училището на елита ???

  • 36 280
  • 251
  •   1
Отговори
# 75
Внимателно прочетох форума за НУКК. Бях останала с впечатление, че се споделят мнения на родители чиито деца учат там или са кандидатствали. Да, ама не! Забелязвам злобни забележки на хора, които или не им стиска да опитат, или децата им не са успели. Моля ви, пишете за реалната ситуация!!! Моята дъщеря ще кандидатства тази година, аз не съм от "елита", нямам финансовите възможности на мутра. Харесва  ми идеята да осигуря на детето си училище, което предлага всички плюсове на частните училища - добра база, транспорт, извънкласни занимания и т.н., без да се налага да плащам по няколко хиляди годишно.
Интересува ме опита на други родители, чисто технически, по колко време са отделяли за подготовката, как са мотивирали детето и такива неща.
За книгите за кандидатстване, от тази година има нов комплект. Отново са 3 книги, купуват се от лицея и струват 40лв.

# 76
  • София
  • Мнения: 62 595
Много ще извиняваш, обаче не съм от тези, на които не им стиска. И точно защото ми стиска предпочитам да събирам повечко информация преди да направя нещо, което засяга предимно живота на децата ми.

 Ако беше само за мен, то си е моя работа каквото ще да правя. Но при децата е друго. Макар и може би точно защото аз съм отговорна за тях, не мога да си правя експерименти с живота им. За мен има значение как ще се развиват нещата, колко ще бъде натоварването, какво ги очаква - това се нарича планиране. А при планирането се прави разчет на баланса между вложеното на входа и ефекта на изхода. Та, според мен не си заслужаваше да се прави. Не съм се съмнявала в способностите на децата си, сигурна съм, че щяха да се справят и двамата и това си личи по сегашните им постижения.

 Не е нужно да се прави нещо само защото му се носи славата на много хубаво, перспективно и т.н., а да се прави това, което най-много приляга на желанието и характера на човека. И тъй като родителят съм аз поради тази причина съм поопознала децата си, съм решила, че няма да получат това, което би им прилягало. Няма да се впускам в подробности от личния им и обществен живот, защото нямам това право.

# 77
  • Мнения: 1 674
Харесва  ми идеята да осигуря на детето си училище, което предлага всички плюсове на частните училища - добра база, транспорт, извънкласни занимания и т.н., без да се налага да плащам по няколко хиляди годишно.

Хубаво е да се поинтересуваш как стоят нещата, защото безплатното по мое време беше около 200лв месечно. Транспорт и др. подобни.


Интересува ме опита на други родители, чисто технически, по колко време са отделяли за подготовката, как са мотивирали детето и такива неща.


Мотивирай си детето по начин, който най-много му подхожда. Ти сама би тр да познаваш най-добре какво ще му повлияе.
Моят син знаеше, че учим за да отиде на изпит за хубаво училище. Дори го заведохме да го види и той го хареса. Но моят по принцип е целеустемен и обича да се състезава.
Колкото до техническата част - тр да минете и трити книжки. С или без чужда помощ - ние ползвахме учител два пъти в седмицата . След това материала взет при учителя тр да се мине още веднъж в къщи и така до следващия урок. Детето не се натоварваше особено. Много е важно , ако го занимаваш сама с тестовете, накрая на третата тетрадка да прави тестовете за време. На изпита им дават определени минути за всеки въпрос и след това им взимат листа, независимо дали детето се е справило или не със задачата.
За финал тр да знаеш, че трите книжки са съставени от тестове, подобни на тези, които се падат на изпита. Но винаги поне две от задачите изобщо не фигурират в тези книжки и именно те отсяват кандидатите.

# 78
Книжките от стария комплект ги минахме вече, с някои типове задачи се справя добре, с други има затруднение, което е нормално. Дразня се, че при учителката, която я подготвя се съсредоточава, а с мен е доста разсеяна. Много ми е странно, как ще реагира на изпита. Тя е видяла училището и твърди, че иска да се представи добре, но нейния 6 годишен мозък не знам дали го възприема, като нещо важно за бъдещето й.
Хубаво е да се поинтересуваш как стоят нещата, защото безплатното по мое време беше около 200лв месечно. Транспорт и др. подобни.  - да така е, но е доста прилично, в една детска градина, държавана, ти взимат поне 150лв. на месец, като ти осигуряваш транспорта, което са си разходи и на време, и на средства.

# 79
Здравейте,
Може ли да ми препоръчате учител за подготовка?
Благодаря предварително.

# 80
  • Мнения: 72
И аз се интересувам от учител за подготовка.
Ако искате пишете ми на лични.
Благодаря.

Последна редакция: нд, 18 ное 2007, 12:35 от ma_di

# 81
  • Мнения: 55
Наистина едно училище като организация, съдържание   и структура  направено както трябва.Прекрасно училище.
Тук в този  сайт обучението  не е на почит, особено в детската градина.
Може би това е така, защото гроздето е на високо, за много от нас.
Там в това училище, точно това е изпита има ли данни детето за  ранно развитие чрез учебна   дейност. Да влизат и такива, които  полагат   предварително много усилия, но те отпадат или се затрудняват страшно много.
Тук в този сайт умишлено се тласкат хората, към ниска култура и образованост,отклонява се тяхното внимание с дребни и клюкарски неща, разбира се съвсем прозрачни са целите и когато се види съответното име освен злоба  друго не се очаква.
Факта, че има такъв наплив за това училище име защо.

# 82
  • София
  • Мнения: 62 595
Да не би да искаш да кажеш, че е училище за гении?

И думите ти са меко казано неподходящи точно за този сайт, защото не познаваш никого лично и не можеш да съдиш кой какво мисли за образованието изобщо и в частност, какви училища харесва и колко му е сладко или кисело, нито колко и как е образован.

И ще ти кажа нещо за интелигентността - никой не знае какво е точно това "животно". Никой не може да каже дали се наследява или се придобива, никой не знае и колко вида интелигентност има. Но звучи атрактивно и е широко използвано, за да се категоризират хората.

Като не ти харесва сайтът, може да не пишеш повече в него и да не четеш. Още малко и за световна конспирация ще заговориш.

# 83
  • Мнения: 1 674
Наистина едно училище като организация, съдържание   и структура  направено както трябва.Прекрасно училище.
Тук в този  сайт обучението  не е на почит, особено в детската градина.
Може би това е така, защото гроздето е на високо, за много от нас.
Там в това училище, точно това е изпита има ли данни детето за  ранно развитие чрез учебна   дейност. Да влизат и такива, които  полагат   предварително много усилия, но те отпадат или се затрудняват страшно много.
Тук в този сайт умишлено се тласкат хората, към ниска култура и образованост,отклонява се тяхното внимание с дребни и клюкарски неща, разбира се съвсем прозрачни са целите и когато се види съответното име освен злоба  друго не се очаква.
Факта, че има такъв наплив за това училище име защо.
Да, наистина я харесвам тая пословица - Гроздето е кисело.
И за моето дете наистина е така - въпреки солидната подготовка не успя да влезе.
Поради какви причини, това е тема на по-горе воден разговор.
Но наистина ние с мъжа ми не съжаляваме. Училището има отлична материална база и ...стара слава в обучението. Познамам много дечица, които се обучават там от първи клас и родителите им не са доволни нито от нивото на преподаване, нито от така прехвалените доп. занимания. Плуват и играят тенис примерно, не в училището, а заедно с моите момчета.
С това наистина предполагам, че ще ми кажете, че поговорката в пълна сила важи за моя случай, но наистина в СФ има мн добри училища, където децата да получат знания и аз попаднах на такова, за това не съжалявам.

# 84
  • Мнения: 589
Ще кажа нещичко, колкото да се запиша в темата и да я следя редовно. Sunglasses Определено ми стана много забавно  Mr. Green Когато дъщеря ми трябваше да тръгне на училище, искахме да я запишем в 32-ро, защото в НУКК разбрахме, че няма да стане  Rolling Eyes Просто не е за нас. Нямахме връзките, не сме от елита, финансово смея да твърдя, че сме от средната класа. Като разбрах, че е трябвало да нощуваме поне една нощ в двора на 32-ро и да се "запишем в списъка", се изсмях, направих кръгом и записах детето в едно от кварталните училища. Не най - близкото, а по-доброто. Ами какво да ви кажа, щерката изкара там две години. Отличничка, перфектна дисциплина, страхотни отношения със съучениците. Преместихме се и трябваше да сменим школото. Още първия срок всички учители бяха във въсторг от нея. Продължава да се справя отлично и да очарова даскалите. Не, че си е мое дете, ама като си му иде отвътре - става. Пу-пу, да не му е уроки на детето. Аз и съпруга ми сме учили в различни училища в ПРОВИНЦИЯТА и станахме хора. Успели хора! Mr. Green

# 85
  • Мнения: 3 740
Тук в този сайт умишлено се тласкат хората, към ниска култура и образованост,отклонява се тяхното внимание с дребни и клюкарски неща, разбира се съвсем прозрачни са целите и когато се види съответното име освен злоба  друго не се очаква.

Всичко е част от световния заговор. Този сайт - най-вече.
Сигурно затова точно тук открих умни, сърцати, креативни и добронамерени жени, на които искрено се възхищавам.

# 86
  • Мнения: 90
Тук в този сайт умишлено се тласкат хората, към ниска култура и образованост,отклонява се тяхното внимание с дребни и клюкарски неща, разбира се съвсем прозрачни са целите и когато се види съответното име освен злоба  друго не се очаква.

Всичко е част от световния заговор. Този сайт - най-вече.
Сигурно затова точно тук открих умни, сърцати, креативни и добронамерени жени, на които искрено се възхищавам.
Hug

# 87
  • Мнения: 698
Всичко се повтаря...Завършила съм НСУК. И тогава така се говореше. Кандидатствах след 7 клас, не познавах никого, нямах връзки. Приеха ме ...първа в списъка. Толкова хора ме разколебаваха да кандидатствам там! Добре, че не ги послушах. Сигурно е имало дeца, влезли с връзки. Не го усещахме. По онова време училището беше прекрасно. Преподавателите бяха интелигентни и модерни като мислене. Отношението към учениците беше като към големи хора. Благодарение на това училище, мога да казвам, че обичам училището. Въпреки, че ни скъсваха от учене. От сутрин до 16 ч. следобяд. И нещо много важно - накрая, след 12 клас, всички мои съученици влязоха да учат висше образование / с изключение на двама, които предпочетоха първо да отидат в казарма, а сега са бизнесмени/. Каквото и да се говори, според мен, това е доказателство, че сме учили. Петима души завършиха медицина, двама  - журналистика, трима - право и т.н. Каквото и да се говори, това са факти. Признавам, че отново чувам лоши неща за училището и отново се замислям дали дъщеря ми, която следващата година ще е първи клас, да кандидатства там. Но предполагам, че ще опитаме. Не би трябвало да ви окуражавам да правите същото, нали децата ви ще са конкуренти на дъщеря ми. Laughing Но не мога да се сдържа да кажа искреното си мнение. Не смятате ли, че когато не приемат нечие дете, най-лесно е да се плюе срещу училището?? Мисля, че много хора злоупотребяват с това. Желая ви късмет!  И нека спрем да сме излишно злобни.  Simple Smile

# 88
  • Мнения: 315
детето ми е в първи клас в НУКК.не сме от елита.дори нямах намерение да кандидатстваме там-стана съвсем случайно.какво имам впредвид-когато беше в предучилищната група/на обикновено ОДЗ/споделих с госпожата му притесненията си относно избор на училище/в нашия квартал нямаше нищо относително добро или с добро име /.тя ме попита защо не го запиша за кандидатстване в НУКК.когато и казах,че няма кой да се занимава с подготовката му с учудване разбрах,че в предучилищната група цяла година са решавали тестовете за прием в Горна баня .една амбициозна майка на друго детенце ги беше донесла/благодаря и много Grinning/.
от шест деца ,кандидатствали от нашата група четири приеха,а едното записаха в мария монтесори.децата,които не бяха приети бяха с много висок резултат и малко не им стигна.
благодаря на госпожите от предучилищната ни група-невероятни хора.
засега не мога да споделя впечатления от училището - много е рано ,но като база,отношение и учители-засега сме доволни.таксата е поносима,а екстрите като автобус,храна и занималня са много полезни за мен.детето ми ходи с желание - не е притеснено,не знам дали има деца на елита,още не се познаваме с другите родители,но явно има и много нормални деца от нормални семейства.

# 89
Учила съм в това училище 14 години - 2 години детска градина + школото.  Това, което е написала anqel? ми се струва най-обективно и пълно. Това, което мога да добавя:
- децата са заети повече време в училище от останалите - имат по-малко време за контакти с родителите и по-малко "свободни" занимания
- създава се нещо като затворена среда, а откъсването от нея по-късно лично за мен и моите съученици беше шок. Либералната, културна и приятелска среда в училището не създава състезателен тип хора. В това училище се образоваш, но не се учиш да оцеляваш, така, както те учи едно квартално училище например. Всички влязохме да учим висше, но сред нас няма бизнесмени и предприемачи. Самият процес на образоване не се базира на заучаване и повтаряне, а на размисъл, анализ, дискусия. Това създава плуралистично настроени хора, което често по-късно се тълкува като мекушавост.
- децата спортуват повече и се хранят контролирано - има стол с готвено, няма чипсове и кола
- материалната база е по-добра
Това, все пак, са впечатления от преди доста години, сега може и да са се променили нещата. Единственото, което лично мен ме притеснява е, че най-добрите учители вече не преподават там.
По отношение на приема - по мое време в соца беше 50 с изпит - 50 по заслуги на родителите. Сега не знам как е. 
Самата аз се колебая, дали да подготвям детето си за там. Като сравнявам нас, които сме завършили училището, с деца, завършили добри квартални училища, установявам, че те излизат по-подготвени за живота, по-практични,  по-малко наивни, но и по-малко оптимисти за себе си. 

Общи условия

Активация на акаунт