"Супа топчета", ама като по заведенията?

  • 20 154
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 4 294
Аз правя застройката като belinda с тази разлика, че слагам само жълтъка а не цялото яйце.
Така не ми става като просечена застройката.
Иначе за подправки в супа топчета слагам чубрица и на маги зеленчуковата подправка.

# 16
  • Мнения: 236
Я дайте цялата рецепта че аз въобще не знам как се прави.
Ето тук има рецепти различни видовеhttp://www.bg-mamma.com/index.php?topic=9305.0
Аз правих като от различните рецепти измъкнах,което ми хареса и стана страхотна.
Копирам ти направо:

Кайма около да речем 350 гр. я месиш с 1 каф. чашка ориз, черен пипер и чубрица. правиш топчета с големина колкото обичаш  и ги оставяш да покиснат във вода с малко оцет за да се стегнат.

Задушаваш моркови и малко лук, слагаш картофки нарязани като за супа, сол, заливаш с вода и като заври слагаш топчетата. Като се посварят една лъжичка доматено пюре или едно малко доматче

Застройка:
В отделен съд /който може да се постави в/у котлон/разбивам 1 яйце с 1 суп.лъжица кис.мляко и 1,1/2 суп.лъжица брашно,доливам малко вода,около 150-200мл и поставям на котлона да заври като постоянно бъркам докато се сгъсти и започнат да излизат мехурчета ,както при завиране.Сгъстена застройката я разреждам с бульон от топлата супа до първоначалната й гъстота преди завирането.Разбърквам добре и сипвам внимателно към супата,като също бъркам.Подправям със сол и чубрика.




# 17
  • Мнения: 4 435
На мен с ориз не ми харесва.

# 18
  • София
  • Мнения: 44 122
нещо никъде не видях да сте писали, ако съм пропуснала сори...но супа топчета без целина, не е никаква супа топчета....

# 19
  • Мнения: 4 435
нещо никъде не видях да сте писали, ако съм пропуснала сори...но супа топчета без целина, не е никаква супа топчета....

Евала,наистина тва е много важно да не се пропуска.  bouquet

# 20
  • София
  • Мнения: 4 294
Аз целина не слагам, щото само аз трябва да си я ям супата.
Нито мъжо ми, нито децата ще я ядат  Mr. Green
А наистина обожавам целината, придава страхотен аромат  Peace

# 21
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
мом4е6ка мама  --  Като внучка и сестра на професионални готвачи , а и аз съм поработвала по заведения мисля , че мога да ти дам най-точната рецепта за супа топчета , поне според Националния рецептурник е така . Количества на продуктите няма да уточнявам , те са според желанието , в случая е важна технологията и вложените продукти .       
Супа топчета
Слага се вода да заври . Посолява се леко . Прибавя се малко мазнина . Нарязват се лук , моркови , червени чушки - пускат се да врят . От кайма и малко ориз се оформят топчета , овалват се в брашно и се прибавят при зеленчуците . Прибавят се чубрица и черен пипер . Измива се ориз и се слага да ври и той . Когато всички продукти са готови - уврели и омекнали се приготвя застройка . Тя се нарича варена - в тенджерка се разбиват кисело мляко , жълтъци , брашно и оцет . Разраждат се с бульон от супата и с непрестанно бъркане се сгъстява на котлона . На тънка струя се прибавя при останалата супа - разбърква се и бъква на изключен котлон . Нарязва се голяма връзка магданоз . Приятен апетит .
         
Ето и моя улеснен вариант--- Прибавям няколко картофчета на кубчета , не меся каймата с ориз , не ги валям в брашно , обичам я с фиде , не с ориз . Застройката може и да не се вари отделно - разбиват се продуктите за нея и се сипват директно в супата и се оставя да поври за да сгъсти брашното .

# 22
  • дълбоко,дълбоко в прованса
  • Мнения: 190
Аз вместо да овалвам топчетата в брашно, си ги подреждам в поднос и отгоре ги наръсвам с малко брашно през цедка - както ръся пудра захар върху кекс.А за да не ми лепи каймата на ръцете, докато оформям топчетата, топвам си пръстите от време на време в оцет.

# 23
  • София
  • Мнения: 18 679
нещо никъде не видях да сте писали, ако съм пропуснала сори...но супа топчета без целина, не е никаква супа топчета....
Хм...интересно Thinking Никога не съм слагала, а пък обожавам целина! Другия път непременно ще пробвам!

# 24
  • под тепетата
  • Мнения: 9 310
Ето една рецепта, но не като по заведенията, а от Габрово.
 В подсолената вряща вода се слагат нарязани лук, морков, целина, чушка. След омекването им се слагат оваляните в брашно топчета ,омесени от кайма, ориз, черен пипер(количествата са пожелание). Прибавят се 2-3 обелени цели картофа. След като се сварят, картофите се пасират(намачквам ги с онова с дупките),добавя им се по малко бульон и като се получи рядко пюре се връщат в супата. Слагат се 2 гнезда фиде(натрошено). След като всичко е сварено се прави застройка от 1 жълтък и щипка лимонтузо, разредено с малко топла водичка и 2-3 лъжици бульон - слага се в супата и се разбърква добре. Сваляте от котлона и остава да добавите магданоз и бучка масло.

# 25
  • Мнения: 678
Аз вместо да овалвам топчетата в брашно, си ги подреждам в поднос и отгоре ги наръсвам с малко брашно през цедка - както ръся пудра захар върху кекс.А за да не ми лепи каймата на ръцете, докато оформям топчетата, топвам си пръстите от време на време в оцет.

Точно така знам и аз от моята майка.

# 26
  • Монреал
  • Мнения: 631
Моята се сгъстява точно когато пусна топчетата, които съм оваляла с брашно. Застройка е само от 1 яйце и 3-4 суп. л . кисело мляко.  Simple Smile
Колкото готвачи, толкова варианти на супата. Sunglasses

Последна редакция: вт, 09 окт 2007, 00:00 от dima

# 27
  • Мнения: 679
Ще ви споделя моята хитрост за лесно оформяне на топчетата. Като топя отвреме на време пръстите си в студена вода, късам еднакви парченца от каймата и ги слагам в една тава без да ги оформям на топчета. След това върху късчетата кайма поръсвам с лъжица брашно и започвам да въртя хоризонтално тавата. Така парченцата месо се оформят на топчета и поемат необходимото количество брашно. Надявам се, че обяснението ми е разбираемо. Така спестявам доста време.
А за увкосяването, слагам магданоз, целина, правя варена застройка с повече кисело мляко, а напоследък добавям и бульон Костиля

# 28
Това е много добра идея . Благодаря ,непременно ще се пробва,защото е голяма мъка с оформянето на топчетата .Колкото до застройката по заведенията не зястройват супата,а слагат картофено пюре то сгъстява и променя цвета на супата.След,като е готова супата се сипват3-4 супени лъжици готово сухо картофено пюре при непрекъснато бъркане.

# 29
  • Мнения: 1 283
В нашето заведение супата  я правим със запържен лук и морков.Застройката с яйце,брашно и к.мляко и като единствена подправка чубрица.Ако искате по подробно ще питам готвачката и ще ви кажа,но при нас е за промишлени количества newsm62

Общи условия

Активация на акаунт