И още една битка - за РАВНОПОСТАВЕНОСТ НА ОСИНОВИТЕЛИТЕ...

  • 12 640
  • 122
  •   1
Отговори
# 75
  • космополитно
  • Мнения: 941
Не ми се ще да заприличвам на човек, водещ дадена рубрика!...  EmbarassedНо като не мога да търпя нередности и несправедливости! Thinking

Гледах предаването! Темата бе добре преставена – с най-съществените и акценти! Оценявам репортерското изкуство есенцията на проблема да бъде представена за ДЕСЕТ минути! Браво на Мая и екип!  bouquet

Цветкова, намирам, че се справи чудесно! Вълнението ти само направи още по-автентичен репортажа!... Hug

А Пламена е прекрасна! Късмет за вас, както и вие за нея!.... Heart Eyes

Това, което долових е пълна безпомощност и нюанс некомпетентност в представителката на социалното министерство (перифразирам): “Не е възможно осиновителите да получат тази помощ, защото ние изискваме да се представи документ за родените от майката деца…(!?)”

Е, и ? От къде произлиза невъзможността?  newsm78 Бе, тази жена сякаш не знаеше, че ние пък им представяме този документ и в него черно на бяло под името ни са изредени РОДЕНИТЕ ни деца….

За мен казусът трябва да се разгледа и да се преследва промяна в два аспекта:

1.непрофесионално и дискриминационно отношение на социалните институции (в лицето на соц. работници, контактуващи  директно с клиентите и Директори-подписващи заповедите за отказ на помощта за осиновители).

Социалните служби изискват набор от документи, които ние им предоставяме в пълен комплект-т.е. НЯМА ОСНОВАНИЕ ЗА ОТКАЗ НА БАЗА НЕПРЕДСТАВЕНИ ДОКУМЕНТИ!;

Нямат и никакви основания  социалните служители да се изживяват като анализатори и следователи: кой физиологично е РОДИЛ детето си и кой духовно го е възРОДИЛ!...

2. Правов-Законът не е ясно формулиран: съгласно него на осиновителите нито има основание за отказ от помощта; нито пък са ясно посочени като правоимащи (вероятно, защото би трябвало да е принципно ясно, че по закон те са ПЪЛНОПРАВНИ родители на децата си), което би позволило безпроблемното отпускане и получаване на помощта
 
3. И последно уточнение (и за ваша информация и по повод смоменатата в репортажа сума):
Към момента за първо дете родено след 2004 г. вече се отпускат-300 лв; а за второ-600 лв...


Ясно е какви финансови загуби претърпяват родителите на близнаци или осиновилите  повече от едно дете?

Какви ще са следващите стъпки по казуса!?

Мисля си, че ГИОО може да заеме експертна и авторитетна позиция!?

Намирам, че би трябвало да се лобира тази помощ да бъде отпускана на осиновителите и децата им -независимо от възрастта на детето!

Законът е ясен поне в тази част (щом детето е оставено в институция- помощта за него НЕ може да бъде получена)

Вашите идеи и мнения?

ЮРИСТИТЕ тук какво мислят за възможностите този казус да се подаде като практика за нарушаване на човешки права и за дискриминация? Докъде и как да се формулира?...

Според мен разрешението на казуса е най-вече в ръцете на НЕполучилите помощта и от тяхната активност- необходими са сигнали, жалби, дела, даване на гластност и пр. действия...

Получилите помощта могат да са полезни и да допринесат със споделения си опит!.... Hug

Последна редакция: чт, 16 окт 2008, 04:05 от Venecias

# 76
  • Мнения: 1 843
Мисля си, че ГИОО може да заеме експертна и авторитетна позиция!?

Като човек и майка, уважвам, оценявам и се възхищавам на ентусиазма ти и на постигнатите резултати.
Но като заместник управител на ГИОО не мога да заема авторитетна и експертна позиция по отношения на този казус.

Не настоявам за правота и досега се въздържах от мнение, но тъй като ме призоваваш публично в лицето на член на управителния съвет, е редно да се отзова.

Не, че намирам тази борба за безсмислена, но я виждам по-скоро като морална победа и недотам в реална полза на осиновени и осиновители.
При едно колективно дело бих реагирала, предимно като израз на подкрепа, но на дадения етап, докато водим индивидуално тези постъпки, моята позиция е на въздържала се.

Определено имам намерение (в един по-подходящ момент, без да ощетявам значително децата си откъм грижи), да вложа време и енергия по познатия ви вече мой рефрен "право на платен отпуск по майчинство за родителите-осиновители, независимо от възрастта на осиновеното дете".

Това не значи, че останалите членове на ГИОО имат същата позиция. Държа да уточня.  Hug

# 77
  • Мнения: 48
Искам да кажа че нямам нищо против да се пусне във форума предаването,защото е хубаво да се започне  по някакъв начин тази борба,защото определено социалните разчитат на това че ние ще си мълчим и няма да си търсим правата.Аз сега съм още по-амбицирана след като видях тази от министерството как не знае какво да каже и как се сконфузи.Мая от предаването ми обеща че това няма да е последното предаване по тази тема.Надявам се да има повече майки които да се отзоват и да докажем,че има и такива,които са си получили тази помощ и да оборим твърдението на тази госпожа че не е възможно осиновителите да получат тази помощ.Моля,бъдете по-активни и ще има резултат!

# 78
  • Мнения: 847
С голям ентусиазъм следях развитието по темата и съм сериозно впечатлена от постигнатото. Не ми се водят повече битки, но почти бях решила да се пусна и аз в името на общия успех, защото някак вашият ентусиазъм ме зарази. Дадох си сметка обаче, че и аз преценявам ситуацията само от собствената си камбанария. Дано не ми се сърдите за споделеното, но напоследък размислих по темата едни други неща ...
Всъщност равнопоставеност между кого търсим? Кой с кого сравняваме?
Не получаваме ли неравнопоставеност между осиновителите и между осиновените деца? Помощта е за раждане, т.е. не може да се даде два пъти, ясно е. В масовия случай при осиновяване на малко дете държавата си спестява тия пари и ние намираме това за несправедливо. Но:
- Докато децата ни са били в дома същата държава е дала много повече средства за отглеждането им; каквото и да си говорим, това, което им липсва там, не се купува с пари;
- В най-добрия случай осиновяваме малки бебета, но отглеждането на съвсем новородено си е специфичен момент със специфично натоварване, който ние за съжаление пропускаме, но фактически ни е спестено това усилие, независимо от субективната ни оценката за това;
- Ако детето е в дом от първия си ден – ок, държавата си спестява тия 200 или 300 лева, но ако детето е оставено по-късно, а майката преди това ги е усвоила? На осиновителите не може да се даде втори път. Значи, едни ще са подпомогнати след осиновяването, други – не и то на база поведението на онази жена ...
- Ако детето е осиновено малко по-голямо, дори онази да не се е „облажила”, детето, респ. осиновителите, са вън от чадъра.
Аз осинових добре гледано бебе, което е прекарало целия си живот до осиновяването в дома, и вероятно по силата на аргументите от съдебното решение на Венециас ще имам право ... но аз нямам нищо общо с това, че житейската ситуация на детето не е допускала получаването на помощта от родилата го; нещо повече, честно казано, като знам предисторията, по-добре за детето, че е обгрижвано физически в този си период от държавата. Та, как да черпя права от обстоятелства, които никак не зависят от мен, когато при другиго биха били различни (пак незивисимо от него) и той не би имал право на помощта, а също е осиновител, минал е по същия път и полага същите усилия, че и повече, ако детето е по-голямо?

# 79
  • Мнения: 2 084
Аз имам друго предложение. Ако детето се отави в дом, да се изисква да се възстановят парите, изплатени на родилката при раждането. Нали тези пари са за детето и да се усвоят за нуждите на детето. За някой си е бизнес - плащат ти и после се скатаваш. Вярно, че няма как да ги вземат, ама при оставено дете да нямат право на парите при следващо раждане. няма как да стан, навярно, но си мисля, че много от родените и оставени деца са Там, поради "бизнес" причини.

# 80
  • Мнения: 690
Калинче, даването на парите на родилката не става така лесно. Това са едни митове и легенди, че видиш ли, държавата вече веднъж е дала тия пари. Процедурата е достатъчно сложна и дълга. Вярно, че беше отдавна, но едва ли са се променили много нещата. Когато изпишат бебето и родилката от болницата се дава бележка, която се носи в ГРАО. Там след около 20 дни се издава Удостоверението за раждане. След това с комплекта документи, дето ни го искат и сега на нас, се отива в социално подпомагане. Помня, че за Лили, тия пари ги получихме след около 2 месеца. Та, при положение, че в епикризата ни от дома пише, че детето е постъпило на 23 ден след раждането от родилното, няма начин Тя да е взела парите.
А, друг е въпроса, че моето мнение е, че тези пари не се дават за това, дали съм си напъвала аз г...а, а за да се посрещнат първоначалните неотложни нужди за детето.

# 81
  • Мнения: 3 164
В този случай.родилката взима ли помощта Rolling EyesИзобщо оригиналният акт за раждане минава ли през нея Rolling Eyes

# 82
  • София
  • Мнения: 9 517
Процедурата е такава - от родилния дом пращат документите по служебен път и след около 14-20 дни отиваш в общината и си взимаш акта за раждане. Там попълваш една декларация за брой живи деца и те ти издават служебна бележка за броя на живите деца към тази дата. С акта за раждане (или удостоверението - моля да ме извинят юристите) отиваш при социалните, попълваш документите и декларация, че детето не е настанено в дом и след около месец, при мен по-малко, си получаваш парите или по банкова сметка или кеш, но кеш не знам къде. Така че не е толкова сложно. Предполагам, че ако изобщо не го е взела от родилния дом няма да получи и акт за раждане, но мисля, че ако детето не е осиновено, при следващо раждане излиза в справката за брой живи деца, т.е. чисто теоритично можеш да получиш помощ за първото дете, ако не си го оставила веднага, а за второто ако не го оставиш изобщо получаваш помощ като за второ.
Но това няма нищо общо с темата, която разискваме тук. За съжаление няма да се съглася с marrymaroon - не виждам, какви по-специфични нужди има едно дете на 30 дена например от едно дете на 2-3 години, току що пристигнало в семейството си. За едно си права - тази помощ следва да се отпуска и за деца, осиновени над 3-годишна възраст, което не е позволено от закона в момента.

# 83
  • Мнения: 847
на мен отстрани ми се струва, че има Sad сравнявам с тримесечната ми племеница и някак ми се набива. все имам чувството, че съм минала метър с усилията и че при мен някак твърде леко вървят нещата, та чак се плаша.
както и да е, това ми точно съображение навярно е израз на собствените ми комплекси, но така или иначе, не се чувствам правоимаща нещо ...
това обаче не трябва да спира другите Simple Smile
стискам палци, момичета!!

# 84
  • Мнения: 2 172
За разходите по новороденото, ако то е в институция- аз съм "За", но ако законово няма как тази институция да се възползва от тях........мисля, че в такъв случай те отиват в нечий джоб като икономия.
Ако законът ги е предвидил за майката , която ще се грижи за бебето си- да ги получи родилката , ако определен период от време бебето е при нея или майката, когато осинови детето. Да, въпрос на дати е засега - кога е подписала отказа ( или молбата за настаняване в дом) и на каква възраст е осиновено детето. Но в типичните случаи, например - раждане и отказ и осиновяване до 3г. трябва законово да е ясно за кого са парите.


ПП Кво стана с линкчето newsm78

# 85
  • Мнения: 48
понеже съм на вие с компютъра предаването може да го гледате като влезнете в сайта на БНТ и в Частен случай.Не знам как да пусна линк.

# 86
  • Мнения: 2 172
Ето линк към архива на частен случай, но това от 15.10. го няма Sad

http://news.bnt.bg/content/view/show_archive/(archive)/554

# 87
  • Мнения: 3 715
|Още не съм взела диска със записа, че дребния пак е във фаза. Ще гледам тези дни да я свърша тази работа, само да се появат два-три часа тишина и спокойствие.

# 88
  • Мнения: 690
cvetkova, много добре си се справила пред камерата. А малката е разкошна. Браво и на Мая и екипа. Наистина за пет минути представят целия проблем и неяснотите в закона и тълкуването.
Да поясня, че в линка който е дала Аист, е за студио "Частен случай", но като се изпише  датата 15,10,2005 излиза и предаването което търсим.

# 89
  • Мнения: 48
http://news.bnt.bg/content/view/video/(showtheme)/267376
това е директния линк към предаването

Общи условия

Активация на акаунт