Мами в БЕЛГИЯ - 2

  • 24 226
  • 294
  •   1
Отговори
# 15
  • Overijse, Belgie
  • Мнения: 1 131
явно аз съм била от майките-щастливки, защото Мартин прегръза бибата на 1,5 години и не ми се наложи аз да се боря Simple Smile


За ваканциите - ами освен, че през лятото 2 месеца( Юли и август) училищата са затворени, ами и през година си почиват няклоолко пъти за по седмица, като през това време външни организации осигуряват грижи за децата, но незнам каква е точно процедурата по записването  Thinking Покрай Вси светии имат 1 седмица почивка и ще ми се наложи набързо да се запозная с процедурите  Sad

# 16
  • Мнения: 496
О, да, детската градина, в която записах малкия си имат добре оформен сайт, в който са изложени всичките им ваканции! Поразрових се из нета и открих няколко сайта за градски "лагери" или други градини, или жени, гледащи по няколко деца, където можеш да водиш детето през ваканционните дни! Не съм гледала дали са за цяла Белгия, но ще ги пейстна:
http://www.landelijkekinderopvang.be/default.aspx?tabid=2715
http://www.speelpleinen.be/ - този е само за Антврен

# 17
  • Мнения: 27 524
Здравейте, момичета,
честита ни нова тема  Party
Just a Girl, имам приятелка в Лиеж, с дете на две годинки, но може би не се познавате... Кажи ми, моля те, Марти като ходи на училище, как е с българския?  Confused
Времето тези дни е хубаво, с малкия киснем навън с часове.
Бубче, ние сме още с бибата  Rolling Eyes засега няма да го тормозя, че е адски чувствителен и леле-мале, ако я няма за спане. Поне се разбрахме през деня да не се ползва, само за сън, пък да видим по-натам как ще е.
Взехме си билети за Коледните празници, въртяхме, сукахме, и пак до БГ еър опряхме, кожодери, ужас, ама няма как, та на 20-ти декември се прибираме за 20 дни, ако някоя от вас няма да си ходи, но иска да изпрати нещо на някого - имайте ме предвид  Hug



# 18
  • Overijse, Belgie
  • Мнения: 1 131
Блонди, аз живея в Риксенсарт, на 20 км южно от Брюксел, но работя в Лиеж и всеки ден "мачкам" по 180 км Sad

Марти много късно проговори, на 2 години и половина и не мога да кажа, че е добре с българския Wink Но иначе няма проблеми, досега френска дума в българско изречение не съм чувала. Но няколко пъти ми казва изречение, от което нищо, ама нищо не хващам и го моля да го повтори. След като го повтори на български разбирам. Мисля, че по скоро наподобява френски език, разбира го малко, но не може да говори.

Ние също си купихме от "кожодерските" билети на БГ Еър - 900 евро удоволствието за 3-мата Sad За съжаление ще сме в БГ само 10 дни!!! Какви ли не варианти мислихме и решихме да не рискуваме с пътуване до Кьолн/Бон, все пак е по Коледа (ние тръгваме на 22.12.). Та така....

# 19
  • Belgium - BG
  • Мнения: 238
Мародери, кожодери - и ние пак до тях опряхме. Пьтуваме на 19 Декември до 7 Януари - някой с нас Laughing
Варианта с Кюлн/Бон отпадна защото не искахме да рискуваме с времето в Германия по Коледа. Сега има закон от 1 Ноември да се кара сьс зимни гуми там, ние нямаме а глобите са солени.
На всичкото отгоре София става на 2 годинки докато сме в БГ и никой друг не искаше да я таксува като бебе. Пред перспективата да купуваме 3 билета с друга компания, по-добре 2 с Бг ер
Аз имам свекитата на гости - от Португалия, за 10 дни. И сега е голяма обиколка, добре че времето е готино. Ходихме то Brugge и Антверпен, утре Брюксел а в сряда Париж. Абе много пьт, но мьжо ми е направил тази горда и амбициозна програма и не мога да противореча. Ако оцелея да края на седмицата, пак ще пиша Sunglasses
Блонди - привет, липсваше на темичката Laughing

# 20
  • Мнения: 496
Да, Блонди, привет, къде си изгуби newsm78 Hug

Ние пък няма да си ходим за Коледа Sad Нали направихме непланувано ходене скоро и ни се отмени зимното ходене, но до тогава нищо не се знае все пак Rolling Eyes При нас мъжу никак не обича да планува толкова отдалече нещата, сигурно от суеверие  Rolling Eyes кой го знае!

Днес бях на писмен тест за един курс, на който се записах, в петък съм на устен и ще видим дали ще ставам ученичка пак Wink

# 21
  • Мнения: 27 524
Just a Girl, а ясно. Много пътуваш, всеки ден при това  ooooh! И Криско още не говори, само 4-5 срички и това е, хем от френски не е чувал нищо. Не ми се мисли как ще е занапред, доста ме е страх, направо се депресирам  Cry Confused

Ние първо щяхме до Виена да се ходим, после с прекачване в Милано, но все варираше от 4 до 6 часа при прекачване и тръгване в 6 сутринта и същ решихме, че не си заслужава, та взехме за 880 евро за трима ни, бързо и лесно, скъпо, но това явно е цената на удобството. А и повече ще станат...

novaa, ние сме на 20-ти, до 8-ми, за един ден се разминаваме за съжаление  Sad
И вие ми липсвахте  Hug

bubka, тук съм, след като се прибрах след 2 месеца в Бг и след два дни ми дойде близка приятелка на гости за един месец, та с нея обикалях из Брюксел, ходихме до Гент, на експото на Леонардо да Винчи, бях супер впечатлена, пак ще отида, страхотно е, несравнимо преживяване   FlutterСтискам палци за петък  Peace

# 22
здравейте на вси4ки!!и аз съм мама от Белгия,добре че скъпата а сърцето ми Блонди ме уведоми за темичката!Голям ми е зор с тая кирилица,кълва като гарга и пиша много ,много бавно .Аз живея в Лиеж със сина ми и мъжа ми и редовно си чета тука,но не пиша.ще се радвам да си комуникираме ,а ако е живот и здраве и да се видим някой ден! Hug

# 23
  • Overijse, Belgie
  • Мнения: 1 131
Здравей ,jini4ka!!!

Аз работя в Seraign, но още не съм ходила в Лиеж Sad

Блонди, моля те не се излагай!!! За какво се депресираш??? Децата са толкова приспособими - ей, го мойто, на 1 година и 7 месеца смени града (от Габрово се преместихме в София), а на 2 години и 10 месеца смени държавата и като го гледам не се е впечатлило много Wink За първи път чух "мамо" като стана на 2 години, а на 3 години за първи път си каза името  Shocked И аз много се чудех как ще се справи, ама се опаря някакси. Важното е вкъщи да слуша от теб само български...Мен все ме питат дали вече сме си разменяли думи на френски с малкия, понеже и аз започнах курс. Аз възмутено отговарям "Естествено,че не, как иначе ще знае кое е на български, кое е на френски!!!!"

Бубка, стискам палци за курса!!! А какво точно ще учиш?

Ох, момичета, ако ви кажа, че като чуя английски се радвам като малко дете и ми идва да разцелувам човека срещу мен  Sad Много ми е зор с френския!!! Проблемът е, че работя с фламандци и една френска дума не чувам на ден въпреки, че работя във френската част Sad

# 24
  • Мнения: 496
 Laughing Just a Girl, а защо се записа на курс за Френски, запиши Фламандски Rolling Eyes Шегичка, де, сигурно ти е много трудно... Confused

Мен именно езика ми е голяма бариера тук, говоря го малко, но не достатъчно, за да се социлиазирам Tired
Курса е "Недерландски за административни длъжности" и ако запиша интензивния вариянт мисля, че ще трае към 4-5 месеца!

Аз на малкия съм решила да си му говоря само на български, само сега му вкарвам по някоя чужда дума, с цел да му е по-лесно в градината, но все такива от рода на "йа" или "фийс"-мръсно и по някое животно, но понякога получавам отговори ор типа на: "този не мойс, мамо, този мишка" hahaha Като си идем до Бг мисля да купя няколко книжки-ръководства за преподаватели в детски градини и да си го уча на български когато имаме свободно време, хем ще имаме занимавка, хем ще си учи детето Peace Аз мисля като поотрасне да си го науча и да си пише и да си чете на български, все пак си е българче детето Crossing Arms

jni4ka, ами защо не ползваш фонетичната newsm78

Последна редакция: вт, 09 окт 2007, 16:22 от bubka

# 25
  • Belgium - BG
  • Мнения: 238
Добре дошла на новата мама и успех с борбата с фонетичната Heart Eyes И аз докато запомня кое кьде беше ама сега ето не сьм се спряла да пиша Laughing

Тази година и аз сьм ученичка по фламандски. Отново Sunglasses Бях стигнала почти 4-тото ниво и им казах майната но сега реших отново на нивата - поне понауча достатьчно да се оправям с хазяйката Laughing Тя говори някакьв диалект и с мьжа ми я гледаме като телета Laughing
А сега да си призная нещо Rolling Eyes Вярно курса е една вечер в седмицата само, но това е време за мен и малко спокойствие. Различна обстановка, а като се вьрна в кьщи мьжо вече е приспал София и е сложил вечерята Grinning
Сега бягам про свекитата да ги питам какво им се яде, а утре ще ги водим в Париж

# 26
  • Мнения: 27 524
Янкес, добре дошла, крави   bouquet

Just a Girl, аз не, че не говори, това не ме притеснява, а каква каша ще настане с езиците после  Tired Иначе у нас твърдо сме само на български, разбира се. В България редовно ем питат - знае ли български?  Rolling Eyes Е, знае, какъв език да знае, след като сме българи  ooooh! Макар, че знам, че има много такива. В самолета лятото имаше двойка с две деца, говореха само на френски, бяха българи, а децата не знаеха нито една думичка на български, с тях пътуваше майката на жената, която не знаеше френски, но това не пречеше на двамата да си говорят само на френски. И на летището в София пак така си говореха помежду си, е това не го разбирам грам  #Crazy

novaa, хубаво да си изкарате, няма по-хубав град от Париж  Heart Eyes

# 27
  • Overijse, Belgie
  • Мнения: 1 131
[ И на летището в София пак така си говореха помежду си, е това не го разбирам грам  #Crazy


Криворазбрана цивилизация  Mr. Green

Малкият освен, че е във френско училище, ами за капак има и по 2 часа седмично Dutch!!! Е на това аз казвам каша!!!

# 28
  • Мнения: 27 524
Малкият освен, че е във френско училище, ами за капак има и по 2 часа седмично Dutch!!! Е на това аз казвам каша!!!

Вярно, горкия  Grinning Важното е, че не се притесняваш, така трябва  Simple Smile

# 29
  • Мнения: 496
 Laughing добре, че и немски не ги карат да учат Laughing

novaa, как ,бе мила, чак до 4-то ниво, пък да не се разбираште newsm78 Аз имам завършено само 2.1. и смея да кажа, че не съм много зле Rolling Eyes А 4-то вече е последното и би трябвало да си доооста напред с материала Rolling Eyes
И аз си признавам, че ходенето на курсове ми разнообразява деня и ми е приятно да го правя Peace

Последна редакция: ср, 10 окт 2007, 15:33 от bubka

Общи условия

Активация на акаунт