Как научихте децата си да четат?

  • 9 794
  • 56
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 161
Аз не съм я учила да познава буквите,Буквенката свърши тази работа.Когато разбрах,че вече знае азбуката,купих буквар и започнах да я уча на срички-ма мъ мо му ме ми,после обратното ам ъм ом и тн.Всъщност,не искам много ,много да я уча,защото догодина е предучилищна,какво ще прави там?А в първи клас?Страхувам се,че няма да й е интересно.

# 16
  • Мнения: 2 270
момичета прегледайте този сайт,който MARGI е предоставила в друга тема
http://ibox.org.ua/~vviktoria/from/0/

Последна редакция: чт, 11 окт 2007, 11:46 от ani69

# 17
  • София
  • Мнения: 3 421
 Щерката се научи с един пъзел с букви(дунапренен), с кубчета с букви и картинки, с едни специални пластини, които се сглобяваха буква с картинка и отзад пишеше нещо, имахме една книжка от мое време- страниците разделени на две и като сглобиш правилно коя глава на кое животно е, отзад излиза буквата и много приятни стихчета с рими по темата.
 После на един буквар започна да срича и така.
Сега съм доволна, че чете на брат си и ме освобождава от тази функция от време на време.

Имам изтеглена Буквенка, не е лоша, но ми се струва, че метода на научаване, който Креми сама си реши да използва е доста по-приятен и се научават още неща комплексно.

Сега малкият още не проявява интерес, но пак не мисля да го слагам на буквенката на компютъра.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Моите не проявяваха особен интерес към четенето. На 5-годишна възраст аз ги подхванах. Купих първо едно огромно табло за стената с буквите и изрисувани животни за всяка буква и взех един буквар от по-старите. Специално една учителка потърсих и тя ми изрови този буквар. И тримата се научиха да четат от него. Започва се с буквички, сричките, модели на изречения и четене тогава.

За цифрите беше по-друго. Наталия някъде след 4-тата година сама подхвана цифрите и аз я окуражих, понеже след третата годинка тя започна да се оправя със смятането сама много добре. Купих й тогава една игра с цифри и едни специални картони за съставяне на задачи. Беше на 4 годинки, когато се занимаваше с тази игра с часове. Сама съставяше задачи до 20 и си ги решаваше. С часове се занимаваше. Там аз не съм я занимавала изобщо. Тя просто самичка се прехласваше. Купих и една голяма дъска за писане с борд-маркери и там и пишехме, и смятахме, и рисувахме по думичките и задачките. И така.

Начини много. Въпросът е детето да се занимава и забавлява едновременно.

# 19
  • Мнения: 7 821
Не съм го учила да чете, научи се сам покрай едни звукови игри които играят в градината и които искаше да играем в къщи (особено полезни са за колата  Wink ).
В градината му викат звуков анализ. Казваш дума и детето трябва да каже кой е първия звук. После то казва дума ти казваш звука. Като стане експерт по това, започвате да казвате последния звук, после средния, после да спелва цели думи (започвате с 2, 3 звукови и т.н.). Иначе за самите букви - научи ги с питане (тази е на мама, тази татко, баба, кучето) после реши, че иска да пише думите които казва по букви и неусетно се научи и да чете.
Имаме Буквенка-та, харесва я и тя също помогна.

# 20
  • Мнения: 24 467
Постепенно, с игри.
Първо имаше буквички, които научи, след това започнахме да подреждаме кратки едносрични думички, след това тези думи станаха двусрични. Когато излизахме навън играехме на думи- аз измислях дума и казвах с коя буква започва. Той ми задаваше въпроси за ориентиру на които следваше отговорът да е само с "да" или "не", докато познае или се предаде. Правехме го ибратно- той си измисляше дума. Също така устно сме "буквували" думички, когато сме били навън.
Много ни помогна и магнитната дъска- пишех му глупости, първо бележки, после кратки историйки, в които той непременно участваше- това му беше много интересно и го разпалваше да ги чете. След това той започна да ми отговаря на същата дъска. Лесно е с нея, пишеш, рисуваш, триеш и след това- отново.

# 21
  • Мнения: 3 447
Може ли малко повече информация за Буквенката, става ли за дете на 2 и половина?

# 22
  • Мнения: 2 161
Дона,става за дете около три годинки.Едно мече представя буквичките от азбуката с подходяща музика за всяка и с картинка на предмет,отговарящ на буквата.Има и други интересни неща-мечето казва например намери АУ и започват да падат различни кубчета с различни букви по двойки.При добро попадение мечето казва:Браво! Отлично!Един вид поощрение.Дори в началото детето да не познава буквичките,зрително и по памет то започва да ги открива.Добра е играта.

# 23
  • Мнения: 24 467
Може ли малко повече информация за Буквенката, става ли за дете на 2 и половина?

Мисля, че е за малко по- голяма възраст, но това е персонално мнение.

# 24
  • Мнения: 2 161
Буквичката Ю е представяне с много хубава песничка.Дъщеря ми като срещне някъде тази буква,не казва просто:това е Ю,а започва да пее-Ю Ю Ю Ю,Юууууу,Ю Юуууу... Grinning

# 25
  • Мнения: 3 447
Благодаря  Simple Smile Синът ми в момента се занимава с една книжка, в която буквите са с картинки на предмети, затова предположих, че и тази игра ще му е интересна.

# 26
  • Мнения: 24 467
Сега се сетих, има и картинно домино, много полезно за целта. Половината от картончето е животно, с написано от долу име, другата половина е главна буква /друга, а не с която започва името на животното/. Играе се точно като домино.
Има такова и с числата до 10 и едни кученца- половината е един тип кученце с даден брой точки, другата половина- друго кученце с друг брой точки.
Chanel, ние много се смяхме на "Ю"-то, даже племеницата ми, която е на 14 години, тогава беше по- малка, около 11-12 годишна й се кефеше максимално.

# 27
  • София
  • Мнения: 4 867
На 4 аз самата четях.
На 4 Виктория четеше гладко.
Сега Габриела може да чете, но я мързи да прочита повече от 1-2 изречения наведнъж.

Не съм ги учила целенасочено, но винаги съм отговаряла на въпросите им, свързани с букви и думи.

Сега като се замисля, не сме учили "буквата на мама" и "буквата на леля". Винаги съм им казвала как звучи буквата и какви думи започват с нея или я съдържат. Напр., Габриела никога не е казвала "това е моята буква", а "това е буквата Г; с нея започва Габи".
След това идва сглобяването на буквите в срички.

# 28
  • Мнения: 234
Дариа е на 3 г. и нещо, но проявява голямо желание да учи букви, цифри и прочие...

Браво на детето.Моят син по същия начин започна и преди първи клас можеше да чете и знаеше буквичките и числата.Така му беше по-лесно като тръгна на училище.Не съм го насилвала.Занимаваше си се по свое желание.Аз дори винаги съм била против и сега също съм против това децата да учат разни неща,които не отговарят на интелектуалните им способности според възрастта.Щом детето има желанието обаче,в никакъв случай не трябва да го спираме.  Peace

# 29
  • Мнения: 8 999
Вие нормални ли сте! Защо трябва едно тригодишно дете да може да чете?
Моите деца се научиха в предучилищния клас.

Общи условия

Активация на акаунт