За тези, които подкрепят учителите...

  • 19 444
  • 604
  •   1
Отговори
# 120
  • Пловдив
  • Мнения: 14 068
Исканията са увеличение на заплатите и брутния вътрешен продукт. Всичко друго следва от това.

моля за обяснение ( виждам, че ги разбираш нещата)
как точно ще се изпълни искането ви за увеличаване на брутния вътрешен продукт? Mr. Green
Няма нужда да се заяждаш, написах го като бързах. Искаме 5% от БВП да се отделя за образованието, това си е написано в исканията. И по този начин ще се подобрят много неща.

# 121
  • Мнения: 6 167
Исканията са увеличение на заплатите и брутния вътрешен продукт. Всичко друго следва от това.

моля за обяснение ( виждам, че ги разбираш нещата)
как точно ще се изпълни искането ви за увеличаване на брутния вътрешен продукт? Mr. Green
Няма нужда да се заяждаш, написах го като бързах. Искаме 5% от БВП да се отделя за образованието, това си е написано в исканията. И по този начин ще се подобрят много неща.

хич не се заяждам, не се чувствай обвинена. зададох ти най-нормален в-с.
а имате ли някаква информация какъв процент от БВП се отделя за образование ( кое по-точно) в ЕС?
и как точно определихте 5 , а не 6 процента, например.

# 122
  • Пловдив
  • Мнения: 14 068
а имате ли някаква информация какъв процент от БВП се отделя за образование ( кое по-точно) в ЕС?

Ще проверя утре в синдиката има ли някъде информация.

# 123
  • Пловдив
  • Мнения: 14 068
Данни, малко стари от 2004 година, но не мисля, че ще има много големи промени.

България отделя за образование около 4.2% от БВП. Великобритания и Холандия отделят по 4.9 % от БВП. Франция отделя 6%, а Дания, Норвегия и Нова Зеландия изразходват по над 7% от БВП . САЩ изразходват за образование 5% от БВП.

# 124
  • Мнения: 2 759
Данни, малко стари от 2004 година, но не мисля, че ще има много големи промени.
                    По-цялостна извадка от същата статия, и без това наречена Девет мита за българската образователна реформа:

"Няма доказана връзка между процент от БВП, изразходен от държавата за образование, и качество на образованието. България отделя за образование около 4.2% от БВП. Великобритания и Холандия отделят по 4.9 % от БВП и двете страни се нареждат високо в класациите (второ и трето в PIRLS). Франция отделя 6%, а стои по-назад от Великобритания и Холандия (18-о място в PIRLS и 13-15-о в PISA). Дания, Норвегия и Нова Зеландия изразходват по над 7% от БВП за образование, а в нашумялата напоследък класация на Института по висше образование на Шанхайския университет те не фигурират въобще сред първите 50 университета в света. Франция фигурира с един, който е на 41-во място. САЩ обаче имат 20 сред първите 25, а изразходват за образование 5% от БВП. По-детайлно проучване на цифрите само ще затвърди заключението, че няма връзка между процента от БВП и качество на образованието. "

# 125
  • Мнения: 109

а имате ли някаква информация какъв процент от БВП се отделя за образование ( кое по-точно) в ЕС?
и как точно определихте 5 , а не 6 процента, например.

Нищо не сме определяли ние - 5%  е числото, залегнало в преизборните обещания на управляващите от преди 2 години. Искаме просто да си изпълнят собствените обещания.

# 126
  • Мнения: 901
Моля темата да не се превръща в поредния спор. Ако не подкрепяте учителите, моля не пишете.
Имахме идея да си направим лентички. Говорих със синдикатите и разбрах, че те имат лентички, но само за работещите в сферата на образованието. Ако ние желаем можем да носим наши, в подкрепа на техните искания.
Пускам линк към едно предложение за лентичка. Ако желаете можете да си я разпечатате, разпространите и т.н. Ако темата не е за тук, нека да се заключи....
http://bgphoto.net/photos/1521/o633264255689531250.jpg

Просто припомням началото на темата за тези, които явно не четат внимателно.

# 127
  • Мнения: 1 612
Искам само да благодаря на всички, които ни подкрепят!

# 128
  • Бургас
  • Мнения: 5 645
Ние в четвъртък правихме митинг пред Областната управа и блокирахме кръстовището през нея за половин час. След това 2 часа колите из целия град не можеха да се изтеглят и да се нормализира движението.
Утре от 16:30ще правим митинг в градинката на Енергото, след това шествие по "Хр. Г. Данов" (бившата "Заимов") и по главната до ОБщината.
Във вторник ще блокираме кръстовището бул. "Дунав" - ул. "Карловско шосе" - входа и изхода от магистралата отново от 16:30.
В сряда имаме намерение да брокираме кръстовището на "6 септември" - "Цар Борис ІІІ" до Чифте баня - надяваме се утре от Общината да ни дадат разрешение, защото това наистина е най-възловото кръстовище в града и последствията ще са за "блокиращи".
Всички от Пловдив, които ни подкрепятт са добре дошли!
Нужно ли е да всявате хаус и смут сред хората.Някои хора бързат за работа,за болница и за кво ли не,а ви ще ги блокирате.Добър пример давате на българския ученик.Ако съм с колата и сте ми блокирали пътя настъпвам газта и смело напред,ако искайте се отмествайте.Стига сте скандирали,че искате увеличение на заплатите,че сте бедни и т.н Скандирайте,че искате по добра образователна система.Оплаквате се,че като взимате 350 лв заплата не преподавате качествено.А родителите ми като взимат по 350 лв може ли да се оправдавам,че заради това не уча качествено...

Помолих нещо като започнах темата. Нека не стане пак 20 страници ЗА/ПРОТИВ.

# 129
  • София
  • Мнения: 1 075
Данни, малко стари от 2004 година, но не мисля, че ще има много големи промени.
                    По-цялостна извадка от същата статия, и без това наречена Девет мита за българската образователна реформа:

"Няма доказана връзка между процент от БВП, изразходен от държавата за образование, и качество на образованието. България отделя за образование около 4.2% от БВП. Великобритания и Холандия отделят по 4.9 % от БВП и двете страни се нареждат високо в класациите (второ и трето в PIRLS). Франция отделя 6%, а стои по-назад от Великобритания и Холандия (18-о място в PIRLS и 13-15-о в PISA). Дания, Норвегия и Нова Зеландия изразходват по над 7% от БВП за образование, а в нашумялата напоследък класация на Института по висше образование на Шанхайския университет те не фигурират въобще сред първите 50 университета в света. Франция фигурира с един, който е на 41-во място. САЩ обаче имат 20 сред първите 25, а изразходват за образование 5% от БВП. По-детайлно проучване на цифрите само ще затвърди заключението, че няма връзка между процента от БВП и качество на образованието. "

Брей, брей.
Само че 5% за образование просто не се равняват на 5% във Франция, нито 5% в България. Едно е да имаш 100 лв. друго - 1000000. Когато от 100 лв. не дадеш дори и 5%, отрасълът със сигурност ще е в криза. А от 4,2% в България, до образованието, т.е. до изпълнителите и ползувателите не стига почти нищо. Заради корупция, немарливо отношение, непукизъм и безскруполност. Тъй като все някой трябва да има виновен, най-лесно това става с последното звено, т.е. учителите. А те, понеже са и бедни и малко неориентирани, са толкова лесна мишена - рядко ще заведат дело, рядко ще се сетят, че когато от уважение отношението, поради независещи от теб причини, се е изродило направо в презрение, е време да се отвърне подобаващо.
Във възпитанието ми не влиза примиренчеството, на това аз няма да си науча класовете. Нито остарялата максима за обръщането на втората буза. Е, от години учителите само ги шамаросват. Стига!

Такива като Лигла - под път и над път. Те всичко разбират, готови са на всякакви стъпки, само и само да докажат собствената си глупост и недалновидност.

Аз смятам повече да не бъда "възпитаната" и "културната", която ще отстъпва, защото "по-умният премълчава". Глупости. Чисто по американски: имате ли качества - декларирайте ги пред света.

Обявявам война на простащината.

Благодаря на форума, че ми отвори очите докъде са стигнали нещата, не съм и предполагала. Вече от 4 месеца се дискутира темата и става все по-зловонно. Това наистина отблъсква всекиго и от професията, и от България.

# 130
  • Бургас
  • Мнения: 5 645
Спомняте ли си, че пратих на dir.bg идеята за лентичките...нищо...нищо...нищичко не са пуснали.
Дайте идея как можем да ги анонсираме.

# 131
  • Мнения: 6 167
Брей, брей.
Само че 5% за образование просто не се равняват на 5% във Франция, нито 5% в България. Едно е да имаш 100 лв. друго - 1000000.

просто така е, да. тоест, излиза, че трябва да искате пари, а не проценти.
защо искате 5 процента, като не ви вършат работа остава в-с.
а всеки първокурсник от икономическия се спуква от смях от върлуващия популизъм.

# 132
  • Мнения: 2 759
...Само че 5% за образование просто не се равняват на 5% във Франция, нито 5% в България... безскруполност...
                 Тъй като става дума за различни стандарти най-логично е да се говори в %. Аз лично не виждам нищо странно в това.
                 И Занда, личните ти нападки не ме трогват ни най-малко, предвид че въпреки 'собствената ми глупост и недалновидност' изписвам 'безскрупулност' правилно  ppp.

# 133
  • Мнения: 13 770
Хайде престанете да стоварвате всичко на учителите. Промените в образованието като цяло трябва да се искат от цялото общество, а не само от учителите. Те си искат промяна на собствения финансов статус и са прави. Който иска да се промени нивото на образованието, да ходи да вика пред МС. Ако му стиска! И ако наистина го иска, а не си чеше само езика тук или избива комплекси.

И прочетете отново заглавието на темата!

Тези, които не подкрепят учителите и исканията им, да си направят друга тема. Но май дори и това ги мързи, както ги мързи да се нагърбят с наглеждането, възпитанието и подготовката на собствените деца и всякак се опитват да прехвърлят задълженията си на някой друг.

# 134
  • Мнения: 100
Подкрепям учителите с двете си ръце.Те заслужават да взимат по-големи заплати, но се страхувам, че синдикатите и правителството гонят свои интереси и накрая пак нищо няма да се получи Sad

Общи условия

Активация на акаунт