Има ли Господ и вярвате ли в него? - IV

  • 27 864
  • 722
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 146
Имало е и има Езотерично християнство -  Есеи, Гностични учения, Богомили, Розенкройцери и в настоящето: Антропософската доктрина създадена от Рудолф Щайнер и Учението на Всемирното Бяло Братство, изявено от П. Дънов.
Това, че църквата ги обявява за ереси е отделен въпрос.

Хм, да, но не мисля, че уикипедия, при това българската, е най-добрият вариант да се образова човекл. Видях откъде си взела тази информация.
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%B7%D0%BE%D1%82%D0%B5%D1%8 … D1%82%D0%B2%D0%BE

Но, щом държиш, порсто виж там, че езотеризъм е доста по-широко понятие от християнство и просто обозначава определено отношение. Езотерично е нещо, което е за определен кръг от хора, например учението на Платон е било езотелично. Християнството по презумция не може да е езитерично и не е, защото, най-малкото, основният му текст не само е общодостъпен, но и трябва да бъде разпространяван - положение, което е напълно провитоположно на всяко езотерично учение. Това, че някои учения се обявяват за езотерични и всички ги знаят какви са, само идва да покаже, че това е безсмислица. Още повече, че наличието на хрисиански елементи в някое учение не го прави веднага собствено християнско.

Ерес е всяко християнско учение, което се обявява за истинното християнство, а същевременно не спазва приетите на Съборите догмати.

няма нищо общо между понятията езотерика и ереси
Именно!

# 16
  • Мнения: 3 674
Учудваме че християнките на са чували за  Езотерично християнство ....и се примсиват.. Rolling Eyes А за църквта че ги обявила за ерес....мен това лично не ме притеснява изобщо. Точно пък църквата е последната инстанция на която   бих се доверила...В миналите векове се горели живи хора на клада.С какво право църквата е убивала и посягала на човешкия живот....И го е правила в името на Бог.... Sick Може би от страх че  нейните  подчиняващи и манипулиращи догми ще бъдат разкрити от  такива като Жана Дарк....и тя /църквата/  вече няма да има такова силно влияние и пълен контрол "върху  овцете".. Wink

 Жана Дарк...обявена за вещица тъй като е "чувала гласове"...и е получавала послания. А тъпата и ограничена църква по това време не е разбирала това.... Wink

# 17
  • Мнения: 720
Учудваме че християнките на са чували за  Езотерично християнство ....и се примсиват.. Rolling Eyes А за църквта че ги обявила за ерес....мен това лично не ме притеснява изобщо. Точно пък църквата е последната инстанция на която   бих се доверила...В миналите векове се горели живи хора на клада.С какво право църквата е убивала и посягала на човешкия живот....И го е правила в името на Бог.... Sick Може би от страх че  нейните  подчиняващи и манипулиращи догми ще бъдат разкрити от  такива като Жана Дарк....и тя /църквата/  вече няма да има такова силно влияние и пълен контрол "върху  овцете".. Wink

 Жана Дарк...обявена за вещица тъй като е "чувала гласове"...и е получавала послания. А тъпата и ограничена църква по това време не е разбирала това.... Wink




Вси4ко е възможно в името на християнството, но НЕ и в името на ХРИСТОС.

# 18
  • Мнения: 3 674
Учудваме че християнките на са чували за  Езотерично християнство ....и се присмиват.. Rolling Eyes А за църквата че ги обявила за ерес....мен това лично не ме притеснява изобщо. Точно пък църквата е последната инстанция на която   бих се доверила...В миналите векове се горели живи хора на клада.С какво право църквата е убивала и посягала на човешкия живот....И го е правила в името на Бог.... Sick Може би от страх че  нейните  подчиняващи и манипулиращи догми ще бъдат разкрити от  такива като Жана Дарк....и тя /църквата/  вече няма да има такова силно влияние и пълен контрол "върху  овцете".. Wink

 Жана Дарк...обявена за вещица тъй като е "чувала гласове"...и е получавала послания. А тъпата и ограничена църква по това време не е разбирала това.... Wink




Вси4ко е възможно в името на християнството, но НЕ и в името на ХРИСТОС.

Не си спомням някоя християнска или католическа   църква да е проповадвала за Буда или за Аллах.... Tired
Ами точно за християнската църква говоря аз....която е проповядвала за ИСУС...
Тя е горяла живи хората....УБИВЛА ГИ Е ...живи.Изтезавала ги е...и кво ли още не е правила в името на Исус.Така че please... не може да ме убедиш....Stop Мразя църквите... и инквизициите  Close

Последна редакция: ср, 03 окт 2007, 15:41 от roza66

# 19
  • вече в прегръдките на любимия, и само там
  • Мнения: 978
Учудваме че християнките на са чували за  Езотерично християнство ....и се примсиват.. Rolling Eyes А за църквта че ги обявила за ерес....мен това лично не ме притеснява изобщо. Точно пък църквата е последната инстанция на която   бих се доверила...В миналите векове се горели живи хора на клада.С какво право църквата е убивала и посягала на човешкия живот....И го е правила в името на Бог.... Sick Може би от страх че  нейните  подчиняващи и манипулиращи догми ще бъдат разкрити от  такива като Жана Дарк....и тя /църквата/  вече няма да има такова силно влияние и пълен контрол "върху  овцете".. Wink

 Жана Дарк...обявена за вещица тъй като е "чувала гласове"...и е получавала послания. А тъпата и ограничена църква по това време не е разбирала това.... Wink


ще помоля само да не ни се преписват емоции като присмиване или подиграване - за мен "езотерично христянство" не съществува, еретично определено - има много такива форми, течения и секти, но за мен езотерично христянство е термин, нелеп като "сатанинско християнство"

вярно е наистина, че много неща в историята са направени в името на християнството, а не в името на Христос - на някои хора, уви, им е била дадена власт, а според времената тогава тя е била и църковна, и те са се помислили за велики и са правили толкова злини - ето защо в Библията се казва не "По делата им ще ги познаете", а "По плодовете им ще ги познаете" - ето, по плодовете им се разбира дали са вършели дела в името на Христос, дали са изгорили Жана Д'Арк в името на Христос

# 20
  • Мнения: 3 674

- за мен "езотерично христянство" не съществува, еретично определено - има много такива форми, течения и секти, но за мен езотерично христянство е термин, нелеп като "сатанинско християнство"

...
Това че за ТЕБ не съществува мила...не значи ЧЕ го е  нямало.  Ако искаш прави се на сляпа и си мисли че не съществува...избора си е лично твой...ама недей с лека ръка да отричаш неща от историята. Naughty Почети малко преди да напишеш ...приятелски съвет.
А за присмиването....имаше и такива които се присмиваха на Диийпинсайд....не ме карай  сега да ти вадя цитати и да цитирам поименно.... Sunglasses Нищо че в това число не си ти.Много лично ги приемаш нещата.. Wink

Последна редакция: ср, 03 окт 2007, 16:04 от roza66

# 21
  • Мнения: 1 849
Роза, а твоите любимци от Тибет, дето са били много духовни, що трепят всичко наред само ако проповядва нещо различно от техните догми. Защо християни са избивани в Индия, защото проповядват нещо различно от вярваният им...нали са много духовни...
Това сме го писали хиляди пъти....   ooooh!

Аз ако убия някого в твоето име, ти ли ще си виновна? Каква връзка ще имаш ти....
Каква връзка има Христос с тези които ги е тръшнало рогатото и са започнали да убиват хора? Казвал ли е някъде Христос да убиваш?
Това че, дявола иска да представи изкривен образ на Бога и най-лесния начин е да компрометира църквата, да настрои хората едни срещу други...Христос ли е виновен за това?

Тук никой не издига в култ църква или деноминация. Христос е един, Бог е описан в Библията какъв е и какъв му е характера. Който търси може да прочете.

Дийпсайт, в Плевен няма само една протестантска църква. Не съм ходила там и не познавам педесятните. Аз говоря за Ново поколение.

# 22
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
вярно е наистина, че много неща в историята са направени в името на християнството, а не в името на Христос - на някои хора, уви, им е била дадена власт, а според времената тогава тя е била и църковна, и те са се помислили за велики и са правили толкова злини - ето защо в Библията се казва не "По делата им ще ги познаете", а "По плодовете им ще ги познаете" - ето, по плодовете им се разбира дали са вършели дела в името на Христос, дали са изгорили Жана Д'Арк в името на Христос
Все пак същите тези ХОРА се събират по съборите и решават както КОИ книги да влязат в сборника Библия и кои не, така и дали Исус е бил бог или човек - С ГЛАСУВАНЕ. А всичко, което не съвпада с новата линия, която са си изгласували е определено за ерес. Оригиналното учение на Исус умира няколко деситилетия след него, но в негово име се ражда ново - смес между митраизма и Павловото християнство. Остатъци все пак от оригиналното христово учение са запазени в малкото оцелели есейски общности след потушаването на възтанията от Рим и изселването на евреите и по-точно назореите или назаряните /което е запазено в Исус от Назарет - който като град не е съществувал по времето на Исус, малка грешка, ама все пак то тогава хората не са се интересували толкова от история, като се има предвид колко от тях са били неграмотни, това определено не им е правило впечатление/.

И така основно християнството се разделя на два вида - ортодоксалното Павлово християнство - което казва - истината е това, което отците твърдят и които са си позволили да изхвърлят част от евангелието на Марко от Библията заради катарите и нищо друго, всяко друго тълкуване е ерес и се потушава с огън и меч /най-вече/ и гностическото християнство /идва от гносис - познание/, защото все пак и Исус е говорил едно на хората и друго на Учениците си - защото на тях им било дадено да узнаят, а на другите - не /перефразирам, не ми се намира Библията в момента под ръка/. Всички църкви и деноминации, които сега познаваме са ортодоксални, затова и в тях се намират толкова езически ритуали и практики /митраизма, писах по-горе, религията на канонизирания Константин/, а гностическото християнство се е "преродило" в наши дни именно в така нареченото от вас - езотерично християнство, което уж не съществувало, а дефакто си е по-старо от ортодоксалното родено през 351 г.

# 23
  • Мнения: 822
За сега само се записвам да следя темата. Но все пак ще вмъкна нещо.
Христос е един - църкви и течения много! Това се дължи на изкривяване и добавяне тук там, на - това не ми харесва, онова не го има никъде записано......и т.н.
Но истината е, че който потърси Бог с цяло сърце, ще Го открие. Който чете Библията не може да не забележи, че Тя не е обикновена Книга - не случайно е наречена "Книга на книгите". Така, че отидете при първоизточника! Там християните са едни  - ученици на Господ Исус Христос и , ако някой смее да се нарича такъв, би трябвало поне в Неговите думи да вярва:
".........никой не дохожда при Отец, ОСВЕН чрез МЕН!"
Е, малко дълъг запис  Simple Smile !
 Peace

# 24
  • вече в прегръдките на любимия, и само там
  • Мнения: 978
естествено, че го приемам лично - и по-задълбочено с четенето на постовете тогава, най-малкото се правя на сляпа, ако се опитвах нямаше да съм тук

Пак да кажа - "езотерично христянство" е нереален термин като "сатанинско християнство"

направете най-накрая разлика между езотерика и ерес и тук ПАК да кажа еретично христянство, разбира се, че има - ама всяка дума има свой смисъл като ерес и езотерика, кажи ми тогава според теб коя от тях какво означава

и прочела съм доста за историческото развитие на Европа, все пак съм човек, който се занимава професионално с история - и в поста ми съм написала точно

ПАК: "вярно е наистина, че много неща в историята са направени в името на християнството, а не в името на Христос - на някои хора, уви, им е била дадена власт, а според времената тогава тя е била и църковна, и те са се помислили за велики и са правили толкова злини - ето защо в Библията се казва не "По делата им ще ги познаете", а "По плодовете им ще ги познаете" - ето, по плодовете им се разбира дали са вършели дела в името на Христос, дали са изгорили Жана Д'Арк в името на Христос"

# 25
  • Мнения: 3 674

Роза, а твоите любимци от Тибет,........
.....
миги.... Grinning ...любимци са ми защото са МЪДРИ а и още защото и Исус се е чил от тях. Бил е в тези земи.... Heart Eyes А и  Христос идва 500 години  след Буда... Wink

# 26
  • Мнения: 3 674
най-малкото се правя на сляпа, ако се опитвах нямаше да съм тук

Пак да кажа - "езотерично христянство" е нереален термин като "сатанинско християнство"
.......и прочела съм доста за историческото развитие на Европа, все пак съм човек, който се занимава професионално с история - и в поста ми съм написала точно.......

Няма значение с какво се занимаш професионално. Аз съм също професионален  музикант ама не съм гений като Моцарт...и не мога да кажа че знам всичко за музиката...от А до Я...
Та по темата. Е аз пак ще повторя....Тези които не искта да признаят и приемат  нещо което съществува въпреки тяхното отричане...си е техен проблем. Но нещата си съществуват със или без наше приемане...а за да не искаш да го приемеш  нещо което съществува значи  или се   "правиш на сляп"... лили "си сляп" ...Избора е твой.

# 27
  • вече в прегръдките на любимия, и само там
  • Мнения: 978
най-малкото се правя на сляпа, ако се опитвах нямаше да съм тук

Пак да кажа - "езотерично христянство" е нереален термин като "сатанинско християнство"
.......и прочела съм доста за историческото развитие на Европа, все пак съм човек, който се занимава професионално с история - и в поста ми съм написала точно.......

Няма значение с какво се занимаш професионално. Аз съм също професионален  музикант ама не съм гений като Моцарт...и не мога да кажа че знам всичко за музиката...от А до Я...
Та по темата. Е аз пак ще повторя....Тези които не искта да признаят и приемат  нещо което съществува въпреки тяхното отричане...си е техен проблем. Но нещата си съществуват със или без наше приемане...а за да не искаш да го приемеш  нещо което съществува значи  или се   "правиш на сляп"... лили "си сляп" ...Избора е твой.


естествено, че има значение с какво се занимавам професионално щом като някой ще ме упреква, че не съм знаела какво е ставало и да съм чела повечко, вярвам си добър музикант

Та по темата. Е аз пазк ще повторя....Тези които не искта да признаят и приемат  нещо което съществува въпреки тяхното отричане като например Христос...си е техен проблем. Но нещата си съществуват със или без наше приемане...а за да не искаш да го приемеш  нещо което съществува значи  или се   "правиш на сляп"... лили "си сляп" ...Избора е твой.

# 28
  • Мнения: 15 216
Mimito_bg,

Къде си срещала "сатанистко християнство"?

# 29
  • Мнения: 3 674

Mimito....Казах го в друг смисъл това че няма значение  с какво се занимаваш професионално. Грешно си ме разбрала.... Sunglasses
 В  смисъл че колкото и да сме професионалисти в областите си ...винаги има какво още да учим...и не можем да твърдим че знаем всичко,ако ме разбираш какво имам впредвид . Не исках да те обидя... Peace Трудно е с писането понякога,може да се интерпретира погрешно...по-добра съм в говоренето... Grinning

Последна редакция: ср, 03 окт 2007, 17:07 от roza66

Общи условия

Активация на акаунт