Лазаня "Болонезе"

  • 21 569
  • 43
  •   1
Отговори
# 15
  • Емаесесаесесапипиа
  • Мнения: 488
Напоследък правя лазаня много често: всяка седмица, понякога и по два пъти. Използвам кори Barilla и я правя по рецептата, която е върху опаковката им. А тя е:
За сос Болонез: задушавам лук и чесън в зехтин, добавям кайма (600г) и запържвам, добавям около 1 кг. пресни домати настъргани на едро ренде до сок (без люспите), или половин буркан доматено пюре. Разреждам с чаша гореща вода и оставам да ври (близо 30-40 мин) докато се сгъсти соса. Прибавям босилек, черен пипер и много магданоз.
Бешамеловият сос правя от 60г масло с 2-3 с.л. брашно и 1,2 л. прясно мляко. Подправка: индийско орехче. Бърка се непрекъснато, защото много бързо загаря брашното. Става много рядко, почти като рядка боза.
На дъното на тавата слагам и от двата соса, после редя кори, после пак от двата соса. Някъде по средата слагам кашкавал и нарязана шунка на ивички за вкус. Правя максимум пет реда и заливам отгоре пак с двата соса обилно и с много кашкавал. Ако не плува всичкото в сос, добавям и прясно мляко (просто изсипвам отстрани на око), за да се уверя, че корите са добре потопени в течност. Пече се около 20 мин., хубаво е да попрестои към 20 мин преди да се сервира, защото дори да е течно като се извади от фурната, ако престои корите хубаво се напояват и стават много сочни и меки.

# 16
  • Мнения: 1 114
    Ако не плува всичкото в сос, добавям и прясно мляко (просто изсипвам отстрани на око), за да се уверя, че корите са добре потопени в течност. Пече се около 20 мин., хубаво е да попрестои към 20 мин преди да се сервира, защото дори да е течно като се извади от фурната, ако престои корите хубаво се напояват и стават много сочни и меки.
Явно това е ключът към палатката. Да плува всичко.  Laughing
fapua,много благодаря, че сподели.   bouquet
В събота ще е реваншът.  Crazy
leniignatova, Сигурно е вкусно, но е голяма играчка това с двата соса.

# 17
  • Мнения: 5 462
Потрисъм се от подобни извращения :

"500 мл прясно мляко (може и вода, може и 1/2 кофичка кисело мляко)


"Поднася се с бутилка бяло вино, салата и добро настроение

Идея: За разреждането на сосове използвам сока на буркан кисели краставички - самоя сок е много ароматен, така, че слагам допълнително подправки след като съм опитала соса:) "

# 18
  • Мнения: 1 114
Markrit, ти нещо обърка темите май?  hahaha

# 19
  • Мнения: 5 462
Markrit, ти нещо обърка темите май?  hahaha
Теа , аз ли не съм в ред или ти си с температура ???Не става ли дума за тази рецепта http://gotvarstvo.georgievi.net/a/pasta_boloneze
или пак грешката е в моя телевизор ............ newsm78 ooooh!

# 20
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
Има най-различни случаи - всеки действа според обстановката. Пояснявам: Сина ми беше на диета няколко месеца без мляко и яйца. Той много обича лазаня и я правя предимно заради него.
В този случай може да се направи с вода - пак си става бял сос. Аз направо прескачам белия сос и правя само с доматен (става като спагетите, но под форма на лазаня). Винаги купувам кори за лазаня без яйца (макар че с другите е по-вкусно - и с тях съм правила)
И никога не слагам бульони на кубчета, пикантини или вълшебства - получава огромни обриви след употребата им.

# 21
  • София
  • Мнения: 178

leniignatova, Сигурно е вкусно, но е голяма играчка това с двата соса.

[/quote]

Играчката е голяма, но ефекта е поразителен за всички Shocked

# 22
  • Бургас
  • Мнения: 1 268
Леле, това българите сме майстори да побългаряваме!
Нямам думи- лазаня и салата, сок от кисели краставички! Joy

# 23
  • Мнения: 4 435
Леле, това българите сме майстори да побългаряваме!
Нямам думи- лазаня и салата, сок от кисели краставички! Joy

 newsm10

# 24
# 25
  • Мнения: 2 724
Ако имам време, си приготвям и двата соса сама.
Ако нямам , купувам си готови сосове за спагети и cамо добавям задушената кайма.
Бешамелът става бързо.
За да не е твърда ,отгоре я заливам с двата соса и я поръсвам обилно с кашкавал.
И резултатът е:    http://images21.snimka.bg/004077871.jpg

# 26
Аз също я правя с готови сосове и става доста сполучлива.Дори по добра от тези които предлагат по пицариите.Ето ви рецептата:
1 пакет кори за лазаня
500г.кайма
200г.доматено пюре
1п.Maggi за спагети болонезе и 1п.за спагети карбонара/може и само с1п. за сп.болонезе/
200-300г кашкавал.
Начин на приготвяне:
Във вряща вода, се слагат 2с.л.олио,корите се потапят за около 2мин. и след това се прехвърлят в съд със студена вода.
Плънка-запържва се каймата,след което се добавя доматения сос и предварително разбитите във вода сосове Маги.По желание може да се добавят и нарязани маслини,гъби.В тавичка последователно редуваме ред кори,ред плънка, малко кашкавал/може да се сложат и резанчета моцарела или топено сирене/, и така докато се получат 3-4 слоя,като накрая се залива с планката и се пече около 15-20мин..като преди да се извади,се порасва обилно с кашкавал и се запича още малко.Оставя се да поизстине около 15мин..и е готова за консумиране.

# 27
  • Мнения: 1 655
TheNMaster и аз правя същата лазаня Болонезе само, че вместо кайма слагам половин килограм пресни гъби нарязани на ивички. Много вкусна става.

# 28
  • Мнения: 5 001
TheNMaster и аз правя същата лазаня Болонезе само, че вместо кайма слагам половин килограм пресни гъби нарязани на ивички. Много вкусна става.
Мдаа...и аз ще сложа другият път.Благодаря....  bouquet

# 29
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
aleks, страхотна е! Поздравления!   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт