 20
  • Мнения: 1 457
И на нас ни казаха че вече няма Акт 16. Издава се само Акт 15- разрешение за ползване  newsm78 Другата година дай боже и ние да подпишем  Praynig

aunt Ogg  честито и дано да нямате проблеми  Peace

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 1 149
Бихте ли ми обяснили -тези които живеят без  разрешение за ползуване : как си плащате сметките за ток ,телефон ,интернет и други.Нали няма адрес ,партида и други подобни.Плащате ли данък? Като гледам как върви строежа и ние ще сме по тази схема.Трябваше да се нанесем до 30.10.07 -невъзможно според мен .Има ли проблем с ползването на консумативите? Предупредили сме хазайката,че се изнасяме в края на декември -искам да съм подготвена за варианти.Може и на лични да ми отговорите Praynig

# 22
  • Мнения: 5 178
Tока го плащаме на строителя, като имаме електромер контролен ( слагаха го ел. техниците на строителя). Телефон - БТК без акт 16 няма да ти прекарат. Интернета ако е кабелен или към Булсатком, хич не им пука че нямате разрешително , важното е да зимат таксата
Водата пак като тока, с контролен водомер.
Данък не се плаща, защото имота не е деклариран

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 1 149
Благодаря ти.

# 24
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Телефон - БТК без акт 16 няма да ти прекарат.

Ще прекарат, ще прекарат! Съседката ми има телефон към БТК. Още преди няколко месеца започнаха с офертите и рекламите.

А за другото - ние имаме интернет, доставчика не се интересува имаш или нямаш Акт 16, кабелната и цифрова тв е същата работа. Ток и вода не сме плащали - засега явно инвеститорът ги поема, интересното е дали накрая ще ни ги удържа и по каква схема - ние се нанасяхме постепенно, не се знае кой колко е консумирал... Каша голяма ще настъпи.

# 25
  • Мнения: 5 178
Съвет от мен сложете си контролен електромер. Познати накрая платиха по 300 лв за 1 месец, ей така на коляно.. накрая засекли главния електромер и разделили на броя живущи във входа.
Докато не се плати тази сметка строителя не закрива партидата за времянката и това спира пускането на тока и откриването на индивидуални партиди на електромерите. Така че платиха ги парите

# 26
  • Мнения: 186
И ние вече два месеца си живеем без този акт 16.Комшиите ни са от 10 месеца.Документите са подадени отдавна в общината,ама там не си дават зор.Ток си имаме-промишлен ама сме си сложили електромер,че инъче делят тока по равно на обитателите и останалите настояваха всеки да си сложи временен електромер.Водомер си имаме също.А инъче веднага ни прекараха и кабелна и интернет.Даже ни направиха и адресна регистрация в общината-там блокът фигугира,т. е. мжело да ни регистрират.От енергото трябва да ни поставят трафопост,но го бавят вече година и нещо.Още данък не плащаме,защото не сме официално собственици-нямаме още нурален акт.

# 27
  • Мнения: 67
Ако няма Акт 16 тока и вода се плащат по цени за промишлени потребители. Не се заблуждавайте много за извиването на ръцете с Акт15, има един тънък момент, че ако някой откаже да подпише подписва служебно човек от общината. Ако строителя е запознати с този момент и има познанства в общината ще изгорите. Другото нещо е че Акт 15 може да се подпише със забележки, които до Акт 16 трябва да се отстранят. Освен това на Акт 16 и след това на Разрешението за ползване има един текст за минималните гаранционни срокове, съгласно Закона за устройство на територията, които са - за обикновенни строителни работи 2 години, за хидроизолация 5 години и т.н. При някакъв дефект е въпрос на вътрешна нагласа дали ще почнеш да се съдиш със строителя или ще преглътнеш и сам ще си го поправиш. Има много такива моменти с които обикновенно човек не е запознат.

# 28
  • Мнения: 5 178
lioni, интересно как общинар разписва собственик на частна сграда, че е доволен от строежа???
Може ли точно текста.

# 29
  • Мнения: 4 668
И на нас ни казаха че вече няма Акт 16. Издава се само Акт 15- разрешение за ползване 
Акт 15 и разрешение за ползване са две съвършено различни неща и едното е следствие на другото .
Наличието на АКТ 15 не ти дава по никакъв начин гаранции , че 100 % сградата ще получи разрешение за ползване !

Най - важното , което трябва да поискаш е договорите с ЕНЕРГОТО и ВиК . Трябва да видиш по какъв начин е решен проблема с тока най - вече , имате ли трафопост , т.е. сключен ли е договор за такъв .
Това , че имате ток нищо не значи - в момента това е промишлен ток !

От енергото трябва да ни поставят трафопост,но го бавят вече година и нещо.
Не е вярно , че енергото бави за изграждането , по - вероятно проблема е в строителя ! Примерно - не си е платил !

Общи условия

Активация на акаунт