Някой сблъсквал ли се е с проблема "Липом"

  • 346 867
  • 465
  •   1
Отговори
# 285
  • София
  • Мнения: 3 188
Може. Там кожата е плътно свързана с костта.

# 286
  • Мнения: 3
Може. Там кожата е плътно свързана с костта.

Благодаря Ви много за бързия отговор и успокоението!
Тръгвам по мъките. Ще потърся мнение от хирург в Перник и като ми каже мнение възможно ли е да дойда на преглед и при вас и евентуално отстраняване. Занимавате ли се с този тип по-твърди липоми?

# 287
  • БУРГАС
  • Мнения: 41
С молба за отговор от д-р Оги.Професоре и ние както другите имаме проблем.Имаме бебе на 5 месеца.От 6 дни забелязохме,че от горната страна на стъпалото на лявото краче се появи една пудутина около 6-7мм видимо е и се напипва.Подкожно е.Все едно вътре под кожата има сплескано топче.Ходиме при личния лекар.Първо каза че ще ни изпрати на хирург,а после казаха да чакаме и наблюдаваме.Можело и да изчезне от самосебе си.Не искаме да стоим и да чакаме.Къде да отидем на преглед?При Вас може ли?Не сме от София,но ако трябва ще дойдем.

# 288
  • София
  • Мнения: 3 188
Елате при мен в Детския център на Токуда. Ако трябва ще ви консултирам с ортопед. Приемам всеки ден между 10.30 и 13.30. Вторник и сряда - с направление.

# 289
  • България
  • Мнения: 106
Здравейте, доктор Оги!
Миналата година на 4 декември премахнахме на дъщеря(9 год)-доброкачествено образувание на съединителната тъкан на лява длан.Ще цитирам цялата епикриза:
Тu формация с размери 1х1см. по дорзален аспект на лява длан в 1-во между-пръстово пространство. Формацията е с твърдо-еластична консистенция и несрастнало с околните тъкани и надлежащата кожа.
Хистологично описание:
Кистична формация тапицирана с многослоен плосък епител,без гранулозен слой, и изпълнена с кератинови материи.
 Диагноза: Кератинова трихолемална киста.
Тип на отговора: Бенигнена лезия.
И сега следва и моят въпрос: Година по-късно имаме отново топче, но доста по-голямо ,мястото е леко зачервено, не съм сигурна дали е от самия белег(без коментар оставям отвратителния белег който остана).Има лека болка когато без да иска го удари.Възможно ли е да се появи отново, ако премахнем пак топчето,случват ли се такива постоянни рецидиви.Понеже не съм от София ,може ли да ми препоръчате специалист в областта в която живея(Хасково), или дали може с направление при вас? Благодаря предварително.

# 290
  • Мнения: 963
да повдигна темата , че лично ме интересува  bouquet

# 291
  • Мнения: 1
Добър ден!
Имам липом в задната  дясната гънка над коляното
близо до сухожилието 
чувствам постоянно стягане и дърпане в мускула при всички положения на крака
И на самото място
Посетих ортопед
Казва че има вероятност това стягане да не е от липом
Но въпреки на това предложи да го махнем
Предстои ми планова операция
Мисля че това стягане се дължи на този липом
Защото самото стягане и дърпане се усеща в мускула по длъжната на мястото на липома и под него
Имам чувство че някой  хванал мястото на липома и се опитва да го издърпа
Самия липом е подвижен
Плътен
С размери на бадем
Разположен по хоризонтал
На десния крак
Съответно от дясното изпъкналото сухожилие към средата
Много съм притеснена
Въпроса ми
Възможно ли е той да е причината на това стягане и дърпане
Или да е  друга причина

Благодаря предварително!

# 292
  • Мнения: 963
Аз не съм лекар и в никои случай не искам да те обърквам , но е хубаво да потърсиш още мнение ... това приеми като съвет , защото аз имам липоми и то по големи от твоя , ходила съм на лекари и са ми казали "ако не ти пречат не ги махай" ... вероятно защото имат голяма вероятност да се размножат ... това знам аз ,иначе операцията е лека , НО ако започнат да растат , пречат или да ги усещаш махай - доброкачествени са и рядко се израждат- така пише по книгите.
Аз също искам да ги махна ( единят на лакътя ми е от 20+ години , другия на седалището от 5години имам и един малък при сгъвката на крака горе , не ме е страх от операцията ( тя е с упойка и няма да се усети нищо ) , но ме е страх да не се появят други . Иначе разчитам Бог да ме пази и да са доброкачествени !
Тъй като при теб лекаря е казал, че може да не е от липома неразположението ти , потърси още едно мнение .
Тук преди се е включвал в темата доктор Оги , но темата е стара и едва ли актуална вече за него.

Весели празници!СПОКОЙНО , ВСИЧКО ЩЕ Е НАРЕД !
Успех!

# 293
  • Varna, Bulgaria
  • Мнения: 161
Здравейте! Преди месец напипах мн. малко топченце отзад на главата на детето(4г.). По описанието тук предполагам, че става дума за липом. Не го боли, подвижно е. Този месец забелязах, че косата върху него е опадала. Започнах да се притеснявам. На какъв специалист се ходи? И ако се наложи премахване, наложителна ли е пълната упойка?

# 294
  • Sofia
  • Мнения: 26 377
Дано не се налага,но на глава и то на малко дете май с пълна упойка се прави Sad

# 295
  • София
  • Мнения: 3 188
Здравейте! Преди месец напипах мн. малко топченце отзад на главата на детето(4г.). По описанието тук предполагам, че става дума за липом. Не го боли, подвижно е. Този месец забелязах, че косата върху него е опадала. Започнах да се притеснявам. На какъв специалист се ходи? И ако се наложи премахване, наложителна ли е пълната упойка?

Здравейте, на това място обикновено има лимфни възли, които могат да бъдат по-големи. Косата там може да отпадне поради механично търкане. Но това са само предположения. Не бързайте да мислите за операция, малките деца рядко имат липоми. Трябва да видя детето.

# 296
  • София
  • Мнения: 3 188
Добър ден!
Имам липом в задната  дясната гънка над коляното
близо до сухожилието 
чувствам постоянно стягане и дърпане в мускула при всички положения на крака
И на самото място


Здравейте, опитах се да Ви отговоря, но сайтът беше за кратко блокирал.
Това образование, което се намира в гънката на коляното най-вероятно предизвиква тези симптоми. Но каквото и да е, трябва да се махне и то от ортопед.

# 297
  • Мнения: 963
доктор Оги ,
Имам липоми (или фиброми) от много години единия е от 20 г.и повече на лакатя голям около 6-7 см  (от външната страна на ръката)тогава бях все още ученичка  ,  а другия ми се появи на седалището след раждането от преди  5г .и е около 5 см ... не са нараствали , а сякаш изведнъж се появиха .
Не ми пречат , не растат ( поне по моя преценка) искам да ги махна евентуално от козметична гледна точка , но сум ходила при двама, трима  лекари за мнение през тези години и те казаха ако не ми пречат да не ги махам , че може да се появят други ... единия лекар ги гледа на ехограф каза  липом , а другия фибром ...
Може ли да стане нещо лошо със стечение на годините?
Моля ви за отговор !
Благодаря  smile3525 .

# 298
  • София
  • Мнения: 3 188
Здравейте,
няма 100 % гаранция, че няма да се случи нещо по-лошо. Обикновено тези образувания само нарастват. Може да ги махнете, най-вероятно няма да се появят други, щом ги имате отдавна.

# 299
  • Мнения: 963
Здравейте,
няма 100 % гаранция, че няма да се случи нещо по-лошо. Обикновено тези образувания само нарастват. Може да ги махнете, най-вероятно няма да се появят други, щом ги имате отдавна.


при мен не съм усетила кога са нараснали , появиха се изведнъж и така останаха за сега .
То ясно че за нищо няма 100% гаранция в този живот , но понеже лекари са съветвали да не ги махам и за това останах с тях ... не ми пречат , но след като прочетох темата се  обърках  кое е по доброто - махане с риск да рецидивират или да не ги пипам и така да продължа живота си ?
Благодаря за отговора !

Общи условия

Активация на акаунт