Как приготвяте качамак?

  • 58 694
  • 22
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 442
Много го обичаме, пък и става страшно бързо. Ползвам някакъв унгарски- сипвам в подсолена вода и бъркам, докато се сгъсти. Като изстине става още по- гъст. Отгоре го поливам с разстопено чисто масло или олио с пръжнат червен пипер, ръся сирене и слагам задължително маджун /ние така го наричаме, сладък гъст сироп от цвекло/.

# 16
  • София
  • Мнения: 472
Бързият качамак се приготвя от царевичен грис и наистина не е лош. Но истинският качамак е от натурално царевично брашно. Винаги гледайте датата на годност, защото е само 3 месеца и след това започва леко да нагарча. Аз му хванах цаката с бъркалките на миксера - разтварям брашното в студена вода, да няма бучки и варя при непрекъснато бъркане. Винаги ми е ставало,а и на когото съм го казала е оставал доволен. Гарнирането е по вкус, но наистина солен е най-хубав. Да ви е сладко!

# 17
  • Countryside
  • Мнения: 11 631
Бреееей аз съм яла само солен със запържено масълце+червен пипер и със сирене или бекон. Ще взема да пробвам и сладък с орехи и канела, ммм любима комбинация  Mr. Green
Баба го правеше по 2 начина - единия както сте описали и се насипва в панички, втория разстила се върху сирене в тавичка и масълце с червен пипер, та разстила се качамака и се запича във фурната да хване лека коричка (незнам нито градуси, нито за колко време, аз пробвах да запека моя, но изкипя  ooooh! ) после режеше с конец. Качамакът, заедно с пърленките със сирене и козунаците ми остава най-яркия спомен от нея (почивай в мир мило бабе  Praynig )

# 18
  • на едно прекрасно място
  • Мнения: 150
Родопския качамак и родопската баница(клин)са две страшно вкусни ястия.
Бяхме на почивка в Родопите и там съм ги яла-просто са божествени.
Веднага си записах рецептите.
Ето ги ,ако някой има желание да си ги сготви няма да сгреши Hug

 
КАЧАМАК
Продукти: 1кг картофи, 1кг брашно, 250г масло(вместо масло може да се използва месо или три-четири пържени яйца), сол на вкус

Начин на приготвяне:  Нарязвате картофите на малки кубчета и ги слагате в литър вода да заврят. Оставят се да врят около 20 мин. и след това равномерно се насипва брашното върху тях. С точилка се правят няколко дупки, за да излиза парата през тях, така се оставя да ври още 20 мин. След това се изкарва от огъня и се обърква много добре с точилката. Маслото, месото или пържените яйца се приготвят предварително в тиган. Половината от тях се наливат на дъното на тава. Качемакът се разтила в тавата, а след това върху качамака се излива останалата част от маслото(месото или яйцата). Отгоре пожелание се поръсва с извара или сирене. Заедно с качемака се сервира кисело мляко, салата или туршия.

Клин от картофи ( Пататник)

Продукти: 1 кг. картофи, 1 глава кромид лук, чипка сол, две точени кори.

Начин на приготвяне: Начин на приготвяне: Картофите се обелват, измиват и настъргват на ренде. Нарязвате лука на ситно и го обърквате заедно с настърганите картофи, като прибавяте и едно яйце. Разточват се две кори според големината на тавата. Намазва се тавата с олио, слага се едната кора, върху която слагате от готовата смес от картофи, след това покривате с втората кора и печете на умерен огън. Като се изпече, с помощта на дървена табла обръщате пататника от другата страна и се пече отново да зачервяване на кората.

# 19
  • Мнения: 105
Кусах си един единствен път и се отказах да ям такова нещо, Ообачее рецептата на sisii с кайма chef Blush ще се пробваа  Embarassed

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 260
Кусах си един единствен път и се отказах да ям такова нещо, Ообачее рецептата на sisii с кайма chef Blush ще се пробваа  Embarassed
Уверявам те че е много вкусно поне на мен ми харесва но аз обичам качамак.

# 21
  • Мнения: 444
Преди време в Банско бях яла мн вкусен качамак. И сега си купих пакетче от магазина. Има някакви рецепти на опаковката, но разчитам да споделите вашият опит, че никога не съм правила пък мн ми се хапва.
Винаги го правя по рецептата на пакетчето
После ред качамак , ред сирене полято с разтопено масло , ред качамак ..........

# 22
За някои неща не са нужни правилата на форума. Темата си е тема и писането в нея е добре събрани на едно място мнения в по-продължителен период. Всичко се нуждае от развитие.А сега за качамака. Вижте, дами, не се плашете толкова от необходимостта на мъжка сила. Вярвам, че нито една от вас не е по-немощна от моята 76 годишна майка, която е с големи болки в краката и се движи трудно. Снощи след като е пуснала да смели една тенекия прясно ронена царевица на фуражомелката. Доброто качество на млевото я навело на мисълта да отсее за качамак. И днес отсяла царевичното брашно със ситото. Без да мери количества, сложи в тенджерата малко сол,една лъжица свинска мас (за да не става на "вълци", тоест да не се получават бучки като съсиреци) и с бъркане преди да е завряла водата, сипа царевичното брашно. Бърка се с точилка от онези тънките, не от новите с дръжки в двата края. Отначало е супер лесно. Като заври и започне да се сгъстява, бъркането става по-трудно, но не чак толкова, че дамите да се оправдават, че е мъжка работа. Също като игра на пилон. Wink. Бърка се докато се "поизпече", да започне да се вдига с точилката нагоре.
После вече си го приготвяте по вкус. Аз лично го обичам подсладен.

Общи условия

Активация на акаунт