За правописните грешки

  • 7 573
  • 98
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 423
Официалния учебник по граматика не е подновяван от 50те години насам.
Така ли мислиш?!  Щото аз съм учила по
учебник на Петър Пашов от 90-те години.
Което обаче, както и да го погледнеш, си
е миналия век, така че може би си права.

# 16
  • Мнения: 818
И на мен ми е смешно,когато някой поправя друг за правопис.
Ами ти ако не си го научил когато му е времето,сега от форума ли
ще се учиш да пишеш правилно?
Има даже и тема за грешките,които се правят във форума.
Всеки да си прави каквито иска грешки,сам си плаща за тях!
Хайде сега:бутон проверка правопис  Mr. Green

# 17
  • Мнения: 2 254
Така е,широко скроени и мили сме.От една грешка в нечия публикация,няма да ми призлее (пък,макар и груба да е),нито ще нароча човека.Но,когато ми дават да разбера,че потребителят е с липса на елементарни познания по родния си език-свалям точки от кредита.....

# 18
  • Мнения: 934

Така ли мислиш?!  Щото аз съм учила по
учебник на Петър Пашов от 90-те години.
Което обаче, както и да го погледнеш, си
е миналия век, така че може би си права.
Ми браво ако са е сетили да напишат! Деведесе и втора-трета-четвърта година нямаше такива неща. Тогава официалната българска граматика, изучавана в университетите, си беше от 50те... даже ако не беше и от 47ма.

Извинявайте за отклонението.

# 19
  • Мнения: 1 294
Абе явно форумите на кирилица са в един вид преходен период... да не забравяме (за който изоб6то си спомня) времето когато изоб6то няма6е възможност да се пи6е на кирилица нито във форум, нито в 4ат... е тогава каква правописна дивотия бе6е... в сравнение сега е супер. Така 4е е нормално постингите да са в един по неформален тон... все пак това е един вид бъбрене в писмена форма. Ясно е, 4е не може да се спазва изцяло стилистиката и граматиката .
Подкрепям мнението на тези които са толерантни към слу4айните и инцидентни правописни гре6ки, както и гре6ките допуснати уми6лено за да се придаде по разговорна фирма. Но системно бъркане на думи който са толкова ярък пример, 4е сме ги повтаряли 100ци пъти в у4или6те... не знам. Бие на о4и. А аз винаги съм се притеснявала от правописа си, за6тото правописа на български е много важно застъпен в сравнение с други езици (примерно норвежки), тук правописните гре6ки официално не са голяма работа, поради официалните 3 езика и 200те диалекта в страната. За правило се приема на4ина по който една дума се изписва (гре6и) най 4есто. Та от както живея тук се поуспокоих. Но пак казвам:
пролеТа
съТба
искреННост
и др. подобни са недопустими (изкЮ4вам слу4аите в който гре6ката е инцидентна или свързана с някакъв вид ограни4ение на клавиатурата).
Другото е, 4е о4аквам постинги с големи претенции за компетентност и агресивни да са об6то взето без правописни гре6ки. Просто в интерес на този който ги пи6е.

# 20
  • Мнения: 1 636

Така ли мислиш?!  Щото аз съм учила по
учебник на Петър Пашов от 90-те години.
Което обаче, както и да го погледнеш, си
е миналия век, така че може би си права.
Ми браво ако са е сетили да напишат! Деведесе и втора-трета-четвърта година нямаше такива неща. Тогава официалната българска граматика, изучавана в университетите, си беше от 50те... даже ако не беше и от 47ма.

Извинявайте за отклонението.
Деведесе не се ли пи6е с т отzад?  newsm78  Mr. Green
И аz правя гре6ки,и на мен не ми пука,когато ги правя,или когато чета гре6ки.Някой път гре6ките ми са от бърzане,някой път от неzнаене.Забеляzала съм,че н.р.като пи6а думата zнам много редовно я пи6а zанм.Нямам представа zаЩо.Време zа бутон правопис никога не отделям.На който му пречат гре6ките ми да не чете. Mr. Green
И аz съм на мнение,че БГ еzик е труден.
В ДЕ са над милион хората,които не могат да четът и пи6ат.Момичетата,живееЩи тук и гледаЩи ТВ могат да го потвърдят.Точната zифра сега не мога да кажа.

# 21
  • Мнения: 1 636
искренност...няма6е ли някакво правило,че Щом е н.р.искрен става с двойно н? Аz съм от честните и си приzнавам,че може би бих го написала с двойно н.

# 22
  • Мнения: 5 475
Гледам смисъла, а формата не е от значение.  Wink
Не сме всички отличници по български език, нито е задължително да си филолог, за да пишеш във форум. Peace
 Лично познавам момичета, които не пишат добре, но това не е причина да имам лошо мнение за тях.
Да не говорим, че специално в чужбинския форум има много хора, които общуват на български само тук, а по цял ден говорят, работят или учат на чужд език .
Нормално е да грешат. Peace



# 23
Аз ли4но никога не съм мислила, 4е има толкова неграмотни хора преди да вляза в този форум.
Неграмотността ме дразни много. Няма оправдания. Говори много за 4овека.

# 24
  • Мнения: 1 294
4иколина,
искрен     _ искреност
пустинен _ пустинност (извинявай за тъпия пример, ама не се сетих друг)

# 25
  • Primum non nocere !
  • Мнения: 1 526
Прави се проверка с  3то лице единствено число, ако  завършва на НЕН е с двойно нн, ако завърва на ЕН е с едно н
той е искрен
той е любезен

# 26
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Набиват ми се в очите грешки, но не са мой проблем. И предпочитам да прекарам няколко минути с нещо любимо, отколкото за същото време да пускам постинг с чужди грешки в темата за бисерите.
 Peace

# 27
  • Primum non nocere !
  • Мнения: 1 526
Тая тема"Бисирите.." Така се изроди.
Там пускат уж грешни думи, мами с незавидна обща култура.Парадокса идва от там,че не знаят смисъла на думата и съответно ,дали тя е написана правилно.
Давам пример имбецил,мундарлък и т.н. Нищят правописа на една на цяла страница и ставаш смешни.Не си правят труда да погледнат правописа в речник....Просто, нямам думи.
Претенции? " На гол гъз чифте пищови"

Това опира до въпрос на вкус ...не било правилно.
Думата дюшеме,след безкрайни дебати, решиха ,че се изписва правилно дьошеме  Shocked  Shocked, което е грешно разбира се.
Можете отвреме, навреме да хвърляте по един поглед в темата...и сигурна ,че ще ви се приплаче.

Последна редакция: чт, 04 окт 2007, 11:28 от Шехи

# 28
  • Italia, Palermo
  • Мнения: 886
Наистина няма извинение за неграмотността. Но от друга гледна точка защо се обсъждат грешките в тоя форум? Мисля, че е много нетактично да правиш забележки и да даваш акъли на другите около теб, освен ако не е детето ти, което трябва да е възпитавано. В Италия, например са неграмотни домакините и без да ги е срам ( не осъзнават просто нещата с лимитираното си сиво вещество) все съвети дават, без да те познават и без да си ги питал, е тук се отклоних, но току-що  комшийката ми вдигна кръвното с поредната си простотия и нахалитет. Ох, май и за правописа не говорих...Пардон!
Та- не търпя неграмотността по отношение на родния език. Вижда се кога една грешка е от писането бързо и от невнимание, кога е граматична, кога стилистична, кога не се знаят граматичните понятия като пълен или непълен член и се наричат с " Ят" " Я" и прочие. Но никога обаче не си позволявам да правя забележки и не съдя за душевността на приятелките тук,  с които сме събрани за друго в тия теми за мами с една и съща родина и в странство- струва ми се гадно и дори непонятно, по-добре да не си изливаме ядовете тук и да не се заяждаме с помежду си, а да си успокояваме нервите, търкайки с парцала до изтощение или тичайки, или не знам си какво докато не изтрезнеем и не почнем да мислим по Човешки, че трябва да сме като семейство с всички вас!

# 29
Гледам смисъла, а формата не е от значение.  Wink
Не сме всички отличници по български език, нито е задължително да си филолог, за да пишеш във форум. Peace
 Лично познавам момичета, които не пишат добре, но това не е причина да имам лошо мнение за тях.
Да не говорим, че специално в чужбинския форум има много хора, които общуват на български само тук, а по цял ден говорят, работят или учат на чужд език .
Нормално е да грешат. Peace





Астреа, колко време трябва да живееШ в 4ужбина, 4е да по4неШ да пиШеШ копувам???
Не публикувам мнения в темата бисери, нито правя забележки, но не мисля, 4е мога да проведа смислена дискусия с 4овек, който не е про4ел една книга през живота си. Това е. 4естно и откровено. 

Общи условия

Активация на акаунт