новини за здравните осигуровки (2 законопроекта)

  • 2 135
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • далечно
  • Мнения: 1 029
Палачинка, това е така ОБА4Е ако никога не си си избирала личен лекар (което май в края на 90-те беше задължително)...Ако си се записала при лекар - или някой роднина от добри чувства те е записал - то лекарят си е вземал за теб пари4ки от НЗОК и НЗОК сега иска от баламите в чужбина да си ги върне...

СТАРИТЕ ИЗМИСЛЕНИ 'ЗАДЪЛЖЕНИЯ' ВИСЯТ!!! решение не е намерено и май не се търси на политическо или каквото и да е било не-форумско ниво  #2gunfire

# 16
  • Мнения: 1 294
Еми да, задължително бе6е и аз имах ли4ен лекар. Добре и сега какво?

# 17
  • далечно
  • Мнения: 1 029
прочети супер изчерпателна информация на http://www.podpiski.org/?u_s=0&u_a=29&

с някога избран личен лекар сега си длъжник на държавата  ooooh!  Ако ти трябва по какъвто и да било повод документ, че си бил или си изряден платец в родината си, то няма да го получиш ...  #Cussing out

ако си била студентка в чужбина ДО 26 г. (другите са престарели за учене по БГ стандарт, не знам как е с аспирантите в БГ на 25 ли се дипломират  newsm78), евентуално с куп документи можеш да отидеш в НАП в общината ти, за да ти елиминират задължения до навършване на 26 г. при доказан студентски статус....Ама и там е бумащина и не е ясно какво ще ти кажат и си трябва  #Cussing out



 

# 18
  • Мнения: 40
Има ли някой информация тези европейски здравноосигуритени карти как действат? При всички лекари ли мога да ходя докато съм в чужбина или при точно определени?  Въобще някой ако може да ми даде повече информация, защото тука и самите лекари незнаят   #Crazy

# 19
  • Мнения: 5 475
ddenis , отиди в местния АSL, виж кой ти е най-близо и питай.  Peace

http://www.ilmediconline.it/asl/emiliaromagna.html

Те трябва да знаят. Sunglasses

# 20
  • Мнения: 40
Мерси Astrea , до сега съм ходила само един път на лекар за малката и ми казаха, 4е нямат представа как се действа с тия карти, но ще отида да питам , мерси за линка  Hug

# 21
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
можеш да ползваш европейската здравна карта само по спешност, тогава е безплатно Rolling Eyes
аз това лято водих децата на лекар в Бг и си плащах навсякъде.
безплатно е за нашите деца, които не живеят там само ако имат избрани лични лекари...а това става 2 пъти в годината, така ми обясниха.

евала на Атанас Чобанов, не се отказа този човек...като Левски е Laughing

# 22
  • далечно
  • Мнения: 1 029
мисля че ако си плащала в БГ и имаш документ за това, можеш да се пробваш да си искаш парите от твоя осигурителен институт, където живееш.

Много ми е интересно как се дефинира 'спешно': ами ако си счупя очилата, то нищо не виждам, не мога да карам, та спешно ли е...  newsm78  Предполагам всеки осигурителен институт си го дефинира различно, де.

# 23
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
Много ми е интересно как се дефинира 'спешно': ами ако си счупя очилата, то нищо не виждам, не мога да карам, та спешно ли е...  newsm78  Предполагам всеки осигурителен институт си го дефинира различно, де.
тц, не е спешно.
спешно - на оптиката с паричките.
предполагам, че се води спешно нещо, ако са ти избили  зъб посреднощ, счупил кокал, вдигнал 43 градуса t... недай боже!

# 24
  • Мнения: 3 098
Много ми е интересно как се дефинира 'спешно': ами ако си счупя очилата, то нищо не виждам, не мога да карам, та спешно ли е...  newsm78  Предполагам всеки осигурителен институт си го дефинира различно, де.
тц, не е спешно.
спешно - на оптиката с паричките.
предполагам, че се води спешно нещо, ако са ти избили  зъб посреднощ, счупил кокал, вдигнал 43 градуса t... недай боже!
Da,то4но така е описано и в правилата за ползване на картата.Не може да се използва за планови операции,нито прегледи(профилакти4ни например) в кабинет.
Това е един вид сигурност,4е намирайки се в дадена държава от ЕС,разли4на от тази,която е издала картата ако се слу4и някакъв инцидент,може да отидеш в болница.

# 25
  • Мнения: X
Джоел, а защо са ти искали осигуровки за детето - малолетните (и с двойно гражданство) ги осугурява държавата  newsm78

в далечните 1998, 1999, 2000 се плащаше и за децата - вноските се взимаха автоматично от заплатата на майката

2003 бях безработна след престой в чужбина, и за там ми ги начисляват, а не е правилно
имаха наглстта да ми заявят, че щом съм била извън БГ знчи съм имала пари
но за мен в въпрос на пронцип, не на пари

# 26
  • далечно
  • Мнения: 1 029
спешен мейл от Атанас!! Моля който е заинтресуван - разбирай с гражданско съзнание -  да се включи.



------------------------------------------------------------------------------------
Dami i gospoda,
Pisha vi ot sluzhebnia si mail, tui kato imam mnogo speshna informacia.
Molia, otgovariate na at@atanas.fr

Dnes razgovariah s g-zha Viktoria Zhekova, glaven eksperten satrudnik
kum Komisiata po zdraveopazvaneto.

Tia me uvedomi, che zakonoproektut ne e priet ot Komisiata, no vupreki
tova mozhe da vleze v plenarna zala za obsuzhdane UTRE 17 oktomvri,
sriada, ili na 18 oktomvri, chetvurtak. Programata za sledvashtite dni
shte bude glasuvana tazi vecher.

Triabva da se deistva burzo i masivno, da uvedomim mediite za nashata
pozicia. Podgotvil sum tekst, koito prilagam kato prikachen fail i kato
tekst na kirilica (windows-1251 encoding). Molia, izpratete go do
poznatite ni adresi na bulgarski informacionni agencii:

focus@focus-news.net
corr@bta.bg
bgnes@bgnes.com

Dobavete, kakto poslednia put, niakolko dumi ot sebe si.

Az shte izpratia po faks i po mail sushtia tekst do vsichki
parlamentarni grupi ot imeto na SBS "Budeshte"

Blagodaria Vi za uchastieto i da si pozhelaem uspeh,

Pozdravi,

Atanas Tchobanov
at@atanas.fr
skype: parisvesti
ICQ: 4261791



На вниманието на българските народни представители

Тема: Здравното осигуряване на българите в чужбина, законопроект 754-01-134

Уважаеми народни представители,

Предстои гласуването на законопроект, с който да се уреди проблема със
здравните дългове на българите в чужбина. Приветстваме факта, че
българските законодатели най-сетне обръщат внимание на продължаващия
повече от две години протест на нашите сънародници зад граница, които
по силата на закона са станали длъжници на държавата. Надяваме се, че
Вие ще подходите отговорно и ще дадете гласа си за коригиране на
закона, така че да се изчисти недоразумението по същество и да бъде възстановено доверието на българите в чужбина към българския законодателен орган и институциите.

В същото време не можем да подминем слабостите на предложения законопроект. Те не са непреодолими и могат да се коригират в процеса на обсъждане и между двете гласувания.

Законопроект 754-01-134 внесен от народните представители Ваньо Шарков
и Мартин Димитров предвижда възможност за освобождаване за периода от
началото на 2000 г., до края на 2006 г. за всички български граждани, живеещи в чужбина. Проблемите, които отбелязахме са следните:

- Не отпада принципът на осигуряване по гражданство, който е
първопричината за създадената конфликтна ситуация. Конвенция 102 на МОТ
(към чиито минимални стандарти България все още не се е присъединила, за разлика от останалите държави-членки на ЕС)   изключва гражданството като основание за осигуряване.
Освен това, особено в рамките на ЕС, признакът гражданство за участие в
здравната система е незаконосъобразен, защото въвеждането на гражданството на ЕС изключва всякаква разлика при ползването на социалните системи на база националност на една от държавите-членки.

- Предлага се законът да влезе в сила от 01.01.2008 г, което означава,
че българите, живеещи извън ЕС ще дължат здравни вноски за цялата 2007
г. Това е така, защото от 01.01.2007 отпадна задължението за осигуряване за българските гражданите живеещи в ЕС, но то остава за гражданите, живеещи извън ЕС.

- Не е ясно посочена административната процедура за освобождаване.
Предлага се тя да бъде определена с инструкция от НАП и НЗОК, и съществува реална опасност тези институции да прехвърлят доказателствената тежест върху гражданите.

Нашата позиция:

а. настояваме да отпадне задължителното осигуряване по гражданство (чл.
33 и 34 на ЗЗО). Да се дефинира категорията на лицата, длъжни да плащат
здравноосигурителни вноски съгласно международната Конвенция и
европейското законодателство. Подкрепяме препоръката на Икономическия и социален съвет от април 2004 това да бъдат само местните лица и само ако имат доходи;

б. да отпаднат натрупаните задължения на всички български граждани, които не попадат в дефинирата категория (местни лица, получаващи доходи) за периода 2000-2007 г.

в. процедурата да бъде максимално опростена и разписана в закона -
лицето изпраща декларация по пощата, по интернет или чрез пълномощник,
че не е пребивавало в България за даден период. Държавата е в състояние
да провери истинността на твърдението на всяко лице в информатизираната
база данни на Гранична Полиция, така че не е редно да се изискват доказателства при подаването на декларацията. Думата "молба" да отпадне, да се подава "декларация" или "заявление".

г. автоматично спиране на задълженията към здравната система за лицата,
които не са платили три поредни здравни вноски. При сегашната система
се получава, че правата на лицето се прекратяват, но задълженията остават и се трупат с времето. Така ще отпадне необходимостта от подаване на заявление при всяко напускане на страната.

д. да се предвиди възможност държавата да възстанови взетите суми за
здравни вноски и лихви на всички граждани, които не са местни лица, но
са спазили закона и са платили здравни вноски или са били принудени да платят, за да се освободят от данъчни задължения, ограничаващи икономическата им дейност;

Надяваме се това становище да бъде внимателно разгледано и обсъдено преди да се пристъпи към гласуване на текста.

Българските граждани в чужбина на два пъти изразиха своето възмущение
от действащия закон на присъствени протести: на 28 януари в Брюксел, и
на 20 май в десет града по света, от Токио до Вашингтон. Те внесоха още
на 2-ри януари петиция в Европейския парламент, която в момента се
разглежда от Европейската Комисия. Заведени са и съдебни дела, които вероятно ще стигнат до съда в Страсбург ако не бъде намерено решение.

В този контекст Ви призоваваме като представители на всички български
граждани, където и да се намират, да подходите отговорно, да внесете предложените в това становище промени и да осъвремените българското здравноосигурително законодателство съгласно европейските норми.

С уважение

# 27
  • далечно
  • Мнения: 1 029
всъщност текстът от прикачения файл е копиран горе

# 28
  • Мнения: X
много добре звучи
дано се приеме поне половината

успех на Атанас
сега го пращам

# 29
  • далечно
  • Мнения: 1 029
и аз го пратих - поне в новините вероятно ще влезе, май бг политиците гражданското общество много не ги вълнува, та с тези акции не знам докъде, ама евала на Атанас, естесвено  #2gunfire

БГ политиците само международни ритници ги вкарват в час - преди от Москва, сега от МБФ и/или ЕС, ама кво да правим

Общи условия

Активация на акаунт