Отговори
# 75
  • Мнения: 4 181
Идея, която считам за добра. СНБМ да покани на срещи всеки от напр. първите пет/според социологическите проучвания/ кандидат-кмет за СФ. Така първо ще видите кой ще се отзове - не мисля, че някой ще откаже, увеличава шансовете, майките в БГ са много. Второ така ще се увеличи "времето под прожекторите", към което се стремите и ще се избегне моментът със спекулации за подкрепа на отделен кандидат и политизиране.
Видях, че си си подала заявление за членство. След като искаш да станеш член е добре да четеш работната ни тема  Wink там щеше да видиш, че искаме да пратим някой на срещата утре. Мислим и за евентуална среща с Антония Първанова от НДСВ. Ние не можем да ги каним на среща, дори офис нямаме. Но можем да присъстваме на такива инициирани от тях.
Въпреки неподходящия тон на горецитираното ще отговоря уважително. Редовно чета всичко, к пишете в работната тема. Как е възможно сериозна организация да няма офис? Задавам си доста въпроси за организацията на работата ви. Дано отговорите не ме шокират. Ако имате желание и отправите покани със сигурност ще осигурят място на срещите. Отново повтарям, че считам за резонно да се поканят първите пет. Така ще се избегне проблемътът с политизирането.
Честно казано не виждам нищо неподходящо в тона ми  Rolling Eyes Просто те информирам, както и по-горе mishlentze го беше направила, че е по-добре да пишеш предложения, които се отнасят до нашата организация в работната ни тема. Въпроси относно организацията ни на работа винаги си добре дошла да зададеш, но не е тази тема мястото за това. Само ще добавя , че членове на организацията ни са предимно майки по майчинство, как очакваш да поддържаме офис  Rolling Eyes
Каня те в темата ни да обсъдим всичко, което те интересува относно сдружението, както и да обсъдим предложението ти за срещи с кандидат - кметовете.  Peace

Последна редакция: пн, 08 окт 2007, 15:55 от Клеопатра

# 76
  • Мнения: 4 181
Идея, която считам за добра. СНБМ да покани на срещи всеки от напр. първите пет/според социологическите проучвания/ кандидат-кмет за СФ. Така първо ще видите кой ще се отзове - не мисля, че някой ще откаже, увеличава шансовете, майките в БГ са много. Второ така ще се увеличи "времето под прожекторите", към което се стремите и ще се избегне моментът със спекулации за подкрепа на отделен кандидат и политизиране.
Видях, че си си подала заявление за членство. След като искаш да станеш член е добре да четеш работната ни тема  Wink там щеше да видиш, че искаме да пратим някой на срещата утре. Мислим и за евентуална среща с Антония Първанова от НДСВ. Ние не можем да ги каним на среща, дори офис нямаме. Но можем да присъстваме на такива инициирани от тях.

Не те познавам, не познавам и организацията ви.
При подобно отношение към евентуален член обаче не желая и да го правя. Очевидно ВИЕ там СТЕ, а новите явно НЕ СА за каквото и да било. Или си мислиш, че сте говорители на всички родители?
Що за абсурд, отново някои по-равни и по-разбиращи, ай сиктир.
Ние тук, ако не си забелязала, до една милеем за някакви каузи. В случая говорим за липсата на места в детски градини. Не обиждай съфорумки, това само опорочава всичко, което правиш.
Ако някой тук държи неподходящ тон, мисля че това си ти. Не дължа обяснение как се държим към новите ни членове, те могат да говорят сами  Peace А за детските градини работим от миналата година, така че съм забелязала много от съфорумките кога и за какви каузи милеят.
Пак повтарям , не мисля, че съм обидила никой. АКо е така се извинявам, не ми е било това целта  Peace

# 77
  • Мнения: 1 470
Чак сега попаднах на темата – последните месеци бях малко ангажирана и нямах много време
Браво за инициативата, подкрепям с две ръце, да си напиша и моето мнение

Мисля че трябва да се направят малко по-конкретни и точни предложения, а тези които звучат като предизборна агитация да се преформулират или отпаднат

Например - искането за прозрачност в приемането на деца си е живо политиканстване Wink. По добре директно да настояваме как да стане тази прозрачност – например поставяне на списъците с подалите молби на публично място, участие на представители на родителите при окончателното формиране на списъци с приетите деца, прекратяване целогодишното приемане на деца извън списъка с подалите в срок молба.

По точка 3 – интернет записването е страхотно европейско Laughing нововъведение Peace, свързано с въвеждане на информационна система за детските заведения. Няма какво да си говорим какви предимства ще има тя (включително намаляване корупцията) и мисля че примера не е подходящо подбран за тази точка (ако знаете само колко пари ще се отпуснат за създаването на тази ИС, а пък ние го включваме в искане за отпускане на повече средства… някак си не върви)

По скоро в тази точка трябва да се наблегне на цифри и предложения. Цифрите са лесни – пример: Най-големият жилищен комплекс в София (124 000 жители) има общо 15 държавни детски ясли и градини и 1 частна градина. За 2007 за ясла са подадени НАД 993 молби (993 са само за набор 2005), а възможностите за прием са 329 места (общо за набор 2005 и 2006)!!!! http://www.sofiaculture.bg/edu/files/19_ljulin.xls
Колкото до предложенията – виж тук не мога да се включа


Отделно мисля че са пропуснати някои искания

1. Проблема с приемане на твърде много деца в групата – има си оптимални и максимални бройки, които редовно се нарушават.
Пример- В Люлинските градини групите са умопомрачителни. Миналата година в ОДЗ73 списъците и за двете яслени бяха 43/41 деца, сега в ОДЗ86 списъка в едната яслена вече е 38 и продължават да постъпват нови… Няма какво да коментирам колко ужасно е това и до какви проблеми води. Въпроса е кой следи и отговаря да не се стига до такава ситуация, къде е този контрол?

2. Проблема с Нездравословното и несъобразено меню
Има цяла тема по въпроса - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=177220.0

..опс....шефче ме вика, гладът го подпира  Mr. Green ще гледам скоро да се включа
 за сега лек ден от мен  Hug
    Радвам се че се включи,и то директно с предложения!!!  bouquet
    За цифри по първият ти въпрос,не можем да говорим,защото нямаме точни сведения,а никой не се включва активно,за да успеем поне примерно да ги набавим...Тези за Люлин,от къде ги взе,реални ли са?!Може да ги използваме!!!
     За иентернета,да,идеята е добра,но смятам че не сме дорасли още за подобно записване,но това е ЛИЧНО МНЕНИЕ...
      А виж за другите ти две искания,просто никой не е казал да ги включим до сега...Не знам защо но дори не сме го обсъждали?!Сигурно защото повечето тук,просто чакат за места...Но права си,и двете са важни,като това за броя на местата е възникнало като проблем вследствие недостига,тъй че предполагам че ако решимв първият проблем,автоматично ще отпадне и вторият...

# 78
  • София
  • Мнения: 2 493
Ами подозирам, че ги е взела от едни списъци, които качват на сайта на общината. Т.е. то е само статистика - брoй подадени молби и брой места. За всяка община на територията на София има списък.

# 79
  • Мнения: 2 242
от сайта на общината са
ПОДАДЕНИ МОЛБИ И ПРИЕМ НА ДЕЦА В ДЕТСКИТЕ ГРАДИНИ ЗА УЧЕБНАТА 2007/2008 Г.

където между другото там е и "СТРАТЕГИЯ ЗА РАЗВИТИЕ НА СИСТЕМАТА НА СТОЛИЧНОТО ОБРАЗОВАН … 07-2015 Г. "
там пише
"Недостатъчен сграден фонд за прием на всички желаещи деца-около 3000 за учебната 2006-2007 год. "
"Ограничен прием поради недостатъчен капацитет, около 3000 неудовлетворени молби за прием."
"Висок списъчен брой на децата в групите."
Прогноза - "Разширение на съществуващата материална база, строеж на нови детски градини, освобождаване на отдадените под наем помещения, обхващане на все по-голям брой деца, вкл. в допълнителните педагогически услуги."

# 80
  • Мнения: 1 470
Ами подозирам, че ги е взела от едни списъци, които качват на сайта на общината. Т.е. то е само статистика - брoй подадени молби и брой места. За всяка община на територията на София има списък.
   Значи в общината си ги знаят тнези неща,защо трябва да го има като искане?!То е логично че ще се строят ДГ там където има нужда,иначе първото ни искане просто няма да е изпълнено,колкото и такива да построят...Мисля че на този етап няма какво да допълваме...Всичките допълнителни искания,в крайна сметка се свеждат до основните ни три...

# 81
  • Мнения: 4 181
Момичета, аз съм на следното мнение, както казахте от общината са съвсем наясно с проблема с липсата на места и големия борй деца в група, което е следствие от 1-то.
СНБМ участва в разработката на тази стратегия и мисля, че достатъчно е дъвкан този въпрос.
Според мен трябва да се насочат усилията към неща, които биха могли да бъдат постигнати не толкова трудно и чисто организационно.
Именно - премахване на летните ваканции, спазване на работното време.
Другите 2 важни въпроса са за храненето и почистването с препарати, защото се оказва, че много дечица развиват алергии  Tired
Червена шапчице, г-жа Фандъкова докога е в отпуск, за да видим докога трябва да се изчистят въпросите, по които да се говори?

# 82
  • Мнения: 1 209
привет моми4ета,
засега само ви 4ета, 4е нямам никакво време .
мисля 4е клеопатра е синтезирала 2та основни проблема към момента (или тези поне и аз виждам)- работното време и ваканциите. те не са свързани с допълнителен бюджет, тъй 4е не биха имали особени доводи против, предполагам. за по -голяма гъвкавост би могло да се помисли през летните месеци да не работят целите градини, а по една дежурна група за всяка възраст- яслена, 1ва, 2ра и т.н. при пове4е желаещи родители следва да се отваря още една група и така. нямат основание да се оправдават със зна4ими ремонтни дейности , тъй като в 90% от градините през предходните 2 летни сезона ремонти бяха направени.
 
сега за госпожа фъндъкова-била ми е директор в у4илище и имам съмненията , че няма да се задейства особено енерги4но. надявам се оба4е да греша.

ще се радвам да помогна с каквото мога,  тъй като самата аз работя "Бюрократ" Embarassed

# 83
  • Мнения: 135
Чудя се дали да пусна отделна тема , или тук да споделя за пореден път яда си Twisted Evil
Червена шапчице,моля когато се задават въпросите и исканията към властимащите да вземете в предвид и следното:
-цените на доставка за градините ,а сигурно и училищата
ОМРЪЗНА МИ ДА СЕ ДОСТАВЯТ продукти на международни цени.
И НЕ САМО ПРОДУКТИ-некачествени сапуни ,салфетки,тоалетни хартии,покривки,чаршафи,пердета с 50см.подгъв/за метраж/ и всякакви други.
АПЕЛИРАМ към колегите:
ОПИТАЙТЕ СЕ ДА СЕ ДОБЕРЕТЕ ДО СКЛАДОВИТЕ РАЗПИСКИ И ДА ВЗЕМЕМ ДА ГИ ПУСНЕМ ТУК,ЧЕ ВЕЧЕ ГУБЯ ДОБРИЯ СИ ТОН. #Cussing out #Cussing out #Cussing out

# 84
  • Мнения: 3 740
румми, това няма да се промени, докато не се премине към делегирани бюджети на ДГ и училищата. И контрол от училищните съвети.
Монополизмът винаги ще поражда подобни злоупотреби.
А после се чудим защо не достигат средствата...

# 85
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 529
Румми, нещата, които конкретно си изброила при нас ги осигуряваме ние родителите. Дори пердетата! newsm78

# 86
  • София
  • Мнения: 2 162
Според мен трябва да се насочат усилията към неща, които биха могли да бъдат постигнати не толкова трудно и чисто организационно.
Именно - премахване на летните ваканции, спазване на работното време.

Аз бих добавила и осигуряване прозрачност на приема- предложението, което Слави е направила не е толкова трудно осъществимо (макар че може би трябва още да се поосмисли, но в момента не ми хрумва нищо друго), а според мен, докато се реши проблемът с недостиг на места е важно да се създаде механизъм, по който децата да се приемат не по усмотрение на директора. Всъщност не знам доколко този проблем е масово разпространен, но за ДГ на моето дете знам със сигурност, че директорката си прави номера с молбите и си подбира децата по нейни си критерии и винаги има свободно място за някой "свой човек".

# 87
  • София
  • Мнения: 1 077
Момичета, това са адски важни проблеми и смятам, че са напълно решими.
Особено важно е директорът да няма властта да определя кое дете да посещава градината, кое - не. Това е повод за корупция и такава съответно се шири.
За целта виждам като единствено решение промяна в нормативната уредба, към нея Фандъкова има отношение. Да изчакаме изборите мисля и после отново, този път много сериозно да предприемем адекватни действия, защото проблемът вече се разраства и ако за 2006-2007 година са липсвали 3000 места, тази година вече са с поне още толкова повече.

# 88
  • Мнения: 1 470

Червена шапчице, г-жа Фандъкова докога е в отпуск, за да видим докога трябва да се изчистят въпросите, по които да се говори?
LВ отпуск е до края на изборите.Демек,ако спечели Бат Бойко,ще е тя,а ако не,защо да си прави проблеми сега да се хваща за работа?!Мен точно това ме ядоса,избяга сега,за да не може да се компроментира по някакъв начин,и да застраши преизбирането на работодателя си...Е тя зя себе си си е права де...Но водят кофти политика...
    Хармони,тази част ни е от основните искания,и ние си ги ИСКАМЕ,но не трябва да оставяме и другите,защото всичко е навързано...
За това за храната си напълно права...Преди години,вие може би не знаете,когато се вдигнаха таксите от 20лв на 40,а държавата абдикира от градините,и ги прехвърли на общините,и всяка община трябваше да решава сама бюджета на детските заведения,се получе една направо ужасна ситуация,в която децата ни нямаха какво да ядат там,защото се отпускаха по 30ст на ден за храна...А на въпроса за тези пари с какво да хранят децата,тогавашният ни раьонен кмет,беше отговорил-Давайте им чайчета...
Та тогава се организираха родителите на отделните ДГ,да търсят изход,и ние дълго време сами си търсехме доставчици,и си правехме сандвичи,и ...Въобще...И напрактика се оказа,че със бюджета отпуснат на ден за тези неща,може да се купят много поавече и по качественни продукти...И въпреки че тогава още нададохме глас родителите,явно практиката и до ден днешен си е същата...Но за това както казваш Румми,ще трябват вътрешни сведения,и да се изискат проверки...А иначе за другите неща и при нас беше така:
Румми, нещата, които конкретно си изброила при нас ги осигуряваме ние родителите. Дори пердетата! newsm78
Можеш да пробваш да пуснеш и отделна тема,ако имат смелостта да напишат нещо...Но Ще се радвам да се възползвам от резултата,в исканията ни!!!оОт друга страна и Кобо Алма е права!!!Това е тежък процес,но пък ние се хващаме все с такива нали?! Hug
   Клеопатра знам че и вие ровите в теизи проблеми...Затова и накрая ще се обединим,и ще станем вече истинска сила,и ще се справим със всичко...Нали?!
    А пък Занда ме наведе и към темата за училищата...Хубаво е навсякъде да обръщаме внимание,и на това че както сега не дастигат градини,така ако не се обърне внимание на училищата,утре и там ще възникнат същите проблеми...И то отново за нашите деца!!!

# 89
  • Sofia
  • Мнения: 2 474
запис

Общи условия

Активация на акаунт