Що е то курбан?

  • 17 503
  • 133
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 677
Стига с тоя Гугъл бе, имам го и мога да чета. Не ме ли четеш?

Не,никога не съм си правел труда. Hug
Задаваш въпрос,отговарям  - това е  Sunglasses


Чукча е писател, а не читател ли?
Искам някой, който е правил или най-малкото бил там и осъзнаващ кво се случва и защо, да ми го обясни и на мен.
Гугъл, та Гугъл...Грънци.

# 16
  • Мнения: 220
Стига с тоя Гугъл бе, имам го и мога да чета. Не ме ли четеш?

Не,никога не съм си правел труда. Hug
Задаваш въпрос,отговарям  - това е  Sunglasses


Чукча е писател, а не читател ли?
Искам някой, който е правил или най-малкото бил там и осъзнаващ кво се случва и защо, да ми го обясни и на мен.
Гугъл, та Гугъл...Грънци.


Чукча яде курбана...ммммм - вкусно.Не го чете и не го пише....
А искателите си облизват пръстите и искат ли искат.
А сега сериозно...и без гугълския.
Правя курбан защото по незнайна за мен причина днес съм жив - храня и поя ближния за да благодаря на незнам си кой че мога да храня и поя ближния...
Разбра ли нещо...май е по добре да прочетеш байчото

# 17
Чукча е писател, а не читател ли?
Искам някой, който е правил или най-малкото бил там и осъзнаващ кво се случва и защо, да ми го обясни и на мен.
Гугъл, та Гугъл...Грънци.


Абе като има ядене и пиене, кой ти осъзнава какво се случва.

# 18
  • Мнения: 677
Чукча яде курбана...ммммм - вкусно.Не го чете и не го пише....
А искателите си облизват пръстите и искат ли искат.
А сега сериозно...и без гугълския.
Правя курбан защото по незнайна за мен причина днес съм жив - храня и поя ближния за да благодаря на незнам си кой че мога да храня и поя ближния...
Разбра ли нещо...май е по добре да прочетеш байчото

1000 пъти предпочитам теб пред байчото. А сега ми кажи, кой е "незнам си кой"?

# 19
  • Мнения: 13 512
Аз правя корбан.Всяка година се коли мъжко 4ерно агне, оставя се  да му изте4е кръвта, с нея се правят там разни ритуали.
Месото го давам да се изпе4е във фурна, една 4аст се прави на курбан/супа/ , като се осоляват със сол, от4етена в църквата специалнио за слу4ая. Носямесото в  църквата да се раздаде и си поръ4вам литургия за здраве.
Така ми е казал свещеник да го правя, така го правя.Питала съм поне 10 свещеника.

# 20
  • Мнения: 220
Чукча яде курбана...ммммм - вкусно.Не го чете и не го пише....
А искателите си облизват пръстите и искат ли искат.
А сега сериозно...и без гугълския.
Правя курбан защото по незнайна за мен причина днес съм жив - храня и поя ближния за да благодаря на незнам си кой че мога да храня и поя ближния...
Разбра ли нещо...май е по добре да прочетеш байчото

1000 пъти предпочитам теб пред байчото. А сега ми кажи, кой е "незнам си кой"?

Ба той чукча ако знаеше кой е незнам си кой щеше да напише,не само да сърба курбана....мммм,ама мнооо вкусно бе туй българското КурбанЧорба...е гат не е залоясало де  Wink

# 21
  • Варна, Пловдив
  • Мнения: 1 077
знам със сигурност,че веднъж като се заречеш да правиш курбан,задължително всяка година трябва да се спазва традицията и затова не е препоръчително много да се зарича човек, по принцип знам от баба си,че трябва животното да се пече по възможност с главата и имаше значение как е легнало,на коя страна,но това сега не си спомням и не искам неволно да излъжа,като я питам ще кажа на коя страна трябва да лежи, сега друго не се сещам Thinking

# 22
  • Мнения: 4 392
Мои близки правят курбан за здраве всяка година. Без ритуали, без кръв.
Купуват месо от магазина, приготвят го, идват им гости, ядат, пият, веселят се.
Още един повод да се напиеш. Grinning

# 23
  • Мнения: 13 512
знам със сигурност,че веднъж като се заречеш да правиш курбан,задължително всяка година трябва да се спазва традицията и затова не е препоръчително много да се зарича човек,
Да, за 20 години, моят курбан е прекъсван 2 пъти. И двата пъти , през януари едвам оживявам. Първият път на Пампорово от френския влек се изтърва една англи4анки и ни повле4е надолу 10 4овека...докато се усетят да спрат влека..ски у4ителят им, който беше след нея и пред мен по4ина-удари се в стълб, а аз бях потрошена.
Вторият път,10 години по-късно  катастрофирах и пак едва оживях- със с4упен гръбнак.
Та след второто премеждие станах особено стриктна. Видех ли свещеник- все за на4ина на правене на курбан го питах,  държах агнето да е 4ерно, да е мъжко... Дори и съвпадение да е било- прекалено ми дойде, затова сега  го правя  стриктно.

# 24
  • Мнения: 220
Мои близки правят курбан за здраве всяка година. Без ритуали, без кръв.
Купуват месо от магазина, приготвят го, идват им гости, ядат, пият, веселят се.
Още един повод да се напиеш. Grinning

И не само да се напиеш.
Да си изкараш весело,да се чувстваш добре,да си щастлив...нека е курбан щом са решили - важното е да е готино....Евалата на такива хора.

# 25
  • Мнения: 13 512
Мои близки правят курбан за здраве всяка година. Без ритуали, без кръв.
Купуват месо от магазина, приготвят го, идват им гости, ядат, пият, веселят се.
Още един повод да се напиеш. Grinning
Това изоббщо не е курбан. Питала съм и затова. ювсъщност- и двата пъти , когато казвам, 4е не ми е направен курбана имах това предвид, 4е не е бил направен както трябва, ами с купено месо от магазина.

# 26
  • Мнения: 677
Ба той чукча ако знаеше кой е незнам си кой щеше да напише,не само да сърба курбана...

Е, значи всичко си опра до ядене и пиене, така ли?

Аз правя корбан.Всяка година се коли мъжко 4ерно агне, оставя се  да му изте4е кръвта, с нея се правят там разни ритуали.
Месото го давам да се изпе4е във фурна, една 4аст се прави на курбан/супа/ , като се осоляват със сол, от4етена в църквата специалнио за слу4ая. Носямесото в  църквата да се раздаде и си поръ4вам литургия за здраве.
Така ми е казал свещеник да го правя, така го правя.Питала съм поне 10 свещеника.

Ритуали с кръв и свщенници?! Тва е шокиращо, надявам се, не само за мен.

Мои близки правят курбан за здраве всяка година. Без ритуали, без кръв.
Купуват месо от магазина, приготвят го, идват им гости, ядат, пият, веселят се.
Още един повод да се напиеш. Grinning

Е тва си е обикновенно наливане на определена дата.

# 27
  • космополитно
  • Мнения: 941
Стига с тоя Гугъл бе, имам го и мога да чета. Не ме ли четеш?

Не,никога не съм си правел труда. Hug
Задаваш въпрос,отговарям  - това е  Sunglasses


Чукча е писател, а не читател ли?
Искам някой, който е правил или най-малкото бил там и осъзнаващ кво се случва и защо, да ми го обясни и на мен.
Гугъл, та Гугъл...Грънци.



Упяхте да ме усмихнете и за да те "утеша" ще ти споделя за себе си:
Преди да бъда там , бях за кратце между тук и"там". Дойде ми изневиделица и пак така си ме подмина! В някакъв аспект минах метър.
 Родителити ми дали обет пред себе си в три последователни години да правят курбан. Мисля, че по-скоро  е било от суеверие и страх да не се върне отново злото над главата ми. Тези три години на датата се чувствах тъпо- у дома идваше поп и всички ритуали около курбана ме избиваха  на смях, вместо да ми всяват страхопочитание!? В службата пък правех софри за здраве и пак го чувствах като обременяващо ме задължение. Хем го правех с желание, хем колегите ми ми изглеждаха като баби на панахида, използващи случая да поклюкат и забравяйки за събралия ги повод...
Като минаха трите години (ехе, това беше миналия век и дори в миналото хилядолетие) се почувствах облекчена...
 Не съм пропуснала датата разделяща живота ми на преди и след, но я зачитам по тихо-черпя приятели някъде като споменавам повода. Понякога се натъжавам, че това остана само моя дата-родителите и най-близките ми са я забравили като ден на съдбоносно събитие... А може би така е по-добре! Станалото-станало! Животът си продължава!

# 28
  • Мнения: 677
Заклани животни, ритуали с кръв, свещенници, знаци свише, суеверие, страх и зло...Не откривам взаимовръзката, но темата става застрашително интересна. Не знам що, но се сетих за филма с Мики Рурк и Боби деНиро "Ангелско сърце".

# 29
  • Мнения: 4 392


Е тва си е обикновенно наливане на определена дата.
Казах го на шега. Не това ми беше мисълта.
Не ми се коментира, защото не ми е дошло до главата. Кой както иска, така да го разбира..
Но..

Общи условия

Активация на акаунт