Да си я гледам ли докато тръгне на детска градина или да се върна на работа?

  • 1 973
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна.
  • Мнения: 1 101
върнах се на работа четири месеца по-рано от края на майчинските, вече ми се работеше, а и майка ми беше на разположение да поеме детето. моето решение беше такова. не ставаше въпрос за заплатата, понякога се обвинявам, но знам за себе си, че не съм майка, която може да си остане в къщи и да е домакиня. просто аз не съм такава, иначе много се радвам на моя съседка, която съвсем категорично си казва, че иска да си стои в къщи и да си гледа децата и дома. имаме си помощ за почистването, майка ми я гледа през деня, а след работа сме си на разположение една на друга и на мен това ми харесва.
успех

# 16
  • София
  • Мнения: 7 097
Не казваш кой ще я гледа, ако започнеш работа.
Ако имаш възможност да забавиш връщането си и щом се справяте финансово, бих те посъветвала да не бързаш да се връщаш.

# 17
  • Мнения: 252
Аз пратих голямата си щерка на 2 години на ясла, и въпреки че в началото плачеше и имаше период на адаптация, след това ходеше с голям мерак на ясла, и не искаше да се разделя с нея, когато стана време за детската градина. Ние случихме и на много свястна ясла и страхотна директорка. Ако много ти се ходи на работа и работата ти харесва-може би трябва да опиташ. Ако може да се договориш с работодателите си да работиш до по-рано и да си взимаш детето рано от яслата - направи го-ще ти е много по-лесно и ще имате повече време да сте заедно!

# 18
  • Мнения: 6 461
Пламен нямаше две годинки когато започнах работа.
За сега не ходи на градина...помагат бабите или таткото когато е свободен.

# 19
  • Мнения: 536
Според мен детето ти не е готово за раздяла. Ако все пак решиш да се върнеш, помисли за вариант гледачка - жена, която ще я гледа в позната за нея обстановка. Така прехода е много по-плавен.

# 20
  • Мнения: X
А според мен ти си тази, която не е готова за раздялата.
Децата, както baibibi е казала са много адаптивни, но пък хванат ли те веднъж, че се подаваш на манипулациии - и на училище да тръгне ак ще реве за теб.
Аз дадох моята на ясла на 1г.6м. Свикна лесно, ходеше с желание. Общо взето най-трудно свиква детето в детско заведение между 2-рата и 3-тата годинка.
За мен това беше по-добрия вариант, аз не исках да си стоя вече вкъщи, бях се изнервила и така яслата се оказа най-добрия вариант и за двете.
Действително проблемът при връщането на работа е в по-голямата си част у майката, но ти си знаеш, никой не може да ти каже върни се на работа или не се връщай.

# 21
  • София
  • Мнения: 2 437
Според мен даването на ясла не означава автоматично започване на работа на майката.
И варианта с детегледачката си е до детенце. Моето се чуства по-добре в яслата, въпреки, че много си я обичаше и се забавляваха. Просто детето ми си иска сред децата.
Затова си мисля, че ти си тази, която ще трябва да прецениш детето ти как ще се чуства добре- в ясла или с детегледачка.

Ако го пускаш на ясла не започвай работа веднага. Виж как ще се адаптира, колко време ще се налага да го взимаш по-рано, дали няма да боледува много. Но знай, че детето отлично усеща твоето колебание или несигурност. Така че, ако го пускаш в яслата трябва да си убедена, че правиш най-доброто за детето ти. Simple Smile

# 22
  • Мнения: 822
Аз пък съм твърдо против яслите! Децата на тази възраст все още предпочитат да играят самостоятелно, а не с други деца. Имат нужда от сигурност и постоянен контакт с майката или някой член от семейството.
Възрастта пък между 3 и 4 години е също много трудна. Децата не обичат промените. Предпочитат еднообразието в ежедневието и може би затова трудно се адаптират към градината. Всичко ново предизвикава стрес. От друга страна вече изпитват все по-голяма нужда от игра със своите връсници.
Не бих казала, че децата са манипулатори - та какво друго им остава, когато са принудени насила да се откъснат от майката и уютната домашна обстановка? Те все още не могат да говорят добре, пък камо ли да изразят вътрешните си страхове.
 Има значение възръстта на детето. Дали е на две, три или седем години.
Аз лично баткото все още го гледам, защото съм в майчинство. Мисля от догодина, когато е на 5 да го пусна на градина, заради адаптацията, а и смятам, че ще е вече напълно готов. А за беба ще видим. Дано поне имам възможност до три да си я гледам. Ако имам възможност и повече ще я гледам и нея до 5!

# 23
А някоя баба на разположение няма ли? Може би с нея детето би се чувствало по-спокойно. Незнам какво да те посъветвам, зависи от твоята нагласа, понася ли ти да седиш вкъщи, липсва ли ти работата и социалния контакт. В крайна сметка компромисния вариант е детегледачка, но ако нямаш друг вариант освен градина и там детето се чувства видимо зле, може би е най-добре да останеш още една година вкъщи.
Не, тук нямаме на разположение близки и роднини, сами сме с мъжа ми...и това също ме притеснява много.
Можем да си позволим детегледачка, но като че ли предпочитам детето да е сред деца. Не знам доколко по-добре би се чувствала тя в компанията на някоя баба, която в студените зимни дни, когато си стоим повече вкъщи и няма да е много сред деца, трябва да я занимава, да си играе с нея....

# 24
След още една година, на детето ще му още по трудно да се отдели.
Ще е свикнало с теб много повече и може никога да не свикне с градината.

Това не е вярно  Wink! Моето е на три години и половина и до сега НИКОГА не се е отделяло от мен, освен за 1-2 часа на детски клуб, когато ходим до София.
Миналата седмица тръгна на детска градина и е май единствената, която плаче, че я взимам   Laughing.

Сега по темата : би могла да опиташ с яслата, но ако аз бях на твое място и съм сигурна, че детето в момента не е готово да бъде отделено от мен, не бих си правила експерименти.
Аз също си мисля, че след една година ще е доста по-залепена от мен и че пак няма да иска да ходи на градина.
Зори, твоето дете поне е стояло за по 1-2 часа в детски клубове преди да започне да ходи на градина, а молята не иска и 10 минути да стои в такъв клуб без мен....там е разликата....
Хем каките я гледат, носят я, пускат я на пързалки, люшкат я... и тя пак реве за мен...

# 25
  • Мнения: 7 106
Да, разбирам! Но имай предвид, че освен че на една и съща възраст децата са различни, те се и променят със всеки следващ месец, че даже и за седмица  Peace. Моята е контактна, даже прекалено контактна. Но на една годинка до годинка и половина някъде, пищеше от всяко дете, чужд човек, непознат. Висеше ми залепена за крачола и изпадаше в истерия само ако някое дете писнеше до нея, камо ли да я доближи. Не помня кога точно настъпи промяната, но като че ли изведнъж някой ми смени детето  Laughing. Сега се бута и там дето не я искат, търси сама контакти, като възрастта няма значение - може да си играе и с току що проходило бебе, както и да намери приказка с бабите в парка.
Така че никой не би могъл да знае твоето дете как ще се държи след една година, след месец или седмица. Но за мен е явно, че точно в този момент точно не е готово насила да бъде отделено, макар и за да контактува с други деца, щом инициативата не идва от него. Аз не бих се побрала в кожата си, ако знам че детето ми е някъде и нещастно... И ако обстоятелствата го налагаха, може би щях някак да го преглътна, но иначе бих търсила друг вариант, който да устройва и двете ни  Simple Smile.
Но това са си само мои разсъждения, не искам никого да убеждавам в тях  Peace.

# 26
Да, права си според мен. И аз не искам детето ми да страда някъде.
Но много се надявам скоро да се промени.
Мисля да опитам с яслата, поне нищо не пречи да ходи известно време и да видя как ще й понесе.
Пък ако не става ще търся друг вариант, детегледачка примерно.
Благодаря на всички момичета за мненията. Бяхте ми много полезни   bouquet

# 27
  • Хасково
  • Мнения: 726
Според мен детето ти не е готово за раздяла. Ако все пак решиш да се върнеш, помисли за вариант гледачка - жена, която ще я гледа в позната за нея обстановка. Така прехода е много по-плавен.
подкрепям, аз така оставих баткото на година и половина, доверихме се на жена, на която той каза "баба".

# 28
От близо седмица,мисля само за това, дали да продължи моето дете да посещава детска градина или да я спра.При нас,случеат е следниа.Дъщеря ми е на 2 год. и 6мес. пуснах я на градина,първиа ден никакъв проблем,яла, спала и по думите на госпожите била спокойна,втората сутрин обаче само като видя градината и рев голям,но след кото съм си тръгнала ведага се е успокоила и пак си е хапвала и спала.Трети ден, сутринта пак плака но по малко само докато се скриа от погледа и,но следобяд ,като я взех беше се поразболяла,но знам че това е нормално.Въпросът ми е готово ли е моето дете според вас за градина или да изчакам до навършването на 3 години,има ли значение дали ще почне градина в зимните месеци или напролет,по отношение на болестите?Дали е под стрес детето ми според това,което съм ви описала по горе?Много моля помогнете ми много съм объркана!  
Да има една възраст между 2-3 години, когато са много зелепени за майките, тогава настъпва някакво осъзнаване. За мен е много опасно, ако тогава се отдели, защото детето е много нестабилно. Този период е около 7-8 месеца. Или трябва по-рано с детските заведения, или да се изчака.

# 29
  • София
  • Мнения: 5 079
Ох, болнат ми тема. Аз започнах работа (нова! Crazy) от няколко дни. Бебчо е на 1г и 4 м. не съм подозирала колко ще ми е мъчно, имах някаква представа, но се оказа много по - тежко (най - вече за мен!)
Решението си е твое, вече не е толкова малка и разбира, така че бързо ще свикне. Въпрос на време, според мен. Wink

Общи условия

Активация на акаунт