26% от българите имали висше

  • 1 605
  • 40
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 993

СУ лежи на стара слава с филологиите.
Няма толкова на брой проценти, с които да изразя съгласие. Никой не ми вярва,обаче Confused

# 16
  • Мнения: 2 563
Според мен и куцо и сакато има висше образование в нашата малка държава.
Някои и по две.

И не им личи.

# 17
  • out of space
  • Мнения: 8 573
26% пишеш...не, че пия РОМ, но ромът отдавна е взел превес с присъствието си на българска територия. Няма да взимам отношение, но защо не вземат да раздават по изборите вместо кюфтета и бира- Мохито. Много е фешън.

# 18
  • Мнения: 3 153
Да не си разменила процентите? Според мен е валидно обратното-в милата ни рОдина не останаха прости среднисти..... но виж, хора с виШо-бол, а това, че половината не могат да си напишат правилно дори и името е една друга моя любима тема, свързана с виШото у нас! За Европа процентът е доста по-нисък.

# 19
  • Мнения: 1 313
Ромите са сериозен процент от населението, а сред тях няма и 1 % вишисти. Освен това в СУ има цели специалности, които никой не завършва (или завършват по 1-2-ма на година), независимо, че са влезли 30-40.

# 20
  • Мнения: 2 401
Толко им е акъла на тия двечките, дето твърдят, че бизнесадминистрация се учи за секретарка.  А колкото до бг работодатели, ако вземат вузовете да се вслушат във воя им, съвсем ще я закършим (изключвам сериозните чужбински фирми).

# 21
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз мисля, че е добре процентът на висшистите да не е голям от малко егоистична гледна точка.
Но поне висшето да е качествено.

# 22
  • Мнения: 6 167
за какви точно висшисти става дума?
магистри, бакалаври.. специални образования?
защото думата висшист в бг означава образователна степен бакалавър, магистър.

на мен 26 процента ми се струват реални. нереални са ми 60 процента в чужбина.
ако обаче, броят за висшисти всички завършили гимназия с някакъв профил - сигурно.
един познат тук също се брои 'висшист', но до колкото мога да схвана е завършил специална гимназия, колеж.
и дори не е чувал какво е бакалавър.

# 23
  • Мнения: 984
Според мен 50% от тези 26% са от ВСУ "ЧЕрноризец Храбър" Crazy И се сещам за вица: Един инженер го било страх да отиде на лекар, защото: "Като знам как завърших..." Wink

# 24
  • Мнения: 3 423
Като си помисля, че почти всичките
неграмотни писарушки тука са с висше ...

# 25
  • София
  • Мнения: 62 595
Като си помисля, че почти всичките
неграмотни писарушки тука са с висше ...

Къде?

# 26
  • Мнения: 3 835
Като си помисля, че почти всичките
неграмотни писарушки тука са с висше ...

Къде?

Предполагам има предвид У форОма. Ама аз не знаех, че са с висше. По темата, тези проценти са ми крайно странни.Според мен у нас липсват среднисти, които да си разбират от работата, висшисти колкото искаш, но работят като среднисти.

# 27
  • Мнения: 3 423
Е, не си ли чела кой какво работи?
То са едни страхотии, то едни титли...

# 28
Оптимистичната прогноза: Ще стигнем европейците след 33 години, ако работим двойно
25 Септември 2007
Докладът на Световната банка потвърди тезата на министър Орешарски, че исканията за еврозаплати са фантастични
 
В момента устойчиво повишаваме производителността на труда си с 2 %, когато започнем да правим това поне два пъти повече, имаме шанс да стигнем европейските заплати след 33 години. Това е положението, обобщено с две думи след доклада на Световната банка за България. Това е и оптимистичната прогноза.

 Песимистичната гласи, че ако работим все така, все толкова и ще получаваме. Проблемът е там, че и европейците подобряват производителността на труда си със споменатите 2%, но ние имаме прекалено много да компенсираме, така че трябва да запретнем по-здраво ръкави от тях.

В момента ние получаваме 33% от средните доходи за Европейския съюз, горе-долу същата - 35% е и производителността ни на труда.

Докладът на Световната банка на практика даде железни аргументи на финансовия министър Пламен Орешарски, който определи като "фантастични" исканията за европейски заплати преди да бъде постигната европейската продуктивност. Експертите посочват конкретните реални рискове от по-бързото нарастване на заплатите спрямо нея. Единият, който вече усещаме по джоба си, е високата инфлация.

Световната банка препоръчва на България смели реформи в четири ключови за производителността на труда сфери - образованието, научноизследователската дейност, гъвкав пазар на труда и подобряване на пазарната среда.

Докладът критикува професионалните училища - издръжката им е с 20% по-скъпа от общообразователните, а в същото време при възпитаниците на "техникуми" вероятността да не си намерят работа е с 50% по-висока, отколкото при останалите зрелостници. Министър Вълчев призна, че има дефекти в сферата - у нас, например, все още обучават и изпитват ученици за производство на аналогови телефонни централи, които вече никой не използва. Освен това един сервитьор учи пет години, колкото и един лекар.

Според доклада на Световната банка в България разноските за един студент като процент от БВП са по-големи, отколкото в ЕС, което означава, че проблемът е не в недостига на средства, а в лошото им управление.

Истински глад за пари обаче има в друг сектор - научните изследвания, подчертава документът. У нас за тази сфера се отделят едва 0.6% от БВП, като делът на бизнеса е символичен, докато във Финландия например за изобретения се отделят 3% от БВП, като ? от сумата идва от частния сектор.

Държавата трябва да насърчава българските фирми да инвестират в развойна дейност, а бизнесът трябва да разбере, че иновациите водят до по-високи печалби, съветват експертите на СБ. Те посочват и друг проблем, който поставя на изпитание българската икономика - населението в трудоспособна възраст се топи с 40-50 000 души годишно, което означава, че ще расте гладът за работна ръка.

Препоръката им е да се насърчава мобилността на работната сила, както и т. нар. обучение през целия живот.

http://www.bgfactor.org/index_.php?ct=1&id=12465

# 29
  • Мнения: 249
едва ли е само 26%,все пак филиали на университети има в Смолян,Ардино,Добрич....скоро може и във Вълкосел да открият,по селата. Всеки втори се е сдобил с дипломка по някакъв начин,а свободните по колко студенти бълват на година ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт