Дюстабан или кога се появява свода на стъпалото?

  • 15 465
  • 34
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 547
А какво точно се разбира под твърд форт- да е твърдо зад петичката или и около нея, в смисъл отстрани на обувката?

И защо е най-добре да ходи босо детето вкъщи, нали тогава съвсем нищо не му подържа крачето?

Аз също имам чувството, че синът ми леко криви петичката навътре на десния крак и много ме интересуват отговорите на горните въпроси.

# 16
  • Мнения: 6 315
До колкото зная ходенето бос укрепва мускулите на крачето, особено ако детето ходи босо по пясък или трева и неравна повърхност.

За форт на обувката можеш да погледнеш тук.

# 17
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Помага още: ходене бос, ходене на пръсти, ходене бос по леко боцкав терен. (пясък примерно)
Можеш да го караш да търкаля с крачета царевица, или шишарка.
И хубаво разгледай краченцето, на някои деца просто стъпалото е по-пълничко и пухкаво и не си личи свода, а не че, че го няма.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
Личната лекарка установи, че синът ми е дюстабан преди няколко дни. Каза просто да му купя ортопедични стелки.
Аз мисля, че първо трябва да минем на преглед при ортопед. Нали?
А дали е възможно да му се оправи свода, при положение, че е хванат чак сега, на 5г.? Не е ли късно? И дали може да се помогне напълно с ортопедични стелки и обувки или те просто облекчават ходенето?

# 19
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
Личната лекарка установи, че синът ми е дюстабан преди няколко дни. Каза просто да му купя ортопедични стелки.
Аз мисля, че първо трябва да минем на преглед при ортопед. Нали?
А дали е възможно да му се оправи свода, при положение, че е хванат чак сега, на 5г.? Не е ли късно? И дали може да се помогне напълно с ортопедични стелки и обувки или те просто облекчават ходенето?

Радвам се, че някой пише отново в тази тема, след толкова време. Явно Бенджи имаш притеснения за детето.

Ортопед, според мен не само един, е задължителен. Аз лично не бих възприела подобна диагноза от личен лекар. В Г.Баня със сигурност ще ви насочат към силиконови стелки /не подценявам лекарския персонал, но в частните си кабинети не препоръчват това - лекарите са същите/. По мое мнение:
1.Установете дали наистина имате проблем;
2.Ако е наличен, изисквай т.нар "диагноза" от специалистите, с които се консултирате - категоричните няма да са много;

След като момчето ти е на 5г., вероятно имаш наблюдения. Мисля си, че е добре да разкажеш малко повече. При нас например, след толкова "лекарски" похождения всъщност се оказа, че проблемът ни не е "сериозен".

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
Ами просто забелязах от известно време, няколко месеца, всъщност  Blush, че като вървим по - продължително пеш и почва да мрънка, че го болят краченцата. Мислех, че се лигави, щото пък при игра, може да играе по цял ден, да бяга и да се гони с др. деца, и не се "уморяват" краченцата му...Според мен, си има свод, доста добре изразен при това, ама това е на пръв поглед така, пък и изобщо не съм наясно...

При посещение при личната, по други причини, се сетих да й обърна внимание, тя го погледна и каза, че е дюстабан. И това е.

И аз си мислех да се консултирам поне с двама оротпеди...

Какво има в Горна Баня? Специализирана клиника ли? В Пловдив сме и ще търся специалисти от тука...

Как да разбера дали наистина има проблем?

Благодаря, САННЯ!   bouquet

# 21
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 499
Ох, сори, просто не видях, че сте в Пловдив. В СФ, Г.Баня за доста мами е началото и краят. "Най-добрите специалисти", за мен Слава Богу само начало, но доста се поТръшках, докато мирясъм /от лекарите във Виена сме най-доволни, въпреки че не говоря немски/. Все пак при нас се оказа, че няма сериозен проблем.
Не се пренавивай, първо установете дали сте с проблем.

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
Взех направление за ортопед. Предполагам, че утре ще го заведа...
Какво би трябвало да протече прегледа? Трябва ли да се направи снимка на крачетата? Или има начин да се избегне снимането им...

# 23
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
В Горна баня не правят само силиконови стелки.  Тези стелки се правят в ортомед
От силиконовите няма полза, защото са с мека основа.

Срещу ортомед има още една клиника. Там правят подолограма и след това индивидуално изработват стелката според проблема на детето. Стелките са твърди, а не меки като силиконовите.

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
По принцип как трябва да протече един преглед при ортопед? Ние сме в Пловдив, няма да го водя в София...

Какво е "подолограма"?

Значи стелките не трябва да са силиконови? А от какво да са изработени? Твърди ли?

# 25
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Подолограмата показва колко и кой свод е променен. Защото освен надлъжен има и напречен свод. Стъпва се по специален начин и на хартия се изобразява стъпалото на детето, както и сводовете му. Съответно се вижда къде е промяната.

При силиконовите стелки не се използва никаква твърда основа, каквато е задължителна за стелките, откъдето се обезмисля действието им. При другите стелки за твърда основа служи земята, съответно се правят пъпки с големина съответстваща на проблемния свод.

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
Благодаря, Гери!   bouquet

А има ли изобщо нужда от ренгенова снимка? Щото ако може да не се снима, не бих...

# 27
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
При рентгеновата снимка е по-трудно да се определи дали е дюстабан някой.
Подолограмата е най-лесното, най-евтиното и най-точното.

А и още нещо се сетих - по-горе четох, че някой лекари са казали лека операция при дюстабан. Е това е най-голямата грешка, която може да се направи. Да не говорим, че не е гаранция , че дюстабана ще се премахне.

Пътя за дюстабан е следния - стелки /но специални, индивидуални и след изследване/, при тежък дюстабан обувки специални ортопедични. Но не такива, които по магазините наричат ортопедични. Тези обувки се издават с протокол от лекарска комисия, социалното министерство изцяло заплаща за тях /защото те са доста скъпи/ и се правят индивидуално за всеки. Едва накрая и то, ако дюстабана създава много големи затруднения се преминава към операция, която изобщо не е препоръчителна.

# 28
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Малката ми дъщеря има подобен проблем. Аз, баща й и каката имаме нормални сводове, но при малката са много слабо изразени, особено този на лявото краче. Вече е на 4,5 години, на 3 я поведохме по ортопеди, които така и нищо конкретно не казаха или предписаха. Според един съм си въобразявала, според друг й трябвали ортопедични обувки, трети пък каза да ходи постоянно боса, ако може, по морски пясък, и това било достатъчно. Та от много лекари и мнения стигнах дотам, че и аз не знам има ли проблем или няма.

# 29
  • о`майна лунна нощ е
  • Мнения: 5 537
Аз също имам притеснения, защото двамата с мъжа ми сме дюстабан и очаквам това да се отрази и на детето. При мен стелките, които носех като малка не помогнаха. Усетих с пълна сила обаче какво е да си с плоско стъпало и какви болки носи това, когато организмът е подложен на системни тежки тренировки.
Дано при малкия се размине. Все пак ще го водя на профилактика близките 6 месеца, за да видим как се развиват крачетата.

Общи условия

Активация на акаунт