За учителите, стачката, бюджета и... едно решение, може би...

  • 5 586
  • 145
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 304
Идеите нито са глупави, нито ги приемам като шега. Постингът на Кати не е майтап. По- скоро това ми изглежда като най- лошата евентуална развръзка на ситуацията. Само дето нямам как да е еднаква за всички. Моето дете, слава богу, учи, никой от неговите учители не е стачкувал. В момента към училището текат молби от деца /родителите им/, учещи в съседното, за преместване.
Каквото и да правят учителите, колкото и да са прави, неминуемо резултатът е този, че родителите се настройват срещу тях, дали поради умишлено предприета политика по проблема от страна на правителството, дали поради собствените си виждания по въпроса, все повече настръхват срещу учителското съсловие. Всички майки и бащи около мен все повече са настроени негативно към самите учители, а не толкова срещу поведението на управляващите.
За мен специално една нулева година е нещо много страшно. Това, за мен е една загубена, пропиляна година- и за децата и за учителите дори. Всички губим от това. А как ще погледнете на въпроса- за едни деца- загубена година, за други- нормална? За мен това звучи ужасно.

В тази връзка може да се добави т.:
Организиране на училища с учители които искат да работят или на частни/платени училища и назначаване в тях на учители с конкурс и по-високи заплати.

Като провалите годината, за какво да ви плащаме изобщо през остатъка й? А да се наказват децата за несгодите на учителите им също би било несправедливо... нито пък биха издържали без ваканция - затова са деца, най-сетне.

Ама да не би да им се плаща по време на стачката??

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
Няма никой да се навие на това решение за анулиране на годината- иначе звучи нестандартно, но ще бърка в очите на много хора и обществото не е готово за това.

# 17
  • Мнения: 17
Мили момичета,вярно е,че всеки има право на мнение. Та и аз да изкажа моето. Колкото и да е вярна приказката,че отстрани се вижда най-добре,аз не съм съгласна с нея.Защото само този, който  е влизал в час с дневник и наистина е водил часове знае каква е действителността. Това,което беше училището по мое време и още по-отдавна,няма нищо общо с днешното училище. И децата не са същите.Предполагам,че много бихте се учудили,ако можехте да видите собствените си деца в училище,без те да знаят,че са наблюдавани. За всеки родител неговото дете е най-доброто и най-умното,най-възпитаното.... Но и децата,както и ние възрастните,във всяка една ситуация е различно. А представете си много такива различни индивидуалности събрани на едно място. Ужасна заблуда е това,че учителската професия е лесна работа. А що се отнася до ваканциите....И при най-добро желание не могат да се съберат 4 месеца! Смехория! А ако лятната ваканция започва на 1.07 за учениците от горен курс,то учителите дават дежурства в училищата до края на месец юли и на 1.09.отново са на работа. Другите ваканции лесно се смятят. Нулева година? Не вярвам. Защото,колкото и странно да звучи, и учителите да притеснени за децата. Но дали едно дете има знания не зависи само от учителите. Те не са "знайностанции"-спираш в училището и ти наливат знания. Да,те могат за мотивират,но не са магьосници.Още много може да се сподели за учителите.Но да не прекаляваме.

# 18
  • София
  • Мнения: 17 592
Ама да не би да им се плаща по време на стачката??

Не, но някой издигна идеята да се компенсира времето на стачката - респективно пропуснатия материал, вземайки време от ваканцията.

# 19
  • Мнения: 984
Извинете, ама Кати си е чесала езика.
Нито едно от предложенията й не намирам за приложимо и печелившо. Някои са направо лузърски... Rolling Eyes
И изобщо: прави ми впечатление, че хората с най-малко представа от образователни системи и начини на преподаване и финансиране на училищата и градините се изказват последноинстанционно и доста безапелационно.
Грешите, уважаеми дами ако си мислите, че всичко е толкова просто и всеки може да го реши. За хора става дума все пак - за родители, учители-родители и деца.

# 20
  • София
  • Мнения: 1 244
Абе това е малко като Утопия-та.
На теория не звучи толкова зле, но приложено на практика би било унищежително... всъщност е невъзможно.

# 21
  • Мнения: 953
Според материали в пресата 50% от родителите подкрепят учителите.
ДГ до нас стачкува, повечето работещи майки ги грози уволнение, защото просто не могат да си позволят частните детски градини със "СРЕДНИ" заплати от около 1000 лева  Shocked и са принудени да си гледат децата сами.
Аз да питам откъде хората измислиха тая средна заплата и за кой сектор от икономиката важи??
Да не би някой да си мисли, че в частния сектор работодателя ще ти влезе в положението и ще ти позволи да отсъстваш от работа за неопределен период от време?

Пълна загуба ще е за всички ни, ако има нулева учебна година и най много от това решение ще пострадат децата.

# 22
  • Мнения: 984
Моето предложение е да се въведат свободни такси за посощение на училище. Парите да отиват директно в бюджетите на училищата, а не да минават през общините. Пазарен принцип, а? Ама да не ревнете после, че в хубавите училища са големи таксите...

# 23
  • София
  • Мнения: 17 592
Хммм...Интересно предложение... Но за съжаление, противоконституционно. Не става...

# 24
  • София
  • Мнения: 5 605
Да,те могат за мотивират,но не са магьосници.Още много може да се сподели за учителите.Но да не прекаляваме.
НАистина времената са се променили, както за учениците, така и за учителите. А относно мотивацията - именно това е част от работата на учителя, но в интерес на истината аз мотивирани деца не виждам, за съжаление, поне не такива, мотивирани от учителите. newsm78

# 25
  • Мнения: 4 176

Големите ученици могат да се гледат сами, но малките......
Да, те могат да се гледат сами ,но 7 и 12 клас трябва да кандидатстват,така,че хич не им е лесно и на тях.

# 26
  • Мнения: 2 829

Големите ученици могат да се гледат сами, но малките......
Да, те могат да се гледат сами ,но 7 и 12 клас трябва да кандидатстват,така,че хич не им е лесно и на тях.


да,те са най-потърпевши Peace

# 27
  • София
  • Мнения: 17 592

Големите ученици могат да се гледат сами, но малките......
Да, те могат да се гледат сами ,но 7 и 12 клас трябва да кандидатстват,така,че хич не им е лесно и на тях.

Не и ако се обяви нулева година. Освен за средните училища и за гимназиите, и за университетите. Тогава просто ще кандидатстват на следващата година.

Впрочем, както вече казах, изобщо не твърдя, че решението е добро - за когото и да било. Обаче е възможно...

# 28
  • София
  • Мнения: 62 595
Средната заплата - 90% от населението ядат зеле, а 10% ядат свинско. Така средно сре яде свинско със зеле.
Затова средните заплати са ниски.

# 29
  • 42.016399,23.101179
  • Мнения: 259
Цитат
А относно мотивацията - именно това е част от работата на учителя, но в интерес на истината аз мотивирани деца не виждам, за съжаление, поне не такива, мотивирани от учителите. newsm78
Би ли ми оточнила къде точно гледаш та не виждаш такива деца. Защото аз познавам много мотивирани, както и учители които въпреки ускъдните средства които получават,  изумителните учебни програми спуснати им от министерствата, и незаинтероваността на родителите им успяват да мотивират учениците си.
Цитат
защото просто не могат да си позволят частните детски градини със "СРЕДНИ" заплати от около 1000 лева  Shocked и са принудени да си гледат децата сами.
Аз да питам откъде хората измислиха тая средна заплата и за кой сектор от икономиката важи??
От там кедето и измислиха че средните заплати за учителите са 400лв. Опитват се да ни манипулират всичките, както и да настроят учители с родители и обратно.
Лично на мен предложението на Кати ми харесва. Не се страхувам че ще остана на работа. Страхувам се само че на следващата година пак няма да има пари за по високи заплати, а съответно кадърните даскали ще са успели да си намерят по високоплатена и спокойна работа.
Въпросът е тогава какво ще правим?

Общи условия

Активация на акаунт