Носене на храна в ДГ за междинна закуска?!

  • 2 175
  • 45
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 172
Само първия ден сложих кроасан в раницата му, защото не знаех дали ще хапне от храната там. След като ми казаха, че хапва с апетит, вече не съм си помислила да му пратя храна. Но и моят не яде много , а и не е свикнал да яде м/у храненията.


Вода обаче си носи всеки ден в собствено шише. Според мен обезводняването е по-страшно от глада и затова се грижа само за водата.


# 16
  • Мнения: 4 841
При нас даже е забранено да се носи храна. Изключение се прави за РД. Не го намирам за нормално, това не са бебета да ядат на всеки 2 часа. Даже, според мен, е вредно. Само за плод бих била съгласна и то евентуално, ако много ме навият  Wink.

И аз съм на същото мнение. Поне за моят син порциона е напълно достатъчен, предпочитам да имат повече време за игри и занимания, а не само примък-отмък на масите. Не искам детето ми да яде нещо, купено от някой друг, както и не искам аз да купувам неща, с които да поемам отговорност за другите дечица. Не знам дали успях да се изразя правилно, ама как ще се гледаме после родителите, ако децата получат някакво хранително отравяне? Все пак затова има назначени лица в градините, които носят ЮРИДИЧЕСКА отговорност за поверените им деца.

# 17
  • Мнения: 3 927
Не искам детето ми да яде нещо, купено от някой друг, както и не искам аз да купувам неща, с които да поемам отговорност за другите дечица. Не знам дали успях да се изразя правилно, ама

Напълно  Simple Smile
Точно това излислих снощи като размишлявах за аргумент......не знам как, но на самата среща бях като онемяла и въобще не реагирах........то не бяха предложения за DVD-та, за еднократни чашки за пиене на вода, 'щото принцесите не можели да пият от металните чашки за общо ползване.....

а за тортите, ако не сте чували да споделя: не се разрешават за рожденните дни на децата, но може да се внасят за празници като Коледа или 8-ми март, но след подписка и съгласието на родителите. А кажете сега това какво е?!

# 18
  • Мнения: 8 769
Тане, това за междинната закуска ми харесва като идея. Добре са се сетили родителите ви, но по мое мнение (както и на доста от писалите преди мен) е това трябва да е плод.
Дори аз се замислях дали да не предложа нещо такова в дг на дъщеря ми (все още сме нямали родителска среща). Вече има много информация за това, как плодът трябва да се яде не след, а преди храна. Между 10-10:30 е идеално да хапнат по някоя ябълка/банан/портокал/круша....и т.н., а не вафли и зрънчовци.
В яслата, където беше дъщеря ми родители носеха зрънчовци-повдигаше ми се като ги видя. Бях казала на сестрите, че не одобрявам децата да ядат тези неща, а те ми отговориха, че порциона е малък е децата огладнявали....
Със сигурност порциона е малък и в дг. Обикновено вземам Кейти от дг към 16:30 и тя вече е гладна-казва ми, че филийката или кремчето за закуска след обяд не й е стигнало!
Ще ми е много интересно, ако някъде е въведено вече. Пиши до къде сте стигнали, когато го решите окончателно!

# 19
  • Мнения: 1 172
а за тортите, ако не сте чували да споделя: не се разрешават за рожденните дни на децата, но може да се внасят за празници като Коледа или 8-ми март, но след подписка и съгласието на родителите. А кажете сега това какво е?!

Явно във всяка градина си определят правилата.
На нас ни предстои да подготвим РД в градината и изрично питахме учителката какво може и не може да се внася. Казаха ми тортата (но със бележка кога е произведена, от кой и т.н.), както и негазирани сокове.

Иначе и при нас има чашки за еднократна употреба, освен личните шишета на децата. Повече ми харесва този вариант по чисто хигиенни съображения. Виждала съм моят дивак как плюе в чашата, от която е отпил току-що. Това е някакъв нов номер, усвоен в градината. Не искам да си представям какво се случва, ако 20 хлапета вършат подобни щуротии и си менкат чашите. Щот там вече няма да можем да контролираме кой и кога и колко чиста чаша е дал на детето.

# 20
  • Мнения: 4 965
При нас даже е забранено да се носи храна. Изключение се прави за РД. Не го намирам за нормално, това не са бебета да ядат на всеки 2 часа. Даже, според мен, е вредно. Само за плод бих била съгласна и то евентуално, ако много ме навият  Wink.

И аз мисля така.
Големи са за да ядат в 9, 10, 12 и 15 ч. - нали трябва да го смелят.
Пък и при нас много често обедният десерт е плод и имат салата или таратор.
А и не се сещам за други пакетирани храни, освен кроасани, вафли и сухи пасти - представям си децата ми да ядат всеки ден такива неща - втриса ме направо - особено купувано за цялата група и избирано от друг родител...

# 21
  • Мнения: 8 769
за еднократни чашки за пиене на вода, 'щото принцесите не можели да пият от металните чашки за общо ползване.....

а за тортите, ако не сте чували да споделя: не се разрешават за рожденните дни на децата, но може да се внасят за празници като Коледа или 8-ми март, но след подписка и съгласието на родителите. А кажете сега това какво е?!
Като цяло няма логика.
Чашите за еднократна употреба замърсяват изключително много. Този който го е предложил как си го представя-през половин час ако ожаднява детето колко такива чаши ще бъдат похабени? #Crazy В нашата градина са възприели всеки да си носи шишенце с вода. Децата си ги държат в шкафчетата и си ги познават. Това е достатъчно, мисля аз.
За тортите-ми нямам думи. При нас имаше забрана за торти само през лятото. Сега не зная как ще бъде. Правилата на РИОКОЗ не са ли еднакви за всички?

Относно носенето на плодове-може родителите да си определят ако искат доставчик за плодовете и да се купуват само оттам хубави плодове. Не всеки ден за десерт към има плод. Понякога има компот.

# 22
  • Мнения: 3 927
Правилата би трябвало да са еднакви за всички, но явно и самите ДГ имат някаква автономия при съставянето на правилника си за вътрешния ред.
В групата има автомат за вода, това е хубаво....ще плащаме за доставката - това не е изобщо проблем.......Аз самата също слагам шише с вода в шкафчето и обяснявам на малката ми умница всеки път като излизат навън да пие от него.
За чашките какво да кажа: все още малко хора мислят "екологично" и си изхвърлят боклука примерно разделно като мен  Wink Само една група от средно 25 деца ще употреби поне 50 чашки за един ден - това е недопустимо разхищение и замърсяване.....

Ох, начинаещ родител в ДГ съм  Simple Smile, ще взаимствам от идеите тук да се понауча  Simple Smile

# 23
  • Мнения: 4 965
за еднократни чашки за пиене на вода, 'щото принцесите не можели да пият от металните чашки за общо ползване.....

а за тортите, ако не сте чували да споделя: не се разрешават за рожденните дни на децата, но може да се внасят за празници като Коледа или 8-ми март, но след подписка и съгласието на родителите. А кажете сега това какво е?!
Като цяло няма логика.
Чашите за еднократна употреба замърсяват изключително много. Този който го е предложил как си го представя-през половин час ако ожаднява детето колко такива чаши ще бъдат похабени? #Crazy В нашата градина са възприели всеки да си носи шишенце с вода. Децата си ги държат в шкафчетата и си ги познават. Това е достатъчно, мисля аз.
...

А при нас пият от метални чаши, но веднага след като детето пие пускат чашата в стерилизатора. Не се притеснявам особено - сядаме на заведения, все пак, а там никой не стерилизира.
Всички родители купуваме вода - на месец за всяко дете се носи по 5 л. туба и им сипват.

# 24
  • Мнения: 3 927
Всички родители купуваме вода - на месец за всяко дете се носи по 5 л. туба и им сипват.
При мен такава беше практиката в яслата.
Да, и аз чух, че се стерилизират чашките, но коментара беше, че стерилизаторът едва смогвал......а, да взема да предложа просто да купим няколко чашки в повече?!
ой, отклоних си темата Wink

# 25
  • Мнения: 412
И аз за първи път чувам за подобна практика и не мисля, че е уместно.
При нас даже е забранено да се носи храна. Изключение се прави за РД. Не го намирам за нормално, това не са бебета да ядат на всеки 2 часа. Даже, според мен, е вредно. Само за плод бих била съгласна и то евентуално, ако много ме навият  Wink.

И аз мисля така.
Големи са за да ядат в 9, 10, 12 и 15 ч. - нали трябва да го смелят.
Пък и при нас много често обедният десерт е плод и имат салата или таратор.
А и не се сещам за други пакетирани храни, освен кроасани, вафли и сухи пасти - представям си децата ми да ядат всеки ден такива неща - втриса ме направо - особено купувано за цялата група и избирано от друг родител...

# 26
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
В 8:30-9:15ч. им е закуската. После в 11:45-12:15ч. им е обедното хранене и в 15:45-16:15ч. е следобедната закуска.
Та м/у кои хранения детето огладнява? Че те се хранят точно като бебета, на всеки 3ч.

И понеже много майки са "за" здравословното ядене, което казва, че е хубаво плод да се хапне към 11:00-11:20ч. и след това, в 11:45-12:00ч. да се обядва. Това е.
Но не и закуската в 10:00ч. както беше по наше време. Има смисъл от такава закуска, ако детето е приело 1-вата си такава към 7:00-7:30ч. Но не и в 9:00ч.

# 27
  • Мнения: 468
Уплашихте ме с това носене на допълнителна закуска. Нашата градина е малко бабешка(над 90% от децата разполагат с 1 или повече баби у дома или поне в съседство) та ако някоя се сети, че недохранват децата... Практиката с "лакомствата" по празниците ми е достатъчен стрес- това е много вредно съдържа оцветители и консерванти благодарение на които може да се сдобиеш с наднормено тегло и проблеми за цял живот, но ето вземи, защото много си било послушничко!!! Аз не съм против "боклуците" по принцип, но давани като награда...Простете, че се отклоних от темата!

# 28
  • UK , Somerset/BG Veliko Tarnovo
  • Мнения: 148
Аз също не съм чувала такова нещо newsm78

# 29
  • под тепетата
  • Мнения: 9 299
При нас е така (споделям опит на учителка):
 Закуска-8.30
 плод -10.30 ( много рядко е кисело мляко, заради огретена с който върви и се дава на обяд)
 Излишни допълнителни сухи закуски не се предлагат. По мое мнение и наблюдение в моята ДГ порциите са достатъчни и няма нужда от прехранване.Прави ни се забележка при изхвърляне на хранене.

Последна редакция: пт, 21 сеп 2007, 19:19 от bilqna_69

Общи условия

Активация на акаунт