Холандска Тема - 15

  • 14 989
  • 286
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 340
Милика, а имаш ли медицинска причина да раждаш в болница? Гледам, че време не е останало вече, затова ти желая успешно, безпроблемно раждане, прекрасно бебче и да шаваш бързо след това  Peace

И понеже сте я подхванали тази тема... сигурно сте обсъждали, но може ли с по две думи да кажете за началните си впечатления от женските консултации, кога се записахте, кога установиха бременност, предимство ли е в самата консултация да има ехограф?

Калина, честито раждане и пухкаво бебче!   bouquet

Морки, честита ви половин годинка!   bouquet

# 16
Здравейте:)

И аз имам въпросче:) Слагам го в тази тема, защото нещо още се ориентирам из темите, а и тази май е подходяща .. Wink

А как седят нещата с майчинството тук в Холандия?

# 17
  • Мнения: 1 559
И понеже сте я подхванали тази тема... сигурно сте обсъждали, но може ли с по две думи да кажете за началните си впечатления от женските консултации, кога се записахте, кога установиха бременност, предимство ли е в самата консултация да има ехограф?




Аз лично съм много доволна и от консултацията..,и от медецинския екип в болницата Peace.Мисля ,че досега съм случвала на лекари,дано така си ми върви. Praynig Praynig
Колкото за ехографа,ще стане сблъсък Whistling,но лично според мен не е хубаво постоянно да се гледа плода...първо,че тук казват че е вреден newsm78..,второ ,че аз не му вярвам на 100% Naughty ..и постоянно ще се шашкаш,ако ти кажат,изостава с 2 седмици,или напред е с 2 седмици..,много голям,много малак плод Sick..абе може да полудэш от тези неща Crazy.А така си караш малко по спокойно бременноста Sunglasses.Щото то дефакто,ако има нещо много лошо,не можеш да го предутвратиш,особено ако си вече над 4 месец Thinking....абе колкото по спокойна бременост,толкова по добре.На мен 2 ехота ми се виждат добре,за една нормална бременост.Естествено,че ако има някакви други проблеми,е хубаво да се наблюдава по честичко Peace,но ако жената се чувства добре,няма смисъл да се престараваме чак толкоз. Wink

# 18
  • северно море
  • Мнения: 321
Здравейте и от мен Hug
Милика,леко и безпроблемно раждане ти пожелавам Hug
Аз също съм на мнение,4е не е хубаво много да те гледат на ехограф
ако не е необходимо.
Милика,в болницата където аз раждах имаха памперси и не се налага аз да си нося.
В болницата ни беше забранено да боравим с мобилни телефони,и мисля 4е е по-добре да попиташ.
Милика, а имаш ли медицинска причина да раждаш в болница?
Аз също нямах медицинска при4ина,но предпо4етох болницата Peace
Лека ве4ер и успешна седмица Hug

# 19
  • Мнения: 1 072
Калина, честито и от мен! Много здраве и щастие ви желая. Мислех, че съм ти честитила, но като се замислих... май не.

звезди, нощница не са ми давали. Нея аз си я носех. Ама по принцип ако не носиш нещо за самото раждане (не че се сещам какво изобщо ти трябва освен неща за бебето и за теб), ти го дават. Това имах впредвид. Като на нашия юнак боди, че нашто беше огромно.

Милика, наточила съм се за вкъщи, ама то нали знаеш... нищо се не знае. Нещо съм се наплашила, че ще се измъча с третото раждане, след 2 много леки. Акушерката каза последния път, че няма причини да съм в болница. Ние сме на 2 минути от болницата, така че ако се наложи поне сме близо. И с колелото мога да го взема  Mr. Green. Ама за 10 минути Simple Smile. И ми е точно пред работата. Може пък да продължа по инерция натам Simple Smile

Аз също съм доволна и от доктори, и от консултация тук. Не мога да се оплача, чудя се, аз ли съм толкова некритична, късмет ли имам... дано така си остане.

# 20
  • Мнения: 1 550
Milika, в къщи аз съм тази, която мисли за всичко Wink
мъж ми не беше много адекватен около раждането на Алекс. по това време свекърва ми беше болна и той горкия се грижеше по всеки възможен начин за нея. аз лежах 4 дена с контракции в къщи, по същото време той обикаляше Холандия да и търси някакви специални лекарства и само звънеше да пита дали съм родила  Crazy аз от самото начало исках да родя в болница (раждане в къщи ми се вижда доста рисковано) и си бях приготвила нещата. разбира се, че забравих повечето неща  Rolling Eyes ние седяхме 2 дена в болницата и доста неща мъж ми ги донесе в последствие.
в крайна сметка, важното е раждането ти да мине нормално. а дори и да си забравила нещо, мъжът ти ще го донесе. леко раждане  Hug

Kalina_I, честито бебче  да ви е виж и здрав и много радост да ви носи   bouquet

Пух Голям, аз като разбрах, че съм бременна ми казаха, че чак след 12 седмица ще ми запазят час. аз заминавах тогава за БГ и там си пуснах всички изследвания, там ходих и за първи път на ехограф. тук ходих в болницата на ехограф и след 20 седмица сами си запазихме час в Амстердам (втория си го плащаш сам, само първия ти се покрива от мед. застраховка). аз много съм доволна от консултацията. бяха много мили. ние ги избирахме по местоживеене. и за нашето село, ако не се лъжа има само една консултация за бременни и детска консултация. аз родих в болница, първо защото така исках. и второ те така или иначе щяха да ме закарат. прецениха, че след толкова дни контракции, ако започне раждането няма да имам сили. като се замисля, имах много леко раждане и всички в болницата бяха страхотни.

nulluser, майчинските в Холандия са 12 седмици. може 4 седмици преди раждането да си останеш в къщи, което ти намалява майчинските след раждането. след изтичането на майчинските повечето майки се връщат 2 дена в седмицата на работа, след това 3 дена. в повечето случай работят на 3-4 дневна работна седмица.

лека вечер Hug

# 21
  • Мнения: 7 914
puh golqm
 аз съм безкрайно разочарована... понеже мен до 12 г.с. никой не ме провери дали наистина съм бременна  Crazy
дом. лекар ме пита два пъти дали съм сигурна и това беше Rolling Eyes
и аз на идея си нямам дали при акушерките има ехограф...аз не съм го видяла...
мисля също, че се правят кръвни излседвания прекалено малко... и тн и тн.. да не говорим, че гинеколог без сериозни причини само през крив макорон ще видиш... и например при мен както не се видя пола в 20 г.с....ако не отидеш на платен ехограф няма да го разбереш до момента на раждането...
 а също както се получи при мен и преносих.. ходиш говориш и все едно че  Banghead
едиствено което ми хареса са условията в болницата Peace
аз мисля, че и преди това беше питала защо Milika иска да ражда в болница.. ти по-склонна да раждаш в къщи ли си? newsm78


megan79
 и ти имаш право... но д си кажа честно най ме дразни невъзможността  избора да е твой.. хвърляш маса пари да речем за най-добрата застраховка... а те определят какво може и какво не.. дори за едно кръвно изследване Crossing Arms


Mari-7
 мобилните телефони за забранени само в стаята , в която раждаш Thinking

SaraJK
значи аз не съм разбрала правилно ooooh!
ама то май в различните болници различни правила има Thinking


Milenski72
серизоно ли си имала 4 дена контракции? Hug Hug Hugлеле и два дена в болница-горката. колко тежко ти е било Hug Hug Hug

# 22
  • Мнения: 1 550
Звезди, аз сега като се сетя ми става смешно за тия контракции. при положение, че имах супер лека бременност и раждане. както казват, всичко се забравя. действително, само помня че 3 нощи не спах от контракции. но това, явно беше подготовка за безсънните нощи в последствие.
за ехографа, сега се сещам, аз имах общо 4. в БГ един, останалите 3 тук. единият не беше предвиден, но в един момент не чувахме бебето и доста се изплашихме. наш Алекс се бил обърнал с гръб към корема ми и за това не го чувахме да мърда. платихме тогава около стотина евро Crazy

# 23
  • Мнения: 3 638
Здравейте и от мен най-накрая! Нещо хич ме няма напоследък, но от време на време ви чета  Hug Дано успявам да наминавам по-често в бъдеще, но дните ми направо отлитат и аз не знам как  Crazy
Морки, честита ви половин годинка!!! Много да ви радва малката госпожичка!  Heart Eyes

Като почти най-прясно раждала ще се включа и по темите. За болницата доста добре всичко са обяснили - аз си носех и натурален сок и едни шоколадчета с мюсли - за да не ми липсват сили по време на раждането  Grinning Иначе в болницата много добре хранят  Flutter И според мен мрежестите гащи, които дават в болницата са страшно удобни, аз после си взех от тях и за вкъщи.
Не знам дали съм била късметлийка, но съм страшно доволна от лекарите, акушерките и целият персонал - бяха страшно учтиви и много професионални, страхотно отношение! Аз лежах 4 дни в болницата и съм просто очарована от всички.
Що се отнася за следенето на самата бременност, макар че бях бременна с близнаци всичко протече много спокойно. Имам чувството, че тук просто избягват да те "плашат" излишно. И понеже онзи ден ходих и на преглед след раждането (на който въобще не ме прегледаха  Simple Smile) се замислих, че за цялата бременност са ме преглеждали само веднъж и то за вагиналния екограф в началото, когато установиха, че съм бременна с близнаци. Гледаха ме после с нормален екограф всеки път, но никой не ме е затрупвал постоянно с мерки на бебетата и т.н. Казваха ми, че вървят нормално, че при мен всичко е нормално и така. Може би и заради това изкарах много спокойна бременност.
Иначе екографът на 20-та седмица сега е безплатен за всички, мисля. А майчинството е 16 седмици общо, можеш да го започнеш 6 седмици преди термина и при всички случаи ти се полагат 10 седмици след раждането, дори ако бебето се роди по-късно. Ако си работил преди майчинството размерът е 100% от заплатата. 

Понеже сега чета отговора на Звездичка, наистина до 10-а седмица не те преглеждат за бременността, на мен дори с доста зор ми дадоха час при гинеколог, въпреки че имах направление от личния лекар. За мен беше по-добре така, защото без да се усетя беше минал един доста рискован период от бременността ми. Кръвни изследвания ми правиха 2 пъти, но аз и въобще нямах оплаквания.

# 24
  • Мнения: 1 072
Миленски, кога сте си плащали второто ехо? Сега не се плаща. Преди време беше само едно ехо, ама сега вече не.

Звезди, да не ти се налага, ама видиш ли гинеколог, го виждаш как си трябва. На мен са ми контролирали едната бременност, а сега гледам колежката ми какво я правят. Иска си тя при акушерка, ама няма... Два пъти в седмицата - в болницата, кръв, урина, 1 час мерене на кръвно, тонове на бебето... ако и е високо кръвното може и да я приемат в болницата. А ти какви кръвни изследвания повече очакваш да ти направят? В смисъл, в началото гледат за рубеола, СПИН и т.н., друго какво да изследват? Ако си уморена ти пускат по всяко време за желязо. Не може да очакваш обаче да ти дадат ехо само за да се види пола на бебето. Ехото все пак си е медицинско, да се види няма ли някакви проблеми с бебето, а не за да направят кеф на родителите. А за проверката до 12 седмица - какво да ми гледа гинеколог, аз съм толкова щастлива, че тук не се налага на това магаре да се качвам... Мисля, че сравняваш с БГ и затова ти се струват малко грижите, ама то и в БГ скоро ще стане така, отделно, имам няколко примера, че в БГ въпреки честото гледане и взиране пак си се получават компликации и т.н. Нали ти казвам, да не ти се налага тук, ще видиш, че не е толкова повърхностно, колкото изглежда на пръв поглед. Наистина гледат да не те плашат много...
Мога да ти кажа, че и аз с първата бременност бях толкова ядосана на системата тук, и за това, че даваш по 200 евро на месец за застраховка, а нямаш дума да кажеш какво искаш, ама нещата и със застраховките не са толкова елементарни. Ако се наложи да я ползваш тая застраховка ти е 1000 евро на ден в болница и тя ти покрива всичко. Ако даваха и ехо за всяко нещо, щеше да е 500 евро на месец, не 200.

Улях се. Отивам да правя закуска!

Лека седмица, момичета. Мамето е тук и ние го даваме леко-леко. Големият още спи даже!

Сара

# 25
  • Мнения: 247
Здравейте!

Морки,и от нас честито...  bouquet

Звезди,ама вие някакви уговорки ли имате с Морки,защото и ние се точехме за Ан-МАри  Joy

Миленски,това с ехото за пореден път доказва,че навсякъде е различно-според град,болница и застраховка.. Peace
Аз също не съм плащала 2-рият ехограф,а и комбинирания тест за Даун,който иначе струва-120-130 евро също ми беше безплатен...,а пък има мами които са си го плащали.. newsm78

Калина,честита мъжка рожба и от нас.....ама тука се напълни с Алекс-чета май  Wink

Милика,момичетата всичко са успели да ти кажат  Laughing..,най-важното е наистина всичко да мине добре,така че не му мисли много за гащи и пампи  WinkЛеко и бързо раждане  Hug

Пух голям,и аз съм супер доволна от акушерки и гинеколози...,когато те се държат спокойно и си личи че си разбират от работата и знаят за какво говорят,то и майката се чувства по-добре....,а в болницата се чувствах като принцеса...имах чувството ,че целия персонал се занимава с моето раждане  Grinning
А ти защо питаш?  Wink Да не би да.... Praynig

Фата Моргана....,ей личи си че и двете ти ръце са заети  Wink,наистина липсваш напоследък  Hug

Сарче,абе тебе сме те обявили единодушно за герой тука...  bouquet ако родиш и в къщи аз лично предлагам медал...,завиждам на издрържливостта ти  Peace

Лек ден и приятна седмица!   bouquet

# 26
  • Мнения: 7 914
SaraJK

 ами при нас У наше селО  въобще не е така... за хемоглобина например съм ги молила месец и половина ...понеже съм вегетарианка и като спрях фолиевата очаквах да ми падне... по техните си стандарти, когато ми го мериха първия път беше точно на граница и казаха "кюръъъх", при което аз мило им обясних, че така и така очаквам да ми падне.... следващия път им казвам.. уморена съм и тн...пак нищо.. после ме хвана рядкото щастие... пак им обяснявам ама аз така и така... е няма докато не дойде време по книжката( коя седмица беше 30-32) не ме боднаха въпреки, че е за минутка работа..имат си апарата  всичко-една игличка им коства...и хайде на желязото Tired

А нали ме бяха стреснали, че главичката на Ерик била многооо голяма и тн.. е видях гинеколог... ами не можеш му изтеглиш една дума от устата, с мъжа ми бях и двамата постоянно  питахме :"каквоооо?".. не стига, че не говори ами и толкова тихо, че нищо не му се разбира Joy

говорех за тройния кръвен тест, който се прави преди морфологичния ехограф в 20 г.с. Thinking

ядосвах се понеже бях с кисти на яйчниците.. две години се опитвах да забременея само с помощ от БГ понеже тук домашната ми каза къде си се разбързала още си млада #Crazy...извинявай ама не тя ще определя кога едно семейство е готово за деца нали? Naughty
и когато вече пробвахме за бебе след хормонални и тн таблетки... понеже ми беше закъсняло и исках кръвен тест за бременност тя ми каза: "ако до 6м не ти дойде тогава пак ела... пък за да направим по сериозна стъпка по проблема ти ела догодина(т.с. миналия март ooooh!
)"...
и още: при кисти има опасност от ранен аборт.. а тя ми каза:"... ами ако е писано ще стане....  "#2gunfire
 не съм я сменила, понеже вече смених един доктор, който при болки в глезена и коляното ме караше на един крак да стоя newsm57
уф както и да е всичко е зад гърба ми.. имам си здраво детенце.. другото  са бели къхари Peace Peace Peace


eddita
 така ли?... хъм...ще има момата избор значи Whistling

# 27
  • Мнения: 1 550
добро утро, девойки  Hug

Звезди, то голяма ходене по мъките е да ти обърнат внимание във вашето село  ooooh! сега разбирам и защо си толкова разочарована. аз за това в такива ситуации пускам мъж ми да се оправя Crossing Arms, а той е като един питбул. и ние сменяхме личния лекар, щото толкова "кадърен" беше. но както казваш, имаш си здраво детенце, слава богу Praynig. гушки на малкият Звезден принц  Hug

а, за ехото- ние и 2 (без първото в болницата) си ги платихме. но говоря за преди близо 4 години. явно доста неща са се променили сега. не вярвам да има в това отношение някакво значение къде живееш. по- скоро нещата се променят за добро. а и няма как да следиш всички нововъведения. с някои докато не се сблъскаш, ти остават непознати.

Сара, имам доста познати които родиха в къщи. всички казаха, че се чувствали така по- добре. аз не се реших. и дори (знае ли човек, за сега нямам такива планове) за в бъдеще, пак бих избрала болницата. ние сме на около 10 мин. с кола. но ако се падне в пиково време отива и до 1/2 час  Rolling Eyes та за това. освен това, като за първо раждане си малко под стрес. но, на теб ти е трето раждане  Hug пожелавам ти леко и безпроблемно раждане Hug

ползотворна седмица и лек ден от мен Heart Eyes 

# 28
  • Мнения: 340
Добро утро на всички,

брей как се развихри темата, стане ли дума за болници, бебета  Laughing

Аз уж имам представа за нещата, но реших да питам относно вашия опит. Малко ме притеснява това безхаберие до 12та седмица.  Thinking И особено много ме притеснява скоростта на случване на нещата. Чакам си аз а се хване моята риба, но си имам разни неща наум. Абе не е като да си на 20 и така... Тука едни миоми, едни шийки, казва ли ти някой, от април не съм преглеждана на нищо. Но скоро ще ни дадат направление за разширения преглед и си мисля, че тогава нещата ще дойдат под контрол и ако забременея след това, ще имат задължения да ме следят.

Да, аз бих раждала в къщи, обаче има вариант да ми се наложи секцио, а как ми се иска да раждам нормално. В България родих много мъчително и болезнено на сухо, като никой не ми обърна внимание до самия край. Карах си на интуиция и май с нея можех да си родя сама. Затова за едно второ раждане си имам вяра за финала(разбира се ако всичко е нормално), но си нямам за началото.

Ако имате проблеми с личния, съветвам ви да го смените. Пак си е шанс на какъв ще попаднеш, но все пак знаеш, че нещо зависи от теб. Ние току що сменихме личния, минахме на един час и се почувствах доста по-добре. Внимателен и загрижен възрастен човек. Предишния само като те погледне, казваше 'Нищо ти няма'  Grinning #2gunfire Мъжът ми закъсня 5мин. поради трафика в Амстердам и не го пуснаха да мине.

Някоя с отзиви за раждане във VU Амстердам?

Фата Моргана, честито раждане! Близначета ли имаш? Да са ти живи, здрави, палави и умни!  Peace Hug

Сара, леко добременяване! Другото го знаеш и можеш   bouquet

# 29
  • Мнения: 340
Звезди, да не ти се налага, ама видиш ли гинеколог, го виждаш как си трябва.

Ами по принцип да, но не бъди сигурна. От едно ехо да заключат, че няма проблеми и няма пречки да забременееш е все едно да врачуват. Всъщност зависи на какво ниво отиваш при гинеколог и в какво е специализиран той. Онези редовите са се настроили да ти казват, че всичко е в ред.

Общи условия

Активация на акаунт