За правописните грешки

  • 7 581
  • 98
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 11 315
Леле, каква сладка тема сте завихрили!
ПОдкрепям Звездичка и Лиска - нямаш ли какво да кажеш, колкото и да си грамотен, върви да пасеш, имаш ли какво да кажеш - липсата на пълен член и някоя и друга запетайка се преглъщат.
Да не уроня сега нечий престиж Joy

# 61
  • Мнения: 650
Всички правят правописни грешки по невнимание или незнание включително и тези, които непрекъснато изтъкват колко са грамотни. И за мен има значение стойността на написаното без значение на латиница, кирилица, "грамотно", съкратено, с 4 вместо "ч"- какво значение има newsm78 Вие, наистина само тук ли общувате по интернет с други българи newsm78 Не пишете ли с латиница, горе-долу съчетано разбираемо до ваши приятели ежедневно и поради липса на Кредор как точно грамотно се изписва на латиница Laughing Имам чуството че някои хора наистина не познават или нямат близки приятели и тук чатят та се късат  Laughing Но това е друга тема:)

Виж, ако някои ми даде резюме за постъпване на работа и е написано с правописни грешки-тогава вече е друг въпрос Peace

# 62
  • Мнения: X
аз още помня един постинг на Лиска (дано не бъркам) - беше нещо от рода, че по правописните грешки или липсата на такива се познавало кой набор си
от тогава следя редовно и се оказа права

а от всички езици с които съм се занимавала (6 на брой), бг граматика ми се вижда най-сложна, даже повече от френската
и това, че пишем каквото казваме, няма кой знае какво значение при всички наши диалекти - там е страшно, наистина казваш едно, а трябва да напишеш съвсем друго

и нещо друго - не рабирам вечния стремеж да се следят другите и да се критикуват  и подиграват открито
кой беше казал: "безгрешният да хвърли камъка"
та така
грешки правим всички
дано повечето да са от сбъркан клавиш поне

# 63
  • Мнения: 2 924
Правописните грешки са много по-приемливи от
 дефектите на възпитанието или липсата на такова.
Не мога да подмина добър човек само защото пише примерно копувам
Правописните грешки не ме дразнят. Но страшно неприятно ми става ,когато чета темата за бисерите или четях в началото.
Дали не писах в нея един пост незнам. Май и мен ме беше закачила манията да се подигравам.
Сега ме е срам,че съм била такъв катил.
 Mr. Green

# 64
  • Мнения: 368
"Машалла" Wink за "спора"! Grinning
Но, както се казва, "в спора се ражда истината"! Grinning
Дерзайте момичета! Български или финикийски - всичко е от значение в общуването - за някой от голямо, за някой от не чак толкова голямо, т.е. "разни хора, разни идеали"! Wink

# 65
  • Мнения: 934

Така ли мислиш?!  Щото аз съм учила по
учебник на Петър Пашов от 90-те години.
Което обаче, както и да го погледнеш, си
е миналия век, така че може би си права.
Ми браво ако са е сетили да напишат! Деведесе и втора-трета-четвърта година нямаше такива неща. Тогава официалната българска граматика, изучавана в университетите, си беше от 50те... даже ако не беше и от 47ма.

Извинявайте за отклонението.
Деведесе не се ли пи6е с т отzад?  newsm78  Mr. Green

Пише се. Нарочно беше. Вмъквам елемент от разговорния език. Mr. Green ДеведесеТ просто не звучи по същия начин.
Проблеми нещо? newsm66
Майтап, де!

Всеки чете чуждите мнения и се опитва да си състави представа за човека, който стои зад думите. По съдържанието и формата. Така че не мога изцяло да се абстрахирам от правописа, какво да се прави!
Но не мисля, че има смисъл от безкрайни караници на тази тема. Всеки пише както може, форумът е за всички!



# 66
  • Мнения: 2 907
Димитриа, аз ВИНАГИ съм писала/ползвала/чела ОРОНВАМ. Не съм направила грешка! Аз тази дума я ползвам с О, не с У. И знаеш ли кога аз съм напуснала България? На 14 години бях. Имам завършен 8ми клас. Оттогава в Б-я си ходя веднъж на 2 години за по 2 седмици. Дефакто аз българския правопис съм го учила до този 8ми клас, след това съм научила още два езика почти перфектно. Не съм се случайно объркала с правописа на тази дума. Тогава да приемем, че винаги, откакто съществувам аз съм в грешка. Ама не е точно така.

И за твоя информация, Димитриа - владея българския език по-добре от някои филолози и се гордея с това. Мен не може да ме накърни човек, чийто елементарен език се цитира най-често в темата " бисИри" и затова вдигна такава кокошарска врява.

Освен това аз винаги съм отворена и радостна да науча нещо ново. Приемам чуждата критика и признавам винаги когато бъркам.

Сега по темата. Забелязала съм, че хора пишещи ( а и говорещи ) грешно на собствения си език, не могат да научат и един чужд език правилно. Примери колкото искате.
И както Бубка е написала, постингите пълни с грешки обикновено са и "пълни" със смисъл. Освен това са трудни и за четене. Отново повтарям, че ТОЧНО в един форум писменото слово е огледало на душата ни.

Защо някои се обиждат? Защото истината боли. Забелязах, че тези които се засегнаха са точно тези, които пишат зле. Еми, сори хора.

# 67
  • Primum non nocere !
  • Мнения: 1 526
Мистик, ставаш вече смешна!
Не забравяй ,че тук има хора владеещи повече от 3 езика,но не скачат като ужилени,когато допускат грешка!
Всеки допуска грешки! Примерът е явен.
Използвай си думата оронвам,колкото си искаш/когато се използва за уронване на престиж, достойнство/, но не забравяй,че има не само правописен, а и тълковен речник.
Нов тълковен речник ли трябва да пишат, според теб и заради теб?

Цитат
Защо някои се обиждат? Защото истината боли. Забелязах, че тези които се засегнаха са точно тези, които пишат зле. Еми, сори хора.

Ти защо се обиждаш! Не можеш да приемеш истина ли?

# 68
  • Мнения: 93
Тогава да приемем, че винаги, откакто съществувам аз съм в грешка.

И за твоя информация, Димитриа - владея българския език по-добре от някои филолози и се гордея с това.

Значи просто си заучила правописа на тази фраза грешно (разбираемо, щом си напуснала страната толкова рано). Само дето наистина става смешно като ти прочетем претенциите за "владеене не българския по-добре от някои филолози"...

# 69
  • Мнения: 2 907
Да, Димитриа, аз се радвам, че научих нещо. И не се срамувам от това. Това не уронва самочувствието ми на човек, който владее майчиния си език.
И ако исках да се хваля щях да ти кажа, че още като дете в България печелих национални олимпиади по литература и имам едно малко издадено книжле, което се радваше на доста добра критика. Аз лично винаги съм била много критична към себе си и малко хора дори знаят за моето "литературно" минало.

Да, личи си, че съм завършила училище в друга държава. Уронвам. Ето, че и аз греша. Личи си и когато говоря. Но това не уронва качеството на мисълта ми.


# 70
Хайде и аз да си кажа мнението.
До колкото зная вси4ки тук пиШем вьв форум за майки и деца,така 4е малко ме интересува дали ,Ще направя правописна греШка докато питам какво да направя ако на дупето на детето ми има пьпки или пьк ако има температура 37 градуса.
Ако някой ми напиШе постинг ,4е имам правописни греШки докато аз питам как да си сложа детето да седи ,просто с този Иузьр нямам какво да си кажа,Щом за него е по важно ,какви греШки сьм направила а не разреШението на проблема ми.
Все пак имайте в предвид,4е тук сме 1 663 356 регистрирани,все някой от регистриралите се ,Ще пиШе така както ВИЕ искате.
Ако пьк заради моите правописни греШки някой спре да ми отговаря на постингите нали се сеЩате ,4е ми остават 1 663 354 регистрирали се за да ми отговорят как се стерилизира ШиШето на детето ми.
ДА ,този който спре да ми пиШе ,за мен Ще е едно загубено мнение ,което може и да ми е ценно ,но все пак.......хора много идеали много.


Ей сега се сетих за една мама ,която живееШе вьв Финландия,тя май ве4е не пиШе вьв форума,жената живееШе там от X години ,намерила бьлгарският форум БГ МАМА и Щастлива реШила да се регистрира ,така де името много то4но говори за какво става дума вьв форума бг МАМА. ПиШеШе на латиница в на4алото ,ейййййййййййййй голям проблем беШе.После пьк някой се "изказа" за правописните и греШки........И какво се оказва в крайна сметка Thinking,4е ако не пиШеШ правилно не ТРЯБВА да пиШеШ тук ,заЩото си неграмотен или спираШ да пиШеШ или постоянно ,Ще ти бьде повтаряно ,4е греШИШ.....ниЩо ,4е пиШеШ за детето си ,или пьк поздравяваШ някой за рожденият му ден.
Извинете ме за правописните греШки и за притеснението което ,Ще породи моят постинг,но отивам в другата тема да напиШа днес моето дете как стана от леглото и ми каза "Мамо много те оби4ам,Ще ми купиШ ли мотор4ето" hahaha


П.С.
Нямам 4 (от 4ервено) и за това слагам 4 ,Щ и Ш ми излизат само като главни букви и да не забравя ,4е екстри като ИУ (от ИУпитер) не ми се намират

# 71
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Аз бях Embarassed Embarassed Embarassed

# 72
  • Мнения: 3 423
Ми браво ако са е сетили да напишат! Деведесе и втора-трета-четвърта година нямаше такива неща. Тогава официалната българска граматика, изучавана в университетите, си беше от 50те... даже ако не беше и от 47ма.

Не се излагай! По Петър Пашов съм учила
през 1990 година. Имаше и други учебници
по морфология, фонетика, синтаксис, които
определено бяха издадени доста след 50-те години.

Да не говорим, че специално в чужбинския форум има много хора, които общуват на български само тук, а по цял ден говорят, работят или учат на чужд език .
Нормално е да грешат.
Не, не е нормално. Грешат хора, които нямат
уважение нито към себе си, нито към читателя.
Хора, които са немарливи към езика си, са такива
и към всичко друго. Това, че някой живее в чужбина
или пък отвъд ятовата граница в България, не го
оправдава да пише неграмотно. Много от живеещите
в България пишат с грешки. Къде са забравили те езика, а?
Никога не са го забравяли, защото никога не са го научавали.

Забелязала съм, че хора пишещи ( а и говорещи ) грешно на собствения си език, не могат да научат и един чужд език правилно. [...] постингите пълни с грешки обикновено са и "пълни" със смисъл. Освен това са трудни и за четене. Отново повтарям, че ТОЧНО в един форум писменото слово е огледало на душата ни.

Абсолютно подкрепям това изказване!!!

# 73
  • Мнения: 934
Ми браво ако са е сетили да напишат! Деведесе и втора-трета-четвърта година нямаше такива неща. Тогава официалната българска граматика, изучавана в университетите, си беше от 50те... даже ако не беше и от 47ма.

Не се излагай! По Петър Пашов съм учила
през 1990 година. Имаше и други учебници
по морфология, фонетика, синтаксис, които
определено бяха издадени доста след 50-те години.


Не говоря за учебници, а за официална Българска Граматика. Нещото, с което пишещите учебниците си сверяват часовника. Официална версия. Първообраз. Нямаше тогава! Crossing Arms
Учебници всеки знае да пише!

И ако граматиката не ми беше толкова безкрайно досадна, сигурно вече щях да съм проверила в нета кога какво и защо е издавано, нооооо... айде няма да е днеска!

# 74
  • Мнения: 4 399

По темата Ще си мъл4а, пове4ето тук ме zнаете  Mr. Green

Специално на тебе и на още няколко потребители със сходна биография по отношение на езика, ви свалям шапка защото вие пишете далеч по-добре от много българи живеещи в БГ.

Тези които държите на съдържанието, без значение в колко правописни грешки е облечено то, моля ви посочете ми един смислен постинг, който бъка от неграмотност. Ако не броим разменени букви или изпуснати такива в бързината, като цяло смислените постинги са доста по-грамотно написани от тези чиято цел е чесане на клавиатурата.

Последна редакция: сб, 06 окт 2007, 01:34 от Vjara

Общи условия

Активация на акаунт