Гроздеее! Какво да го правя?

  • 5 493
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 410
А някой знае ли как се прави винен оцет? Ябълков съм правила, но винен не. И аз трябва да оползотворявам много грозде Laughing

# 16
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
Конфитюр от грозде

8 кг. грозде, 5 кг. захар, 200 мл винен оцет, 150 г орехови ядки, 5-6 розички карамфил, 1 канела.
Гроздето се почиства от дръжките, посипва се със захарта, оцета и 1 ч.ч. вода. Вари се на бавен огън, като се обира образувалата пяна и изплувалите семки. Когато сместа достигне желаната гъстота се добавят ядките и ароматите. След 10 мин. се сваля от огъня и се насипва в сухи буркани.

Баница с грозде

25-30 г мая се размива с 1 ч.л. захар, щипка сол, 1 с.л. вода, 1 яйце и 2 с.л. брашно. Получената каша втасва, след което се размива с 1 ч.ч. топла вода. Пресяват се 500-600 г. брашно, оформя се кладенче, в което се сипва сместа с маята. Омесва се меко тесто, което се разделя на 12 до 15 топки, поръсват се с брашно. Почистваме около 2 кг грозде. Приготвяме 1 ч.ч. захар и 1 ч.ч. олио.
Разточваме добре набрашнената топка на тънък лист, като при нужда ръсим обилно с брашно. Върху кората редим шепа грозде, поливаме с 2 с. л. олио и ръсим захар (според сладостта на гроздето, примерно 1-2 с.л.). Навива се на руло и се слага в добре намаслена тава. По същия начин  се процедира и с останалите топки тесто. Рулата се намазват с олио и се набучват тук-там с вилица. Пече се в силна фурна, след 10 мин фурната се намаля до 160 С.
Ухае божествено  Peace

# 17
  • Мнения: 2 439
Направи мъстеница - крем от нишесте и гроздов сок, оставен 2-3 дни в хладилника, може отгоре да се поръси с орехи или други ядки.

# 18
  • Sofia
  • Мнения: 358
Благодаря ви за идеите. Ма то си било трудоемко това! Зрънце по зрънце да махнеш зрънцата. Тя за това е толкова скъпа грозданката Grinning

# 19
  • Мнения: 157
Компотът от грозде става ненероятен и се прави много лесно: 4-5 суп. л. захар, грозде и вода за един буркан 800 мл. Внимавай при стерилизирането на бурканите - да не е повече от 5 мин.

# 20
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Благодаря ви за идеите. Ма то си било трудоемко това! Зрънце по зрънце да махнеш зрънцата. Тя за това е толкова скъпа грозданката Grinning
Грозданката става с чепките Wink На мен ми казаха рецепта за "трушия" с грозде - в трилитров буркан се изронват зърната плътно, слагат се 9с.л. захар и 3суп.лъж. оцет. Долива се с вода и се чака да "втаса". Получавали се твърди зърна и сладко-кисел газиран сироп, като шара. Тия дни ще го пробвам, но в малък буркан, дозата намалена 3 пъти.

# 21
  • Мнения: 1 427

Грозданката става с чепките Wink На мен ми казаха рецепта за "трушия" с грозде - в трилитров буркан се изронват зърната плътно, слагат се 9с.л. захар и 3суп.лъж. оцет. Долива се с вода и се чака да "втаса". Получавали се твърди зърна и сладко-кисел газиран сироп, като шара. Тия дни ще го пробвам, но в малък буркан, дозата намалена 3 пъти.
Това съм го опитвала като малка-отвратително ми беше!

Общи условия

Активация на акаунт